Ve středu 26. června se předškoláci loučili se školkou. Rodičům přednesli pásmo básniček a písniček, které se naučili ve školním roce. Na památku dostali diplom, knihu a sladké mlsání.
Drahomíra Horáková
Páťáci se rozloučili se školním rokem šampaňským a dortem, který jim upekla p. učitelka Pourová. Přejeme jim hodně úspěchů v 6. třídě.
Mgr. Hana Tulková
Ve středu 19. června se 1. a 2. třída vypravila do ZOO ve Dvoře Králové. I když bylo velmi horko, všichni si výlet užili.
Olga Rejhová, Mgr. Jana Mejdrová
Poslední letošní zkouškou se sborem jsme zakončili úspěšný rok. Odměnou nám bylo studené osvěžení v podobě nanukového dortu. Zároveň jsme plánovali další vystoupení.
Mgr. Jana Šťastná
Ve středu 19. června navštívili žáci a žákyně 4. třídy naši stověžatou matičku - Prahu.
Mgr. Eva Ďoubalová
Páťáci se vypravili na školní výlet do Českého ráje. Navštívili Hrubou Skálu, Sedmihorky a zbyl i čas na vykoupání v rybníce.
Mgr. Hana Tulková
V úterý 18. června jsme ve škole přivítali naše budoucí prvňáčky. Čekali na ně paní učtelky, s kterými si zazpívali, plnili úkoly do pracovního sešitu a zkusili si také psaní na tabuli. Rodiče získali informace o průběhu výuky v 1. třídě.
Mgr. Hana Tulková
V úterý 18. června proběhla poslední lekce plavání pro žáky 2. a 3. třídy. Výuka byla zakončena plaveckými závody.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Markéta Lánská
Po stopách Karla Jaromíra Erbena do Miletína se ve čtvrteční slunečný den vypravili žáci 6.třídy. Kromě Erbenova rodného domku jsme si prohlédli Muzeum českého amatérského divadla v zámku. Moc krásná byla vycházka Naučnou stezkou K. J. Erbena s výhledem na celý Miletín a blízké okolí. A aby nebyl náš výlet pouze putováním za poznáním, navštívili jsme také obě miletínské cukrárny a užili jsme si spoustu legrace při hrách na hřišti.
Mgr. Jana Šťastná
Středeční slunečné odpoledne trávily děti z pěveckého sboru zpěvem. Mnoha písničkami zpříjemnili naši žáci den klientům Domova pro seniory v Oboře. Všichni si společně zazpívali a zahráli si na rytmické hudební nástroje. Celé vystoupení se neslo ve veselé náladě a již se všichni těšíme na návštěvy v příštím školním roce.
Mgr. Jana Šťastná
Celý druhý stupeň zavítal do našeho hlavního města, kde navštívil ojedinělou výstavu Tutanchamon – jeho hrob a poklady. Žáci tak získali možnost pohlédnout do starověkého Egypta. Doslova vstoupili do pohřební komory slavného Tutanchamona a zkoumali ji očima průzkumníků. Tisíce dokonalých replik šperků, amuletů, zbraní, truhel zaujaly nejednoho z nich. Výlet byl zakončen návštěvou ZOO Praha.
Mgr. Šárka Scháňková
Žáci a žákyně 4. třídy se přihlásili do soutěže "Třídíme s Nikitou". Vyplnili testy o recyklaci odpadu, vytvořili zvíře - krokodýla úzkohlavého, kterého mají v ZOO ve Dvoře Králové a složili básničku s ekologickou tématikou právě o krokodýlovi, kterého pojmenovali Emil. Kéž by se na nás usmálo štěstí, a vyhráli bychom nějakou z cen. I když nevyhrajeme, připíše si naše škola, účastí v této soutěži, 200 bodů do projektu Recyklohraní.
Mgr. Eva Ďoubalová a žáci a žákyně 4. třídy
Ve čtvrtek 6. 6. 2013 jsme mohli konečně uspořádat dětský den pro 1. stupeň a MŠ. Počasí nám přálo a díky žákům deváté třídy jsme měli připravené různé atrakce.
Miloš Josefi
V neděli 2. 6. 2013 byla voda v celém areálu MŠ. Přesto jsme provoz neomezili. Díky usilovné práci pracovníků MŠ, požárníků a díky organizační práci pana starosty fungujeme. Používáme vodu, kterou vozí ředitel školy z Hořic.
Miloš Josefi
V pátek 31. května proběhl ve 4. třídě mini projekt ke Dni dětí. Žáci a žákyně si přinesli každý nějaké pohoštění, připravili si tzv. švédské stoly, učili se společenskému chování, seznámili se základními kroky polky a mazurky a v závěru si všichni zatančili disco tance.
Mgr. Eva Ďoubalová a děti 4. třídy
Dne 28. května se děti při kroužku tvořivosti naučily upéct hrníčkový perník. Během pečení perníku si děti vyrobily pomocí techniky origami žabku z papíru. Honzík Vondráček mladším dětem při skládání ochotně pomáhal, proto se také žabky všem dětem povedly. Domů si všichni odnesli recept na hrníčkový perník, aby ho mohli upéct doma rodičům.
Mgr. Eva Ďoubalová a děti z kroužku tvořivosti
25. dubna byli žáci 4. třídy na exkurzi v zahradnictví v Sobčicích u Janouchů. Fotografie ze zahradnictví jsou z alba Pepy Vaníčka.
