Vždy se na ten den všichni těšíme, ale zároveň víme, že bude i smutný. Smutný proto, že se loučíme s deváťáky. Končí pro ně dětství bez starostí a vydají se do života. Věříme, že se jim bude dařit. Slavnostní předání vysvědčení čekalo i na prvňáčky. Za rok se naučili spoustu nových věcí, poznali nové kamarády.
Děkuji také všem učitelům, asistentům pedagoga, vychovatelům, kuchařkám, uklízečkám, paní hospodářce a panu školníkovi za všechnu starost, péči a pozornost, kterou dětem věnovali. Všichni si užijte pěkné léto.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek 27. června se na naší škole konal Havajský den. Většina žáků a učitelů si připravila kostýmy a žáci a žákyně 9. třídy nacvičili postupně se všemi třídami choreografii tance. Ten jsme si pak společně zatančili. Všichni se bavili a prožili jsme krásný den. Teď už se budeme těšit na prázdniny…
Žáci a učitelé ZŠ
Za slunečné počasí jsme se vydali vlakem do Turnova, kde jsme pokračovali pěšky Zlatou stezkou Českého ráje do kempu Dolánky. Zde jsme se občerstvili, ale také hlavně zchladili v řece Jizeře. Součástí našeho okružního výletu byl i zámek Hrubý Rohozec, jehož prostory jsme si prohlédli i uvnitř. Pro někoho náročnější pěší výlet jsme všichni zvládli s úsměvem!
Mgr. Šárka Chaloupecká
Také žáci druhého stupně naší školy a předškoláci z MŠ měli možnost poznat složky integrovaného záchranného systému zblízka. Novými hosty byli příslušníci dálniční policie, kteří předvedli výbavu služebního vozu a děti měly možnost se do auta posadit.
Za žáky, předškoláky a učitele 2. stupně Mgr. Hana Tulková
Konec školního roku se blíží a my si společného času a krásného počasí užíváme plnými doušky. Nejoblíbenější jsou odpoledne strávená u řeky Javorky a za nejlepší den byla odhlasovaná stopovaná s hledáním pokladu. A věřte nebo ne, našel se!
Alice Prchlíková
V pondělí 24. června se u naší školy konal každoroční projektový den věnovaný ochraně člověka za mimořádných situací. Letos se nám jako bonus podařilo zajistit také složky IZS. Dorazili k nám zástupci hasičských sborů z Hořic a Ostroměře a zástupkyně Červeného kříže se sanitkou. Pro žáky byla připravena různá stanoviště, na kterých si žáci vyzkoušeli první pomoc včetně přenášení raněného, naučili se sbalit evakuační zavazadlo, prohlédli si hasičská auta a techniku, mohli si vyzkoušet různé hasičské obleky a výstroj a zazávodili si při běhu se zátěží, přemístění zraněného a rozbalení hasičských hadic. Celý den si všichni moc užili a moc všem, kteří se nám věnovali, děkujeme.
Za žáky a učitele 1. stupně Mgr. Magda Koudelková
Letošní rok vyjela sedmá třída poprvé na rafty. Pro někoho to byla premiéra, někdo už byl zkušenější, ale všem dalo pádlování zabrat. A i přesto, že to zpočátku vypadalo, že na místo nedoplujeme, celou cestu z Malé Skály do Dolánek jsme zdárně zvládli. Vykoupali se úplně všichni, někdo více, někdo méně dobrovolně. Cestou zpět jsme dojeli na koloběžkách. Celý výlet jsme si náramně užili a už vymýšlíme co podnikneme příští rok.
Bc. Jana Mansfeldová a žáci sedmé třídy
V úterý 18. června jsme vyrazili na školní výlet do Liberce. V Liberci jsme měli naplánovanou laser game. Na cestu jsme vyrazili vlakem, cesta byla příjemná, i když kolem Turnova se vlak poměrně nahustil velkým množstvím ostatních školních skupin. V Liberci jsme měli zarezervovanou laser game. Hra spočívá v tom, že si člověk oblékne speciální oblek s několika senzory a ke střelbě mu slouží laserová zbraň. Cílem hry je co nejčastěji zasáhnout protivníka a tím sbírá body. Kdo má na konci hry nejvíce bodů, vyhrává. Během hry jsme vystřídali několik modů, včetně bitvy každý proti každému. Ač se to nezdá, hra byla poměrně fyzicky náročná a po dvou hodinách jsme byli celkem vyčerpaní. Po hře následoval oběd v jednom z několika občerstvení v centru Liberce. Návrat vlakem domů byl poměrně klidný, projížděli jsme malebnou krajinou Českého ráje, kde jsme se mohli kochat krásnou vyhlídkou na hrady Valdštejn, Trosky a na zámek Hrubá Skála. Výlet se pěkně vydařil a myslím, že jsme si ho, jak se patří, užili.
Mgr. Martin Munzar
V pátek 21. června si žáci a žákyně 3. ročníku změřili síly v atletickém čtyřboji. Běhali na vytrvalost, házeli kriketovým míčkem na cíl, běhali 50 metrů a skákali z místa. Z děvčat se na 1. místě umístila Amálka Zmátlíková, druhá byla Laura Holmanová a na třetím místě skončila Adélka Blažková. Z chlapců se z 1. místa radoval Jan Bydžovský, druhý byl Tomáš Mergl a na třetím místě skončil Viktor Fördöš.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 19. června jsme si zahráli přehazovanou. Vytvořili jsme dvě družstva. Hráli chlapci proti děvčatům. Chlapci na sety vyhráli.
Mgr. Eva Ďoubalová
Od 16. dubna do 18. června se někteří předškoláci a žáci 2. a 3. třídy zúčastnili kurzů plavání v plaveckém středisku v Jičíně. Doufejme, že své plavecké umění dostatečně využijí během hlavních prázdnin.
Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Eva Sobotová
V pátek 21. června jsme si sedmáky užili poslední hodinu výtvarné výchovy. Vydali jsme se do Jičína, kde jsme absolvovali výtvarnou dílnu v Jezuitské koleji. Nejprve jsme se naučili něco málo z vázání knih a vytvořili jsme si malý poznámkový bloček. Poté jsme se přesunuli ven, kde si každý vytvořil keramickou misku. Někteří ji dozdobili barvením, jiní otisky. Práce nás bavila a jsme rádi, že jsme se naučili další výtvarné techniky.
Mgr. Magda Koudelková
Ve čtvrtek 20. června jsme s hrstkou deváťáků batikovali trička. Nejprve jsme si připravili barvy, trička navázali a následně obarvili. Vznikly originální kusy oblečení, které nás budou zdobit při nošení. Během naší práce probíhaly také "taneční kurzy". Poslední odpolední vyučování jsme si všichni užili.
Mgr. Magda Koudelková
20. června se vydali žáci 3.-5. třídy na společný školní výlet. Nejprve jsme vyrazili k větrnému mlýnu v Borovnici. Zde jsme si prohlédli mlýn a dozvěděli se plno zajímavých informací. Odtud jsme vyrazili do cukrárny na Péče, kde jsme si pochutnali na výborných zákuskách a zmrzlině. Poslední zastávkou byl hrad Pecka. Nejprve jsme si zde prohlédli sklepení a "mučírnu", dali jsme si menší oběd v hradním bufetu a nakonec pro nás bylo připravené představení: Karel IV., které byli velmi zajímavé, zábavné a poučné. Po představení jsme si prohlédli zbraně, helmy, zkusili jsme si přát na valše a zpracování lnu. Počasí nám přálo a výlet se, doufám, všem líbil.
Mgr. Markéta Lánská, Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Bohumila Smolíková
Ve středu proběhl ve čtvrté třídě poslední výchovně vzdělávací projekt - Loučení. Rekapitulovali jsme společné 2 roky a na závěr jsme si připravili výborně palačinky- tzv. SLADKOU TEČKU NA ZÁVĚR.
Mgr. Markéta Lánská
V pátek 21. června byli naši deváťáci pozvání na obecní úřad. Čekalo na ně rozloučení s paní starostkou Janou Šťastnou, která většinu žáků zná od 1. třídy. Paní starostka popřála všem mnoho úspěchů v nových školách i v dalším životě. Předala žákům dárky, společně si zavzpomínali a nechybělo ani občerstvení. Škoda jen, že se nemohli zúčastnit všichni deváťáci.
Mgr. Hana Tulková
V úterý 18. června jsme se s našimi deváťáci vypravili na jejich poslední výlet se základní školou. Sjeli jsme na raftech řeku Jizeru a poté se vraceli do místa nástupu na koloběžkách. Počasí nám přálo, takže se mnozí dobrovolně (i nedobrovolně) vykoupali. Užili jsme spousty legrace, budeme mít na co vzpomínat.
Mgr. Jiřina Novotná, Mgr. Magda Koudelková
Ve středu 19. 6. si žáci 5. třídy zpestřily jednu z posledních hodin českého jazyka. V rámci dvouhodinového projektu bylo úkolem zjistit význam svého jména a příjmení, zakreslit do mapy, kde se nachází nejvíce lidí se stejným jménem a příjmení, a odhalit možný původ názvu obce, ve které bydlí. Všechny informace byly dostupné přes QR kódy z internetových stránek nebo z předem připravené knihy. Po vyplnění si žáci navzájem přečetli odhalené informace.
Bc. Jana Kalenská
U příležitosti oslav 140 let od založení SUPŠSK Hořice jsem navštívili lom v Podhorním Újezdě, kde jsem se díky firmě Kámen Ostroměř s.r.o. a muzeu Trilopark stali na chvíli skutečnými paleontology. Naši žáci 5., 6. a 7. třídy hledali zkameněliny, tvořili sádrové odlitky vyhynulých živočichů, ale také odkrývali model dinosaura Deinonychus ve skutečné velikosti. Se zaujetím poslouchali zajímavosti o dinosaurech a dalších vyhynulých živočiších. Moc se jim to líbilo.
Mgr. Šárka Chaloupecká
Skupina starších žáků a žákyň během týdne, kdy jsme vyjížděli na kole, zdolala více než 250 km. Navštívili jsme například Kopidlno, Pecku, Jičín, Nechanice, Hořice. Všem účastníkům patří obdiv za vytrvalost.
Mgr. Šárka Chaloupecká, Mgr. Martin Munzar a Mgr. Hana Tulková
Ve středu 12. června jsme do Brna na finále soutěže Mladý zemědělec doprovodili naší žákyni Dianu Fejfarovou. Soutěžící se sešli na Mendelově univerzitě, kde pro ně byl připraven program. Za účasti hejtmana Jihočeského kraje, zástupců Agronomické fakulty Mendelovy univerzity, nakladatelství Vltava Labe a Agrofertu byli ocenění všichni účastníci. Naše gratulace míří za Diankou Fejfarovou.
Mgr. Hana Tulková
V minulém týdnu jsme spolu se žáky 2. stupně podnikali cyklistické vyjížďky po okolí. Vydali jsme se postupně na všechny světové strany a zvládli i náročnější trasy. Byli jsme unavení, ale máme radost, že si to všichni užili.
Jana Šťastná, Mgr. Magda Koudelková
V úterý 11.6.2024 nás se svou kytarou navštívila paní Dana Friessová. Naše každoroční setkání se stalo již tradicí. Strávili jsme společně odpoledne plné zpěvu a zábavy. Paní Daně moc děkujeme!
Alice Prchlíková
Páťáci se tentokrát ve svém anglickém projektu zaměřili na představení místa, kde bydlí. Někdo to pojal jako představení svého pokoje, někteří jako prohlídku domu a ještě další nám představili své město či vesnici. Někdo představoval skutečné bydliště, někteří místo, kde by si bydlet přáli.
Mgr. Bohumila Smolíková
V pátek 7.června se v naší škole konal No backpack day (Den bez batohu). Žáci druhého stupně spolu s pátou třídou si přinesli své školní pomůcky v různých druzích "zavazadel". Namátkou se jednalo o pláťené a igelitové tašky, krabice, ale i takové neobvyklé věci jakými jsou popelnice, vysavač, buben z pračky, autíčka, kočárky, dokonce k nám dorazilo učení v rakvi. Společná přehlídka našich neobvyklých zavazadel se konala v tělocvičně za účasti všech žáků školy. Už se těšíme, s čím nás žáci překvapí příští rok.
Učitelé ZŠ
„Být či nebýt?“ Co znamená tato slavná otázka vědí žáci 8. a 9. třídy, kteří opět navštívili Klicperovo divadlo v Hradci Králové. I když jsme tušili, jak slavná Shakespearovská tragédie Hamlet dopadne, nepřestával nás napínat detektivní průběh moderního zpracování této hry. Věřím, že jsme znovuobjevili tajemství jedné z nejslavnějších her, které kdy byly napsány.
Mgr. Šárka Chaloupecká
Páťáci se v přírodovědě učili o elektřině, o její výrobě, přepravě. Získali také základní znalosti o elektrických obvodech, vědí, jaká je značka pro žárovku, spínač nebo zdroj. A sestavení různých obvodů si mohli i prakticky vyzkoušet. Musím říci, že se jim to dařilo.
Mgr. Hana Tulková
Dnes 6. června se ve škole konala malá slavnost. Prvňáčci byli pasováni na čtenáře. Před publikem složeným z rodičů i prarodičů, sourozenců a kamarádů předvedli své čtenářské umění, složili čtenářský slib a poté je královna pasovala na čtenáře. Třídní učitelka je "ošerpovala" a paní starostka s paní Dostálovou jim předaly knihu a pamětní list.
Mgr. Hana Tulková
V tomto týdnu zavítala do naší školy návštěva z MŠ Konecchlumí. V učebně fyziky a chemie si děti vyzkoušely práci s iRobotem Root, keterá umí kreslit na vodorovnou i svislou plochu. V učebně jazyků poslouchaly a zpívaly anglické písničky, zahrály si na letadla a zatančily si. Děkujeme za návštěvu.
Mgr. Hana Tulková
Ve středu 5. června jsme s druháky zakončili letošní kroužek anglického jazyka. Každý z účastníků dostal za práci v kroužku medaili a diplom. Během roku jsme se společně naučili sousty nových slov, písniček a frází. Věřím, že nabyté znalosti využijí při další výuce cizího jazyka.
Mgr. Magda Koudelková
I žáci 2. stupně oslavili den dětí netradičními soutěžemi. Na místním sportovním hřišti házeli botou do kruhu, vyzkoušeli si slalom s hráběmi, ale i poslepu, přenášeli na pálce tužky v kelímku, stříleli na terč, zažili zábavnou chůzi po stopách, prolézali tunelem nebo pobíhali na koni v rytířské zbroji. V závěru sehráli chlapci fotbalové utkání a ostatní se zasmáli u přetahování lanem. Všichni jsme se shodli, že bychom si takto netradičně a zábavně strávené dopoledne rádi zopakovali.
Učitelé 2. stupně
Dne 3. 6. proběhl ve škole Dětský den. Žáci deváté třídy spolu s paní vychovatelkou Prchlíkovou připravili veselé dopoledne pro mladší spolužáky. Oslavy dětského dne s námi přišly oslavit i děti z mateřské školy. Děti si mohly vyzkoušet různé zábavné aktivity - například chůzi po chůdách, skákání v pytli nebo třeba kroužit taneční obručí. Za každou splněnou aktivitu obdržely "peníze", které mohly proměnit za nějakou drobnost v podobě sladkosti či plyšáka. O veselou hudbu se postarali deváťáci a nechyběl ani tanec. Všichni si to užili a těšíme se zase za rok!
