Poslední školní den jsme se sešli v tělocvičně. Vysvědčení tu dostali prvňáčci a druháci. Hlavním důvodem setkání ale bylo rozloučení s našimi deváťáky. Když chlapci nastoupili v oblecích a děvčata v šatech, najednou jsem si všichni uvědomili, jakou proměnou prošli za dobu docházky do naší školy. A teď je "vypustíme" do života. Přejeme všem hodně štěstí!
Mgr. Hana Tulková
I letos na konci školního roku si děti ze 2. třídy vyzkoušely strávit jednu noc ve škole bez maminek a tatínků. Dne 24. června v podvečer jsme se téměř všichni sešli ve své třídě vyzbrojeni spacáky, karimatkami, pečlivě připravenými večeřemi a snídaněmi, ale samozřejmě také svojí oblíbenou knížkou. Nejdříve nás každý žák a každá žákyně seznámili s knihou, kterou právě čtou, pak následovaly stolní hry, večeře a osobní hygiena. Poté všichni ulehli a místo Večerníčku se dívali na velmi oblíbený film Šmoulové. Někteří usnuli dříve, jiní později, ale nakonec se všichni vyspali dorůžova.
Mgr. Eva Ďoubalová
Fotky z posledních kroužků tvořivosti v tomto školním roce: červíci z párků a lístkového těsta a tvoření originálních triček… Všem dětem, nejen z kroužků tvořivosti, přejeme KRÁSNÉ PRÁZDNINY!
Mgr. Eva Ďoubalová a Mgr. Jana Mejdrová
Ve čtvrtek 18. června jsme se spolu se 3. a 4. třídou vypravili na kozí farmu, která se nachází v Pěnčíně. Viděli jsme chov koz a ovcí, zpracování mléka na sýry. Kromě koz a ovcí jsme viděli ještě slepice, kachny, husy a pávy. V areálu se nachází i výrobna korálků, kterou jsme také navštívili. Mohli jsme si vyrobit z korálků náramek. Projeli jsme se výletním vláčkem do Kittlova areálu na Krásné. I když nám počasí nepřálo, výlet se vydařil a všem se líbil.
Ondra Kracík, Eda Barchini, Lucka Píšová, Adam Pirkl, Ráďa Veselý a Vendulka Stuchlíková
Naše cesta začíná v Ostroměři na vlakovém nádraží a směřuje přes Starou Paku a Železný Brod do Pěnčína. Nejdříve se vydáváme vláčkem po okolí, prohlížíme krajinu a pastviny a navštívíme místo významného léčitele pana Kitla a krásný kostel. Vracíme se zpět do areálu. Navštěvujeme korálkovou dílnu, tvoříme si krásné náramky z korálků vyrobených v místní sklárně. Pak následuje prohlídka výrobny korálků, ochutnávka sýrů a mléčných produktů a prohlídka farmy se zvířátky. Ve volném čase, dle zájmu, navštěvujeme zemědělské muzeum a cvrnkárnu s kuličkami. Vše nás docela vyčerpalo, usedáme k občerstvení. Ještě dokupujeme drobné pozornosti – korálky, sýry a především hranolky. Autobusem jedeme do Železného Brodu, „Ťamany“ jsme nenavštívili, protože město je rozkopané. Vracíme se vlakem domů docela unaveni, plni pěkných zážitků a těšíme se na naše nejbližší. Počasí nám přálo, výlet se vydařil a paní učitelka měla radost, že jsme se všichni v pořádku vrátili domů. Bylo to super!!!
Mgr. Jitka Pourová
V červnu děti ze školní družiny soutěžily v malování na asfalt, a protože někdy i pršelo, tak si nemohly hrát venku a došlo i na tvoření. Vyrobily si krásná sluníčka s duhou a létající balóny jako symbol odletu na prázdniny. V závěrečném týdnu školy jsme si udělaly skoro poslední fajn odpoledne, kdy si děti opekly buřty na školní zahradě.
Štěpánka Svobodová
Dne 24. června proběhl ve 4. třídě projekt Zdravá strava. Povídali jsme si, které potraviny jsou pro nás zdravé a které méně. Ke svačince jsme si připravili pomazánky, ovocné a zeleninové saláty. Všem se dílo zdařilo.
Mgr. Jana Mejdrová
V úterý proběhla poslední lekce plaveckého výcviku, kterého se účastnili žáci 2. a 3. třídy. Mnoho dětí již před začátkem výcviku plavat umělo, někteří se naučili a všichni měli radost z pohybu ve vodě.
Mgr. Hana Tulková
…minulý čtvrtek jsme si moc užili. Byli jsme totiž na výletě v Pěnčíně na kozí farmě. Autobusem nás jelo hodně - my třeťáci, druháci a čtvrťáci. Na začátku nás čekala vyjížďka vláčkem. Projeli jsme se horskou cestičkou až k domu pana doktora Kittela. Po návratu následovala prohlídka kozí farmy a dalších domácích zvířátek. Kozy na farmě jsou na návštěvy zvyklé, hned se běžely s námi mazlit. Ochutnávka sýrů z jejich mléka následovala potom.
V korálkové dílně nastal čas tvoření … a bavilo to i kluky. Všichni se snažili navléknout pro maminku nebo pro sebe ten nejkrásnější náramek.
Prohlídka malé sklárny nás taky zajímala. Dozvěděli jsme se, jak se ze skleněných tyčí vyrábějí barevné korálky a proč mají zrovna barvu červenou, modrou nebo jinou. Cesta byla daleká, ale za ty zážitky to stálo!
Žáci 3. třídy
Ve čtvrtek 18. června vyrazili žáci první třídy na svůj první školní výlet do Perníkové chaloupky. Zde nás čekal pěkný program, ke jsme se dozvěděli, jak to vlastně bylo s Jeníčkem a Mařenkou, seznámili jsme se s výrobou perníků, viděli jsme pokojíček Ježíška a prošli se peklem.
Před chaloupkou jsme si opekli buřtíky a vydali se na výšlap na Kunětickou horu. Počasí nám přálo a výlet se vydařil na jedničku.
Mgr. Markéta Lánská
Ze čtvrtka,18.6., na pátek jsme s pátým ročníkem společně přespávali ve škole. Dlouhou dobu jsme se už těšili na to, až si to všichni parádně užijeme, avšak bohužel jsme nebyli kompletní. Čtyři z nás nakonec chyběli. Věřím však, že každý, kdo šel ve večerních hodinách na procházku kolem budovy školy, rozdíl nepoznal. J
Sešli jsme se už v 17:00h. I hned jsme vyrazili do tělocvičny, kde jsme si zahráli házenou, basketbal a vybíjenou. Pak jsme se přesunuli k projektoru, na němž jsme shlédli animovaný film Já, Padouch 2. Poté jsme už jenom čekali, až se setmí a my bychom mohli vyjít na stezku odvahy. Naneštěstí však začalo pršet, a my jsme museli zvolit jinou alternativu. Stezka odvahy vedla nakonec po školní budově. Všechna strašidla se nás zalekla, a my jsme celou cestu absolvovali bez problémů. Odměnou byl dětem diplom a titul „chomutického (k)nightridera.“
Když jsme se posilnili chlebíčky, brambůrkami a kofolou, vyrazili jsme se společně provětrat ven, na hřiště. Děti prokázaly velké odhodlání, když se nezalekly žádného nebezpečí, které jistě v temných houštinách na ně číhalo, a beze strachu se vypravily vstříc novým dobrodružstvím.
Když jsme se pak vrátili zpět do školy, převlékli jsme se do pyžama, a začala pyžamová party. Tancovali jsme, smáli se, povídali a hráli společenské hry. Na závěr jsme zhodnotili celý školní rok a udělili jsme pamětní listy našim spolužákům, kteří nás do příštího roku opustí.
Ráno jsme vstávali brzy, abychom se stihli nasnídat a připravit na výuku. Děkujeme našim kuchařkám, že nám připravili teplý čaj a všem hodným rodičům, kteří nám přinesli chutné pamlsky k večeru.
Mgr. Tomáš Sůva
I letos jsme se zúčastnili soutěže "Třídíme s Nikitou". Měli jsme vypracovat komiks, kterým bychom měli vyzvat ostatní lidi ke třídění odpadů. Komiks se jmenoval Bohunka a její kamarádi. Práce na komiksu nás velmi bavila. Ve vítězství jsme však moc nedoufali. Jaké bylo naše překvapení, když nám paní učitelka minulý pátek oznámila, že v úterý 16. června jedeme na vyhlášení výsledků do ZOO do Dvora Králové nad Labem. Všichni jsme se moc těšili. Teprve tam jsme se dozvěděli, že jsme se se svým komiksem umístili na pěkném 2. místě v rámci Královéhradeckého kraje. Obdrželi jsme pěkné diplomy a ceny, ale nejkrásnější odměnou pro nás bylo prohlédnout si zvířata zblízka. Projeli jsme se spolu s dalšími oceněnými dětmi safaribusem. Viděli jsme plameňáky, antilopy, zebry, žirafy, vodušky, gepardy, tygry, surikaty, hrochy a další zvířata. Po safari jízdě jsme si prošli ještě pavilóny se želvami a opicemi. Navštívili jsme dětské hřiště u Rotundy a v zoo shopu jsme si mohli zakoupit malý suvenýr. Nahlédli jsme i do Hotelu Safari na recepci. Počasí nám přálo. Výlet se nám všem moc líbil.
Anetka Mádlová, Andrea Synková, Nelča Bímová, Honzík Kubaliak, Ivetka Staníčková, Natálka Mňuková a Kája Šťastná
Dne 19. června se ve 4. třídě uskutečnil projekt Léto. Vyplňovali jsme pracovní listy, kreslili obrázky k létu a vyhledávali jsme informace na internetu. Všichni se na léto moc těšíme.
Adéla Kloutvorová
V úterý 16. 6. 2015 se vypravili žáci 8. a 9. třídy na královehradecké vlakové nádraží, kam po 95 letech přijel legionářský vlak. Jedná se o jeho repliku s deseti zrekonstruovanými vagony, kterými se desetitisíce československých legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918 až 1920. Expozicí, která ukazuje život vojáků, nás provázel legionář oblečený v dobové uniformě.