Žáci 4. třídy
V úterý 7. května 2013 se žáci a žákyně 4. třídy zúčastnili kurzu na dopravním hřišti v Hořicích. Učili se jezdit podle dopravních předpisů a značek a napsali si test pro cyklisty. Pokud se jim podaří příští test vyplnit lépeobdrží cyklistický průkaz.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 23. 5. zavítal do naší školy soubor Kašpárkův svět. Pro děti z mateřské školy a z prvního stupně zahrál pohádku Kašpárkova cesta. Představení se všem velmi líbilo.
Mgr. Hana Tulková
Dne 15. května se 13 žáků naší školy zúčastnilo závodů pořádaných RC ČASPV v Jičíně. Na medailových pozicích se umístili: Michaela Novotná, Lucie Suchá a Petr Gabriel. Mezi postupujícími do krajského kola jsou i Iveta Kloutová a Lukáš Stejskal. Všem závodníkům gratulujeme.
Jana Šťastná
Také letos žáci naší školy šili panenky pro organizaci UNICEF. Do finále v Hradci Králové děti vybraly panenku Homer, kterou vytvořil Tomáš Ulrych. Všichni, kteří panenku ušili, se dne 31. 5. zúčastní slavnostního vyhlášení v hradeckém Aldisu.
Mgr. Hana Tulková
V úterý 7. 5. 2013 si žáci 7. třídy opět vyzkoušeli vaření ve škole. Tentokrát se zaměřili na francouzskou kuchyni. Připravili si vydatnou odpolední svačinu v podobě zeleninového ratatouille s opečeným toustem. Všem zachutnaly také netypické palačinky z pohankové mouky – galletes, které žáci podávali se sýrem a zeleninou. Součástí projektu nebylo jen seznámení a ochutnání pokrmů evropské kuchyně, ale také jejich příprava a samozřejmě i následný úklid, mytí a utírání nádobí, do kterého se všichni žáci aktivně zapojili.
Mgr. Šárka Scháňková
Dne 16. května proběhl ve 2. třídě projekt Z pohádky do pohádky. Děti vypracovávaly úkoly, poznávaly pohádky, určovaly pohádkové postavičky. Každý žák se ostatním dětem představil jako některá z pohádkových poostav a žáci měli za úkol je poznávat.
Mgr. Jana Mejdrová
Poslední dubnové pondělí a úterý patřilo ve škole už tradičnímu Čarodějnickému čtyřboji. Téměř všichni mladší žáci soupeřili v běhu na 50 m, hodu kriketovým míčkem, ve skoku dalekém a v běhu na 400 m. Ti starší měli stejné disciplíny, jen běhy byly delší. Vítězi jednotlivých kategorií se stali Petr Sakáč a Aneta Koubková, Lucie Suchá a Antonín Mišči. Eliška Jónová a Vít Těšínský. Vítězi mezi staršími jsou: Nikola Elichová a Petr Kyselo, Nikola Suchá a Michal Plítek. Gratulujeme.
Jana Šťastná
Ve 4. třídě oslavili svátek čarodějnic výrobou těchto postaviček.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 25. 4. proběhl ve 2. třídě projekt "Máme rádi zvířata". Žáci řešili zadané úkoly v pracovních listech, kreslili, vybarvovali a zazpívali si písničky o zvířatech.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve středu 10. 4. 2013 jsme se zúčastnily 18. ročníku pěvecké soutěže Novopacký slavíček. Byly jsme zařazeny do kategorie A4 pro žáky 6. a 7. tříd. V této kategorii zazpívalo 50 soutěžících. Na soutěži se nám moc líbilo, i když jsme se neumístily. Příštím rokem bychom to určitě chtěly zkusit znovu. A třeba by nám mohlo štěstí přát trochu více a podaří se nám získat nějakou cenu.
Také bychom tímto chtěly poděkovat paní učitelce Janě Šťastné, která s námi trénovala, měla s námi trpělivost při zkouškách a na soutěži nás skvěle doprovázela na klavír.
Michaela Novotná, Klára Jebavá, žákyně 7. třídy
V rámci projektu Evropská kuchyně se žáci 7. třídy seznámili s řeckou kuchyní, jejími charakteristickými surovinami, pokrmy i zvyklostmi při stolování. Společně připravili řecké tzaziky s bagetkou a upekli sladkou baklavu s ořechy a mandlemi. Vůně čerstvě upečeného zákusku přilákala mnohé spolužáky, kteří mohli také ochutnat. Příští týden se mohou těšit na francouzskou kuchyni, kterou připraví druhá část 7. třídy.
Mgr. Šárka Scháňková
V rámci dubnového projektu 4. třídy "Všichni jsme na jedné lodi" (prevence šikany) jsme uskutečnili ve středu 10. 4. odpoledne "Den stolních her". Sešlo se nás 11 žáků a žákyň. Zahráli jsme si např. Dámu, Člověče, nezlob se!, Dostihy a sázky, Cestujeme se Čtyřlístkem, Padající opici, Myšáka Pinka, Kvarteto a další hry. Pěkně jsme se přitom pobavili. Rozhodli jsme se, že si podobný "den" zase zopakujeme. V květnu například chystáme turnaj ve cvrkání kuliček.