Učitelé 1. stupně
Blíží se prázdniny a to je přesně čas na setkání s budoucími prvňáčky a jejich rodiči. Na děti čekaly paní učitelky s úkoly. Kreslilo se, stříhalo, zpívalo a počítalo. Rodiče se zatím dozvěděli informace o tom, co je od září čeká. Určitě to všechno zvládnou děti i dospělí. Ale nejdříve si všichni užijeme prázdniny.
Mgr. Hana Tulková
Dne 30. 5. se žáci osmé třídy zúčastnili projektu Zvuk. Během posledních dvou vyučovacích hodin byli rozděleni do 2 větších skupinek. Jedna skupinka se věnovala nahrávání zvuku a úpravě v programu dle zadaných úkolů a druhá skupinka v jiné třídě porovnávala účinnost různých materiálů jako zvukových izolantů pomocí mobilních aplikací. Následující hodinu se skupiny vyměnily.
Bc. Jana Kalenská, Bc. Jana Mansfeldová
V měsíci květnu jsme se při prvouce učili o člověku. Probrali jsme části těla, kostry, vnitřní orgány, jak lidské tělo funguje, čím se odlišujeme od živočichů.
Ve středu 29. května se uskutečnil projekt Naše tělo. Nejprve jsme si prohlédli modely kostry člověka a vnitřních orgánů v přírodovědném kabinetu. Potom jsme tvořili kostru člověka s pomocí vatových tyčinek. Kdo byl hotov, přesunul se na stupínek, kde jsme si obkreslili jednoho ze spolužáků, nalepili jsme z papíru vystřiženou lebku a domalovali jsme zbývající části kostry bílou temperou. Jiní žáci vystřihli z barevných papírů vnitřní orgány, které jsme pak nalepili na vzniklý model člověka. Popsali jsme si části kostry a jednotlivé vnitřní orgány. Byla to skupinová práce a každý se na práci dle svých možností nějak podílel. Hotové práce jsme si vystavili.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 23. května proběhl projekt „Moje rodina“. Nejdříve jsme si povídali, co dělají rodiče, sourozenci, jak trávíme společný čas. Co potřebuje maminka a tatínek ke své práci. Potom jsme si zahráli 2 hry s tématikou rodiny. V druhé části projektu jsme se rozdělili do skupin a vyplňovali pracovní listy. Nakonec jsme namalovali svoji rodinu.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve středu 29. května jsme krátce po dopolední svačině ochutnávali sýry. Eidam, gouda i žervé s pažitkou či paprikou téměř všem chutnaly.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 23. května jsme zakončili kroužek tvořivosti zdobením přinesených triček fixy na textil. Vznikla velmi originální trička. Potom jsme si zahráli hry o sladké odměny. Někteří to prostě nevydrželi, tričko si oblékli a odešli v něm domů.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 24.května do 1.a 2.třídy zavítali paní Karešová a pan Šikýř se cvičenými psy. Oba jsou členy mysliveckého sdružení. Paní Karešová nás krátce seznámila, co všechno musí člověk podstoupit, když se chce stát myslivcem, pověděla nám, jak můžeme v zimě přilepšit zvířatům a jak se máme chovat v lese. Přinesla nám ukázat parohy od volně žijících zvířat. Pouštěla nám zvuky zvířat a my jsme hádali, kterému zvířeti patří. Nakonec nám společně s panem Šikýřem předvedli ukázku z výcviku loveckých psů. Za vše jim moc děkujeme.
Mgr. Eva Svobodová, Mgr. Jana Mejdrová
V pátek 24. května se žáci 6. a 7. tříd naší školy zúčastnili akce "Poznej s námi zemědělství" s cílem přiblížit dětem, jak důležitou roli zemědělství hraje v našich životech. Akce začala krátkou přednáškou, kde se žáci dozvěděli o vývoji zemědělství od pradávných dob až po moderní technologie používané dnes. Po úvodní přednášce se žáci rozdělili do skupinek a vydali se na interaktivní stanoviště rozmístěná po třídě, kde na ně čekali různé úkoly. Žáci například přiřazovali názvy různých druhů hmyzu k obrázkům, identifikovali různé plodiny podle vzorků, které byly vystaveny, určovali, z jakých surovin jsou vyrobeny běžné potravinářské produkty. Zkusili si popsat stavbu včely, ale také si mohli vyzkoušet například krájení pazourkem.
Bc. Jana Kalenská
Během vyučování využíváme možnost pracovat s moderními technologiemi. Interaktivní tabule je již součástí téměř každé hodiny, ale snažíme se také pracovat na tabletech. Žáci si přes QR kódy naskenují úlohy a pracují. O takových možnostech se nám dříve mohlo jen zdát a jsme rádi, že nám to naše škola umožňuje.
Mgr. Markéta Lánská
Letošní ročník této soutěžní přehlídky byl v pořadí již 14. a žáci naší školy opět nechyběli. V mladších kategoriích nás reprezentovala Eliška Mládková, Nina Koudelová a Václav Haman, ve starších kategoriích Adéla Jebavá, Eliška Hakenová, Diana Fejfarová a Tina Bímová. Konkurence byla veliká (63 účastníků), ale Tinka Bímová získala ve své kategorii 3. místo. Gratulujeme a všem děkujeme za reprezentaci školy.
Mgr. Hana Tulková
V úterý 21. května se po delší odmlce konala akademie žáků naší školy. Každá třída školy, družinka i mateřská škola si pečlivě připravili svá vystoupení. Program byl bohatý a všichni účastníci podali krásné výkony. Jsme na ně pyšní!
učitelé ZŠ a MŠ
Děti ze 2. třídy navštívily ve středu 22.května v mateřské škole divadlo paní Fenyklové s názvem "Jak si uděláme Zeměkouli". S knížkou Mileny Lukešové jsme si společně pohráli a dozvěděli se, jak se taková Zeměkoule tvoří. A jak je to se Sluncem a s měsícem a s nocí a se dnem a s ročními obdobími a… a jak by bylo krásné, kdybychom okolo sebe měli dost čistého vzduchu a vody pro nás všechny.
V hravé dílně po představení si děti prolistovaly encyklopedii, pohrály si s hodinami, na kterých se seznámily s římskými čísly. Nakonec se vydaly mezi hvězdy, aby si mohly sestavit svá vlastní souhvězdí.
Mgr. Eva Sobotová
Třicet žáků naší školy mělo možnost navštívit letošní mistrovsví světa v ledním hokeji v Praze. Zápas mezi týmy Norska a Velké Británie začal v 16.20, ale ještě před tím jsme navštívili fanzónu. Někdo tancoval, někdo se „fotil se slavným hokejistou“.
Přesun do O2 arény proběhl hladce, prošli jsme všemi kontrolami, našli svoje místa. Atmosféra byla během celého utkání úžasná! Ve fandění nás mohutně povzbuzovali Bob a Bobek, kteří dokázali vyburcovat diváky a potěšit děti. A naše závěrečné „Kdo nefandí není Čech“ zvedlo ze sedadel většinu hlediště.
Mgr. Hana Tulková
Ve středu 15. května jsme se zúčastnili okresního kola v atletické soutěži Pohár rozhlasu. Soutěž se konala na jičínském atletickém stadionu. Naše škola byla reprezentována pouze jedním družstvem a to chlapci z 9. třídy. Bohužel tým dívek se nám těsně před soutěží rozpadl a nebylo možné se soutěže zúčastnit. U chlapců nastal podobný problém, kdy těsně před soutěží účast odřekli dva soutěžící. Nicméně u chlapců se nám podařilo tým zachránit. Soutěž se skládala celkem ze šesti disciplín: běh na 60 m, běh na 1500 m, skok daleký, skok vysoký, vrh koulí a na závěr štafetový běh 4×60 m. Během soutěže jsme dosáhli několika hezkých umístění. Matyas Kareš ve skoku dalekém doskočil do dálky 540 cm a celkově byl v disciplíně druhý. Jan Šmejda v běhu na 1500 m doběhl s časem 3:59:9 na hezkém třetím místě a Martin Čejka ve skoku vysokém skočil 146 cm. V ostatních disciplínách se nám již moc nedařilo, což bylo částečně zapříčiněno již zmíněnými změnami v soupisce. Nakonec jsme ve veliké konkurenci škol obsadili deváté místo z deseti družstev. Naši školu reprezentovali Jan Šmejda, Matyas Kareš, Marek Petr, Dušan Fibiger a Martin Čejka. Chlapcům bych chtěl poděkovat za bojovný výkon a reprezentaci školy.
Mgr. Martin Munzar
Dne 15. května vyjela 1. třída na projektový den do ZOO ve Dvoře Králové. Zakoupili jsme si pracovní listy, které jsme průběžně vyplňovali. Prošli jsme vodní svět, kde jsme obdivovali různorodé vodní živočichy. V pavilonu ptáků nás přišli přivítat volně létající ptáci. Pokračovali jsme k plazům, slonům, žirafám, nosorožcům, zebrám a k hrochům. Děti byly ze zvířat nadšené a počasí se nám také vydařilo.
Mgr. Jana Mejdrová
V rámci projektu druháčci navštívili Zoo ve Dvoře Králové. Skupinky dětí obdržely pracovní listy s názvem „S průvodcem po Safari“, ze kterých se dozvěděly zajímavé informace o zvířatech. Zábavná forma poznávání zvířat nás provedla různými zákoutími zoo. Druhý den ve škole jsme si na internetu ještě vyhledali další zajímavosti o životě živočichů.
Mgr. Eva Sobotová
Dne 14. 5. se žáci sedmé třídy podíleli na natáčení videa do soutěže Smetana všemi smysly. Jednotlivé repliky vymýšleli během natáčení. Scény se nejprve natrénovaly a poté natočily. Při scénáři se vycházelo ze Smetanova života. Nechybělo ohluchnutí, inspirace k sepsání Vltavy i samotná tvorba. S časovým skokem do současnosti se natočila i hodina hudební výchovy, ve které žáci pracovali se skladbou Vltava. Z celého projektu vzniklo video, které se odešle do soutěže.
Bc. Jana Kalenská, Bc. Jana Mansfeldová
Od 2. května probíhaly obhajoby závěrečných prací našich deváťáků. Témata byla rozmanitá - namátkou Kriminalistika, Vesmír, Box, Lesnictví, Fantasy literatura, Alžběta II., Echolokace, Brazílie a mnoho dalších. Všichni byli trochu nervózní, ale každý zvládl odprezentovat svoje téma a společně jsme se dozvěděli mnoho nového a zajímavého. Věříme, že se jim získané znalosti a dovednosti při tvorbě prací budou hodit i v dalším životě.
Mgr. Magda Koudelková
Na svátek Bonifáce se ve čtvrté třídě uskutečnil výchovně vzdělávací projekt Květen. Již měsíc sledujeme online přenosy z čapího hnízda a včera jsme měli možnost vidět, jak se vyklubala 2 mláďata z pěti. Hlavním cílem dnešního projektu bylo "vytvoření našeho hnízda čápů", což se žákům nesmírně povedlo. Celý projekt se také věnoval tématu květen. Kromě čápů žáci vytvořili nádherné obrázky květin a pracovali na interaktivní tabuli.
Mgr. Markéta Lánská
V pátek využili čtvrťáci pěkného počasí a vyrazili na přírodovědu ven, kde si procvičili poznávání rostlin v praxi. Nakonec se učili pískat na trávu. Nejlepší v tom byla bezkonkurenčně Kačka.
Mgr. Markéta Lánská
Využili jsme krásného počasí a 9. května jsme vyrazili s 6. třídou do nedalekého Archeoparku pravěku Všestary. Čekal nás program zaměřený na starověký Řím, který je naším aktuálním tématem v dějepisu. Program se skládal ze dvou částí. Nejprve se žáci seznámili s běžným životem Římanů. Zjistili, z čeho se skládal jejich jídelníček, čím se během dne bavili, jak probíhala hygiena, k čemu sloužily římské lázně. Také si nadšeně vyzkoušeli typické římské oděvy. Poté jsme si v kinosále prohlédli římskou výstroj i výzbroj, se kterou jsme se přesunuli ven. A zde nastala nezapomenutelná část programu. Žáci se proměnili v římské vojáky. O náročnosti disciplinovaného přesunu legií, těžké váze výzbroje se s úsměvem přesvědčil každý z nich. Hlasité vyprávění dojmů z římského programu nás utvrdilo, že se výlet opět povedl.
Mgr. Šárka Chaloupecká
Ve čtvrtek 9. května jsme v kroužku tvořivosti vyráběli dárečky pro naše maminky - kabelky z balicího papíru. Do kabelky jsme vložili obrázek s vyznáním. Dárky děti předají maminkám ke Dni matek.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Květen je měsíc plný svátečních dnů. Pro nás je ale nejdůležitější ten, který slaví naše maminky. Vyrobili jsme jim přáníčka, naučili se pro ně básničku a také o nich zjistili spoustu novinek…Třeba. jakou barvu mají nejraději, i kdy se nejvíc smějí…Protože mít někoho rád, znamená zajímat se…
Alice Prchlíková
V úterý 7. května se 6. – 8. třída zúčastnila besedy na téma Izrael. Jednalo se o komentovaný výklad doplněný fotodokumentací. Žáci se seznámili jednak se základními faktografickými údaji o Izraeli, o historii vzniku tohoto státu, o problematickém národnostním složení obyvatel a sousedních státech, které vyznávají jiné kulturní hodnoty. Žáci se seznámili se známými, ale i méně navštěvovanými místy v Izraeli. Výklad byl doplněn osobními pocity a zážitky z cest. Jelikož v současnosti se v Izraeli aktivně bojuje a situace tam není bezpečná, žáci měli možnost se s touto zemí seznámit a trochu nahlédnout do pozadí problémů, které stojí za tímto válečným konfliktem.
Mgr. Martin Munzar
Návštěvou pomníků na památku padlým ve světových válkách si páťáci připomněli zítřejší státní svátek. Pan Trnka nás seznámil s historií pomníku vybudovaného v roce 1930 v Oboře, ke každému jménu připojil krátký souhrn života padlého. Žáci se pak zúčastnili položení věnců k pomníkům v Oboře a před Obecním úřadem v Chomuticích.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek 25. dubna jsme opět navštívili paní starostku, tentokráte s 8. a 9. třídou. Paní starostka po domluvě s vyučujícími měla připravený program zaměřený na seznámení s chodem obce, jaké aktuální problémy obec řeší nebo jaké jsou další investiční záměry obce. Dále žáky seznámila s památkami Chomutic a vysvětlila jim důvody, proč jsou v naší obci umístěné. Žáci na závěr vyplňovali pracovní list zaměřený na významné památky v obci a chod obce a poté byl poskytnut prostor pro diskuzi. Děkujeme paní starostce za poskytnutý čas a užitečné informace, které patří k základu znalostí o obci každého občana.
Mgr. Martin Munzar
V tomto týdnu jsme navázali na projekt "Domácí zvířata" a během hodin jsme dokončili výrobu selského dvora se zvířátky. Do společného výrobku každý přispěl svým vlastním obrázkem a vznikl tak model farmy nebo selského dvora s budovami a zvířátky.