Mgr. Veronika Kykalová
Začátkem června šly naše sbory naposledy v tomto školním roce udělat radost babičkám a dědečkům z Domova pro seniory v Oboře. Svoje poslední vystoupení před prázdninami si děti (i publikum) hezky užily. Navíc se zpívalo v krásném prostředí místního altánu. Už se těšíme na podzim, kdy opět zajdeme na milou návštěvu s novým repertoárem.
Ve středu 10. 6. proběhl v tělocvičně napínavý turnaj v žáky tak oblíbené hře - ve vybíjené. Zúčastnilo se 5 týmů složených z kluků a holek od 5. do 9. třídy. Chvílemi to byl opravdu boj, ale vítěz mohl být jen jeden. Na prvním místě se umístil tým SUPR ČUPR ve složení: Agáta Horčičková (6), Lukáš Tonar, Martin Nožička, Jakub Tázler a Vít Těšínský (7). Všechny zápasy byly ale velmi vyrovnané, takže odměnu si nakonec zasloužili všichni zúčastnění.
Mgr. Jana Radoberská
Páteční den si třeťáci zpestřili tím, že si vytvořili sváteční svačinku. Děti si do školy donesly výborné suroviny i vybavení na přípravu pomazánek, které jim maminky připravily. Každý měl originální nápad i fantazii. Završením jednohubkové párty byla výstavka chuťovek s ochutnávkou.
Mgr. Eva Sobotová
V různých situacích si s dětmi ve škole připomínáme téma Ochrana ohrožených zvířat. A právě Zoologická zahrada ve Dvoře Králové pokládá za jeden ze svých hlavních cílů pomáhat při ochraně ohrožených zvířat. Jedno pondělí jsme s dětmi vyměnili školní lavice za výlet do Dvora Králové. Prohlédli jsme si několik unikátních pavilonů i výběhů s exotickými zvířaty, prošli se po nadúrovňové dřevěné lávce s výhledem do okolí a dozvěděli se nové informace. A protože děti mají rády soutěže, kvízy a hádanky, dovezli jsme si do školy pracovní listy, které jsme na pokračování řešili. V hodině výtvarné výchovy si děti namalovaly žirafy, které s nimi zazpívaly písničku na naší školní akademii.
Mgr. Eva Sobotová
V úterý 9. června proběhlo v naší škole setkání s budoucími prvňáčky a jejich rodiči. Rodiče se dozvěděli, jaké povinnosti na jejich děti od září čekají. A předškoláčci zatím pracovali s učiteli 1. stupně. Vyzkoušeli si sezení v lavicích, zpívali, stříhali, kreslili a také psali. Všichni budoucí žáčci se do školy těší. Přejme jim tedy, ať jim to vydrží!
Mgr. Hana Tulková
V úterý, dne 9. 6., jsme v pátém ročníku absolvovali exkurzi ve sklárně Harrachov. Počasí se naštěstí nakonec umoudřilo a my si mohli náš školní výlet řádně užít. Nejprve jsme si zblízka prohlédli náročnou práci sklářů u hutí a pak jsme šli do místního muzea skla. Navštívili jsme rovněž i přilehlé ski muzeum, jehož expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Na památku si pak žáci nakoupili suvenýry.
Poté jsme se přesunuli k nedalekým Mumlavským vodopádům, u nichž jsme si krásně odpočinuli a nadechli se čerstvého vzduchu. Viděli jsme rovněž i skokanské můstky, jež jsme si připomínali v souvislosti s osobou J. Rašky.
Žáci se o výrobu skla velmi zajímali a myslím, že si celý den užili.
Mgr. Tomáš Sůva
Tématem přednášky Mgr. Luboše Tomana z PPP Jičín byly vztahy rodičů a dětí. Všichni přítomní se zájmem vyslechli, jaké problémy ve vztazích mohou nastat a možnosti řešení.
Mgr. Hana Tulková
Žáci, kteří navštěvují dramatický kroužek ZUŠ Hořice, který působí také na naší škole, předvedli svým kamarádům, co se během roku naučili. Letos to byla pohádka O neposlušných kůzlátkách. Všichni herci předvedli nádherný výkon, za což byli odměněni potleskem.
Mgr. Hana Tulková
Do naší školy zavítal spisovatel Petr Holán, který žáky 1. stupně seznámil se svojí knížkou Vyprávěnky čubičky Kvídy. Seznámil nás, jak taková knížka vzniká, kdo se na jejím vzniku podílí a samozřejmě také dětem z této knížky předčítal. Došlo také na zajímavé dotazy malých posluchačů.
Mgr. Hana Tulková
V tematickém celku „Biosféra“ si žáci 6. ročníku ujasnili závislosti podnebných pásů, zeměpisné šířky a nadmořské výšky na rozšíření flóry, fauny a způsobu života obyvatel na naší Zemi. Výsledky svého poznání o „Přírodních krajinách na Zemi“ dle svého zájmu zpracovali do samostatných prací. Všichni se do projektu zapojili s velkým nadšením.
Mgr. Jitka Pourová
V měsíci dubnu a květnu trávily děti z družiny čas hlavně venku, pokud to počasí dovolovalo. V rámci projektu Příroda kolem nás si děti vyrobily jarní kytičky z cukrářských košíčků a rozkvetlé stromy z popcornu. V květnu se družinové aktivity zaměřily na Lidé kolem nás a děti si vyrobily krásná přáníčka ke Dni matek a udělaly si malou oslavu, kdy si připravily jako pohoštění jednohubky s řeřichou, kterou si předtím zasely. Také si dokreslily obličeje známých osobností z časopisu a jejich obrázky jsou moc povedené. Celý květen jsme se také věnovali nácviku vystoupení „Šmoulové“ na Školní akademii.
Štěpánka Svobodová
Jako každý rok, také letos připravili žáci 9. třídy ve spolupráci s paní družinářkou Štěpánkou Svobodovu pro své mladší spolužáky oslavu Dne dětí. Při plnění různých disciplín se všichni dobře bavili.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek se v tělocvičně školy sešli všichni, kteří chtěli vidět vystoupení našich žáků a dětí z mateřské školy. Paní učitelky a pan učitel nacvičili s žáky taneční vystoupení, divadlo, básničky a písničky, ale také třeba cirkusové představení. Nechybělo ani vystoupení sboru a sborečku. Odměnou pro všechny byl potlesk diváků.
Mgr. Hana Tulková
V pátek, 22. 5., se naše škola zúčastnila projektového dne „Zdravě v dopravě,“ který byl pořádán při ZŠ Skřivany. Hlavní náplní byla soutěž v dopravní výchově, v níž své síly a znalosti poměřila družstva z blízkých základních škol. Akce se však mohli zúčastnit jen děti ze 4. a 5. ročníku.
Nakonec jsme společně s paní učitelkou Mejdrovou, která je třídní učitelkou právě 4. ročníku, nominovali z obou tříd 21 žáků, kteří byli rozděleni do tří družstev - jednoho chlapeckého a dvou dívčích. Rozhodčí hodnotili naše schopnosti ve čtyřech hlavních úkolech, kterými byla jízda zručnosti na kole, pravidla silničního provozu a dopravní výchovy, první pomoc a praktické ověření znalostí dopravních značek na dopravním hřišti. Konkurence byla vysoká a my mohli zvítězit jen tehdy, pokud se zadaří celému družstvu, nikoli pouze jednotlivcům.
Naši žáci si ve všech úkolech počínali bravurně a právem se zařadili mezi nejúspěšnější výběry. Družstvo děvčat z pátého ročníku ve složení K. Suchá, K. Jirsová, L. Suchá, P. Raisová, A. Šafaříková, M. Splítková a T. Jebavá svou kategorii vyhrálo ve velkém stylu. S pouhými 28 trestnými body se Kristýnka Jirsová dokonce umístila na třetí pozici v kategorii jednotlivců, což je výborný výkon.
Družstvo děvčat ze 4. ročníku ve složení B. Brynychová, A. Kloutvorová, S. Sakáčová, A. Línková, D. Šafaříková, J. Lepšíková a K. Tesařová se umístilo na krásném šestém místě. Mix chlapců pak skončil těsně pod stupni vítězů a získal „bramborové medaile,“ o které se zasloužili svými výkony A. Mišči, F. Voňka, J. Kyselo, N. Lubiński, J. Sedláček, R. Mládek a M. Koky.
Je třeba poděkovat organizátorům za výbornou akci, jež se dětem určitě líbila. Tak zase někdy příště.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek 21. května se v Chlumci nad Cidlinou konal již 7. ročník Literární ceny Antonína Lauterbacha. Soutěž je určena vášnivým čtenářům, kteří mají vztah ke knihám. Z naší školy se účastnilo 7 žáků: Nela Bímová, Johana Rubínová, Jolana Lepšíková, Aneta Šafaříková, Agáta Horčičková, Jakub Tázler a Iveta Kloutvorová. Všichni účastníci si vyslechli pochvalu od organizátorů a byli odměněni knihou.
Mgr. Hana Tulková
Dne 21. 5. 2015 zavítalo na naši školu Divadélko pro školy. Pro žáky z I. stupně si herci z Hradce Králové připravili kombinované loutkoherecké představení Pohádku ze starého mlýna aneb Nebojte se hastrmanů a pro žáky z II. stupně výchovně vzdělávací představení Jak jste to myslel, pane Shakespeare? aneb Život a dílo největšího dramatika. Představení byla realizována v tělocvičně a žákům se velice líbila.
Mgr. Veronika Kykalová
V úterý 19. května se všichni žáci 1. třídy stali čtenáři. Proběhlo jejich slavnostní pasování, kdy je do stavu čtenářského povýšil pan starosta Zdeněk Rajm spolu s knihovnicí paní Ivou Dostálovou. Žáci si připravili několik písniček a ukázku toho, jak dobře se během školního roku naučili číst. Poděkování patří třídní učitelce Markétě Lánské, která s prvňáčky tuto akci pro rodiče připravila.