Mgr. Eva Ďoubalová a žáci a žákyně 4. třídy
V hodinách hudební výchovy se žáci 9. třídy seznamují s pravidly společenského chování. Nyní se učí základní kroky tanců, které již brzy budou moci rozvíjet v tanečním kurzu nebo příští zimu na plesech. Mezi nacvičovanými tanci jsou například valčík, polka nebo cha-cha.
Mgr. Jana Šťastná
V úterý 26. března si děti z kroužku tvořivosti vyrobily velikonoční dekoraci. Do květináče vyzdobeného ubrouskovou technikou (v minulém kroužku tvořivosti) si děti vložily mikrotenový sáček se "živou" květinou - primulkou, kterou si dozdobily dle své vlastní fantazie pomocí proutků, kokosového vlákna, stuh, drobných vajíček a jiných dekorací. Když byly děti hotové s krásnou velikonoční dekorací, vytvořily si pomocí techniky koláže ještě jednoduché velikonoční přáníčko.
Mgr. Eva Ďoubalová a Mgr. Jana Mejdrová
Ve školní družině se už nemůžeme dočkat Velikonoc. Vyrábíme zajíčky z kartonu, kuřátka, ovečky a berušky do oken. Vajíčka zdobíme různými technikami. Naučíme se také novou koledu a Velikonoční pondělí může přijít.
Alice Prchlíková
Ve čtvrtek 21. 3. jsme s družinou vynášeli Moranu. Cestou k řece Javorce jsme se v jejím poponášení spravedlivě střídali, protože do rukou ji chtěl každý. Za doprovodu tradiční básničky jsme zimu zapálili a poslali po řece. A teď už nezbývá než vyhlížet jaro, kterého se nemůžeme dočkat.
Dne 21. března proběhl ve 2. třídě projekt Velikonoce. Povídali jsme si o zvycích, tradicích a historii těchto svátků. Žáci plnili zadané úkoly. Na závěr jsme si vytvořili velikonoční dekorace. Práce se všem zdařila.
Mgr. Jana Mejdrová
Žáci 8. třídy se tento týden v hodinách německého jazyka věnovali projektu Meine Hobbys. S němčinou začali jako s druhým jazykem tento školní rok - v tomto projektu mohli zužitkovat všechno, co se již naučili. Po domácí přípravě materiálů a textů následovalo výtvarné zpracování - tvorba koláží. Žáci představili sebe a svou rodinu, ale hlavně zde popsali svoje koníčky, zájmy a také to, co rádi nemají. Následně každý žák svoji práci německy prezentoval před třídou.
Mgr. Jana Šťastná
Ve středu 20. března se zpěváčci školního sboru opět vypravili zazpívat babičkám a dědečkům z Domova pro seniory v Oboře. Žáci zazpívali písně různých žánrů - lidové písně z Moravy a Čech, africké spirituály a umělé písně převážně z pohádek - poslední zmiňované zazpívali sólisté chystající se na pěveckou soutěž. Největší úspěch měly lidové písně, které si s chutí zazpívali všichni přítomní posluchači. Vystoupení našich žáků bylo odměněno potleskem.
Mgr. Jana Šťastná
Žáci 9. třídy se 19. března sešli u obhajoby svých absolventských prací. Zvolili si různá témata – atomová energie, Sokol, Prusko-rakouská válka, Anna Franková a mnohá další. Pod vedením pedagogů vypracovali zdařilé prezentace, s kterými vystoupili před spolužáky a učiteli.
Mgr. Miloš Josefi
Zpěváčci školního sboru se před jarními prázdninami opět společně sešli ve svém volném čase a užili si dvoudenní soustředění. Sbor má za sebou opět pěkný kus práce. Vedle nacvičování nového repertoáru, který předvedeme již tuto středu na vystoupení v Domově pro seniory v Oboře, jsme si zahráli také různé hry… a tentokrát se dokonce i tančilo!
Mgr. Jana Šťastná
Ke konci měsíce února se žáci 7. třídy stali redaktory svých vlastních "Husitských novin". Během hodin českého jazyka a dějepisu si vyzkoušeli práci redaktorů, kteří vyhledané informace z knížek a internetu formulují do článků, zpráv a reportáží. Žáci se dokázali vžít do období husitské revoluce a vytvořit např. rozhovor se samotným Janem Žižkou z Trocnova. "Husitské noviny" se oběma redakcím velmi povedly, a tak si je žáci vystavili ve třídě. Mohou tak do nich nahlédnout opravdoví čtenáři.
Mgr. Šárka Scháňková
5. března se žáci 1. třídy účastnili projektu Veselé zoubky, jehož cílem bylo seznámit děti s tématem správné péče o chrup.
Společně jsme si připomněli, proč je důležité čištění zubů a návštěva zubního lékaře. Povídání jsme si doplnili kvízem a loutkovým filmem "Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek." V závěru preventivního programu všichni dostali od společnosti dm drogerie tašky s dárky, které dětem pomohou při pravidelné péči o zuby.
Mgr. Eva Sobotová
Prvňáčky celý týden provázela známá postavička kluka v papírové čepici - Večerníček.
V rámci projektu jsme s Večerníčkem psali, počítali, tancovali, skládali z papíru, malovali obrázky z jeho pohádek. Budeme se snažit, aby se nám učení dařilo dál, tak jako s Večerníčkem.
Mgr. Eva Sobotová a žáci z 1. třídy
Ve čtvrtek se všechny děti 1. stupně dočkaly tolik očekávaného karnevalu. Celé dopoledne probíhalo ve znamení tance, masek, soutěží a dobré nálady. Některým dětem se nechtělo ani obědvat, protože měly plná bříška špaget - jejich pojídání na čas bylo totiž jednou ze soutěžních disciplín.