Mgr. Jana Mejdrová
V úterý 30. dubna na čarodějnice se uskutečnilo okrskové kolo McDonald´s Cupu v Hořicích na Gothardu. Turnaj se uskutečnil s týdenním zpožděním kvůli nepříznivému počasí a tentokrát nám počasí velmi přálo. V naší kategorii 4. a 5. třída dorazilo celkem 5 družstev. V turnaji jsme hráli 4 zápasy 1 x 15 min. Na své konto jsme si připsali 2 vítězství (2:0 proti ZŠ Hořice, Na Daliborce a 1:0 se ZŠ, Cerekvice nad Bystřicí) a 2 prohry (1:2 se ZŠ Miletín a 1:4 se ZŠ Hořice, Komenského). Průběh zápasů byl vždy velmi vyrovnaný a chlapci se velmi snažili. Bohužel dva soupeři byly nad naše síly a po lepší předvedené hře braly vítězství. V konečné tabulce jsme obsadili hezké třetí místo. Děti dostaly diplom, medaile a drobnou pozornost od pořadatele. Naši školu reprezentovali: Adam Kohoutek, Jan Šikýř, Adam Zahálka, Václav Haman, Jindřich Barchini, Jakub Petr, Dominik Kubišta, Matěj Pozler, František Safínek a Mikuláš Pikora. Všem klukům děkuji za předvedené výkony a reprezentaci školy.
Konečné pořadí: 1. ZŠ Miletín (12b.), 2. ZŠ Hořice, Komenského (9b.), 3. ZŠ Chomutice (6b.), 4. ZŠ Cerekvice nad Bystřicí (1b.), 5. ZŠ Hořice, Na Daliborce (1b.)
Mgr. Martin Munzar
V úterý 30. dubna jsme s deváťáky zrealizovali projekt Kanada. Úkolem každé dvojice (nebo i jednotlivce) bylo vyhledat informace o určité oblasti spojené s Kanadou. Jednalo se například o typická jídla, sporty, zvířata, památky nebo vytvořit mapu kanadských provincií a hlavních měst. Vše jsme společně sestavili do nástěnného obrazu. Ten může sloužit jako výuková pomůcka pro další žáky nebo zájemce o tuto anglicky mluvící zemi.
Mgr. Magda Koudelková
V naší škole jsme přivítali vzácnou návštěvu, děti z MŠ Konecchlumí. Představili jsem jim novu učebnu fyziky a chemie. Pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký je provedla světem chemických pokusů. S ozoboty jim pak pomohli naši sedmáci. Těšíme se na další shledání.
Mgr. Hana Tulková
Každý rok si tuto tajuplnou tradici užíváme ve škole v čarodějnických kostýmech, ale letos nám na tento den vyšel pravidelný kurz plavání. Děti si alespoň malou čarodějnici vyrobily a pohrály si na školní zahradě.
Mgr. Eva Sobotová
Během hodin výtvarné výchovy jsme se sedmáky společně vyrobili čarodějnici. Za pomocí pana Rubína a paní Ulrychové jsme ji připevnili na koště a připravili k odletu na roh plotu ke škole.
Mgr. Magda Koudelková
Na pondělí 29.4. připravili žáci třetí třídy pro čtvrťáky hru v přírodě - zábavnou stopovanou. Čtvrťáci se vydali po označené trase. Cestou hledali schované lístky s úkoly z přírodovědy nebo vlastivědy, které plnili. Posledním úkolem bylo hledat poklad a schované třeťáky, což byla také veliká zábava. Na závěr si ještě zahráli přehazovanou dívek proti klukům.
Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Markéta Lánská
Dne 25.dubna proběhl v 1.třídě projekt „Domácí zvířata“. Na začátku projektu jsme si v kruhu povídali o našich mazlíčcích, jak se o ně staráme. Po té jsme se podívali na video „Zvířátka na statkuH. Rozdělili jsme se do skupin a vypracovávali pracovní listy. V závěru jsme si zazpívali a za tančili „Zvířecí písničku“.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve čtvrtek 25. dubna jsme v kroužku tvořivosti vyráběli čarodějnické pohoštění - sýrová košťátka. Děti si přinesly plátkový sýr, slané tyčinky a pažitku. Vytvořily krásná a chutná košťátka. Pak si zasoutěžily v čarodějnických disciplínách, jako je slalom s koštětem, přenášení pingpongového míčku na lžíci, závod koček, chůze s balónkem, štafeta s kelímky. Nechyběla ani výroba čarodějnického lektvaru.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
V pondělí 22. dubna si žáci a žákyně 3. a 4. třídy připomněli Den Země. Nejprve jsme se podívali na prezentaci o planetě Zemi. V prezentaci jsme se dozvěděli, kteří živočichové a které rostliny se nacházejí v jednotlivých podnebných pásmech, dále jsme si prohlédli všech 6 světadílů, které máme na Zemi a státy, které patří do jednotlivých světadílů. Připomněli jsme si důležitost ochrany přírody, třídění odpadů nejen u nás v České republice, ale hlavně v celosvětovém měřítku. Pracovali jsme s pracovními listy. Na IT jsme si zopakovali planety Sluneční soustavy. Jako praktický úkol bylo vyrobit plakát ke Dni Země s názvem Planetu Zemi máme my děti ve svých rukou. Práce se nám dařila. Věříme, že si toho z dnešního dopoledne co nejvíce zapamatujeme.
Mgr. Markéta Lánská, Mgr. Eva Ďoubalová
I letos žáci naší školy soutěžili v luštění sudoku. Dvě tříčlenná družstva byla složena z žáků 8. a 9. třídy. Názvy družstev nechali pořadatelé na soutěžících. Reprezentovali nás „Štaflíci“ (V. Vondráčková, D. Fejfarová, M. Sajkršmídová) a „Špagetky“ (M. Kareš, K. Rubínová, T. Bímová). Turnaj zajišťovalo Lepařovo gymnázium Jičín ve spolupráci s Hráčskou asociací logických her a sudoku (spolek HALAS).
Začátek soutěže byl stanoven na 9. hodinu po prezentaci všech účastníků. Osm přihlášených škol a 25 týmů bojovalo o titul v jičínském regionálním kole, rozdělených do kategorií ZŠ a SŠ. Hráčské klání probíhalo ve třech soutěžních kolech. Mezi koly byl prostor a čas na předání informací i na občerstvení hráčů.
Před 13. hod. bylo vše spočítáno. Následně se konalo vyhlášení výsledků a předány ceny žákům a studentům od 1. až do 6. místa. Naše trojice osmáků vybojovala 6. místo a radost byla veliká. Družstvo deváťáků obsadilo 10. místo. Budeme se těšit na další podobné akce a soutěže.
Jana Hradecká
I když počasí nepřálo, dne 17. dubna k nám dorazila vzácná návštěva - děti a paní učitelky z MŠ Sobčice. A proč bylo důležité počasí, protože všichni přišli pěšky, i ti nejmenší.
Ve škole je čekala pohádka plná pokusů a také seznámení s ozoboty. Program pro děti připravila paní učitelka Jana Mansfeldová. A protože sobčické děti jsou velmi zvídavé, určitě se ještě uvidíme.
Mgr. Hana Tulková
Žáci 5. ročníku si připravili projekt na téma „My day“. Někteří žáci kreslili komiks ve kterém využili nejen své znalosti anglických sloves, ale také určování přesných časů. První odvážlivci si troufli zpracovat toto téma v PowerPointové prezentaci a podařilo se jim to moc pěkně.
Mgr. Bohumila Smolíková
Dne 18. 4. se v Hořicích konalo 9. regionální kolo soutěže Mladý zemědělec. Zemědělská akademie a gymnázium Hořice je partnerem soutěže a také organizátorem tohoto kola. Teoretickou část žáci absolvovali v budově školy, na praktickou se přesunuli na školní statek a závěrečné vyhlášení proběhlo v Biografu Na Špici.
Ze školního kola postoupila do regionálního děvčata ze 8. třídy. Diana Fejfarová, Vanesa Spudilová a Anna Marie Zítková. Dobře si vedla v teoretické části, v praktické části dosáhla výborných výsledků. Jejich úsilí bylo oceněno, v konkurenci 11 škol byla děvčata vyhlášena nejlepším kolektivem soutěže, Vanesa Spudilová obsadila 3. místo a na 2. místě se umístila Diana Fejfarová, která postupuje do celorepublikového finále, které se bude konat v červnu v Brně. Všem děvčatům velmi gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek 18. dubna jsme v kroužku tvořivosti vyráběli zvířátka z ruliček. Tukani na ruku a žirafy budou určitě zdobit nejeden dětský pokojík.
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
V úterý 16. dubna jsme se zúčastnili okresního finále v minifotbalu starších žáků. Turnaj se konal na fotbalovém hřišti v Hořicích na Gothardu. Do okresního finále nakonec postoupilo celkem sedm týmů a hrálo se nejspravedlivějším systémem tzv. každý s každým. Naši svěřenci celkem odehráli šest utkání. Na své konto jsme si připsali tři vítězství (2:1 s Novou Pakou, 2:0 proti Lázním Bělohrad a 2:0 s hořickou Daliborkou), dvě remízy 0:0 (Jičín, 17. listopadu a Cerekvice nad Bystřicí) a pouze jedinou prohru 0:4 (ZŠ, Železnická). V konečném součtu nám 11 bodů stačilo na hezké třetí místo za jičínskou 1. Základní školou, 17. listopadu (13 bodů) a vítěznou 4. Základní školou, Železnická (18 bodů).
Náš tým reprezentovali Matyas Kareš, Jan Šmejda, Matěj Petr, Jan Zahálka, Denis Schánilec, Dušan Fibiger a Marek Petr. Všem chlapcům patří velké poděkování za předvedený výkon a obětavost během jednotlivých utkání, kdy bojovali nejen se zdatnými soupeři, ale i s nevlídným počasím.
Mgr. Martin Munzar
Ve čtvrtek 18. dubna 2024 žáci šesté a sedmé třídy vyrazili na návštěvu na obecní úřad v Chomuticích. Paní starostka Jana Šťastná žáky seznámila s principy fungování obecního úřadu. Žáci měli možnost se seznámit, jak konkrétně funguje obecní úřad, co je úkolem zastupitelstva obce a starosty. Dozvěděli se o původu znaku obce a významných událostech v obci. V závěru setkání proběhlo seznámení s aktuálně řešenými záležitostmi v obci, které se dětí přímo týkají. Zaznělo i několik komentářů, co se žákům v obci nelíbí a co by chtěli vylepšit. Děkujeme paní starostce, že si na nás udělala čas a seznámila nás s děním v obci.
Mgr. Martin Munzar
V rámci projektu měly děti možnost seznámit se s digitálním mikroskopem, což pro ně byl veliký zážitek. Pozorovaly motýlí křídla - jejich barvu i složení. Tato aktivita, při které se vzájemně střídaly, pro ně byla velmi zajímavá. Následovalo vyrábění pestrobarevných motýlů různými technikami od míchání odstínů barev, soutisk, zdobení. Na závěr nám také zbyl čas pozorovat motýly na rozkvetlé zahradě.
Mgr. Eva Sobotová
V minulém týdnu nás navštívila paní učitelka Novotná a představila nám digitální mikroskop. Ukázala nám zvětšené preparáty i části motýlích křídel. Práce nás bavila a navázali jsme na ni výrobou barevných motýlků. Už se těšíme na další projekt.
Mgr. Jana Mejdrová
Žáci a žákyně při hodinách výtvarné výchovy tvořili jarní výkresy a dekorace. Všem se práce dařila.
Mgr. Eva Ďoubalová
V úterý 16. dubna navštívili žáci 6. třídy Domov pro seniory v Oboře. Předvedli zde nacvičené divadelní představení – Ezopovy bajky. Odhodili veškerou nervozitu a skvěle se vžili do svých rolí. Za své představení sklidili potlesk a úsměvy klientů domova. Už nyní plánují, s jakým dalším představením opět zavítají do Domova pro seniory v Oboře.
Mgr. Šárka Chaloupecká
V úterý 16. dubna jsme s hrstkou sedmáků vyrazili do Hradce Králové. Nejprve nás čekala exkurze v Galerii moderního umění, kterou jsme si prošli a sedmáci zde plnili různé úkoly. Poté jsme se vypravili do Vědecké knihovny, kde sedmáci absolvovali krásný workshop na tvorbu koláží. Každý si zde vytvořil nádhernou koláž. Hotová díla jsme si odvezli a budou zdobit sedmou třídu.
Mgr. Magda Koudelková
Konečně jsme se dočkali. S příchodem teplého počasí trávíme spoustu času venku. Pleteme věnečky, poznáváme jarní květiny, zábavné odpoledne jsme trávili i s kamarády předškoláky…
Alice Prchlíková
V úterý 9. dubna se prvňáci na hodinu prvouky vypravili ven. Vyfotili se u hmyzích domečků a zároveň si vyzkoušeli práci s dětským digitálním fotoaparátem. Během hodiny jsme si povídali o hmyzu, včelkách a motýlech. Už teď se těšíme na další výpravu ven.
Mgr. Jana Mejdrová
S prvňáky jsme navázali na projekt „Včela“ a pustili jsme se do výroby včelího úlu a včelek. Společně jsme vyrobili veliký úl a každý ve třídě si vyrobil svoji včelku, kterou umístil na úl. Práce nás moc bavila a hotové dílo zdobí naši třídu.
Mgr. Jana Mejdrová
V úterý 9. dubna jsme s druháky využili krásného počasí a vydali se ven s digitálním fotoaparátem. Zkoušeli jsme nafotit vyrobené hmyzí domečky a různý nalezený hmyz. Focení jsme si moc užili a budeme se těšit na další práci s moderními technologiemi.
Mgr. Eva Sobotová
Při pondělní hodině jsme v páté třídě využili krásného počasí a šli si zacvičit ven. Žáci si zaskákali, zahráli hry a na závěr si zazávodili v běhu. Snad mám bude počasí přát a budeme moci cvičit venku až do konce školního roku.
Mgr. Markéta Lánská
Dne 8. 4. se v naší škole uskutečnil zápis do první třídy. Předškoláčci plnili zábavné úkoly, s kterými ji pomáhali budoucí starší spolužáci. Všem se to dařilo náramně. Těšíme se na novou třídu plnou šikovných dětí.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek 4. 4. 2024 se naše škola zúčastnila okrskového kola v minifotbalu starších žáků. Turnaj se konal v Hořicích za účasti čtyř týmů. Na turnaji se hrálo systémem každý s každým, takže náš tým sehrál celkem tři utkání. První zápas jsme hráli proti ZŠ Hořice Na Daliborce, poté jsme nastoupili proti ZŠ v Cerekvici nad Bystřicí a nakonec hořické ZŠ Komenského. Všechna utkání jsme přesvědčivě vyhráli s celkovým rozdílem 10:2 a díky vítězství jsme postoupili do okresního kola, které se bude konat 16. 4. opět v Hořicích. Naši školu reprezentovali: Matyas Kareš, Jan Šmejda, Dušan Fibiger, Denis Schánilec, Jan Zahálka, Marek Petr a Matěj Petr.