Mgr. Hana Tulková
V úterý, 19. května pátý ročník navštívil hořické dopravní hřiště v areálu místního ATC. Byla to už naše druhá návštěva, při které jsme trénovali naše znalosti dopravních předpisů, ale stále to ještě nestačilo k tomu, abychom mohli absolvovat ostrou zkoušku, po níž bychom získali řidičský certifikát. Tu máme naplánovanou až počátkem příštího školního roku.
I když nám počasí dnes moc nepřálo, své praktické dovednosti jsme si stačili ověřit na dopravním hřišti. Na vypůjčených kolech jsme několikrát absolvovali různé dopravní situace, které by nás mohly v reálu potkat. Největší problém dělala žákům značka STOP. Je třeba si proto vše natrénovat, abychom byli na ostrou zkoušku v září připraveni. Navíc už tento pátek se utkáme ve zkoušce ze znalostí pravidel silničního provozu se sousedními školami na dopravním hřišti při ZŠ Skřivany.
Když se celá třída rozdělila na dvě poloviny, jedna šla jezdit, a ta druhá představovala chodce. Pak jsme se vždy prostřídali a své role si vyměnili. O zajímavou vložku se pak postarala děvčata T. Jebavá, L. Suchá a M. Splítková, která si vyzkoušela roli policie a usměrňovala silniční provoz v době nefunkčních semaforů. Neposlušní a nepozorní řidiči byli potrestáni pokutami. Nakonec jsme si napsali cvičný test z dopravních předpisů. Úspěšnost byla celkem vysoká a my tedy mohli spokojeně odejít. Uklidili jsme kola, na hořickém náměstí jsme se vydatně posilnili a rozjeli se domů.
Mgr. Tomáš Sůva
Dne 15. 5. proběhl ve 4. třídě projekt "Rodina". Žáci plnili zadané úkoly v pracovních listech, každý žák napsal vyprávění o své rodině závěr projektu si osladili vlastnoručně vyrobeným pohárem.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve čtvrtek, 14. 5. se v místních prostorách konal školní turnaj ve stolním tenise. Zúčastnilo se jej celkem 16 chlapců z druhého stupně, kteří byli rozděleni do čtyř skupin. V těchto skupinách pak vzájemně odehráli utkání systémem každý s každým. Pořadí tabulky pak určilo nasazení do osmifinálových dvojic. Vítězové těchto dvousetových bitev byli Martin Nožička, Michal Voňka, Lukáš Koubek, Daniel Holec, Jakub Tázler, Josef Vaníček, Lukáš Tonar a Vít Těšínský.
Urputné a napínavé souboje jsme mohli vidět pak v utkání Tonara s Těšínským, Tázlera s Vaníčkem, Koubka s Holcem a Nožičky s Voňkou. Vítězové se pak spolu utkali v semifinále ve výborných třísetových zápasech. Do finále nakonec postoupili podle předpokladů Martin Nožička a Kuba Tázler, který svého do té doby bezchybného soupeře zničil ve třech setech skutečně nevídaným způsobem. Na třetím místě se pak umístil po urputném a soustředěném výkonu Lukáš Tonar v utkání proti Danu Holcovi.
Velké poděkování patří místnímu oddílu za ochotné zapůjčení prostor. Věřím, že by se i v dalších letech mohlo navázat na první ročník školního turnaje ve stolním tenise, který se žákům očividně zalíbil. K turnaji přistoupili velice sportovně a se zaujetím.
Mgr. Tomáš Sůva
Dne 5. května jsme se zúčastnili okrskového kola fotbalového McDonalds cupu na hřišti v Hořicích. Byl krásný slunečný den a tudíž ideální čas pro vítězství. V kategorii B pro starší žáky z prvního stupně ZŠ jsme měli vysoká očekávání. Aby ne, když loňské okrskové kolo rovněž na hořickém Gothardě tehdejší výběr dokonce celé vyhrál. O rok později tito hráči ještě více vyzráli a byli doplněni šikovnými playery ze 3. a 4. ročníku. Nakonec jsme naplnili ambice a skončili na krásném druhém místě, což nám zajistilo postup do okresního finále, které se odehraje dne 13. května v Jičíně.
Cesta však nebyla tak jednoduchá. První zápas jsme vyhráli poměrem 5:0 proti družstvu z Cerekvic, když největší uznání si zaslouží Vojtěch Prchlík, střelec hattricku. Zvláštní pozornost si zaslouží naše zářivá budoucnost mezi chomutickými tyčemi, Kuba Zummer, který chytil mnoho nebezpečných střel a ve čtyřech zápasech inkasoval pouhých pět branek. Skvělou práci odváděl pak hlavně Tonda Mišči, který se popral s netradiční rolí stopera nadmíru znamenitě, a jeho výjezdy na branku soupeře byly obzvlášť nebezpečné. Filip Voňka i Kuba Kyselo rovněž odváděli neskutečné množství v defenzivě. Lze pochválit i fotbalový um a zapálení ostatních členů výpravy – Leona Šamka, Nicholase Lubińského, Romana Mládka, Jakuba Kindla, Matouše Mládka a Jakuba Muchu. Je potřeba říct, že mnoho z nich našlo pevné fotbalové základy v místním oddílu chomutické kopané.
Druhý zápas jsme vyhráli v poměru 3:1 proti ZŠ Daliborka. Ve třetím zápase jsme však tvrdě narazili na výborně sehraný výběr z Miletína, který nás udolal v poměru 4:1. Závěrečný zápas proti ZŠ Na Habru jsme pak vyhráli poměrem 1:0, když se Romanu Mládkovi podařilo překvapit soupeřova brankáře „jesličkami.“ Získali jsme tak devět bodů a společně s miletínským mužstvem jsme postoupili do okresního finále.
Na závěr bych chtěl moc poděkovat za předvedené výkony všem jmenovaným hráčům, kteří k úspěšné reprezentaci naší školy obětovali mnohé.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek 30. dubna se ve 2. třídě uskutečnil projekt "Čarodějná škola". Hned ráno třídu zaplavili malí čarodějníci a malé čarodějnice dychtící po vzdělávání. Z českého jazyka a matematiky děti vyplňovaly pracovní listy z již probraného učiva, vyrobily si svoji zmenšenou podobu - malou čarodějnici a "namíchaly" například lektvar krásy, lásky, zla či nenávisti. Za snahu pak všechny čarodějné děti dostaly pamlsek - Jeníčkův uříznutý prst.
Mgr. Eva Ďoubalová
Závěr dubnového měsíce jsme v pátém ročníku věnovali základům první pomoci. Blížící se slet čarodějnic totiž sliboval mnoho dopravních nehod svátečních účastnic provozu a velké riziko úpalů, úžehů a popálenin. Proto bylo načasování projektu více než vhodné.
Pro žáky to bylo spíše opakování a procvičování, neboť se první pomoci věnují nejen ve škole, ale i kupř. na hasičském kroužku. Lekce první pomoci nás jistě čeká i v rámci dopravní výchovy na hořickém hřišti, kam se společně vypravíme již 19. května. I tak ale věřím, že to pro žáky nebyla ztráta času.
Nejdříve jsme se společně dívali na různá videa a tematické prezentace na interaktivním portálu, kterým nás provázel pejsek Beny. Vyplnili jsme si pracovní listy a ve skupinách skládali puzzle, třídili kartičky se správnými pojmy a řešili svízelné situace, které by nás jednou v životě mohly potkat. Nacvičovali jsme rovněž příkladové dialogy se záchranáři apod. Nakonec jsme si vyzkoušeli správnou resuscitaci a obvazové techniky pro nejrůznější části našeho těla.
Velké poděkování patří paní učitelce Jiřině Novotné, která na škole vede zdravotnický kroužek a pro potřeby projektového dne poskytla dostatek materiálu.
Žáci si během projektu počínali velmi zkušeně a prokázali tak výbornou znalost v tématu první pomoci.
Mgr. Tomáš Sůva
29. 4. se žáci osmé a deváté třídy vypravili do Hradce Králové, kde se zúčastnili projektu Poznáváme, jak zdravě žít. Nejprve nás očekávali na Základní škole J. Gočára. Témata jednotlivých stanovišť byly drogy a jiné závislosti, BMI a zdravý životní styl, etiketa a řeč těla. Další příjemnou zastávkou bylo Bistro u dvou přátel, zde bylo pro žáky připraveno občerstvení. Po zdravé svačince následoval program na SZŠ, kde speciálně proškolení studenti VOŠ formou soutěže s žáky probrali pro někoho možná choulostivá témata jako antikoncepce, partnerství, ale i HIV a AIDS.
Mgr. Jana Radoberská
Jako každý rok se v úterý 28. dubna uskutečnil Čarodějnický čtyřboj. Závodníci z celé školy se utkali ve skoku dalekém, hodu granátem, běhu na 50 nebo 60 metrů a ve vytrvalostním běhu. Počasí nám nepřálo, mladší děti budou některé disciplíny plnit při hodinách TV. Vyhlášení výsledků starších sportovců proběhlo a jejich umístění si můžete prohlédnout.