Alice Prchlíková
V sobotu 23. února vystoupili žáci 8. třídy na karnevalu, který pořádal OÚ Sobčice. Vystoupení bylo úspěšné a sklidilo potlesk.
Mgr. Jiřina Novotná
Dne 19. února proběhl ve 2. třídě projekt "Masopust". Přečetli jsme si a povídali o zvycích, obyčejích a tradičních masopustních maskách. Na pracovních listech jsme vypracovali zadané úkoly. A protože každý masopustní průvod byl doprovázen muzikanty, připomněli jsme si píseň Já jsem muzikant. Vymodelovali jsme si masopustní dobroty a zahráli si hry "Masopust", "Na kačera" a "Zažeňte medvěda".
Mgr. Jana Mejdrová
V pátek 15. února navštívila 1. třídu lektorka Mgr. Radka Drobná s projektem Zdravá5, který je zaměřený na zdravý životní styl a především na oblast zdravého starvování. Formou hry se žáci seznámili se základy zdravé výživy. Děti aktivně pracovaly na tvorbě výživové pyramidy, ochutnávaly se zavřenýma očima různé druhy ovoce, zeleniny i nápojů a určovaly, které potraviny jsou pro ně vhodné více či méňe. Za správné odpovědi a splněné úkoly dostávaly žetony. Na závěr interaktivní přednášky získali žáci drobné odměny.
Mgr. Eva Sobotová
Je sice polovina února, přesto se čtvrťáci ohlédli zpět. Obrázky můžeme nazvat Vánoční nostalgie. Ale myslíme také na budoucnost, na karneval. V rámci projektu „Haló, pane karnevale“ jsme si vyrobili škrabošky, se kterými jsme si zatančili. Potěšila nás i sněhová nadílka. Využili jsme ji ke stavbě sněhuláků. A v kroužku tvořivosti si děti vyrobily přáníčka a perníková srdíčka ke Dni svatého Valentýna.
Mgr. Eva Ďoubalová a Mgr. Jana Mejdrová
Na lyžařském výcviku
nikdy není do breku.
Pod vedením pana Sýkory
budeme se těšit na hory.
Paní Tulková zaměstná své malé nelyžaře,
ale pod jejím vedením lyžovat každý dokáže.
S paní učitelkou Šťastnou
na běžkách máme trasu jasnou.
Benecko nebo Mísečky,
proklaté kopečky.
V kuchyni nám dobře vaří,
naše hladové krky se jim sytit daří.
Tu naši "Lízu" nesmíme zapomenout pochválit,
jak nám umí v chalupě zatopit.
Všem vám patří velké díky
a hurá na lyžařské výcviky.
Veronika Chalupová
V neděli 3. února se žáci 7. třídy vypravili do Vítkovic na lyžařský výcvik. Hned po příjezdu začalo chumelit a do pondělního rána napadlo 30 cm krásného prachového sněhu. Ve středu se vyjasnilo a až do odjezdu svítilo sluníčko. Sjezdové lyže ovládla většina dětí. Mnoho žáků si oblíbilo i jízdu na běžkách, na kterých podnikli výlety do Benecka nebo na Mísečky.
Teorii lyžování nám zpestřili členové Horské služby s přednáškou o bezpečném pohybu na horách a o historii Krkonoš. Velký dík patří všem účastníkům kurzu za vzorné chování, snahu při výcviku a pozornost při přednáškách.
Mgr. Jana Šťastná, Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek nás navštívila slečna chovatelka Míša se svými dvěma psy, Šerynkou a Agátou. Předvedli nám poslušnost na povely, psí tanec i spoustu akrobatických kousků. Za odměnu je děti mohly krmily piškoty. Návštěva"psích kamarádů se všem velice líbila.
Alice Prchlíková
Poprvé v životě se prvňáčci mohli pochlubit vysvědčením. Radost byla veliká!
Mgr. Eva Sobotová a žáci 1. třídy
Středeční odpoledne trávili někteří žáci ve sportovním duchu. Navzdory různým nemocem a jiným okolnostem se sešlo několik smíšených družstev, která si změřila své síly v napínavých zápasech vybíjené. Celé odpoledne se neslo v pohodovém a hlavne fair-play duchu. Na všechny zúčastněné čekala odměna.
Mgr. Jana Šťastná
V pondělí 28. ledna se škola proměnila v cirkusové šapitó a žáci v klauny, kteří provedli zápisem do 1. ročníku 23 budoucích prvňáčků. Děti s nadšením stříhaly, lepily, poznávaly barvy, počítaly, kreslily a předvedly i kotrmelec.
Za odměnu dostaly dárky od budoucích spolužáků, balonky, omalovánky a knížku.
Mgr. Miloš Josefi
V hodinách TV využívají žáci ledovou plochu za budovou školy. Děkujeme panu řediteli a panu školníkovi, kteří mají na vytvoření kluziště největší zásluhu.
Ve čtvrtek 24. ledna se žáci 6. a 7. třídy zúčastnili přednášky o zdravé výživě "Párty a zdravá 5". Připoměli si zásady zdravé výživy, seznámili se s chorobami, které zapříčiňuje nevhodná strava, poznali složení potravin, prostřednictvím hry rozlišovali zdravé a nezdravé potraviny. Důležitou částí přednášky byla příprava pokrmů z ovoce a zeleniny, které děti sami připravily a poté také zkonzumovaly.