Mgr. Martin Munzar
Ve čtvrtek 4. dubna jsme si v kroužku tvořivosti vyrobili orchideje z papíru. Děti předvedly svoji fantazii a během dvou hodin každému na stolečku "vykvetla" krásná orchidej, která nikdy neodkvete.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Hned po Velikonocích navštívili žáci 3., 4. a 5. třídy hvězdárnu a vodní elektrárnu v Hradci Králové. Program jsme začali ve hvězdárně, kde pro nás byl v sále připraven komentovaný „výlet do vesmíru“ a animovaný film. Po promítání jsme si prohlédli dalekohledy, kterými nám ukázali Slunce. Prohlídku hvězdárny jsme zakončili zakoupením suvenýrů a přesunuli se do vodní elektrárny Hučák. Zde byl pro žáky připraven také zajímavý program. Nejprve krátká přednáška o výrobě elektřiny. Po ní následovala prohlídka elektrárny a nakonec část pokusů. Žáci viděli, jak vzniká energie, mohli si vyzkoušet vytvořit blesky, hurikán, rozsvítit dům,… Tento vzdělávací projekt byl velmi přínosný a žáci si ho užili, doufejme, na 100 %.
Mgr. Markéta Lánská
Tento týden jsme společně dokončili kuřátka. Všechny děti se těší až si je odnesou domů, vyzdobí jimi příbytky a potěší tak celou rodinu.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve středu 27. března si druháci v rámci projektu Velikonoce vyrobili krásné kohoutky, které umístili do předem připraveného trávníčku. Později se přesunuli ven, kde si prohlédli umístěné hmyzí domečky a zkontrolovali, zda se tam novým nájemníkům bude dobře bydlet. Poté ještě splnili několik úkolů spojených s Velikonocemi, které pro děti připravila Obec Chomutice.
Mgr. Eva Sobotová
Poslední den před velikonočním prázdninami se ve 4. třídě uskutečnil projekt Velikonoce. Připomenuli jsme si význam svátků, žáci sami zjišťovali významy a tradice jednotlivých dnů, měli připravené úkoly na téma Velikonoce v matematice, českém i anglickém jazyce,… Samozřejmě jsme si udělali i něco dobrého na zub.
Mgr. Markéta Lánská
Ve středu 27. března si třeťáci připomněli velikonoční tradice. Na interaktivní tabuli jsme si přečetli, proč tento svátek jara slavíme. Vyrobili jsme si věneček s kraslicemi a zajíčkem z papíru, pomocí ubrouskové techniky jsme vyzdobili vyfouknutá vajíčka. Prošli jsme si velikonoční stezku a získali jsme diplomy. Na závěr jsme celý projekt zhodnotili. Všichni obdrželi veselé vajíčko z čokolády.
Mgr. Eva Ďoubalová
Také žáci 5. třídy se setkali s nprap. Brendlem a besedovali o problematice šikany a kyberšikany. Získali znalosti o základních pojmech a zejména se jim dostalo rad, co dělat, pokud by se ocitli v pozici šikanovaného nebo takovéto jednání odhalili.
Mgr. Hana Tulková
26. března se naše škola na celé dopoledne otevřela pro návštěvy. Využili toho někteří rodiče k nahlédnutí do výuky a také rodiče s dětmi, které se k nám chystají na zápis.
Mgr. Hana Tulková
Blíží se Velikonoce a to je čas na naše dílny, kde si každý může vyrobit sváteční dekoraci. Letos bylo opět bylo z čeho vybírat. Ptáčci, květiny, věnečky, slepičky, zajíčci, ale také perníčky a kynuté jidáše. A zájemců bylo dostatek - téměř všechen materiál se zpracoval. Děkujeme za návštěvu!
Mgr. Hana Tulková
Na pondělí 25. března byl pro žáky čtvrté a páté třídy připraven projekt Bláznivá knížka, kterým si žáci připomenuli březen – měsíc knihy. Žáci byli rozděleni do 7 skupin. Do každé skupiny dostali různý text. Texty byly zašifrované a žáci měli vymyslet, podle jaké šifry se text čte (čtení ve sloupcích, vynechání slov – jména zvířat,…). Po odhalení šifry měli žáci domyslet konec příběhu. Nakonec měli text zašifrovat a přepsat do připravených pracovních listů. Na závěr namalovali obrázky a nechali si svoje knížky spojit. Vzniklo plno pěkných a dokonce vtipných příběhů. Na odreagování byly pro žáky připravené soutěže na interaktivní tabuli.
Mgr. Markéta Lánská, Bc. Jana Kalenská
V pátek 22. března měli žáci devátého ročníku možnost setkat se s panem nprap. Alešem Brendlem z policie České republiky, který s nimi probíral důležité téma trestní odpovědnosti. Jeho příchod na školu neznamenal pouhé vykládání o bezpečnosti a právu, ale skutečně se soustředil na problematiku trestní odpovědnosti mladistvých. Setkání začalo přehledem základních principů trestní odpovědnosti a postupně přešlo k tomu, co to znamená v kontextu mladistvých. Žáci byli seznámeni s tím, že trestní odpovědnost není jen pouhý pojem, ale má vliv na každodenní život a reálné důsledky. Nprap. Brendl svou prezentaci doplnil konkrétními situacemi z reálného života, které pomohly žákům lépe si představit, jaké jsou důsledky nedodržování zákonů.
Bc. Jana Mansfeldová
V pondělí 25. března se v 1. a 2. třídě uskutečnil projekt Včela. Nejprve děti absolvovaly besedu se včelařkou paní Bohumilou Smolíkovu. Ta jim povyprávěla o vývojových stádiích včel, pohovořila o včelí královně, o různých druzích hmyzu, ale hlavně jim předvedla pomůcky pro včelaře - včelařský klobouk, rukavice, včelařské rámky s mezistěnami a včelařský dýmák. V další části projektu pak děti sestavovaly hmyzí domečky. Budeme se těšit na pozorování, až se v domečcích hmyz zabydlí.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Sobotová
Dne 22. března měli žáci 3., 4., a 5. třídy velmi zajímavý projekt Sluneční soustava, který pro ně připravila paní učitelka Magda Koudelková. Pro žáky bylo na začátku připravené překvapení - návštěva z vesmíru (vesmírný převlek, který si mohli žáci později vyzkoušet). K celé sluneční soustavě byly připravené naučné karty, které sloužily k vyplnění pracovních listů. Žáci překreslovali souhvězdí, skládali Sluneční soustavu, fáze Měsíce,… Pracovali také, jako jeden tým, kdy zkoušeli pohyb ve vesmíru. Nosili Měsíce k planetám, tvořili vlastní sluneční soustavu. Poslední část projektu byla v anglickém jazyce, kde si zazpívali anglické písničky o sluneční soustavě, přeložili si názvy planet do anglického jazyka, vyhledávali slova v osmisměrce,… Tento projekt byl poučný, všechny nás velmi bavil.
Mgr. Markéta Lánská
V pondělí 25. března navštívil nprap. Brendl s preventivním programem také 3. třídu. Přiblížil žákům nástrahy, se kterými se mohou v životě setkat. Žákům byla promítnuta i krátká videa s dopravní tématikou.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 25. 3. připomněl nprap. Brendl žákům 6. třídy zásady bezpečného chování na internetu a ukázal jim také, že tyto zásady se vlastně hodně podobají zásadám bezpečného chování v běžném životě. Na konkrétních příkladech všem předvedl, jaké následky může porušení zásad bezpečného chování na sociálních sítí mít.
Mgr. Bohumila Smolíková
Do naší školy zavítala vzácná návštěva, pan ing. podplukovník Milan Věchet, pilot nadzvukových letadel. Žáky 2. stupně seznámil s dovednostmi a fyzickými předpoklady vojenských pilotů, s funkcemi letadel, s působením přetížení a také s výstrojí, kterou si někteří vyzkoušeli.
Mgr. Hana Tulková
Dne 22.března se v 1.třídě uskutečnil preventivní program „Veselé zoubky“. Společně jsme si povídali, jak zuby rostou, mění se, co je zubní kaz. Podívali jsme se na příběh „Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“. Předvedli jsme si také, jak správně si čistit zoubky, vyplnili jsme si pracovní list.
Mgr. Jana Mejdrová
Na Den Vody vyrazili žáci třetí, čtvrté a páté třídy na přírodovědnou procházku do nedaleké Ostroměře na prohlídku čističky odpadních vod. Cestou tam žáci pracovali ve skupinkách a plnili zadané úkoly (práce s buzolou, poznávání přírodnin, odhad hmotnosti,…). Exkurze byla velmi zajímavá a všichni se zájmem poslouchali. Před odchodem všichni obdrželi drobné dárky. Cestou zpět žáci opět pracovali ve skupinách a odpovídali na otázky z exkurze. Počasí nám přálo a vycházka se všem líbila.
Mgr. Markéta Lánská, Mgr. Bohumila Smolíková, Jana Hradecká
Ve čtvrtek 21. března jsme s prvňáky pracovali na projektu Velikonoce, zvířata a jejich mláďata. Barvili jsme kašírované kohoutky a slepičky a pak jsme si povídali o zvířecích rodinkách, přiřazovali jsme názvy zvířat a jejich mláďat, vyplňovali jsme pracovní listy a také jsme zkoušeli přenášet vajíčko na fólii. Byla to prima zábava.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve úterý 19. března druháčci pokračovali ve vyrábění v rámci projektu Máme rádi zvířata. Suché kašírované kohoutky, slepičky i kuřátka si nabarvili a poté začali zdobit krásnými barevnými peříčky. Další aktivita projektu spočívala v tom, že si děti ve skupinách tvořily asociace k daným slovům. Vymýšlení přídavných jmen jim náramně šlo a při prezentaci si užily legraci. Následoval pobyt na školní zahradě, kde pomocí lístečků s názvy zvířat tvořily zvířecí rodinky. Na závěr jsme si o životě zvířat blíže popovídali.
Mgr. Eva Sobotová
Ve čtvrtek 21. března jsme se s našimi deváťáky vypravili do MŠ, kde žáci pomáhali dětem s výrobou jarní dekorace. Všichni pilně pracovali a závěrem si deváťáci i děti z MŠ zatančili společný taneček.
Jana Kamenická, Mgr. Magda Koudelková
Ve středu 20. března se sedmáci vydali na exkurzi do Kamenické školy Hořice. Nejprve jsme se ale společně vypravili do Smetanových sadů, kde sedmáci poznávali a zapisovali sochy umístěné v parku do připraveného pracovního listu. Dalším úkolem pak bylo projít trubičkovou stezku a vyhledat potřebné informace a ty opět zapsat do listu. V další části naší výpravy jsme se přesunuli do kamenické školy. Zde se nás velmi ochotně ujala paní Jindřiška Barchini, která nás celou školou provedla, předvedla nám různé pomůcky, ukázala ateliéry a prostory školy. Ukázala nám spousty prací studentů a seznámila nás také se zajímavými technikami tvorby. Ráda bych tímto paní Jindřšce Barchini poděkovala za krásně strávené dopoledne.
Mgr. Magda Koudelková
V úterý 19. března se deváťáci sešli u dalšího projektu, při kterém se naučili naplánovat si letní dovolenou u vody. Nejprve si vybrali vhodnou lokalitu, naplánovali cestu, ubytování, stravování a vytvořili plány na trávení volného času na všechny dny pobytu včetně finanční náročnosti. Veškeré informace zpracovali do prezentace, se kterými později seznámili ostatní spolužáky. Společně jsme posoudili všechny prezentace. Díla se vydařila a budou ještě zpracována do nástěnných obrazů.
Mgr. Martin Munzar, Mgr. Magda Koudelková
Sedmáci v hodinách výtvarné výchovy vytvořili nádherné velikonoční dekorace. Nejprve si připravili korpusy vajíček a poté vnitřek dozdobili přízdobami a přírodninami. Všechny výrobky budou zdobit jejich domovy.
Mgr. Magda Koudelková
Ve středu 20. března se uskutečnila v 1. a 2. třídě beseda s policisty. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací, například jaké jsou útvary Policie ČR a kde se s příslušníky setkat. Povídání doplňovalo mnoho zvídavých dotazů. Nechyběly ani praktické ukázky chování vzhledem k nenadálé situaci a použití tísňových linek. Žáci si mohli vyzkoušet ochranné helmy, vestu i pouta. Velkým zážitkem pro všechny byl kontakt se skutečnou zbraní. Beseda žáky zaujala, mnozí uvažují o tom, že se stanou též policisty.
Mgr. Eva Sobotová, Mgr. Jana Mejdrová
V pondělí 18. března si žáci deváté třídy pro své spolužáky ze 3., 4. a 5. třídy připravili stanoviště se zajímavými pokusy (filtrace, vypalování, zahřívání teploty vody, rozeznívání skleniček s vodou,…). Deváťáci všechny pokusy dětem předvedli a pěkně vysvětlili. Patří jim veliký dík za pomoc s organizací a přípravou.
Mgr. Jiřina Novotná, Bc. Jana Mansfeldová, Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Markéta Lánská, Bc. Jana Kalenská
V pátek 15. března se uskutečnil v 6. třídě projekt „My favourite meal“ (Moje oblíbené jídlo). Žáci si vytvořili návod na přípravu svého oblíbeného jídla v anglickém jazyce. Podle tohoto receptu pak ve skupinách toto jídlo připravili, dali ochutnat i kamarádům a následně opět v angličtině popsali, jak postupovali.
Mgr. Bohumila Smolíková
V pátek 15. března uskutečnili žáci 4. a 5. třídy projekt „Planeta Země - recyklace“. Nejprve si vyrobili misku že starých letáků, které rozstříhali, složili, stočili. Vyrobenou misku natřeli lepidlem a po zaschnutí do ní vložili fólií, nasypali zeminu a zaseli semínka řeřichy. V době schnutí si vyrobili zápichy z vlny nebo z vaty. Součástí projektu byly i recyklo-hádanky, které žákům nedělaly problém a pracovní list. Všichni žáci pracovali pěkně, ve skupinkách si pomáhali a misky se všem povedly.
Mgr. Markéta Lánská, Bc. Jana Kalenská, Jana Hradecká
Ve čtvrtek 14. března jsme v kroužku tvořivosti modelovali a upekli jsme si jidáše. Vyrobili jsme si velikonoční přání.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 14. března se prvňáci za pomocí žáků 9. třídy pustili do výroby kuřátek, slepiček a kohoutků. Všichni moc hezky pracovali a vznikly tak polotovary zvířátek, které si prvňáci v rámci následného projektu dokončí a vytvoří si tak velikonoční dekoraci.
/p> Také žáci 2. třídy se v rámci projektu „Máme rádi zvířata“ a za pomoci starších kamarádů pustili do vytváření slepičí rodinky. Pracovali technikou kašírování, se kterou se druháčci setkali poprvé. Tvoření se jim velmi dařilo a moc se těší, až si celý výrobek dokončí.Mgr. Eva Sobotová. Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Magda Koudelková
Pondělí 11. března na a ve středu 13. března jsme uskutečnili projekt, který byl věnován přírodě na jaře. V pondělí jsme zaseli osení netradičně do starých punčoch a budeme pozorovat, jak budou klíčit zrníčka obilí. Středa byla v duchu pokusů. Zkoušíme sílu kořenů, potřebu světla u rostlin, krystalizace soli, nafukovali jsme balónek bez foukání, potřebu kyslíku při hoření svíčky, vyrobili jsme si kompas k určování světových stran s pomocí jehly, magnetu, korku, talířku a vody. Některé pokusy si děti jistě vyzkouší i doma.