Starší žáci II. | ||
---|---|---|
Pořadí | Jméno | Body |
1. | Nožička Lukáš | 155 |
2. | Charouzd Ondřej | 150 |
3. | Gabriel Petr | 122 |
4. | Kučera Lukáš | 102 |
5. | Voňka Michal | 100,5 |
6. | Mucha Milan | 68 |
7. | Kořínek Jan | 61 |
8. | Suchý Radek | 58 |
Starší žáci I. | ||
---|---|---|
Pořadí | Jméno | Body |
1. | Nožička Martin | 138 |
2. | Prchlík Vojtěch | 101 |
3. | Tonar Lukáš | 99 |
4. | Noga Kryštof | 85 |
5. | Rozkovec Vojtěch | 83 |
6. | Mucha Patrik | 82 |
7. | Veselý Petr | 75 |
8. | Jelen Cedrik | 72 |
9. | Koubek Lukáš | 66 |
10. | Mitlačevský Patrik | 65 |
11. | Vaníček Josef | 47 |
12. | Žďárský David | 44 |
13. | Kanta Miroslav | 43 |
14. | Vlášek Filip | 33 |
15. | Zuzánek Martin | 24 |
16. | Beránek Luboš | 18 |
17. | Šamko Leon | 16 |
18. | Zabák Pavel | 15 |
Starší žákyně II. | ||
---|---|---|
Pořadí | Jméno | Body |
1. | Elichová Nikola | 155 |
2. | Kloutvorová Iveta | 113 |
3. | Nováková Kristýna | 97 |
4. | Francová Eliška | 90 |
5. | Jebavá Klára | 89 |
6. | Voborníková Lucie | 60 |
7. | Jiřičková Petra | 52 |
8. | Vlášková Andrea | 23 |
Starší žákyně I. | ||
---|---|---|
Pořadí | Jméno | Body |
1. | Jónová Eliška | 107 |
2. | Spudilová Natálie | 81 |
3. | Šafaříková Aneta | 79 |
4. | Draštíková Kristýna | 66 |
5. | Bydžovská Pavlína | 59 |
6. | Jebavá Tereza | 55 |
7. | Jezberová Eliška | 50 |
8. | Bydžovská Kateřina | 28 |
9. | Fobigerová Kateřina | 26 |
10. | Horčičková Agáta | 24 |
11. | Poliščuková Veronika | 21 |
12. | Šamková Anna | 18,5 |
13. | Bachmanová Bára | 8 |
14. | Hanušová Klára | 6 |
15. | Burešová Nikola | 4 |
Jana Šťastná
V pondělí 27. dubna zavítal do naší školy pan Zezulák, který žákům i dětem z MŠ předvedl obrněný transportér. Všichni si vyzkoušeli, jak se vojáci tímto vozidlem přepravují, jaký výhled má řidič. Dozvěděli se také, jak je vozidlo vybaveno a co všechno dokáže. Poutavým výkladem a ukázkami byli žáci nadšeni.
Mgr. Hana Tulková
Dne 14. dubna si děti z kroužku tvořivosti vyrobily čarodějnice. Posuďte sami, zda se "Roxy" Danušky Šafaříkové, "Wendy" Anetky Šafaříkové, "Strašlivka" Románka Mládka, "Eliška" Terezky Houskové, "Zloba" Míši Skrbkové, "Agáta" Edy Barchini, "Aneta" Matěje Koubka, "Margot" Sáry Sakáčové, "Amálka" Rozárky Brynychové, "Marcela" Dominika Haka, "Čarodějka Malá" Verunky Konášové, "Jozefínka" Kačenky Splítkové, "Terka" Tomáška Mládka, povedly!
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 22. dubna jsme ve třetí třídě měli projektový den - Svátek planety. Nejprve jsme si poslechli příběh Malého prince, který navštěvoval různé planety. Poté jsme si vyprávěli, jak vnímáme svou planetu každý z nás. Povídání dětí jsme v závěru projektu výtvarně ztvárnili v kolektivní práci. Z obrázků bylo vidět, že bychom o naši Zemi měli pečovat, protože nám patří a je naším domovem.
Mgr. Eva Sobotová
Jarní soustředění pěveckého sboru se zpěváčkům opět vydařilo. Kromě zpěvu jsme si zasportovali, zahráli různé hry a v neposlední řadě jsme si vyrobili trička, která předvedeme v květnu na školní akademii.
Mgr. Jana Radoberská
Dne 17. 4. 2015 proběhl ve 4. třídě projekt Jaro. Společně jsme si přečetli zajímavou pohádku o jaru, rozdělili jsme se do skupin a samostatně vyplňovali zadané úkoly v pracovních listech. Zahráli jsme si turnaj ve vybíjené, kde zvítězilo smíšené 1. družstvo. Na závěr projektu každá skupina vytvořila plakát na téma Jaro.
Žáci 8. třídy se v březnu a dubnu o hudební výchově věnovali v rámci projektu "Letem hudebními dějinami" období středověku (gotiky) a renesance. Práce probíhala ve dvou skupinách. Úkolem každé bylo vytvořit výukový materiál ("plakát"), na němž bude zachyceno to nejdůležitější z daného období ze všech oblastí lidského života a kultury, včetně hudby (nejstarší české písně; vokální polyfonie…). Žáci společně ve skupinách vyhledávali materiály z různých zdrojů, tyto informace dále zpracovali a použili při tvorbě plakátů. Dalším krokem bylo výtvarné zpracování a vytvoření pracovních listů. Po dokončení si žáci navzájem svoje dílo odprezentovali a předali třídě pracovní listy na vyplnění.
Mgr. Jana Radoberská
Ve středu 8. dubna se vybraní žáci naší školy zúčastnili pěvecké soutěže Novopacký slavíček. Všichni naši zpěváčci se velmi snažili a já jsem na jejich výkony opravdu pyšná. Všichni si odvezli spoustu zážitků, diplomy a drobné ceny, někteří dokonce i ocenění poroty. Najít v tak obrovské konkurenci odvahu a vystoupit před cizími lidmi a odbornou porotou není samozřejmostí a já jsem moc ráda, že děti v naší škole moc rády zpívají.
Březnový měsíc jsme v pátém ročníku věnovali zkoumání smyslových ústrojí člověka v rámci Přírodovědy. Paní učitelka Koudelková nejprve žáky seznámila se sluchovým ústrojím v odděleném projektu, abychom na něj mohli následně navázat. O výtvarné výchově jsme si nejprve vyzkoušeli, jak je důležitý pro člověka hmat, když jsme se pokoušeli na papír přenést obrazy předmětů, které jsme si poslepu osahali. Se zavázanýma očima jsme si pak vyzkoušeli, jaké to je být slepcem, když jsme zdolávali nepřekonatelné překážky v prostředí, v němž se ocitáme každý den. Všichni žáci se shodli na tom, že být slepý vskutku není jednoduché.
Následně jsme se zavázanýma očima trénovali své chuťové dovednosti, když jsme degustovali různé druhy potravin, které jsme si přinesli. O vybraných vyučovacích hodinách jsme si pak přehrávali naše oblíbené písničky, které posloucháme. Povídali jsme si i o hudebních žánrech, kam náleží. Všichni byli moc rádi, že mohou svůj hudební styl představit svým přátelům.
Diskutovali jsme dále nejen o prevenci ochrany jednotlivých smyslových ústrojí, ale i o možných poškozeních. Na závěr jsme si vyplnili příslušný pracovní list.
Všichni žáci se do projektu zapojili s vervou sobě vlastní a vše zvládli na jedničku.
Mgr. Tomáš Sůva
V březnu si děti v družině vyrobily sněženky z vatových tampónků, udělaly sněhuláčky z obtisknutých prstů a krmítka pro ptáčky. Skoro celý měsíc bylo slunečné počasí, tak se trávilo nejvíc času venku. Děti si hrály na pískovišti, zahrály si živé pexeso a také zasely velikonoční osení. V tělocvičně si děti vyzkoušely šplh o tyči a v družince stavěly své oblíbené věže z kostek. Také byly vyhnat zimu a přivítat jaro - za krásného počasí vynášeli moranu k řece Javorce. To se dětem moc líbilo. Těsně před velikonočními prázdninami ještě vyrobily kuřátka z vatových tampónků.
Bc. Štěpánka Svobodová
Svátky jara se blíží a také v naší škole se na ně připravujeme. Jak? Uspořádali jsme již tradiční Velikonoční dílnu.
Děti, rodiče i prarodiče si mohli vyrobit zajíčky, kuřátka, motýlky a další dekorace. V letošním roce nedošlo na oblíbené pečení velikonočního pečiva - jidášů, ale nikomu to nemuselo být líto, protože jidáše byly k zakoupení. Zkusili jsme také výrobu bižuterie (náušnice, brože a náramky), která měla velký úspěch. Poděkování patří všem vyučujícím, kteří se podíleli na přípravě.
Mgr. Hana Tulková
V měsíci březnu proběhl projekt, který měl čtyři kola. V prvním kole měli žáci a žákyně zodpovědět otázky z knihy Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka, ve druhém kole je čekaly otázky z knihy Honzíkova cesta od Bohumila Říhy, ve třetím kole měly děti uhodnout autory knížek: Rumcajs, Knížka Ferdy Mravence, Mikeš, O letadélku Káněti a Děti z Bullerbynu. Čtvrté kolo bylo nejnáročnější. Žáci a žákyně si zahráli na básníky. Měli napsat svoji vlastní básničku o jaru. Obstáli tito žáci: Eda Barchini, Nelinka Bímová, Anetka Mádlová a Adam Pirkl. Ani v dalších měsících nebudeme na knížky zapomínat. Přečtené knihy budeme pravidelně zaznamenávat do Čtenářských deníků.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 1. dubna proběhl ve 2. třídě projekt "Velikonoce". Žáci a žákyně si vyrobili zajíčka z polystyrénového vajíčka, omalovali vajíčka a vyrobili si velikonoční dekoraci s předem vypěstovaným osením. Kdo si přinesl 8 proutků, mohl se podívat, jak se plete pomlázka. Děti se seznámily s tradicemi a symboly Velikonoc a své znalosti si pak ověřily velikonočním kvízem. Ochutnaly i velikonočního beránka - symbolu Velikonoc.
Mgr. Eva Ďoubalová
1. 4. 2015 proběhl v první třídě výchovně - vzdělávací projekt Velikonoce. Žáci se dozvěděli něco o tradicích a zvycích o Velikonocích, pracovali samostatně v pracovních listech, naučili se koledu,… Projekt jsme zakončili pohádkou Jak se pomlázky ztratily.
Mgr. Markéta Lánská
25.3. 2015 se uskutečnil projekt ,,Učíme se společně". Žáci 7. třídy učili zábavnou formou 4. třídu.
Celé vyučování jsme se snažili, aby se 4. třída nenudila. Na hodiny českého jazyka, matematiky a přírodovědy jsem si připravili různá cvičení, pracovní listy a i např. poznávání živočichů na interaktivní tabuli.
I když byli žáci 4. třídy moc šikovní a velmi nás překvapili, tak se ale všechna cvičení nestihla. Doufáme, že je brzy využijeme v dalším společném vyučování. Všem se nám to moc líbilo.