Mgr. Jiřina Novotná, Magda Koudelková
Dne 17. ledna proběhl ve 2. třídě projekt Zima. Povídali jsme si o tomto ročním období, o zimních sportech. Pak žáci ve skupinkách doplňovali jednotlivé úkoly.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve středu 16. 1. 2013 proběhl ve 3. třídě výchovně vzdělávací projekt – Leden bílý, pole sílí aneb „Popletený den“. Žáci dostali předem za úkol vymyslet si na tento den popletené oblečení, což se jim povedlo náramně. Celý den proběhl v duchu popletených úkolů (popletené texty, popletené příklady, popletená pohádka, popletený obrázek,…) Tento „Popletený den“ jsme si všichni velmi užili.
Mgr. Markéta Lánská
Ve středu 16. ledna se prvňáčci v rámci projektu „Zvířátka v zimě“ vypravili do nedalekého lesa. Cestou jsme pozorovali stopy zvířat, viděli jsme zajíce a dokonce celé stádo srnek.
U krmelce jsme si povídali, co mají zvířátka ráda a právě těmito dobrotami jsme je potěšili. Cestou zpátky jsme si zazpívali písničku Já do lesa nepojedu. Krátký zimní výlet se nám líbil a těšíme se na další.
Mgr. Eva Sobotová
V předvánočním čase se žáci 8. a 9. ročníku účastnili školního kola olympiády v českém jazyce. Prokázali zde svoje znalosti v jazyce, logické myšlení a v neposlední řadě slohové dovednosti. Všem vítězům ještě jednou gratulujeme.
Jana Šťastná a Šárka Scháňková
Boško, Franc – neúčastnili se slohové části
Konečně nastal ve družině kouzelný den - den čekání na Ježíška. Uvařili jsme si čaj, ochutnávali cukroví, svěřovali si vánoční přání a zpívali koledy. Při tom všem jsme napínali ouška, abychom nepřeslechli zvonění zvonečku. Dočkali jsme se. Dárečky se pod stromeček téměř nevešly.Tolik jich bylo! A stejně tolik bylo dětské radosti.
Děkujeme Ježíšku!
Alice Prchlíková
Ve středu 19. prosince se žáci z pěveckého sboru letos naposledy společně sešli. Vánoční besídkou jsme se odměnili za všechna úspěšná vystoupení. Nechybělo cukroví, koledy, stromeček ani hry a soutěže. Děkuji všem zpěvákům a doufám, že budeme ve zpěvu s radostí pokračovat také v následujícím roce.
Mgr. Jana Šťastná
V rámci projektu Kouzlo Vánoc si prvňáčci vyzdobili třídu veselými řetězy, vyrobili si jablíčkové svícny, namalovali betlém i přáníčka. Celý týden po naší třídě znějí vánoční koledy… A teď se už jen těšíme na Ježíška.
Mgr. Eva Sobotová
Poslední školní den tohoto roku proběhl Vánoční turnaj v kopané. Zúčastnila se čtyři družstva chlapců z 2. stupně a vítězi se stali žáci 8. třídy.
Ing. Jiří Ježek
Dne 19. prosince jsme šli zdobit vánoční strom pro volně žijící zvířata. Přinesli jsme jim jablíčka, mrkve, kaštany, žaludy, listy zelí a semínka. Dobroty jsme rozvěsili po stromě. I když nám počasí nepřálo, zazpívali jsme si u stromečku vánoční koledu.
Mgr. Jana Mejdrová a žáci 2. třídy
Poslední prosincový týden jsme se ve družině pustili do vánočního tvoření. Vyráběli jsme novoroční přáníčka, zdobili skleněné vánoční ozdoby, vytvořili zimní okno, sněhuláky z papíru a též jsme vyráběli drobné dárečky pro naše blízké.
Alice Prchlíková
Dne 13. prosince proběhl ve 2. třídě projekt "Vánoce se blíží". Společně jsme si povídali o tom, jak se těšíme na Vánoce, o vánočních zvycích, o oslavě Vánoc v jiných zemích. Pak si žáci vyplnili pracovní listy a namalovali kapříka pro štěstí.
Mgr. Jana Mejdrová
Předvánoční návštěva v DD v Oboře se již stala tradicí. Ve středu 12. prosince se děti ze ŠD a ze sboru vypravily mezi seniory. Připravily si básničky a pásmo písniček. Koledy si s chutí zazpívali i všichni posluchači.
Alice Prchlíková, Mgr. Jana Šťastná
V sobotu 8. prosince se žáci naší školy zúčastnili slavnostního přivítání nových občánků Chomutic.
Druháčci Barbora Brynychová, Klára Tesařová, Tereza Těšínská a Jan Kindl přednesli básničky a Kateřina Šubrtová zahrála na flétnu.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek odpoledne se sedmá třída proměnila v pekárnu. Při výtvarné výchově se žáci pustili do výroby vánočních dekorací ze slaného těsta. Pod jejich rukama vznikaly zvonečky, podkovy, svícny a další krásné ozdoby. Sedmáci jsou opravdu šikovní pekaři!
Magda Koudelková
Středa byla plná očekávání. Všechny děti se těšily na návštěvu Mikuláše a čertů. Něktří se možná i trochu báli, ale anděl s dárečky nakonec vykouzlil úsměv i na jejich tvářích.