Ve zbývajícím čase jsme si procvičovali na IT, co patří do živé přírody a co do neživé a rozdělení živočichů na obratlovce a bezobratlé.
Mgr. Eva Ďoubalová, Lucie Hlaváčková
V pondělí 11. března si sedmáci za pomocí programu Canva.com vytvořili velikonoční přáníčka. Některá pro rodiče, některá humorná pro své kamarády. Pracovali na počítačích a někteří žáci využívali také grafický tablet. Výsledná díla jsme vytiskli a vyzdobili jimi třídu. V druhé části projektu si pak žáci vyzkoušeli techniku barvení textilu – batikování. Navštívila nás studentka Univerzity Hradec Králové oboru textilní tvorba a ukázala žákům vzorník výtvorů a technik. Poté jim vysvětlila, jak pracovat a všichni se pustili do díla. Každý dostal textilní ubrousek, který si mohl dle vlastního výběru navázat a nabatikovat. Během vaření a barvení se pak žáci odebrali do učebny fyziky, kde za pomocí 3D per vytvořili krásné velikonoční a jarní výrobky. Během práce s pery pak souběžně probíhal ještě tisk na 3D tiskárně a zde byl „vytisknut“ krásný velikonoční zajíček. Později si každý svůj nabatikovaný ubrousek rozbalil a objevil tak svůj vlastní originální výtvor.
Mgr. Magda Koudelková, Bc. Jana Mansfeldová
V pondělí 11. března se v první a druhé třídě uskutečnil projekt „Hadi“. Nejprve se v obou třídách konala beseda s chovatelkou hadů. Žáci se zajímali o chov hadů, o prostředí, ve kterém žijí, potravu i další zajímavosti a pokládali spousty dotazů. V další části si všichni vyzkoušeli počítání matematických hadů a dalších netradičních příkladů na tabletech. S ovládáním tabletů ochotně vypomohli naši deváťáci. V závěru projektu si prvňávci vytvořili model hada a druháci jej zase namalovali. Všechny výtvory vyzdobí obě třídy.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Sobotová, Mgr. Magda Koudelková, Jana Hradecká
Žáci 4.tridy měli možnost vyzkoušet pracovat s 3D pery. Všechny žáky to velmi bavilo a vytvořili pěkné výrobky.
Mgr. Markéta Lánská
V pondělí 11. března se mohli žáci 4. třidy "na vlastní kůži" seznámit s živým hadem. Dozvěděli se plno zajímavých informací a někteří odvážlivci se s ním i vyfotili.
Mgr. Markéta Lánská
Druháčci jsou malíři, rádi malují i tvoří. Loučíme se se zimním obdobím, sundali jsme sněhuláky, třídu si vyzdobíme veselými jarními obrázky a budeme se těšit na sluníčko a pěkné počasí, abychom mohli hodně času trávit v přírodě.
Mgr. Eva Sobotová
Ve družince se už nemůžeme dočkat teplého počasí, které jaro určitě přinese. Zatím trávíme sportovní odpoledne v tělocvičně. Cvičíme na kruzích, lavičkách, žíněnkách. Šplháme, posilujeme a hrajeme spoustu pohybových a míčových her.
Alice Prchlíková
Ve středu 28. února proběhl ve 3. třídě VVP Masopust. Připomněli jsme si, jak se lidé dříve bavili, jaké masky nesmí chybět v masopustním průvodu. Vyplnili jsme zábavné pracovní listy a usmažili jsme si sladké koblihy. Všichni se už těší na zítřejší školní karneval pro žáky 1. stupně.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 26. 2. 2024 pracovali žáci 8. třídy v nové učebně chemie a fyziky a plnili praktické úkoly na téma VODA. V první části dne filtrovali zakalenou vodu pomocí různých filtračních materiálů. Porovnávali čas filtrace a kvalitu filtrátu. Poté každá dvojice vytvořila vlastní filtr. Žáci mohli použít písek, kamení, vatu, filtrační papír, molitan, uhlí, živočišné uhlí, látku, gázu a navzájem si porovnávali kvalitu filtrátu při použití jejich filtru. V poslední části projektu mikroskopovali - pozorovali vodní organismy ve vodě z akvária a z rybníka pomocí optického mikroskopu. Také se mohli seznámit s digitálním mikroskopem.
Mgr. Jiřina Novotná
Ve čtvrtek 22. února jsme si v kroužku tvořivosti vyrobili jarní dekoraci z nanukových dřívek. Budka s ptáčkem se všem přítomným dětem povedla.
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
Páťáci ve vlastivědě dokončili kapitolu o Evropě a pustili se do vyváření programu zájezdu do vybrané evropské metropole. Hledali letenky, ubytování, řešili dopravu po městě a doporučili zajímavosti, které by bylo škoda nenavštívit. Výsledkem práce je malý průvodce se všemi informacemi, které jsou pro cestu nezbytné.
Mgr. Hana Tulková
V pondělí 19. února a ve středu 21. února jsme ve třetí třídě poznávali rostliny a houby na interaktivní tabuli a s pomocí školních tabletů. Nejvíce nás však na tabletech bavilo pexeso polních plodin.
Žáci a žákyně 3. třídy a Mgr. Eva Ďoubalová
V naší 1.třídě proběhl ve dnech 22. a 28. února projekt „Masopust“. V kruhu jsme si povídali o masopustu, o masopustních maskách, co se o masopustu jedlo, jak se lidé veselili. Na interaktivní tabuli jsme si pustili krátké video o lidových tradicích, které bylo zpracováno humornou formou a moc nás pobavilo. Zazpívali jsme si také masopustní písničku „Jémine, domine“ a zahráli si sluchovým hru „Kdo je koník“. Pak jsme už pracovali ve skupinách a plnili úkoly v pracovních listech. V druhé části projektu jsme tvořili papírové obličejové masky. Projekt jsme si moc užili.
Mgr. Jana Mejdrová
V pátek 23. února si další třída při své skupinové práci vytvořila nástěnné plakáty s lidským tělem v životní velikosti a popiskami v německém a anglickém jazyce. Tentokrát naukové obrazy vytvářeli naši deváťáci. Během projektu si všichni vyzkoušeli přiřazování názvů částí těla a některých vnitřních orgánů do připravených prázdných naukových obrazů. Všechny informace si poté zapisovali do pracovních listů. V dalším pracovním listě si pak každý vyhledal a zapsal informace o hydrataci a vodě v lidském těle. Poslední vyučovací hodinu se deváťáci věnovali ověřování nových znalostí a za pomocí tabletů a aplikace Kahoot! si vyzkoušeli, jak si všechny získané informace pamatují. Závěrem si všechny skupiny zahrály hru „Riskuj“ s otázkami na lidské tělo. Všichni pilně pracovali a vytvořili tak obrazy, kterými si vyzdobí svoji třídu. Věříme, že si většinu nových poznatků všichni také zapamatovali.
Jana Kamenická, Mgr. Magda Koudelková
Dne 22. února proběhl v deváté třídě projekt, který spojil teorii s praktickými experimenty a tvořivými úkoly.
V první fázi projektu jsme se věnovali tématu filtrace. Žáci měli za úkol provést experiment, ve kterém testovali účinnost různých filtračních materiálů. S pomocí dostupných prostředků a laboratorních pomůcek analyzovali, jaké látky dokáží zadržet nečistoty a čistit vodu.
Na základě výsledků experimentu jsme se pustili do tvorby improvizovaných čističek vody. Žáci byli rozděleni do skupinek a z dostupných materiálů navrhli a vyrobili svou vlastní čističku. Následně jsme porovnali účinnost jejich čističek a diskutovali o tom, jaké faktory ovlivňují filtrační proces.
V závěrečné části projektu byli žáci rozděleni do týmů, které se staly vědeckými týmy pracujícími na konkrétních problémech spojených s nedostatkem vody ve světě. S pomocí internetu, atlasů a dalších zdrojů hledali vhodná řešení a graficky je ztvárnili.
Bc. Jana Mansfeldová, Mgr. Jiřina Novotná
Dlouho očekávaný den, den karnevalu, nastal 29. února. Žáci 9. třídy ve spolupráci s paní vychovatelkou Prchlíkovou vyzdobili tělocvičnu, připravili soutěže a hudební doprovod. A měli také za povinnost vybrat z každé třídy prvního stupně 3 nejhezčí masky. A to byl těžký úkol! Ale podařilo se. Děti soutěžily, tančily a myslím, že na závěr byly také dost unavené. Celý průběh karnevalu zdokumentovala žákyně 9. třídy Johanka Veselá. Můžete posoudit, jak se jí to povedlo.
Mgr. Hana Tulková
Žáci 7. třídy se stali redaktory svých vlastních „Husitských novin“. Vyzkoušeli si práci redaktorů, kteří vyhledané informace z knížek a internetu formulují do článků, zpráv a reportáží. Dokázali se vžít do období husitské revoluce a vytvořit např. rozhovor se samotným Janem Žižkou z Trocnova, reportáž z bitvy u Lipan nebo záznam z pražské defenestrace. Nezapomněli ani na zábavnou část novin, a tak sepsali hitparádu husitských písní, husitskou křížovku a komiks. Protože žijeme v digitální době, seznámili se na tabletech s programem Miro.com, kde své husitské noviny převedli do digitální podoby. Upravovali texty, vkládali obrázky nebo využívali časovou osu. Úspěšný projektový den zakončili tvorbou husitských zbraní pomocí 3D pera.
Mgr. Šárka Chaloupecká, Mgr. Magda Koudelková
V úterý 20.2. osmáci pracovali na projektu The United Kingdom/Velká Británie. V první části projektu pracovali ve dvojicích na pracovních listech a vyhledávali potřebné informace na výukových kartách s mapou. Zapisovali údaje do tabulek a zakreslovali potřebné údaje do slepých map. Některé zapsané informace pak kontrolovali podle připravených karet se správnými řešeními. Z výsledných pracovních listů vytvořili krásné naučné koláže. Nutno podotknout, že celý pracovní list byl v anglickém jazyce a žáci si tak mohli procvičit i slovní zásobu. Informace v listu se týkaly zeměpisných pojmů, školství, politického systému, sportů nebo věcí odlišných od naší země. V závěru první části proběhla napínavá soutěž družstev, která se značně podobala hře riskuj a skupiny odpovídaly na informace o Velké Británii.
V druhé části projektu se žáci rozdělili na čtyřčlenná družstva a vzhledem k tomu, že Velká Británie je ostrovní stát, věnovali se konkrétním zadaným tématům souvisejícím s vodou. Na výběr byla témata ostrovy, jezera, řeka Temže, města Bath, Brighton, a kanálu La Manche. Každá skupina si vyhledávala potřebné informace na tabletu a zakreslovala do mapy. Z pracovních listů poté jednotlivé skupiny vytvořily další naučné koláže. V závěru projektu každá skupina představila své téma ostatním, položila tři otázky na prezentované informace a dokončila se tak soutěž skupin. Všichni moc hezky pracovali a věříme, že se také mnoho dozvěděli.
Mgr. Magda Koudelková, Mgr. Martin Munzar
Všichni si přejeme, aby děti byly šťastné a měly co nejčastěji důvod k úsměvu, ve kterém jim nebude bránit bolavý zoubek nebo strach ze zubního lékaře. S programem Veselé zoubky navštívily 2. třídu studentky zdravotnické školy a poutavou formou dětem přiblížily, jak o zuby správně pečovat.
Mgr. Eva Sobotová
V pondělí do 1. třídy dorazily dvě studentky zdravotnické školy, aby dětem ukázaly, jak si mají správně čistit zoubky. Děti si prohlédly model chrupu a ukázaly si, jak o své zuby pečovat. Věříme, že k lékaři teď budou děti chodit beze strachu a pouze preventivně.
Mgr. Jana Mejdrová
V pondělí 19. února si šesťáci již podruhé vytvářeli digitální nástěnky – tentokrát každý samostatně a s předem zadanými tématy. Někteří vypracovávali témata do českého jazyka, kde zpracovali přehledy podstatných jmen, pádových otázek a jmen obecných a vlastních. Někteří pak zpracovávali témata do jazyka anglického, kde vytvářeli obrázkové slovníčky a výuková pexesa. Opět pracovali s internetem, vkládali obrázky a texty. Výsledná díla jsme vytiskli a všichni si vzájemně svá díla zhodnotili. Při práci žáci používali program Miro.com.
Mgr. Magda Koudelková, Mgr. Šárka Chaloupecká
V pátek 16. února se šesťáci zúčastnili workshopu „Jak nenaletět, když jde o zdraví“. Během programu se dozvěděli, jakým způsobem vyhledávat informace o zdraví na internetu, seznámili se s pojmy zdravotní a mediální gramotnost, přiblížili nebezpečí dezinformací a naučili se, jak správně ověřovat informace a hodnověrnost webů. Paní lektorka dětem ukázala, jaké webové stránky poskytují bezpečné a ověřené informace. Během workshopu si také všichni společně zahráli hru Bingo s pojmy o zdravém životním stylu a závěrem si ověřili vyslechnuté informace za pomocí hry s mobilními telefony.
V druhé části dne žáci navštívili Galerii moderního umění s programem „Galerie, seznamte se“. Během programu si prohlédli celou galerii a během procházení jednotlivých pater si všichni zakreslovali plán jednotlivých poschodí i děl, která je cestou zaujala. Některá se žákům líbila, některé ale působila děsivě. Nakonec jsme se dostali až do nejvyššího patra s krásným výhledem na Velké náměstí.
Mgr. Magda Koudelková
V pátek 16. února navštívili žáci 7. a 8. ročníku Klicperovo divadlo v Hradci Králové. Čekalo je zde úspěšné představení Kytice. Zhlédli zpracování 7 balad K. J. Erbena, které pro ně nebylo novinkou. Především sedmáci zaujatě sledovali baladu Zlatý kolovrat, kterou sami nedávno zahráli svým spolužákům.
Mgr. Šárka Chaloupecká
Dne 14. 2. měli žáci 5. třídy projekt z českého a anglického jazyka s názvem Podmět a přísudek. Nejdůležitější pomůckou projektu byly tablety a QR kódy, pomocí kterých se žáci dostali na různé stránky. Zopakovali si podstatné informace o podmětu a přísudku, procvičili si rozdělení na různé druhy a napsali si online test. Také si připomněli, že v anglické větě musí být na 1. místě podmět, na 2. přísudek a teprve poté zbylá část věty. Pro rychlé žáky byla nachystaná anglická šibenice. Na konci projektu se žáci pomocí QR kódu podíleli na tvorbě myšlenkové mapy, ve které si připomněli informace ohledně Sluneční soustavy, která protínala celý projekt.
Bc. Jana Kalenská, Mgr. Bohumila Smolíková
Před „Popeleční středou“ jsme si ve 4. třídě udělali výchovně vzdělávací projekt Masopust. Našli jsme si a vysvětlili, co tento pojem znamená. Žáci plnili různé úkoly k tomuto tématu a projekt jsme zakončili sladkou tečkou – připravili jsme si masopustní koblihy a dobře si na nich pochutnali.