K. Draštíková, I. Bryknarová, 7. třída
Datum uskutečnění soutěže: 30. březen 2015
Lucie Píšová a Natálie Mňuková se soutěže nezúčastnily pro nemoc.
Všem gymnastům a gymnastkám za přípravu na soutěž za snahu patří pochvala!
Mgr. Eva Ďoubalová
Se 3. a 4. třídou jsme jeli na výlet na velikonoční výstavu. Prohlédli jsme si zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o Velikonocích, jak se například slaví Velikonoce v cizině, anebo nás milé průvodkyně seznámily s různými postupy zdobení vajíček. Nakonec jsme si mohli zakoupit nějaký suvenýr. Na tomto výletě se mi moc líbilo.
Adam Pirkl, žák 2. třídy
V březnu proběhl v první třídě výchovně - vzdělávací projekt Jaro. Téma jaro se prolínalo všemi předměty během týdne. žáci pracovali samostatně v pracovních listech a učili se i spolupracovat ve skupinách při venkovním malování.
Mgr. Markéta Lánská
V sedmé třídě bylo páteční dopoledne věnováno sexuální výchově. Žáci pod vedením Mgr. Luboše Tomana z Pedagogicko-psychologické poradny v Jičíně probírali témata, která je zajímala. Pan Toman ukázal žákům, že nic není tabu a červenat se není potřeba.
Alice Prchlíková
Dne 27. 3. se uskutečnil projekt Velikonoce ve 4. třídě. Přečetli jsme si a vyprávěli o těchto svátcích a zvycích, doplňovali jsme pracovní listy, zahráli se třídní velikonoční turnaj ve vybíjené a vytvořili si sladká kuřátka. V rámci projektu jsme navštívili také zámek v Chlumci nad Cidlinou, který byl velikonočně vyzdoben.
Mgr. Jana Mejdrová
Dne 26. března se pátý a osmý ročník vydaly v rámci projektu Ochrana životního prostředí na prohlídku čističky odpadních vod do blízké Ostroměře, kde na nás už netrpělivě čekal místní pracovník, který nám vysvětlil hlavní podstatu celého zařízení a také nás poučil o tom, co bychom neměli do kanalizace vylévat. Svým způsobem jsme se tak připravili na to, co nás v budoucnu čeká i v naší vesnici. V závěru přednášky žáci vyplnili soutěžní pracovní list a na památku obdrželi od stále usměvavého správce tužky a přívěsky na klíče. I když nám počasí příliš nepřálo, odhodlali jsme se držet původního plánu a vydat se do Ostroměře po vlastní ose. Byla to krásná procházka, na níž jsme si užili spousty legrace. I když byla přednáška stručná, domníváme se, že byla určitě přínosná.
Mgr. Tomáš Sůva, Mgr. Jana Radoberská
Výrobek | Cena |
---|---|
1. zajíček ze špalíčků - zápich | 15,- Kč |
2. šperkařství - náramek | 20,- Kč |
3. šperkařství - náušnice | 15,- Kč |
4. šperkařství - brož | 10,- Kč |
5. kuřátko z vlny | 5,- Kč |
6. motýlek | 10,- Kč |
7. zajíček z ponožky | 20,- Kč |
8. věneček | 25,- Kč |
9. velikonoční sádrové magnetky | 10,- Kč |
10. velikonoční košíček - káčátko | 10,- Kč |
11. velikonoční obrázek - vajíčko | 15,- Kč |
Ve čtvrtek 19. března se uskutečnila další část projektu "Učíme se společně". Žákyně a žáci 8. ročníku si pro nás druháky připravili program na celé dopoledne. V českém jazyce a matematice jsme vyplňovali pracovní listy, které jsme si společně zkontrolovali, při tělesné výchově jsme se protahovali s míči a probíhali opičí dráhou, při hudební výchově jsme zpívali, učili se noty a vyplňovali kvíz. Projekt se nám moc líbil.
Lucie Píšová a Nela Bímová, žákyně 2. třídy
V úterý 17. března jsme v kroužku tvořivosti vyráběli velikonoční dekorace - kohoutky, slepičky a kuřátka z plat od vajíček a z kulatých tácků taštičku - zajíčka na velikonoční čokoládky.
Mgr. Eva Ďoubalová a Mgr. Jana Mejdrová
Jméno | Třída | Počet bodů | Pořadí |
---|---|---|---|
Kracík Ondřej | 2. | 61 | 1. |
Bydžovská Ivana | 3. | 59 | 2. |
Kracíková Denisa | 3. | 54 | 3. |
Raisová Petra | 3. | 47 | 4. |
Píšová Lucie | 2. | 46 | 5. |
Zummer Jakub | 3. | 43 | 6. |
Koubková Aneta | 3. | 42 | 7. – 8. |
Beránková Šárka | 3. | 42 | 7. – 8. |
Zítko Daniel | 3. | 41 | 9. |
Vondráček Jakub | 3. | 35 | 10. – 11. |
Bímová Nella | 2. | 35 | 10. - 11. |
Tonarová Tereza | 3. | 34 | 12 |
Pirkl Adam | 2. | 33 | 13. - 14. |
Veselý Radek | 2. | 33 | 13. - 14. |
Karešová Adéla | 3. | 32 | 15. |
Muchová Klára | 3. | 29 | 16. |
Kitler Rudolf | 3. | 28 | 17. – 19. |
Mucha Aleš | 3. | 28 | 17. – 19. |
Mňuková Natálie | 2. | 28 | 17. – 19. |
Hafdallah Karim | 3. | 27 | 20. – 22. |
Rubínová Johana | 3. | 27 | 20. – 22. |
Mádlová Aneta | 2. | 27 | 20. – 22. |
Barchini Eda | 2. | 26 | 23. – 24. |
Zahradník Dominik | 2. | 26 | 23. – 24. |
Sakáč Petr | 3. | 25 | 25. |
Mucha David | 3. | 24 | 26. – 27. |
Kokyová Vanesa | 2. | 24 | 26. – 27. |
Stuchlíková Vendula | 2. | 22 | 28. – 29. |
Hejcman Bohumil | 3. | 22 | 28. – 29. |
Svoboda Adam | 2. | 19 | 30. – 32. |
Staníčková Adéla | 2. | 19 | 30. – 32. |
Synková Andrea | 2. | 19 | 30. – 32. |
Kardosová Adéla | 3. | 17 | 33. |
Balogh Daniel | 3. | 13 | 34. |
Jón Jakub | 3. | 12 | 35. - 36. |
Petráček Vratislav | 3. | 12 | 35. - 36. |
Jméno | Třída | Počet bodů | Pořadí |
---|---|---|---|
Brynychová Barbora | 4. | 81 | 1. |
Kracík Matěj | 4. | 74 | 2. |
Suchá Lucie | 5. | 73 | 3. |
Raisová Pavla | 5. | 70 | 4. |
Lubiński Nicolas | 5. | 68 | 5. |
Lepšíková Jolana | 4. | 67 | 6. |
Jebavá Teraza | 5. | 65 | 7. |
Mádle Matouš | 4. | 63 | 8. |
Šafaříková Aneta | 5. | 59 | 9. – 10. |
Kyselo Jakub | 5. | 59 | 9. - 10. |
Ondrejková Sandra | 5. | 56 | 11. |
Bydžovská Pavlína | 5. | 52 | 12. |
Staníčková Adéla | 4. | 51 | 13. |
Haková Patricie | 4. | 50 | 14. – 18. |
Kloutovrová Adéla | 4. | 50 | 14. - 18. |
Těšínská Tereza | 4. | 50 | 14. - 18. |
Prchlík Vojtěch | 5. | 50 | 14. - 18. |
Splítková Markéta | 5. | 50 | 14. – 18. |
Mišči Antonín | 5. | 49 | 19. |
Mládek Roman | 4. | 48 | 20. |
Šafaříková Dana | 4. | 46 | 21. – 22. |
Tesařová Klára | 4. | 46 | 21. - 22. |
Kindl Jan | 4. | 45 | 23. |
Petr Lukáš | 4. | 43 | 24. – 26. |
Kořínek Tomáš | 4. | 43 | 24. - 26. |
Brož Jan | 5. | 43 | 24. - 26. |
Šťastný Jan | 5. | 42 | 27. – 28. |
Ernstová Anežka | 4. | 42 | 27. – 28. |
Balogh Milan | 5. | 41 | 29. – 30. |
Bielčík Tomáš | 5. | 41 | 29. - 30. |
Kubaliaková Simona | 4. | 40 | 31. |
Línková Aneta | 4. | 38 | 32. – 33. |
Sedláček Jakub | 4. | 38 | 32. – 33. |
Voňka Filip | 5. | 35 | 34. |
Halušková Kateřina | 4. | 33 | 35. |
Ondejková Nicol | 4. | 25 | 36. |
Koky Martin | 4. | 20 | 37. |
Jirsová Kristýna | 5. | 16 | 38. |
Jméno | Třída | Počet bodů | Pořadí |
---|---|---|---|
Mitlačevský Patrik | 7. | 74 | 1. |
Koubek Lukáš | 7. | 54 | 2. |
Tázler Jakub | 7. | 53 | 3. |
Fibigerová Kateřina | 6. | 51 | 4. |
Zabák Pavel | 7. | 47 | 5. |
Jelen Cedrik | 6. | 44 | 6. – 7. |
Kanta Miroslav | 6. | 44 | 6. – 7. |
Jónová Eliška | 7. | 42 | 8. |
Beránek Luboš | 6. | 41 | 9. |
Rozkovec Vojtěch | 6. | 40 | 10. |
Bachmanová Bára | 6. | 39 | 11. |
Šubrtová Kateřina | 7. | 37 | 12. |
Těšínský Vít | 7. | 36 | 13. |
Draštíková Kristýna | 7. | 35 | 14. |
Veselý Petr | 6. | 33 | 15. |
Průšová Lucie | 6. | 32 | 16. |
Tonar Lukáš | 7. | 30 | 17. – 18. |
Žďárský David | 6. | 30 | 17. – 18. |
Bydžovská Kateřina | 6. | 29 | 19. – 20. |
Spudilová Natálie | 7. | 29 | 19. – 20. |
Bryknarová Iveta | 7. | 28 | 21. |
Poliščuková Veronika | 6. | 27 | 22. |
Šamková Anna | 6. | 26 | 23. – 24. |
Jezberová Eliška | 6. | 26 | 23. – 24. |
Hanušová Klára | 6. | 25 | 25. |
Horčičková Agáta | 6. | 24 | 26. – 28. |
Mucha Patrik | 6. | 24 | 26. – 28. |
Noga Kryštof | 7. | 24 | 26. – 28. |
Trnková Andrea | 7. | 23 | 29. |
Vaníček Josef | 6. | 20 | 30. |
Trnková Dominika | 6. | 19 | 31. |
Franková Simona | 7. | 16 | 32. – 33. |