Mgr. Šárka Scháňková
Adventní čas zavítal i do výtvarného kroužku, a tak si děvčata vyzkoušela zdobení vánočních perníků. Společně ozdobily a sestavily několik perníkových chaloupek, ustrojily smrkové chvojí. Díky jejich šikovným rukám voní školní chodba opět o trochu více vánoční atmosférou.
Mgr. Šárka Scháňková
V sobotu 1. prosince jsme se sešli v kostele sv. Diviše, abychom přivítali advent. Nejprve se s programem představili „andělíčci“ z mateřské školy. Pak vystoupily sbory pod vedením paní učitelky Mgr. Jany Šťastné. Malí i velcí zpěváčci nacvičili koledy a vánoční písně, zazněly flétny i trubka. Nádherná vystoupení se přítomným velmi líbila.
Mgr. Miloš Josefi
"Víte, to já jsem celý život pracovala na poli", začíná svoje povídání drobná, schoulená stařenka, která se může pohybovat jen s pomocí chodítka.
"Dostávali jsem ze Skřivan cukr. Co já měla cukru! Plnou skříň! No, a ten sirob!"
A pojednou dochází na to: Co to je? Jak se vyráběl? Co jsou peciválky? Kdy se jedly?
Bezprostřední kontakt dvou generací je tady. Děti se ptají, překřikují, v očích stařečků a stařenek jsou najednou vidět jiskřičky radosti a zájem na obou stranách. Na jedněch vidí člověk bezprostřednost, čistotu
a chuť poznávat nové, pro ně dosud neobjevené, u druhých životní moudrost, tichou pokoru a pochopení pro všechny ty nezbednosti malých. Není však možné přehlédnout v odpovědích těch starých jednu věc. Touží být v posledních dnech se svými nejbližšími. Být s někým, kdo se na ně usměje, pohladí je, popovídá si s nimi. To chybí! Hodně chybí! A nejčastější jejich odpověď: "Víte, naše mladí mají moc práce. To víte, u nich je málo místa a já bych neměl kde být.“
A já se ptám: "Jak je možné, že jedna máma uživí deset dětí, ale jedno dítě svou mámu nikdy? Není v naší současné společnosti něco špatného? Jaké hodnoty vyznává?“
Jaroslava Budinová
Ve čtvrtek 29. listopadu bylo ve škole živo do pozdního odpoledne. Konala se tu "Vánoční dílna", kde si žáci a rodiče mohli vyrobit vánoční dekorace. Zájemci si mohli vybrat z mnoha výrobků. Pekli jsme, vyráběli andělíčky, zvonečky, sobíky, přáníčka, kornouty se suchary, ozdobné květináče a větvičky. Úspěch sklidilo zdobení skleněných koulí a zvonků. Velmi nás těší velký zájem, se kterým se tato akce setkala.
Mgr. Hana Tulková
Dne 27. 11. jsme se ve druhé třídě věnovali projektu "Bramborák". Žáci se dozvěděli o původu brambor, na chvíli jsme se stali kuchaři, připravili jsme si těsto na barmboráky a společně jsme si je upekli. Všichni si pochutnali.
Mgr. Jana Mejdrová
Mgr. Hana Tulková
Vybraní žáci 8. a 9. třídy se vypravili dne 20. 11. na exkurzi do Státní vědecké knihovny v Hradci Králové. Pracovnice vědecké knihovny jim vysvětlila fungování registrace nových čtenářů, výpůjčního pultu, řazení knih, práce s online katalogem a dalších služeb, které vědecká knihovna nabízí. Žáci si vyzkoušeli vyhledat zvolenou knihu v online katalogu, podle jejího umístění a signatury si ji také v knihovně nalézt a následně i samostatně přes výpůjční box půjčit. Mnozí byli překvapeni nejen velkým množstvím knih a jejich moderním půjčováním, ale i architektonicky zajímavou budovou knihovny.
Mgr. Šárka Scháňková
Výtvarná výchova netradičně – tak znělo téma středeční hodiny VV ve 3. třídě. Žáci si vyzkoušeli namalovat obrázek pouze pomocí úst. V hodině jsme tak zažili plno vtipných momentů. J
Mgr. Markéta Lánská
Ve středu 21. 11. 2012 proběhl ve třetí třídě výchovně vzdělávací projekt Listopad. Shrnuli jsme si poznatky o podzimu, žáci vyplňovali pracovní listy s tímto tématem a pracovali ve skupinách na různých úkolech. Jedním z nich bylo vytvořit krátký příběh na téma Listopad. Dětem se tato činnost velmi líbila a práce byly nápadité.
Mgr. Markéta Lánská
Ve středu 14. 11. přišli navštívit prvňáčky kamarádi z mateřské školy. Malí školáci jim ukázali, jak se učí číst, psát i počítat. Společně si vybarvili obrázek a na závěr dopoledne si zatančili s písničkou.
Mgr. Eva Sobotová
V úterý13. listopadu se v tělocvičně ZŠ a MŠ Chomutice sešlo asi 250 zvědavých diváků. Všichni se těšili na vystoupení žáků.
Akademii zahájil ředitel školy Mgr. Miloš Josefi, který přítomné seznámil s historií školství v obci. Moderátoři pak diváky provedli večerem plným písniček, tance, pohádek, básniček a scének. Účinkující předvedli skvělé výkony, za které jim patří velký dík. Věříme, že i obecenstvo se dobře bavilo.