Mgr. Markéta Lánská
Páťáci se v hodinách vlastivědy věnovali sousedním zemím našeho státu. Žáci ve čtyřech skupinách vyhledávali informace a zajímavosti o zemích, se kterými máme společnou hranici a zpracovali je do krátké prezentace. Představení výsledků práce celé třídě bylo asi nejtěžší disciplínou, ale všichni to zvládli na výbornou.
Mgr. Hana Tulková
V první části si každý žák na počítači vytvořil svůj vlastní komiks za pomocí programu www.storyboardthat.com. Poté jsme komiks společně vytiskli, všichni si prohlédli svá díla a udělali korektury. (Někteří žáci zvládli i popisky v anglickém jazyce.)
Následoval barevný tisk, vlepení na čtvrtku a vystavení na síť do učebny. Všichni si výsledná díla vzájemně prohlédli a zhodnotili obsah a provedení.
V druhé části si každý žák vyzkoušel tvorbu animace za pomocí tabletu a nainstalovaného programu flipaclip.com. Všechna vytvořená díla si všichni prohlédli, okomentovali a zhodnotili.
Bc. Jana Mansfeldová, Mgr. Magda Koudelková
V úterý 13.2. se žáci osmé a deváté třídy zúčastnili školení v rámci programu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) s poručíkem Armády České republiky. Žáci si vyslechli zajímavé informace o armádě, krizových stavech a mimořádných situacích a vyslechli si informace o Bezpečnostním systému ČR. Měli možnost si prohlédnout výzbroj a výstroj AČR. Všichni zúčastnění pozorně poslouchali a v závěru si rádi prohlédli všechny vystavené předměty a vyzkoušeli výstroj. Naši žáci dostali pochvalu za znalosti a praktické dovednosti v oblasti zdravovědy a první pomoci.
učitelé 2. stupně
V pondělí 12.2. se osmáci sešli u projektu The Body/Körper. Žáci si ve skupinách vytvořili nástěnný plakát s lidským tělem v životní velikosti a popiskami v německém a anglickém jazyce. Během projektu si všichni vyzkoušeli přiřazování názvů částí těla a některých vnitřních orgánů do připravených obrazů. Všechny informace si zapisovali do pracovních listů. V dalším pracovním listě si pak každý vyhledal informace o hydrataci a vodě v lidském těle.
Poslední vyučovací hodinu se žáci věnovali ověřování informací a za pomocí tabletů a aplikace Kahoot! si vyzkoušeli, jak si získané informace pamatují. Závěrem si všechny skupiny zahrály hru „Riskuj“ s otázkami na lidské tělo.
Jana Kamenická, Mgr. Magda Koudelková
Minulý týden proběhl v 5. třídě projekt „My monster“. Děti si vytvořily příšerku, kterou pak následně popisovaly. Zopakovaly si přitom anglická slovíčka popisující části těla, číslovky a přídavná jména, trénovaly vazbu she/he has got. Postupně také vylepšujeme naše prezentační dovednosti. Vzhledem k tomu, že děti byly při tvorbě příšerek opravdu tvořivé, užili jsme si i spoustu legrace.
Mgr. Bohumila Smolíková
Ve čtvrtek 25. ledna jsme v kroužku tvořivosti vyráběli hračku z papíru - roztomilého psíka.
8. února jsme se už naladili karnevalově. Vytvořili jsme si klauna z ruličky. Jak se nám dařilo, můžete posoudit…
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 7. 2. si žáci páté třídy zpestřili hodiny českého jazyka dílnou čtení. Tentokrát bylo cílem dílny udělit cenu Oscara nějaké knižní postavě. Nejprve si žáci vyplnili pracovní listy, které byly vytvořené každému žákovi dle výběru. Úkolem bylo ocenit medailemi známé postavy a zdůvodnit to. Po samotné četbě žáci vyplňovali další pracovní listy, ve kterých už udělovali ceny Oscara. Na konci celé dílny čtení si vyměnili své názory a představili knížky ostatním spolužákům.
Bc. Jana Kalenská
Dnes měli žáci šesté a sedmé třídy možnost zblízka prozkoumat svět armády, když je navštívil poručík z Armády České republiky. Fascinující pro ně bylo vidět skutečné zbraně, uniformy, vybavení, a dokonce i střely. Poručík se s nimi podělil o informace týkající se mimořádných událostí, první pomoci, evakuačních zavazadel. Zazněly také témata integrovaného záchranného systému a jednotlivých složek. Žáci poté měli možnost si na vlastní kůži vyzkoušet helmy, vesty a také si obtěžkat zbraně.
Bc. Jana Mansfeldová, Mgr. Jiřina Novotná
Minulý týden jsme v rámci programu Ovoce do škol ochutnávali ovoce. Hruška nashi, granátové jablko i kiwi všem chutnalo. Z avokáda máme raději pomazánku.
Žáci a žákyně 3. třídy
V úterý 30. ledna se uskutečnil gymnastický čtyřboj. Chlapci i dívky 3. ročníku předvedli téměř bezchybné sestavy na lavičce, žíněnkách, kruzích a přeskok snížené bedny. Zlatou medaili si mezi chlapci vybojoval Honza Bydžovský, stříbrnou příčku obsadil Tomáš Mergl a třetí bronzovou získal Daniel Hetfleiš. Z dívek byla první Amálka Zmátlíková, druhá Laura Holmanová a třetí Anežka Hakenová. Pochvalu však zaslouží všichni žáci a žákyně.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. ledna 2024 proběhl ve 3. třídě projekt Zima. Při výtvarné výchově jsme tvořili tučňáčky na lyžích a koláž zimní krajiny na výzdobu třídy a chodby, kde jsme již v minulém týdnu umístili naše výtvory z předchozích hodin výtvarné výchovy. V pátek jsme si povídali o změnách v přírodě v zimě a o zimních sportech, při tělesné výchově jsme se naučili eskymáckou honičku. Vzhledem k nízkým teplotám se nám nedařilo tvořit sněhové koule na házení na cíl. Nechali jsme si ve třídě roztát sníh v čistém hrnečku, abychom si ukázali, jak je sníh špinavý. Projekt se vydařil. Nejvíce se dětem líbila eskymácká honička, ale i tvorba tučňáků na lyžích.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 18.ledna proběhl v 1.třídě projekt „Zima“. V úvodu jsme si poslechli pohádku o sněhulákovi, předvedli ukazovací básničku „Vločka“. V kruhu jsme si povídali, co vše nás napadne, když se řekne slovo zima. Pak už jsme pracovali ve skupinkách, kde jsme si navzájem pomáhali při řešení pracovních listů. Každý z nás namaloval podle své fantazie „paní zimu“. V závěru projektu jsme si vyrobili sněhuláky z papíru.
Mgr. Jana Mejdrová
Dne 17. 1. si žáci 5. třídy zopakovali učivo sloves pomocí celodenního projektu. Na začátku pro ně byla nachystaná stanoviště v tělocvičně, kde si zopakovali, co vše se už o slovesech naučili. Šest stanovišť, na kterých pomáhaly žákyně 8. třídy, se zaměřovalo na doplňování sloves do vět, určování mluvnických kategorií, vyhledávání sloves ve větách, časování sloves, hledání sloves v osmisměrce. V závěru na žáky čekalo krátké ověření znalostí v podobě testíku. Žáci po stanovištích chodili ve dvojici, ve které si měli zároveň kontrolovat správné odpovědi.
Zbylé hodiny se projekt odehrával ve třídě, kde si každý vytvořil plakát nebo knížku o slovesech. Výtvory si žáci odnesli domů, kde jim mohou sloužit jako pomůcka při dalším procvičování.
Bc. Jana Kalenská
Dne 10. 1. žáci páté třídy završili téma Příprava pokrmů projektem Stolování. Poslední vaření si užili na maximum, jelikož si k obědu uchystali česnekovou polévku, řízek nebo smažený sýr s bramborami a jako dezert si upekli perník. Každý měl svůj úkol, který zodpovědně splnil. Stoly si žáci upravili tak, jako by jedli v restauraci slavnostní oběd. Všichni si na jídle opravdu pochutnali!
Bc. Jana Kalenská
Ve čtvrtek 11. ledna jsme si v kroužku tvořivosti vyrobili krásné sněhuláčky z ponožek. Snad nám letošní zima umožní postavit si i opravdové sněhuláky ze sněhu.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 20.prosince jsme ve družince při zpívání koled, ochutnávání cukroví a vyrábění svícínků, zaslechli zvonit zvoneček. A opravdu, Ježíšek na nás nezapomněl! To bylo radosti!
Alice Prchlíková
Před Vánoci žáci 9. třídy navštívili naši mateřinku a pomohli dětem s výrobou vánočních závěsů. Zbyl čas i na společné hraní a malování.
Jana Kamenická
Ve čtvrtek 21. prosince navštívili žáci a žákyně 1., 2. a 3. ročníku Biograf Na Špici. Promítli nám pohádkový muzikál Přání. Všem dětem se jistě moc líbil.
Mgr. Jana Mejdrová, Lucie Chárová, Mgr. Eva Ďoubalová
V předvánoční atmosféře se žáci 7., 8. a 9. ročníku vydali na exkurzi, která spojila přírodní krásy s historií a uměním. První zastávkou byly Bozkovské jeskyně, kde se žáci ponořili do tajemství podzemního světa. Poté zamířili do sklárny v Harrachově, kde se seznámili s uměním výroby skla. Díky příjemnému počasí se výlet rozšířil i do přírodních krás – Mumlavských vodopádů. Všechny výdaje pro žáky byly hrazeny z projektu Operační program Jan Amos Komenský do kterého se naše škola zapojila.
Bc. Jana Mansfeldová
Sedmá třída se na jeden den proměnila v malou pekárnu plnou kreativity. Žáci si nejdříve připravili těsto a poté vykrajovali různé tvary perníčků, od tradičních srdíček a hvězdiček po zvířecí motivy, ale došlo i k ručnímu modelování. Celý tento proces pečení perníčků v 7. třídě nejenom přinesl radost a zábavu, ale také posílil týmového ducha.
Bc. Jana Mansfeldová
V prosinci jsme ve 4. třídě uskutečnili výchovně vzdělávací projekt Advent. Žáci si připomněli význam tohoto slova, zopakovali si jednotlivé tradice a zvyky tohoto předvánočního času, navštívili vánočně vyzdobený Hrádek u Nechanic. Třídu si žáci krásně vyzdobili svými výrobky - ozdoby na stromeček, vystřihovánky do oken,… . Tento projekt byl zakončen třídní besídkou, kde si žáci vyrobili svícny, rozbalili si dárečky a zazpívali koledy.
Mgr. Markéta Lánská
Dne 15. prosince se uskutečnil v 1. třídě projekt „Vánoce“. V kruhu jsme si povídali o tom, jak probíhá Štědrý den u každého z nás. Vyprávěli jsme si o starých vánočních zvycích, pustili jsme si na interaktivní tabuli krátký vánoční příběh. Rozdělí jsme se do skupin a pak už společně řešili úkoly na pracovních listech. V průběhu projektu mohl každý nakreslit na velký arch papíru něco vánočního. V závěru jsme si vyrobili vánoční stromečky, které nám zdobí parapety oken. Po celou dobu projektu nám zněly vánoční koledy a písničky.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve vlastivědě jsme dokončili učivo o krajích ČR. Znalosti jsme si procvičili na slepé mapě. Všichni žáci si zaslouží pochvalu za vzornou práci.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek 14. prosince jsme si v kroužku tvořivosti vyrobili nepečené cukroví - rumové kuličky bez rumu. Po úporném "matlání" vznikly krásné a jistě velmi dobré kuličky, které si děti přikusovaly k čaji nebo k uvařené čokoládě.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 13. 12. 2024 se školní žákovská kuchyňka rozvoněla Vánocemi. Žáci páté třídy si v rámci pracovních činností zkusili zahrát na pekaře a pekařky a upekli výborné jablečné záviny. Každá skupina, která byla utvořená na základě toho, jaký jablečný závin pekaři a pekařky preferovali (rozinky, oříšky, jablka), si nejprve musela na internetu najít vhodný recept a rozvrhnout jednotlivé činnosti mezi členy skupiny. Někdo jablka loupal, někdo strouhal, někdo chystal cukr a skořici a někdo válel těsto. Záviny se postupně upekly v troubě a děti se nemohly dočkat velké přestávky následující den, kdy své výtvory poprvé ochutnaly. Jablečné záviny se všem opravdu povedly!
Bc. Jana Kalenská
Žáci 6. třídy vyměnili tužky, pastelky, papíry, nůžky a lepidla za tablety. Ve dvojicích si vytvořili nástěnky v digitální podobě. Zvolené téma zpracovávali v online platformě Miro.com. Naučili se vkládat texty, obrázky, komentáře, smajlíky, přehledné lístečky, ale i myšlenkové mapy. Celé práci předcházelo vyhledávání informací, práce s textem, tvorba výpisků. Na závěr společně zhodnotili design svých hotových nástěnek, co je jim povedlo, co by příště vylepšili. Všichni se těší na další tvorbu digitálních nástěnek.
Mgr. Šárka Chalupecká, Mgr. Magda Koudelková
MAS Podchlumí pořádala akci Čtení je cool! Do naší školy dorazila zásilka knih pro malé i větší čtenáře. Žáci si mohli vybrat knihu blízkou jejich zájmům a věku a tu si odnést domů. Někteří vášnivý čtenáři četli celé přesávky. Na oplátku mohli přinést něco ze své knihovničky a poslat svoji přečtenou knížku k dalším čtenářům.
Mgr. Hana Tulková
Žáci sedmé třídy se také těší na Vánoce. Čekání si zkrátili výrobou adventních věnců. A že se povedly!
Bc. Jana Mansfeldová
Také letošní školní rok žáci 9. třídy organizovali ,,Mikulášskou nadílku". Děti ze školky měly připravené básničky a písničky, aby se vykoupily z pekla. Také si s čerty zacvičily.
Mgr. J. Novotná
V rámci projektu My family si páťáci připravili plakát o svojí rodině. Někteří téma uchopili vtipně, jiní naopak velmi seriozně. V rámci projektu si žáci upevnili slovní zásobu o členech rodiny, natrénovali si vazby This is… Her/his name is… a podobně.
Při předvádění své práce žáci trénovali nejen správnou výslovnost, ale také prezentační dovednosti. Svoje dílo a jeho prezentaci si pak žáci navzájem hodnotili. Někteří se potýkali se značnou trémou, mnozí sklidili potlesk za úroveň provedení nebo předvedení, pro některé jsme pak nabídli rady, co udělat, aby byla příště jejich práce ještě lepší.
Mgr. Bohumila Smolíková
Anglický jazyk není jen o znalostech, ale při angličtině si umíme i hrát. Třeťáci za pomoci rodičů vyráběli hračky z recyklovatelných materiálů. Předvedli závodní auta, letadlo, raketu, hlavolam, ozdobná peříčka a také medvídka nebo housenku. Šikovné děti!