Bílek Filip | 6. | 16 | 32. – 33. |
Halušková Marie | 7. | 15 | 34. |
Konášová Gabriela | 6. | 14 | 35. |
Burešová Nikola | 6. | 13 | 36. – 37. |
Vlášek Filip | 6. | 13 | 36. – 37. |
Zuzánek Martin | 6. | 10 | 38. – 39. |
Máziková Alexandra | 7. | 10 | 38. – 39. |
Jméno | Třída | Počet bodů | Pořadí |
---|---|---|---|
Holec Daniel | 9. | 63 | 1. |
Sedláček Matěj | 9. | 54 | 2. |
Suchý Radek | 8. | 53 | 3. |
Elichová Nikola | 9. | 51 | 4. |
Brož Martin | 9. | 45 | 5. |
Jebavá Klára | 9. | 42 | 6. |
Petráčková Klára | 9. | 40 | 7. – 8. |
Frank Jaroslav | 9. | 40 | 7. – 8. |
Procházková Dominika | 9. | 39 | 9. – 10. |
Nožička Lukáš | 9. | 39 | 9. – 10. |
Kučera Lukáš | 9. | 37 | 11. |
Kořínek Jan | 9. | 36 | 12. |
Vostrčil Vojtěch | 8. | 34 | 13. |
Barcal Daniel | 9. | 31 | 14. |
Hořínek Jaroslav | 8. | 29 | 15. |
Voborníková Lucie | 8. | 26 | 16. |
Balogh Radek | 8. | 25 | 17. |
Vlášková Andrea | 9. | 21 | 18. – 20. |
Gabriel Petr | 8. | 21 | 18. – 20. |
Voňka Michal | 8. | 21 | 18. – 20. |
Trnková Karolína | 9. | 20 | 21. |
Nováková Kristýna | 9. | 16 | 22. |
Charouzd Ondřej | 9. | 12 | 23. |
V úterý 17. 3. 2015 proběhlo v 8. třídě projektové vyučování na téma Velikonoce. Na začátku tohoto vyučování si žáci vyplnili pracovní list a z obrázků poskládali křížovou cestu. Poté následovalo prostorové tvoření, během něhož si žáci vyrobili velikonoční stromeček z omramorovaných vajíček a velikonoční slepičku a ozdobili polystyrénové vajíčko. Všechny uvedené dekorace se jim velice povedly a zdobí nyní naší školu.
Mgr. Veronika Kykalová
Ve čtvrtek 19. března jsme se se třeťáky vypravili do Domu dětí a mládeže v Hořicích. Tady na nás čekalo překvapení v podobě hry na drumbeny. Jedná se o ekologický buben a sedák v jednom, který si můžeme sami pomalovat. Bubnováním na tyto nástroje jsme se nechali unášet rytmem a příjemnou atmosférou. Mezitím, co děvčata hrála na bubínky pod vedením zkušené lektorky, kluci vyráběli veselé zajíce. Potom jsme si činnosti vyměnili a domů si odnesli emotivní zážitek i pěknou velikonoční dekoraci.
Mgr. Eva Sobotová
Ve středu 11. března jsme se sešli v páté třídě u dvou kratších projektů s názvy Dýchací soustava a Sluch a ucho. Práci jsme začali společně na obou projektech u interaktivní tabule, a to zhlédnutím prezentací, krátkých videoukázek a obrázků týkajících se témat. Pak jsme se přesunuli do třídy a začali pracovat na pracovním listě, který souvisel s tématem dýchací soustavy. Během práce jsme měli možnost prohlédnout si model plic a jejich vnitřní stavby a vyzkoušet si na připraveném modelu princip dýcháni. Další část projektu byla věnována tématu Sluch a ucho. Nejprve jsme si vyzkoušeli, že zvuk se šíří ve vlnách. K názornému předvedení nám posloužila voda a rozeznělá ladička. Pak už byl čas na další práci na pracovním listu. Vypracovali jsme několik cvičení a vyzkoušeli si přečíst vzkaz napsaný pomocí prstové abecedy, během práce koloval po třídě další model, tentokrát ucha a jeho vnitřní stavby. Poté jsme se již s chutí vrhli do práce na nitkovém telefonu. Všechny práce zaujala a během chvíle se třída proměnila v jednu velikou telefonní budku. Vyzkoušeli jsme si též, že telefonky fungují i na větší dálku. Čas utekl jako voda a my se rozešli domů. Určitě se brzy potkáme u dalšího projektu.
Magda Koudelková
V pátek 13.3. proběhl v první třídě preventivní program Veselé zoubky. Žáci se výukovým programem "Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek" dozvěděli o správné péči o zuby, jak zuby fungují, k čemu je máme, jak rostou a mění se, co je zubní kaz a proč navštěvovat zubního lékaře. Každý žák obdržel dárek s produkty péče o zuby (zubní kartáček a pastu, žvýkačky bez cukru, přesýpací hodiny, které změří čas čištění zubů a také samolepky do koupelny).
Mgr. Markéta Lánská
Přestože jsme se ani letos nedočkali pravé Ladovské zimy, se třeťáky jsme si ji užili. Zimní tématika nás provázela téměř všemi předměty. Ale už končí svoji vládu a nastoupí jaro. Louky a zahrady se rozsvítí svěží zelenou barvou, ráno nás na cestě do školy bude doprovázet ptačí zpěv a sluníčko začne nabývat na síle… už se moc těšíme.
Mgr. Eva Sobotová
Od 26. 2. 2015 do 10. 3. 2015 proběhly na naší škole obhajoby závěrečných prací. Žáci 9. třídy si dle svých zájmů vybrali na začátku školního roku téma, které jim blízko, a zpracovali ho v písemné podobě. Hotovou práci obhajovali prostřednictvím vizuálních prezentací před učiteli i spolužáky z nižších ročníků.
Mgr. Veronika Kykalová
Dne 10. 3. jsme se s pátým ročníkem společně vydali do Jičína, abychom zde slavnostně zakončili únorový projekt Náš region. V rámci výuky vlastivědy jsme zde měli domluvenou přednášku v místním Regionálním muzeu.
Počasí k nám bylo více než přívětivé, a tak jsme měli batohy přeplněné šálami a zimními čepicemi. Ideální čas na „jarní“ procházku.
Protože jsme vyjeli do Jičína linkovým autobusem už před devátou hodinou, dorazili jsme na místní autobusové nádraží lehce po čtvrt na deset. Do otevření muzea tak zbývala necelá hodina času, kterou jsme vyplnili krátkou svačinou v zámeckém parku, kde si žáci prohlédli městské hradby.
Pak už nás čekala dvouhodinová interaktivní přednáška o historii a vývoji Jičínska. Nejprve jsme si připomněli výbuch jičínského zámku v 17. století ve zdejším sklepení, a pak jsme se přesunuli přímo do areálu samotného muzea, kde jsme s kouzelnou hůlkou Albrechta z Valdštejna zkoušeli nejrůznější vůně a spouštěli jimi veškerou techniku. Vyplňovali jsme také pracovní listy. Prohlédli jsme si interiér kostela sv. Jakuba Většího a v závěru si pak zahráli loutkové divadlo. Interaktivní přednáška zajišťovala možnosti vyzkoušet si např. práci na tkalcovském stavu, práci paleontologa apod. Prohlédli jsme si také mechaniku vodního mlýnu. Když jsme splnili všechny úkoly, otevřela se nám tajemná komnata Albrechta z Valdštejna.
Jakmile jsme ukončili návštěvu muzea, vyšli jsme do jičínských ulic, abychom si prohlédli Valdickou bránu, Valdštejnovo náměstí, lipovou alej a židovskou synagogu. Vyplňovali jsme připravené pracovní listy, které vesměs opakovaly to, co nám bylo řečeno v muzeu.
Žákům se celá exkurze líbila a domnívám se, že nemusela být jen ledabylou výplní volného času. Někteří z nich totiž už teď přemýšlí o tom, kdy se zase vrátíme.
Mgr. Tomáš Sůva
Měsíc únor jsme v pátém ročníku v rámci výuky vlastivědy zasvětili projektu Náš region. Podrobněji jsme se navzájem snažili představit si domovy, ve kterých žijeme. Hovořili jsme o kladech a záporech života na vesnici, nebezpečích urbanizace apod.
Nejdříve se žáci seznámili s heraldikou, aby se následně pokusili vytvořit své vlastní znaky a erby. O další hodině výtvarné výchovy jsme si pak navzájem představili erby a znaky všech vesnic, ze kterých pocházíme a pak jsme se pokusili vymyslet znak obce Nevratice, jenž se nám nikde nepodařilo dohledat. Domnívám, se že práce žáků byly velmi zdařilé a možná někdy v budoucnu by se snad mohly i prakticky využít…
Povídali jsme si o Východních Čechách a obou krajích zde ležících – Pardubickém a Královéhradeckém. Zaměřovali jsme se především na kulturní památky a turistické cíle. Blíže jsme se seznámili s mikroregiony Podzvičinsko a Podchlumí. Na základě jednotlivých informačních letáků zaměřených na vybraná turistická lákadla, které nám byly zapůjčeny z informačního centra v Hořicích, jsme pak zvali své kamarády na zajímavé výlety.