Mgr. Miloš Josefi
V pátek 2. listopadu 2012 se zúčastnilo družstvo sedmé třídy ve složení D. Barcal, O. Jezbera, D.Holec, P. Kysela, O. Charouzd, L. Kloutvor a L. Stejskal okrskového kola florbalu mladších žáků, které se konalo v hale střední školy v Hořicích. Soutěžilo šest družstev základních škol našeho regionu a naši reprezentanti po třech výhrách a dvou remízách obsadili pěkné druhé místo.
Ing. Jiří Ježek
Žáci 6. a 8. třídy se v úterý 30. 10. na několik hodin spojili, aby se společně zúčastnili interaktivní přednášky, kterou vedly pracovnice CPIV. Tématem tohoto dopoledne se stala multikultura. Během skupinové práce si žáci vyzkoušeli, jak je těžké odhadnout vlastnosti cizích lidí pouze na základě krátkého setkání nebo prohlédnutí jejich fotografií. Dále se seznámili s příběhy cizinců, kteří se do naší země z různých důvodů přistěhovali nebo se zde již narodili.
Mgr. Jana Šťastná
Ve středu 24. 10. 2012 se 3. třída věnovala výchovně vzdělávacímu projektu Podzim. Žáci měli připravené pracovní listy s podzimní tématikou, které vyplňovali samostatně nebo ve skupinách. Jednotlivé předměty se volně prolínaly. Projet byl zakončen výrobou svého „Podzimáčka“ z pod-zimních surovin, což se dětem velmi líbilo. Původně jsme měli ještě naplánované pouštění draků, ale počasí nám nepřálo – nefoukal vítr.
Mgr. Markéta Lánská
Úterý 30. října jsme prožili s projektem "Podzim". Žáci ve dvojicích řešili zadané úkoly, vybarvovali obrázky podle výsledků příkladů. Nakonec jsme zhotovili podzimní stromy a v průběhu tohoto týdne na ně přibudou listy vytvořené z obkreslených rukou.
Mgr. Jana Mejdrová
V úterý 30.10. navštívili žáci 9. třídy Úřad práce v Jičíně, kde se zúčastnili besedy o volbě povolání. Žáci se seznámili s pravidly volby povolání a se zásadami fungování trhu práce.
Dozvěděli se mnoho užitečných rad a informací, např.: co všechno zvažovat při výběru správné střední školy nebo učiliště, jaké uplatnění by měl zvolený obor na trhu práce v našem kraji, kdy odevzdat přihlášky, ale i co obnáší samotný status ,,student“. Po společné poradě s vedoucí besedy se žáci vystřídali u počítačů, kde vyplnili dotazník, který jim následně vytvořil seznam vhodných povolání. Tato beseda se žákům líbila a někomu snad i upřesnila a ulehčila rozhodování o budoucím povolání.
Žákům 9. třídy přejeme, aby nejen dobře vybrali obor svého dalšího vzdělávání, ale i zvládli přijímací řízení a svou vybranou školu mohli navštěvovat.
Mgr. Šárka Scháňková
Členové pěveckého sboru se v čase podzimních prázdnin společně sešli na oficiálně prvním soustředění. Během dvou dnů jsme si důkladně procvičili repertoár na blížící se akademii, začali jsme pracovat na vánočních písních a koledách, lépe jsme se poznali a dobře jsme se bavili v průběhu různých sportovních a společenských her, vlastnoručně jsme si vyrobili krásné sborové šály a zažili jsme dobrodružství během nocování v budově školy. Společně strávený čas se všem líbil a soustředění se, doufám, stane naší tradicí. Také bych chtěla touto cestou poděkovat všem, co se o nás tak pěkně starali, maminkám, které nám napekly spoustu dobrot… Odměnou vám všem bude naše krásné vystoupení!
Mgr. Jana Šťastná
Blíží se svátek Halloween a my jsme se rozhodli, že si vyřežeme nějaká strašidla. Na zahradě jsme si utrhli dýně a přinesli je do školy. Připravili jsme si pomůcky: ostrý nůž, dýni, lžíci, igelitový ubrus a svíčku se zápalkami. Pomocí nože jsme odřízli čepičku. Vzali lžíci a vydlabali vnitřek. Předkreslili si obličej a začali vyřezávat. Po dokončení jsme dovnitř vložili zapálenou svíčku a mohli se začít radovat i bát z našich krásných strašidel.
Natálie Spudilová , 5.ročník
Páteční dopoledne strávili žáci I. a II. stupně návštěvou místního kostela. Doslova pod rukama a nohama východočeského profesionálního varhaníka Martina Kubáta se barokní kostel sv. Diviše na dvě hodiny rozezněl nejznámějšími varhanními skladbami a improvizací. Žáci se ale hlavně podrobně seznámili s tímto hudebním nástrojem. Dozvěděli se o jejich vzniku, historii, významu a způsobu hry. V závěru přednášky se všichni žáci mohli zblízka podívat na pana varhaníka a jeho nástroj při hře.
Mgr. Jana Šťastná
Ve středu 17. října navštívila žáky 6. třídy pracovnice Centra podpory inkluzivního vzdělávání. Během interaktivní přednášky žáci různými (hravými) formami poznávali svoje vlastní „já“ a dozvěděli se něco nového o svých spolužácích. Učili se, jak se pomocí tužky a papíru zbavit strachu nebo zlosti. Ale hlavně si žáci vyzkoušeli, jak je těžké říct sám o sobě něco hezkého – v čem jsou dobří, jaké mají dobré vlastnosti. Doufám, že tato interaktivní přednáška nebyla ojedinělá chvíle, kdy si žáci navzájem dokázali říct, čeho si na ostatních váží a co na nich mají rádi.