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek 7. prosince jsme si ve 3. třídě vyrobili při výtvarné výchově voňavé perníčky. Nejprve jsme si vykrájeli různé tvary, po upečení jsme je zdobili. Všechny žáky a žákyně tvorba perníčků bavila. U některých dětí se ukazuje, že doma při pečení cukroví maminkám pomáhají.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 6.12. jsme se s dětmi z družinky vydali do Domova seniorů v Oboře. Děti si připravily vystoupení plné básniček a písniček. Zároveň jsme popřáli krásné Vánoce, zdraví a štěstí do nového roku a předali přáníčka a drobné dárečky. Mimochodem, vystoupení se nám moc povedlo.
Alice Prchlíková
Koncem listopadu jsme tvořili v rámci hodin českého jazyka interaktivní knížku („lapbook“). Žáci 8. třídy si zvolili téma podstatných jmen. Tvořili nejrůznější skládačky, hry, kvízy. Vznikly tak komplexní interaktivní knihy, které mohou kdykoli využít k opakování podstatných jmen. Všem skupinám se společná práce povedla.
Mgr. Šárka Chaloupecká
V úterý 5. prosince si 2., 3. a 4. třída vyrazily do zámku Hrádek u Nechanic. Prohlédli jsme si vánočně vyzdobené komnaty zámku. Napočítali jsme 10 vánočních stromků. Připomněli jsme si vánoční zvyky a kouzla. Nakonec jsme si zakoupili pěkné suvenýry. Výlet se všem líbil.
Mgr. Eva Sobotová, Mgr. Eva Ďoubalová, Lucie Hlaváčková
Na závěr měsíce listopadu se žáci 7. třídy vydali na vzrušující výlet do tajemného světa vesmíru, a to díky programu „Raketou na Měsíc“ na Hvězdárně v Jičíně.
Na začátku programu jsme si připomněli to, co jsme již o Měsíci věděli, a prohloubili naše znalosti o měsíčních fázích, přílivu a odlivu. Fascinující bylo srovnání velikostí mezi Měsícem a naší vlastní planetou, což nám dodalo nový pohled na tuto tajemnou kulisu na obloze.
V průběhu programu jsme měli možnost vytvořit si vlastní měsíční krátery a dokonce jsme vyslali raketu směrem k Měsíci. Tyto praktické aktivity nejenom zábavným způsobem utvrdily naše znalosti, ale také nám umožnily aktivně se zapojit do tématu a prožít atmosféru kosmických dobrodružství.
Díky tomuto programu tak žáci získali nejenom nové informace o vesmíru a cestování vesmírem, ale také o možnostech, které leží před námi v oblasti výzkumu kosmu.
Bc. Jana Mansfeldová
Ve čtvrtek 30. listopadu jsme ve 3. třídě při výtvarné výchově malovali temperovými barvami, jak vypadá peklo. Aby bylo úplné, dotvořili jsme ho koláží z čertích hlaviček.
Mgr. Eva Ďoubalová
28. 11. jsme si ve 4. třídě zpříjemnili výchovně vzdělávacím projektem Drak - odnesl listopad. Celý den se nesl tématem drak v různých podobách. V matematice jsme počítali slovní úlohy, v českém jazyce vymýšleli básničky na toto téma, připomněli jsme si tradice a zvyky, které nás na začátku prosince budou čekat a začali jsme se těšit na nadcházející dobu Adventu. Od jednoho hodného tatínka, kterému tímto ještě jednou moc děkujeme, žáci dostali krásnou jedličku. Stromek si sami vyzdobili a tím udělali „tečku“ za listopadem a společně se těšíme na Advent.
Mgr. Markéta Lánská
Takhle jsme si při hodině tělocviku s prvňáky a druháky užili první sníh.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve čtvrtek 30. listopadu jsme si v kroužku tvořivosti vyrobili svícny - Mikuláše a čerta ze zavařovacích sklenic a barevných papírů. Všichni se snažili, někteří si odnesli domů 2 svícny.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 29. listopadu jsme se s dětmi ze družinky vypravili do MŠ, kde jsme si společně vyrobili 3D obrázek zasněženého lesa. Děti se se svými obrázky vzájemně pochlubily a za odměnu všichni dostali perníčky.
Alice Prchlíková
V úterý 28. 11. si žáci páté třídy zpestřili hodiny českého jazyka dílnou čtení. Tématem celé dílny bylo přání, což hezky navazuje na předvánoční čas. V úvodní části žáci pomocí hádanek odhalili téma hodiny a poté hledali mezi spolužáky odpovědi na různé otázky. Na konci první hodiny si žáci poslechli čtený příběh z Harryho Pottera o zrcadle z Erisedu. Poté následovala samotná četba. Vyplňování pracovního listu v duchu Harryho Pottera završilo celou dílnu čtení. Každý z žáků měl za úkol se zamyslet a napsat (příp. namalovat), co by viděla postava z jeho knihy v zrcadle tajných přání. Všichni si na pracovních listech dali záležet a některé se opravdu povedly, posuďte sami.
Bc. Jana Kalenská
V úterý 28. listopadu se šesťáci a sedmáci vypravili do Jičína a navštívili zde dvě interaktivní exkurze. Sedmáci byli nejprve v keramické dílně, kde si každý vyrobil vánoční stromeček se zapékaným sklem. Šesťáci byli tou dobou v mincovně, kde si vyzkoušeli ražení mincí a vyplnili pracovní list týkající se historie Jičína a Albrechta z Valdštejna. Poté si obě skupiny stanoviště vyměnily. Obě třídy si exkurze užili a kormě zážitků si odnesou také hotový výrobek. Budeme se těšit na další podobné akce.
Mgr. Magda Koudelková, Mgr. Šárka Chaloupecká
Vánoce se blíží a v Chomuticích už září vánoční strom. Před jeho rozsvěcením se sešli místní i přespolní, ochutnali svařené víno, zakousli jitrničku, nakoupili vánoční dekorace a zaposlouchali se do koled v podání dětí z mateřské a základní školy. A byl i sníh!
Mgr. Hana Tulková
V týdnu od 20. do 24. listopadu proběhl ve 3. třídě projekt "Příprava na Advent". Cílem bylo vánočně vyzdobit třídu i chodbu a zhotovit adventní věnec. Výzdoba se celkem podařila a adventní věnečky, které již zdobí 15 domácností, se také moc povedly.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 16. listopadu jsme v kroužku tvořivosti vyráběli andílky z papíru a stromečky z vlny a kartonu. Andílky si děti odnesly domů, na stromečky se můžete podívat na chodbě 1. stupně.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
V týdnu od 6. do 10. listopadu měli strávníci možnost ochutnat jídla zahraničních kuchyní. Na jídelníčku se objevila batata harra, lasagne po boloňsku, pallela s masem a rajčaty, halušky se zelím, ale nechyběla ani pravá česká svíčková. Někteří se nových chutí a ingrediencí možná zprvu obávali, ale nakonec si všichni velmi pochutnali. Děkujeme celému týmu naší školní jídelny.
Kolektiv školní jídelny
Dne 23. listopadu proběhl v 1. třídě projekt „Jablko“. Povídali jsme si, kde jablko roste, jak je pro nás zdravé, jak ho můžeme skladovat, co vše z něho můžeme připravit. Následně jsme se rozdělili do skupin a vypracovávali pracovní listy. V tělocvičně jsme si zkusili, házet "jablíčka" do košíku a plnili další úkoly. Projekt jsme si užili.
Mgr. Jana Mejdrová
Dne 21.listopadu zavítalo do naší školky divadélko Úsměv. Připravilo si pro nás pohádku „O kamarádství". Pohádka se nám líbila.
Mgr. Jana Mejdrová
V naší škole otevíráme dveře do digitálního světa pomocí řady technologií. Jednou z nich je LEGO WeDo. Naši žáci nejenom staví roboty, ale také je programují k životu. Tato inovativní výuka není jen o technických dovednostech – podněcuje kreativitu a posiluje schopnost spolupráce. Začátečníci začínají s návody a postupně zdokonalují své dovednosti. Ti zkušenější se pak odváží tvořit vlastní projekty. Pár odvážlivců se dokonce pustilo do pokročilejšího levelu LEGO Mindstorms. Podívejte se sami, jak se žákům práce daří.
Bc. Jana Mansfeldová
SŠTŘ v Novém Bydžově ve spolupráci se SŠGS v Nové Pace a SŠ zahradnickou v Kopidlně pořádala již 18. ročník soutěže „Já už to znám, umím…“ V letošní roce se jí zúčastnili i žáci naší školy v oboru opravář zemědělských strojů a elektrikář. Konkurence byla velká, soutěžilo 385 žáků, ale naši borci se neztratili. Vojtěch Kanta skončil v kategorii "Opravář" na 14. místě z 37 účastníků, v kategorii "Elektrikář" obsadil Jan Šmejda 10. místo, Matyas Kareš 11. místo a Lukáš Lepšík 13. místo z celkového počtu 34 účastníků. Gratulujeme.
Mgr. Hana Tulková
V pátek 10.11. druháčci hodovali. Pochutnávali si na jednohubkách, které si sami připravili. Maminky je pečlivě vybavily všemi potřebnými surovinami a děti se radovaly ze svého tvoření.
Mgr. Eva Sobotová
Obyčejný listopadový čtvrtek jsme si ve čtvrté třídě zpříjemnili vyhlášením „pyžamového dne“, kterého se, kromě dětí, zúčastnily i paní učitelky.
Mgr. Markéta Lánská
V pátek 10. 11. jsme se my, žáci páté třídy, sešli před školou natěšení a plní očekávání. Počasí nám neumožnilo pohyb venku, takže se většina našich aktivit odehrávala ve třídě nebo v tělocvičně. Vyzkoušeli jsme si kreativní práci s textem (divadlo, reportáž, komiks), vyřádili jsme se v tělocvičně a dobrovolníci pomáhali s přípravou večeře a úpravou stolů. Večerní film dokoukali pouze ti největší vytrvalci. Pozitivní vzkazy, které jsme si navzájem psali, nás naučili hledat na druhých i jejich kladné stránky. I když příprava palačinek byla zdlouhavější, čekání stálo za to. Druhý den v 11 hodin si nás rodiče vyzvedli.
Žáci 5. třídy
Ve čtvrtek 9. 11. zavítali žáci 6. třídy do Muzea východních Čech v Hradci Králové, kde se zúčastnili exkurze s názvem: ,,Měnící se svět“: Poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách. Zaujaly je mnohé informace o pravěkých zvířatech (např. stoličce mamuta). Do rukou se jim dostaly nejstarší nástroje z pazourku, ale i zrnotěrka, na které si mohli zkusit umlít obilí. Nejvíce pozornosti věnovali ukázce kosterních hrobů a jeskynních maleb. Možností obléknout se do pravěkého oděvu a ozdobit ,,svůj hrob“ milodary jsme zakončili zdařilou návštěvu muzea, která nebyla určitě poslední.
Mgr. Šárka Chaloupecká
Během měsíce října se někteří žáci naší školy a děti mateřské školy zúčastnili logické olympiády. Nejúspěšnější z dětí byla Janička Mansfeldová z MŠ, která se v rámci krajského kola umístila na krásném 2. místě. Ani ostatní žáci se v konkurenci neztratili a umístili se na velmi pěkných místech. Gratulujeme!
Kolektiv ZŠ
Na naší škole jsme hledali způsoby, jak spojit výtvarnou výchovu a informatiku. Tato kombinace nám otevřela dveře ke kreativitě a inovaci, a jedním z nejnovějších projektů, který nás nadchnul, byla soutěž „Malování světlem“.
Žáci měli za úkol vytvořit obrazy pomocí světelných efektů a technologií. Využili nejrůznějších pomůcek, jako jsou LED světla, projekce a aplikace, které jim umožnily hrát si s texturami, barvami a efekty.
Děkujeme všem našim žákům za jejich úžasnou práci a těšíme se na další projekty, které nám umožní spojovat výtvarnou výchovu a informatiku.
Podívejte se na některé z krásných výtvorů.
Bc. Jana Mansfeldová
Dne 2.října navštívila naše 1.třída moštárnu pana Vondráčka. Pan Vondráček nám hezky vysvětlil výrobu moštu. Prakticky nám ukázal, jak se mošt vyrábí. Kdo chtěl, mohl čerstvě vyrobený mošt ochutnat.
Jana Mejdrová
Žáci 7. třídy si v rámci projektu Erbenovy Kytice připravili divadelní představení Zlatý kolovrat. Pečlivě si nastudovali jednotlivé role a připravili rekvizity. Díky jejich pilné přípravě vzniklo skvěle sehrané představení, které se chystají ukázat i ostatním spolužákům školy.
Mgr. Šárka Chaloupecká
Ve čtvrtek 2. listopadu jsme si ještě jednou připomněli svátek Halloween. Vyrobili jsme si strašidelné černé pavouky z ruliček od toaletního papíru, veselé duchy a perníčkové mumie. Všichni se moc snažili.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek se druháci vypravili na návštěvu do místní Moštárny U Vondráčků. Viděli, jak se vyrábí nejen mošt z jablek, ale i hrušek. Děti si z exkurze odnesly nové poznatky a na závěr ochutnaly i výborný nápoj.
Mgr. Eva Sobotová
Je čas dýní, tak i druháci se vypravili na Halloweenskou stezku, kterou připravily obce Nevratice a Chomutice. Děti ve skupinkách plnily 18 zajímavých úkolů s tvrzeními o Halloweenu a dýních. Na každém stanovišti nás čekala nějaká informace. Na konci stezky jsme zapsali správná písmenka do tajenky a řešením bylo, co z dýní maminky dělají nejčastěji - Sluníčkovou polévku. Na úplný závěr dostaly děti od paní starostky Chomutic diplom, omalovánku a sladkou odměnu.
Mgr. Eva Sobotová
Druháci využívají krásného podzimního počasí k pobytu v přírodě, čerpají inspirace do hodin výtvarné výchovy, pracovních činností i do ostatních předmětů.
Mgr. Eva Sobotová
V říjnu proběhl ve čtvrté třídě výchovně vzdělávací projekt Podzim. Žáci plnili různé úkoly s tématy podzimu, pracovali ve skupinách, spolupracovali na zadaných úkolech. Také si připravili zdravou svačinku z podzimních plodů ( kompot z jablek,…). Krásně jsme si skořicí provoněli třídu a projekt si užili.
Mgr. Markéta Lánská
Halloweenské odpoledne ve družince se velmi vydařilo. Soutěžili jsme, tancovali, zpívali a vyhráli spoustu odměn. A ještě jsme u toho vypadali pořádně strašidelně!!!!
Alice Prchlíková
V úterý 31. října jsme spolu s deváťáky připravili již tradiční projekt Halloween. Od rána probíhalo zdobení tělocvičny a příprava na jednotlivé soutěže. Deváťáci si oblékli své masky. Poté již začal samotný Halloween. Zúčastnili se ho žáci prvního stupně ZŠ a děti z MŠ. Všichni soutěžili v různých disciplínách – házení okem, let na koštěti, střílení duchů, chození po strašidelné lávce, navíjení netopýrů, lezení pod pavučinou, házení kuželek, lovení dýní, hledání předmětu ukrytého v tajných sklenicích, tahání ducha z hradu, strašidelné pexeso nebo piškvorky. Všichni zúčastnění se moc snažili a pilně soutěžili. Všem se projekt moc líbil a budeme se těšit zase na příští rok.