Vrcholem projektu bylo vytvoření propagačních materiálů o své obci. Žáci tak vytvořili jednotlivé skupiny podle toho, v jaké vesnici bydlí. Zaměřili jsme se nejen na historii daných vesnic, ale i na kulturní úroveň a možnosti, které jejich obyvatelé mají do budoucna. Celkem nám bylo představeno pět vesnic – Chomutice (Obora), Nevratice, Sobčice, Třtěnice a Staré Smrkovice. Sylvárův Újezd nebyl zahrnut z důvodu nedostatečného množství informací a Bašnice z důvodu přílišné odměřenosti od předešlých vesnic. Své výtvory si pak žáci navzájem prezentovali.
Na začátku března pak ještě máme naplánovanou exkurzi do Jičína, centra našeho regionu. Hlavním cílem zde bude místní Regionální muzeum, kde na žáky čeká bohatý interaktivní program zaměřený na historii a vývoj celého Jičínska.
Mgr. Tomáš Sůva
V rámci zeměpisného opakování se žáci 7. třídy seznámili s pestrostí americké kuchyně. Povídali jsme si o potravinách v USA, fastfoodech i zvyklostech v tamních restauracích. Vzhledem k široké rozmanitosti amerických pokrmů jsme si společně připravili salát Coleslaw a upekli výborné muffiny. Všichni žáci si zaslouží pochvalu za vzájemnou spolupráci při vaření i při závěrečném úklidu.
Mgr. Šárka Chaloupecká
V úterý 3. února jsme se se žáky pátého ročníku sešli ve třídě, abychom společně zahájili práci na celodenním projektu Sluneční soustava. Nejprve jsme zavítali do třetí třídy, kde jsme zhlédli naučné video ke sluneční soustavě, dozvěděli se, jaké má Měsíc fáze, naučili se důležité pojmy z vesmíru v angličtině a závěrem si zazpívali písničku o planetách, rovněž v anglickém jazyce. Poté byl již čas na přesun do vlastní třídy a práci na projektu. Rozdělili jsme se na skupiny a každá skupinka pracovala na jedné planetě, Slunci a Měsíci. Planety jsme nabarvili a s chutí se vrhli do práce na pracovních listech. Dohledávali jsme informace o planetách, Slunci, Měsíci a celé sluneční soustavě na naučných kartách, výsledky pak zapisovali a zakreslovali do listů. V závěru hodiny jsme z planet a ze získaných poznatků vytvořili nástěnný prostorový obraz, který může sloužit k dalšímu vzdělávání všech žáků.
Magda Koudelková
Ve čtvrtek 26. února si žáci deváté třídy během dvou hodin anglického jazyka vyzkoušeli práci na projektu Famous people, týkajícího se slavných osobností. Během projektu se všichni zúčastnění seznámili se slovní zásobou, vyhledávali si nová slovíčka na internetu a ve slovníčcích. Celé téma jsme pojali novou metodou – formou myšlenkové mapy. Výsledné projekty budou vystaveny v prostorách deváté třídy.
Magda Koudelková
Koncem února proběhlo školní kolo pěvecké soutěže. Žáci z celé školy měli možnost přijít si zazpívat a předvést, co dovedou. Jsem moc ráda, že se děti hojně zúčastnily. Všech výkonů si moc vážím a těší mě, že naše děti mají chuť soutěžit ve zpěvu. Vybrat zpěváčky, kteří se zúčastní Novopackého slavíčka 8. dubna nebylo vůbec jednoduché, ale doufám, že jsme opět vybrali správně, a budeme naši školu reprezentovat v několika kategoriích.
Mgr. Jana Radoberská
Žáci druhého stupně navštívili 24. 2. továrnu TPCA v Kolíně. Během této exkurze měli možnost nahlédnout do výroby známých automobilů a zjistit, co vše je potřeba, aby byl vyroben automobil. Během komentované projížďky vláčkem mohli žáci vidět téměř celý proces výroby od nezpracovaného plátu ocelového plechu až po hotový automobil. A co nebylo možno vidět přímo ve výrobě, to bylo našim žákům představeno poutavým krátkým filmem.
Mgr. Jana Radoberská
Na středu 25.února jsme si naplánovali, že dnešní den prožijeme ve společnosti našich oblíbených knížek, které si přineseme do školy. Každý ze třeťáků se snažil co nejlépe přečíst úryvek ze svojí knížky, dále jsme si povídali, prohlíželi, hráli a učili se vystupovat před publikem kamarádů. Na závěr se z nás stali ilustrátoři a zkusili si namalovat obrázek, který by se hodil do naší knížky.
Mgr. Eva Sobotová
V týdnu od 16. do 20. února se uskutečnil ve 2. třídě projekt Masopust. Děti se seznámily s lidovými tradicemi, které Masopust provázejí, vyrobily si masopustní škrabošky, rychlé masopustní koblihy, zúčastnily se školního karnevalu a na závěr projektu si ověřily své znalosti pomocí testu a křížovky. Za odměnu si mohly děti vymalovat omalovánku.
Mgr. Eva Ďoubalová
Žáci 9. třídy spolu s paní vychovatelkou Š. Svobodovou a paní učitelkou M. Koudelkovou si připravili pro žáky I. stupně dětský karneval. Děti soutěžily o nejkrásnější masku, pro porotu nebylo ale vůbec jednoduché vybrat tu nejlepší, neboť všechny zúčastněné masky byly nádherné. Na závěr si děti zahrály hry a zatancovaly. Odměnou jim byl balíček sladkostí.
Mgr. Veronika Kykalová
Dne 20. 2. 2015 proběhl ve 4. třídě projekt „Zima“. V rámci projektu žáci plnili zadané úkoly, vyrobili si pexeso volně žijících zvířat a vytvořili si podle své vlastní fantazie „Paní Zimu“. V závěru projektu předvedly jednotlivé skupiny dramatizaci pohádky „Paní Zima“.
Mgr. Jana Mejdrová
2. 2. 2015 navštívil naši školu mykolog Jaroslav Malý. Žáky I. i II. stupně seznámil s významem hub, jejich využitím a sbíráním. Žáci se dozvěděli rozlišovací znaky mezi muchomůrkou zelenou a žampionem, mezi muchomůrkou tygrovanou a muchomůrkou růžovkou a byli seznámeni s dalšími jedovatými houbami.
Mgr.Veronika Kykalová
Měsíc leden jsme v páté třídě zasvětili přírodovědnému projektu Ve zdravém těle zdravý duch. Téma jsme pojali velmi zeširoka a snažili se tak na téma natrefit ve všech našich vyučovacích předmětech. O výtvarné výchově si tak žáci zkoušeli vytvořit z letáků potravinovou pyramidu, sestavovali jsme si své jídelníčky a vyplňovali pracovní listy. Povídali jsme si o významu vitamínů. V tělesné výchově jsme se zaměřili především na kondiční cvičení a posilování. Měřili jsme si, jak jsme na tom ohledně fyzické kondice. V informatice jsme si pak měřili BMI.
Povídali jsme si o správném životním stylu, využití volného času apod. O čtení jsme se v čítance věnovali sportovně zaměřeným článkům. Získali jsme ucelený přehled o historii a významu olympijských her. Na videu jsme si pak připomněli zlatý úspěch našich hochů z Nagana. Všichni žáci pak vytvořili referáty o československých medailových sportovcích, kteří bývali hrdiny pro nás, a však naše děti je už neznají. Správně zařadit jména Štěpánky Hilgertové, Jana Železného, Kateřiny Neumannové či Pepiho Bicana představovalo pro nás zpočátku neřešitelný problém, se kterým jsme se však zdárně vypořádali.
Nakonec, abychom vytěsnili tolik škodlivý stres před rozdáváním vysvědčení, využili jsme příhodných sněhových podmínek a vyšli ven postavit sněhuláky a pořádně si užít sněhovou „koulovačku.“
Mgr. Tomáš Sůva
Čtvrtek 29. ledna nebyl pro druháky jen dnem, kdy se rozdávalo pololetní vysvědčení, uskutečnil se totiž turnaj ve stolních hrách. Děti si procvičily paměť, pohotovost, učily se logickému myšlení, umění přijmout porážku, ale i kamarádskému chování jeden ke druhému. Svoje schopnosti si žáci a žákyně ověřili v ČLOVĚČE, NEZLOB SE, v DÁMĚ a v PEXESU. Nejúspěšnější "hráčkou" se stala Ivetka Staníčková, která si na svůj účet připsala celkem dvě výhry. Všichni se dobře pobavili a řada žáků si uvědomila, že některé z her musí ještě "dopilovat". Další turnaj ve stolních hrách nás opět čeká na konci školního roku při naší tradiční "přespávandě".
Mgr. Eva Ďoubalová
Celý leden nás provázelo téma „V zdravém těle zdravý duch“ takže naše aktivity byly zaměřeny na zásady zdravé výživy a sporty. Děti vyrobily koláže na téma zdravé/nezdravé potraviny a také jsme společnými silami vytvořili potravinovou pyramidu. Další tvořivá činnost se týkala ovoce a zeleniny, děti kreslily, lepily a u toho se dozvídaly různé informace o zdravém jídelníčku apod. Tento měsíc jsme hodně diskutovali, řešili jsme, jak správně jíst, jak pečovat o svoje zuby, povídali jsme si o nemocech a olympijských hrách. Sportovní odpoledne jsme trávili v tělocvičně, kde jsme se věnovali různým pohybovým aktivitám.
Štěpánka Svobodová
28. 2.2015 se žáci 9. třídy zúčastnili exkurze do Jičína, kde v rámci výuky dějepisu navštívili místní židovskou synagogu a židovskou školu. Žáci byli seznámeni s historií Židů a problematikou holocaustu, který v současné době probírají v dějepisu. Přednášku o holocaustu vedla Mgr. Terezie Dubinová, PhD., jež je členkou jičínského občanského sdružení Baševi.
Mgr. Veronika Kykalová
V týdnu od 19. do 23. 1. proběhl v první třídě výchovně vzdělávací projekt Zima. Tomuto tématu jsme se věnovali ve všech předmětech. Žáci pracovali samostatně i ve skupinách, v pracovních listech, na interaktivní tabuli. Počasí nám nepřálo, jelikož nebyl sníh, ale vše jsme si vynahradili o týden později, kdy nasněžilo a my si mohli postavit i slíbené sněhuláky.