Mgr. Jana Šťastná
Občanské sdružení Baševi a Regionální muzeum a galerie v Jičíně vyhlásili v rámci projektu Pamatuj! Remember! akci Žluté krokusy. Tento projekt je vyhlášen na památku vyhlazení našich spoluobčanů v táboře Osvětim – Březinka v roce 1944.
Naše škole se do tohoto projektu přihlásila a získala 500 kusů žlutých krokusů, které žáci v rámci výuky vysázeli na záhony před školou. V občanské výchově si pak připomenou zásady demokratické společnosti, ochranu lidských práv a nebezpeční extremismu.
Mgr.Miloš Josefi
16. října jsme při kroužku tvořivosti vyráběli podzimní dekoraci na stůl nebo zeď a stínidlo svíčky na Halloween.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 11. října žáci 8. třídy navštívili Městskou nemocnici v Hořicích. Záchranáři dětem ukázali moderní vybavení sanity a zopakovali s nimi základní pravidla poskytování laické první pomoci.
Mgr. Jiřina Novotná
Dne 9. října proběhla v Hořicích soutěž "Ekomládě aneb třídíš, třídím, třídíme". Naši školu velmi úspěšně reprezentovali žáci 8. třídy Lucie Bydžovská, Dan Konečný, Ondřej Žďárský a sedmák Lukáš Kučera. V konkurenci patnácti družstev převážně žáků 9. tříd se umístili na 5. místě. Gratulujeme.
Mgr. Jiřina Novotná
Děti z kroužku tvořivosti si při úvodním setkání vyrobily různá strašidla a strašidelně vyřezané dýně, které budou zdobit v tomto podzimním čase jejich příbytky.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Podzimní tvoření ve družince, díky spoustě "materiálu", který si přinášíme ze svých vycházek do přírody, nebere konce. Zvířátka z kaštanů, šperky a obrázky z kukuřice, lístečkový ježci, dýňáčci nazdobení šípky i bodláky. A společné dlabání té nejstrašidelnější dýně nás teprve čeké.
Alice Prchlíková
V úterý 25. září se uskutečnil ve 4. třídě výchovně vzdělávací projekt "Zdravý den". Nejprve žáci a žákyně sami vypravovali, co si pod pojmem zdravý životní styl vůbec představují. Všichni se shodli, že chtějí-li být zdraví a fit musí i zdravě žít, tj. více se pohybovat, zdravě jíst a pít, střídat práci a zábavu, více se vzdělávat. Poté si každý připravil zdravou dopolední svačinku skládající se z celozrnného rohlíku a zeleninového či ovocného salátu. Po hodinové přestávce si všichni zasportovali při pravidelné tělesné výchově. Před ukončením vyučování jsme zhodnotili celý projektový den. Každý přislíbil, že se bude více vzdělávat v této oblasti, více hýbat ve svém volném čase a zdravě stravovat.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 26. září děti z 1. třídy a mateřské školy společně navštívily Hasičský záchranný sbor v Jičíně. Byla pro ně připravena ukázka zásahové techniky. Děti si mohly prohlédnout vybavení hasičů a jejich aut. Z povídání se dozvěděly, jak probíhá hašení požárů, pomoc při dopravních nehodách či jiných mimořádných situacích.
Mgr. Eva Sobotová
Ve středu 19. 9. 2012 k nám přijela paní Barbora Doubková Brodská, která provedla preventivní hodinu v 7. a 8. třídě, zaměřenou na prevenci rizik spojených s užíváním alkoholu.
Žáci se aktivně zapojili, ptali se a diskutovali s lektorkou. Beseda byla vhodně zařazena, zvláště v situaci, kdy je v naší republice problém s užíváním alkoholu a s tím spojené umírání lidí.,
Mgr. Miloš Josefi
Také letos se žáci naší školy zúčastnili výstavy se zemědělskou tematikou Prim Chomutice. V rámci této akce se konala i soutěž v pití mléka. V několika kategoriích uspěli naši žáci. Blahopřejeme.
Mgr. Hana Tulková
Dnes se vyplnilo přání mnoha dětí z Chomutic i okolí. Dostaly dárek, který jim zpříjemnil začátek školního roku – dětské hřiště. Herní prvky (lezeckou stěnu, skluzavku, houpačky, pískoviště) si hned mohli všichni vyzkoušet.
Obci Chomutice se podařilo získat finanční prostředky z programu MMR Podpora obnovy a rozvoje venkova. Celková částka na stavbu hřiště byla 561 000 Kč, obec se podílela částkou 168 000 Kč.
Mgr. Miloš Josefi, Zdeněk Rajm
Dnešní den byl slavnostní hlavně pro prvňáčky a jejich rodiče. Paní učitelka Mgr. Eva Sobotová přivítala ve třídě 23 žáčků. Včechny přítomné pozdravil pan ředitel Mgr. Miloš Josefi a pan starosta Zdeněk Rajm. Žáci páté třídy si připravili krátké hudební vystoupení. Přejeme všem žákům úspěšný školní rok.
Mgr. Miloš Josefi