Mgr. Magda Koudelková
V úterý 31. října proběhl ve 3. třídě projekt Halloween. Žáci a žákyně si vyzdobili třídu a chodbu, vyplňovali strašidelný pracovní list, kde měli vypočítat příklady na sčítání a odčítání, násobení a dělení, pak vyluštit tajenku, v českém jazyce si procvičili párové souhlásky. V tělocvičně měli deváťáci připravené zajímavé soutěže.
Všichni chlapci a děvčata za splnění všech úkolů obdrželi sladkou odměnu.
Mgr. Eva Ďoubalová
V pondělí 30. října jsme v prvouce probírali vlastnosti látek. Zjišťovali jsme rozpustnost cukru, soli, mouky, prášku do pečiva, písku a hlíny ve vodě. Při druhém pokusu jsme ověřovali tání a tuhnutí vosku. Děti si získané poznatky zapsaly do pracovního listu.
Mgr. Eva Ďoubalová
V pondělí dne 30. 10. 2023 jsme se sedmáky zrealizovali projekt „Life stages“ (životní etapy), během kterého jsme procvičovali slovní zásobu a věty v minulém čase. Nejprve se všichni rozdělili do skupin a poté začali pracovat na pracovních listech, kde bylo třeba vyplnit křížovky a spojovací cvičení s tematickou slovní zásobou. Poté každá skupina vytvořila své dva erby na vybraná slovní spojení a dalším úkolem bylo, tato dvě spojení pantomimicky secvičit. Někteří žáci řešili rovněž složitější úlohy týkající se známých osobností. V průběhu celého projektu probíhala soutěž družstev na interaktivní tabuli. V závěru všechny skupiny předvedly svá díla a všichni se zapojili do pantomimy, kdo zrovna nehrál, hádal slovní spojení. V závěru jsme projekt společně zhodnotili. Všichni se budeme těšit na další projekt a společně strávený čas.
Mgr. Magda Koudelková
Ve středu 25. října jsme si připomněli 105. výročí od vzniku samostatného československého státu. Vzpomněli jsme si na prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Mohli jsme si prohlédnout mince, kterými se platilo před i po vzniku Československa, prohlédli jsme si tehdejší módu a dopravní prostředky. Navštívili jsme pomník padlým v první světové válce. Ve třídě jsme si zazpívali píseň Ach synku, synku a poslechli si československou hymnu.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 25. 10. proběhl v 1. třídě projekt „Podzim - Halloween“. V úvodu projektu jsme si na koberci povídali o tom, co nás napadne, když se řekne slovo podzim a napadlo nás i slovo „Halloween“. A pak už nám začalo Halloweenské tvoření. Rozdělili jsme se do skupin, každá dostala pracovní listy s danou tématikou, zdobili jsme perníčky, soutěžili v různých disciplínách - namotávání netopýrů, duchů a dýní, shazování duchů míčkem. Všichni jsme si to pěkně užili.
Mgr. Jana Mejdrová
V pondělí 23.10.2023 jsme s osmáky uskutečnili projekt „Clothes“ – Oblečení. V úvodu jsme společně prošli slovní zásobu týkající se tématu. Poté následovalo rozdělení do skupin a práce na zadaných úkolech. Některé úkoly byly pro jednotlivce, některé pro skupinu. V průběhu celého projektu pak probíhala soutěž na interaktivní tabuli, u které se postupně vystřídaly všechny skupiny. Během projektu bylo potřeba nejenom pracovat se slovní zásobou a používat ji v zadaných pracovních listech, ale i najít typické oblečení pro vybrané země (v našem případě Japonsko, Čína, Řecko, Indie, Skandinávie). Zde bylo potřeba využít tablety a internet. Doufám, že si výuku všichni užili a budu doufat, že se brzy sejdeme u dalšího projektu.
Mgr. Magda Koudelková
V pondělí 16. 10. vyrazili žáci 4. třídy na dopravní hřiště. Z autobusového nádraží jsme svižnou chůzi vyrazili do kempu. Cesta byla pro některé náročná, ale kopec jsme zdárně zdolali všichni. Žáci nejprve zhlédli několik vzdělávacích videí, potom si šli projít hřiště a seznámit se s dopravními značkami. Žáci si půjčili kola a vzhůru "do provozu". Děti to neměly vůbec lehké, byl první studený den a všichni jsme pěkně vymrzli. Na zpáteční cestě na autobus jsme se trochu zapotili, ale autobus jsme stihli!
Mgr. Markéta Lánská
V pondělí 16. října jsme si ve třetí třídě připomněli Světový den výživy. Žáci a žákyně si vyrobili zeleninové saláty a sestavili výživovou pyramidu. Zdravá výživa a sport jsou součástí zdravého životního stylu.
Mgr. Eva Ďoubalová
V pátek 13. října jsme se zúčastnili okresního kola v atletickém čtyřboji. Soutěž se konala na jičínském atletickém stadionu. Naše škola byla reprezentována dvěma družstvy, staršími dívkami (8. a 9. třída) a staršími chlapci (také 8. a 9. třída). Na týmy čekaly čtyři disciplíny: sprint 60 m, vytrvalostní běh (dívky 800 m a chlapci 1000 m), poté polovina družstva skákala do dálky a házela kriketovým míčkem, a druhá polovina týmu skákala do výšky a vrhala koulí (dívky 4 kg a chlapci 5 kg). Ve veliké konkurenci naše dívky nakonec skončili 10. z 11 týmů a chlapci se umístili taktéž na 10. místě z 12 týmů.
I když podle výsledku to vypadá, že se našim družstvům moc nedařilo, tak v jednotlivých disciplínách jsme zaznamenali mnohé úspěchy a pěkná individuální umístění. Bohužel jsme na tyto individuální výkony nedokázali navázat u dalších soutěžících a v některých disciplínách. Například: Matyas Kareš - běh 60 m 4. místo, hod míčkem 3. místo, skok daleký 3. místo, Lukáš Lepšík – skok vysoký 7. místo, vrh koulí 2. místo, Anna Marie Zítková – skok vysoký 7. místo. V celkovém součtu jednotlivců se nejvíce dařilo Matyasovi Karešovi, který se v jednotlivcích umístil na krásném 3. místě a z dívek byla naší nejlepší vícebojařkou Anna Marie Zítková na 21. místě. Naši školu reprezentovali Matyas Kareš, Lukáš Lepšík, Jan Zahálka, Martin Čejka, Anna Marie Zítková, Vanesa Vondráčková, Tina Bímová, Anna Evelína Bittnerová a Diana Fejfarová. Všem zúčastněným bych chtěl poděkovat za snaživé výkony a za reprezentaci školy.
Mgr. Martin Munzar
V úterý 17.10.2023 jsme s deváťáky zrealizovali anglický projekt “Bullying” – Šikana. Nejprve jsme si téma a slovní zásobu přiblížili probíranou kapitolou v učebnici. Poté se všichni rozdělili do skupin a začali pracovat na svých úkolech. Ve skupinách si museli deváťáci práci rozmyslet a rozdělit tak, aby stihli všechny zadané úkoly. Všichni společně vyplňovali zadaný pracovní list a poté někteří kreslili obrázkové slovníky, jiní kreslili plakáty na téma šikany, další se snažili splnit náročnější pracovní list a třídili fráze týkající se šikany. Ke konci projektu každá skupina ztvárnila pantomimicky vybrané slovo z probíraného tématu a v úplném závěru jsme všichni projekt zhodnotili. Největší odvážlivci zkusili zatančit krokové variace k rapové písni proti šikaně. Věřím, že si projekt všichni užili a dozvěděli se také nové informace k tomuto důležitému a současnému tématu.
Mgr. Magda Koudelková
Ve čtvrtek 12. října jsme zahájili kroužek tvořivosti. Děti si vybíraly, co a jak by chtěly v kroužku vyrábět. Nabídka je pestrá. Potom jsme se dali do díla. Tvořili jsme jablíčka, hrušky a švestky prostorově i malbou - tupováním. Všem se práce dařila.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 10. 10. 2023 se družstvo žáků 9. třídy ve složení A. Stuchlíková, T. Bímová, M. Kareš, J. Šmejda zúčastnilo 21. ročníku soutěže Ekomládě aneb kdo se bojí, nesmí do lesa. Soutěž se konala v prostorách Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice. Žáci plnili náročné úkoly na 11 stanovištích (např. poznávání zvuků lesních zvířat, jejich stop, paroží, poznávali houby, rostliny, zvířata, určovali pH, vyplňovali myslivecký test, …). Naši žáci obsadili 6. místo, výkony družstev do 6. místa byly velmi vyrovnané.
Mgr. Jiřina Novotná
Letošní podzim se díky krásnému počasí vydařil a my si ho s dětmi ve družince užíváme. Sbíráme podzimní plody, vytváříme obrázky z kukuřice i kaštanů, spadané listí nám poslouží k mnoha výtvarným činnostem. A hlavně můžeme trávit spoustu času v přírodě na vycházkách i hraním her…
Alice Prchlíková
V sobotu dne 7. 10. 2023 se do naší školy vrátili její absolventi po dlouhých šedesáti letech. Setkání to bylo velmi milé, dojemné. Nejprve se všichni vyfotili v místě, kde byli vyfoceni před lety. Poté jsme se společně vydali na prohlídku školy. Všichni zavzpomínali na svá školní léta a připomněli si, že i oni dělali o přestávkách různé lotroviny a také to, že museli o přestávce chodit po chodbě. Společně jsme prošli třídy a prohlédli si moderní interaktivní tabule. Závěrem návštěvy všichni usedli zpět do lavic své bývalé třídy. Jsme moc rádi, že se toto setkání uskutečnilo.
Mgr. Magda Koudelková
V pátek 6. října 2023 se chlapecké družstvo st. žáků zúčastnilo krajského finále v přespolním běhu. Postup do krajského finále jsme si zajistili díky vítězství v okresním kole 3. října v Nové Pace. Krajské kolo se tentokrát běželo v Jičíně v okolí vrchu Čeřovka. Na chlapce zde čekal okruh dlouhý 750 m s náročným lesním terénem. Celkem se běžely čtyři okruhy. Závodu se zúčastnily nakonec pouze čtyři družstva z pěti přihlášených. Naši borci se ve vysoké konkurenci nakonec neztratili a Jan Šmejda se umístil na krásném 10. místě, Jan Zahálka doběhl 14., Matyas Kareš po zdravotních problémech během závodu 17. a Martin Čejka skončil 19. z celkem 22 závodníků. Naše družstvo nakonec skončilo na 4. místě, prvenství a možnost účasti v republikovém finále si zajistilo Biskupské gymnázium Hradec Králové. Na druhém místě skončila ZŠ Komenského Trutnov a na třetím místě ZŠ Rychnov nad Kněžnou. Všem závodníkům bych chtěl poděkovat za reprezentaci školy a k bojovnému výkonu.
Mgr. Martin Munzar
V úterý 3. října 2023 se konalo okresní finále v přespolním běhu v Nové Pace u zimního stadionu. Na rozdíl od minulého ročníku nám přálo počasí, bylo příjemné teplo, sucho a vše bylo od organizátorů výborně připravené. Naše škola se běhu zúčastnila ve dvou kategoriích, starší dívky (8. a 9. třída) a starší chlapci (8. a 9. třída).
Starší dívky čekal okruh dlouhý 1,5 km. V silné konkurenci 8 škol z Jičínska nakonec dívky získaly 8. místo. Za zmínku stojí individuální výkony jednotlivých závodnic, kdy Anna Marie Zítková doběhla na hezkém 13. místě, Tina Bímová skončila 19 z celkem 43 závodnic. Naši školu reprezentovaly Anna Marie Zítková, Tina Bímová, Anna Evelína Bittnerová, Vanesa Vondráčková a Renáta Votápková.
Starší chlapci běželi v sestavě Matyas Kareš, Jan Zahálka, Jan Šmejda, Marek Petr a Martin Čejka. Na chlapce čekala trať dlouhá 3 km. V silné konkurenci 10 škol a 53 závodníků nakonec doběhli pro nádherné 1. místo. Z našich běžců byl nejúspěšnější Jan Šmejda, který doběhl na 2. místě. Jan Zahálka po neuvěřitelném výkonu ve druhé polovině trati skončil na 7. místě, Matyas Kareš byl 8., Martin Čejka 29. a Marek Petr 33. Díky heroickému výkonu našeho týmu jsme si vybojovali postup do krajského finále, které se bude konat 6. 10. v Jičíně.
Všem běžcům bych chtěl poděkovat za ochotu reprezentovat naši školu, za předvedené výkony a pogratulovat chlapcům k vítězství.
Mgr. Martin Munzar
V pátek 29. září se ve 3. třídě uskutečnil VVP Jablko. Připomněli jsme si vše, co už víme o našem nejrozšířenějším ovoci, upekli jsme si jablíčko v županu z listového těsta a navštívili jsme místní moštárnu u Vondráčků, kde jsme se dozvěděli, jak se jablečný mošt vyrábí. Každý si z exkurze odnesl nové poznatky a láhev slaďoučkého moštu. Všem dětem se projekt moc líbil.
Mgr. Eva Ďoubalová
Každoročně se žáci 9. třídy zúčastní besedy na úřadu práce (letošní školní rok proběhla beseda 25. 9. 2023). Pracovnice úřadu jim podala velmi důležité informace k možnostem výběru střední školy, volbě povolání, k uplatnění na trhu práce a také především k přijímacímu řízení pro aktuální školní rok. Žáci se také seznámili s webovými stránkami, kde mohou vyhledat potřebné informace.
Mgr. Jiřina Novotná
V pátek 8. 9. proběhl ve čtvrté třídě výchovně vzdělávací projekt: „Zvířata na statku“. Nejprve jsme využili novou interaktivní tabuli, kde žáci plnili připravené úkoly. Po svačině jsme se vydali pěšky na chovatelskou výstavu Prim Třtěnice. Žáci se již tradičně těšili na závod v pití mléka a jiné… Do školy jsme se vrátili autobusem. Projekt se vydařil a všem se nám to líbilo.
Mgr. Markéta Lánská
Po více než dvouleté přestavbě školy se celá budova otevřela veřejnosti. Příchozí si mohli prohlédnout i nově vybudované 3. nadzemní podlaží s odbornými učebnami jazyků, přírodopisu, zeměpisu a fyziky a chemie. Nové je také zázemí pro učitele, podařilo se vybudovat velkou sborovnu. Nechybí ani sociální zařízení se sprchami a výtah.
Velký zájem byl také o prohlídku fotografií a starších kronik, v některých třídách jsme vystavili školní pomůcky, které jsou i více než 60 let staré. A malé návštěvníky zaujala ukázka programovatelných robotů postavených z Lega WeDo.
Velice nás potěšil zájem místních i "přespolních" návštěvníků a také našich bývalých kolegů.
Mgr. Hana Tulková
Začátek září nebývá pro děti oblíbeným obdobím, ale u prvňáčků je to jinak. I my jsme přivítali 26 nových žáčků a jejich rodičů, prarodičů, sourozenců… Byla nás plná třída. Přejeme dětem, aby je chuť učit se provázela celým životem a rodičům přejeme hodně radosti z úspěchů dětí.
Mgr. Hana Tulková