Mgr. Markéta Lánksá
Dne 27. ledna jsme se sešli ve třetí třídě třeťáci spolu s deváťáky, abychom společně strávili den nad projektem nazvaným „Učíme se společně“. Nejprve si 16 deváťáků rozdělilo 18 třeťáků do malých pracovních skupinek. V první části projektu, která se nazývala Stopy, jsme společně shlédli prezentaci, v níž se děti dozvěděly něco o zvířatech našeho lesa, prohlédly si jejich stopy a poslechly si zvuky zvířat. Poté jsme se pustili do práce nad pracovními listy. Tato část rychle utekla a hned poté jsme pokračovali na druhé části nazvané Lidské tělo. Děti se naučily názvy částí těla česky i anglicky, vyplnily společně další části pracovních listů a poté deváťáci změřili některé části těla svých třeťáků. V závěru druhé části jsme se naučili anglickou písničku a zatančili si. Po přestávce jsme se pustili s chutí do třetí části, jejíž cílem bylo vytvořit masku na karneval. I tuto část děti zvládly na výbornou a přiblížilo se finále, ve kterém deváťáci připravili v tělocvičně pro své kamarády opičí dráhu. Po prvních odvážlivcích se na ni pustily i ostatní děti a zvládly všechny disciplíny, a to i tak složité jako „Tarzanův přeskok na liáně“. Rozloučili jsme se, zatleskali si a s dobrým pocitem se vrátili zpátky do svých tříd. Den jsme si všichni moc užili!
Magda Koudelková a Eva Sobotová
V pondělí 26. ledna se u nás ve škole sešlo 24 předškoláčků na zápis do 1. třídy. Čekalo na ně plnění úkolů, na kterých ukázali, jak znají barvy a geometrické tvary, jak umí stříhat, počítat a třeba také zavázat kličku. Při plnění úkolů jim pomáhali jejich budoucí spolužáci, kteří byli převlečeni za zvířátka. Všichni předškoláci byli velice šikovní a my se těšíme na další setkání v červnu.
Mgr. Hana Tulková
V úterý 20. ledna se ve 2. třídě uskutečnil projekt "Zima", i když počasí tomuto ročnímu období zrovna moc nepřeje. Děti si zopakovaly znalosti o ročních obdobích, o zimních hrátkách a sportech, s použitím interaktivní tabule se dozvěděly informace o územích, kde panuje celý rok zima. Grónská písnička od Jarka Nohavici, kterou se děti učily zpívat, nás nasměrovala do Grónska. Poté jsme se všichni přenesli "v teple třídy" na nejstudenější kontinent, na Antarktidu, kde kromě tučňáků a polárníků nežijí natrvalo lidé. Aby si děti alespoň ve třídě navodily atmosféru zimy, vyrobily si roztomilé sněhuláčky. Snad se ještě "paní Zima" umoudří a děti si budou moci zahrát i eskymáckou honičku či postavit sněhuláky.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 16. ledna proběhl ve 4. třídě projekt Masopust. Žáci si donesli suroviny na výrobu skořicových šneků. Vyváleli si těsto, posypali náplní, stočili a rozkrájeli na malé kousky, které jsme si si nechali upéct. Ve druhé části projektu plnili žáci zadané úkoly v pracovních listech. V závěru jsme si zahráli masopustní turnaj ve vybíjené.
Mgr. Jana Mejdrová
Žáci 7. třídy dostali za úkol vypracovat se ve skupinkách obrázky příkladů Newtonových zákonů, za které byli ohodnoceni. Dohromady byly tři skupinky. Každý ve skupince si vybral jeden ze tří zákonů, který prezentoval před třídou. Každý si vybral jiný obrázek, tedy jinou situaci, kterou vysvětluje některý z Newtonových zákonů. Například na zákon setrvačnosti – kůň shazuje jezdce, srážka auta se zdí, auto, které nabouralo do stromu… Na zákon síly – panáčci na kolečkových bruslích, kteří se tlačí, seskok s padákem… Na zákon akce a reakce – dělo, Newtonova houpačka, loď, od které se odstrkuje námořník…
Žákům se práce povedla a všechny skupinky byly pozitivně ohodnoceny.
Kristýna Draštíková
Žáci druhého stupně si v prosinci prověřili své jazykové dovednosti a potrápili hlavy nad řešením školního kola OČJ. Vedle oficiální kategorie pro 8. a 9. třídu jsme uspořádali také kategorii pro žáky 6. a 7. třídy. S postupem do okresního kola se na prvním místě v kategorii 8. - 9. umístila Klára Jebavá z 9. třídy a na druhém místě Iveta Kloutvorová z 8. třídy. Na krásném třetím místě se umístila Dominika Procházková z 9. třídy, která se tak stala náhradnicí do okresního kola soutěže. Celkové výsledky všech kategorií s počtem bodů jsou zveřejněny na třídních nástěnkách.
Mgr. Jana Radoberská
Tento čas je pro nás nejhezčí. Sice podle počasí nevypadalo, že se Vánoce blíží, ale my jsme si jejich příchod připomínali téměř každý den. Poslední den před vánočními prázdninami si užíváme nejvíc, chodí totiž školní Ježíšek. Děti se podívaly na pohádku a pak si nadělovaly dárečky. I ten nejmenší dáreček nebo přáníčko potěší, protože je krásné vědět, že na vás někdo myslí. Den se nám vydařil a kamarádské dárky udělaly radost. Vánoce jsou o radosti a štěstí, jsou za námi a dokonce začalo i sněžit. Doufáme, že sníh vydrží, abychom si užili zimní radovánky.
Eva Sobotová a žáci 3. třídy
V prosinci už nám počasí nedovolovalo trávit moc času venku, takže v družině bylo dostatek času na vánoční tvoření. Malovali jsme vánoční stromečky, vyráběli papírové andělíčky jako výzdobu třídy, společně jsme také vytvořili vánoční dekoraci do chodby. Oblíbenou činností bylo jako každý měsíc stavění věží z dřevěných kostek, kdy jsme překonávali rekordyJ. V posledním týdnu před vánočními prázdninami jsme si ještě vyrobili svícínek – andělíčka z kelímku na kávu. Ve čtvrtek jsme se i přes velkou nemocnost dětí sešli v hojném počtu na vánoční besídce, která se moc vydařila. Děti měly velkou radost z dárků, které jim v družině nechal Ježíšek, a na zbytek odpoledne bylo o zábavu postaráno.
Bc. Štěpánka Svobodová
Jako každý rok se na naší škole konal již tradiční vánoční turnaj ve fotbale. Kvalita na palubovce místní tělocvičny byla vskutku znát, protože řada žáků působí v místním oddíle kopané. Zejména pak mladší žáci z páté třídy se tak zdatně mohli měřit s těmi nejlepšími z devátého ročníku a sehráli s nimi velmi vyrovnané zápasy.
Na chlapcích je vidět, že fotbal milují a doslova jím žijí. A protože na hodinách tělesné výchovy prozatím příliš možností předvést se nebylo, uspořádání vánočního turnaje bylo tak více než potřebné. Chlapci k turnaji přistoupili více než zodpovědně a celý týden promýšleli taktiku a soupisky týmů tak, aby utkání byla co možná nejvíce vyrovnaná. A povedlo se. Hned dvakrát totiž musely v zápasech o konečné umístění rozhodovat pokutové kopy. V nich se zaskvěli především brankáři, kteří ve všech zápasech drželi svůj tým nad vodou. Zejména je nutné vyzdvihnout neobyčejně kvalitní a jistý výkon mladého Fildy Voňky, který na svých bedrech sám dotáhl svůj tým složený z budoucí pýchy chomutického školního výběru (A. Mišči, J. Kyselo a V. Rozkovec) až do semifinále. Petr Gabriel, Lukáš Kloutvor i Jarda Frank chytali neméně znamenitě a i oni velkou měrou přispěli k dobrému umístění svých týmů.
Ačkoli se jednalo o chlapecký turnaj, své zastoupení měly i dívky a to v podobě nebojácného výkonu K. Trnkové, která se bila o každý míč.
Ze dvou vyrovnaných skupin postupovaly dva celky, které se pak v další fázi turnaje utkaly ve vzájemném semifinále. Utkání o páté místo nakonec z časových důvodů nemohlo být odehráno. V utkání o třetí místo nakonec uspěl tým kapitána D. Holce, který vstřelil rozdílový gol pouhou minutu před koncem základní hrací doby.
Finálový zápas musel být rozhodnut až sérií pokutových kopů, které nakonec vyzněly lépe pro tým ve složení L. Kloutvor, L. Koubek, M. Sedláček a M. Voňka. Na druhém místě, s pořádnou porcí smůly, se umístili pak borci ve složení L. Stejskal, J. Frank, J. Tázler, V. Těšínský a K. Noga.
Chtěl bych žáky pochválit za to, že odehráli své zápasy čistě a vložili do nich vše. Odměnou jim byla nejen předváděná hra, kterou jsme všichni se zatajeným dechem sledovali, ale trocha těch sladkostí.
Tak zase někdy příště a fotbalu zdar!
Bc. Tomáš Sůva
Pro žáky a žákyně 2. třídy byl konec listopadu a prosinec ve znamení příprav na Vánoce. Vyzdobili si třídu svými výtvory, vyráběli adventní věnce a svícny, čertíky, andílky, vánoční ozdoby, přáníčka a další dekorace, dozvídali se vše o původu Vánoc, vánočních symbolech a povídali si o tom, jak slaví vánoční svátky ve svých rodinách. Vánoční besídka s příchodem Ježíška bude zakončením celého projektu.
Mgr. Eva Ďoubalová
Při posledním kroužku tvořivosti v roce 2014, v úterý 16. prosince, jsme vyráběli nepečené cukroví - čertíky.
Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Jana Mejdrová
Dne 15. 12. proběhl ve 4. třídě projekt "Vánoce". Žáci si nejdříve připravili těsto na nepečené cukroví, pak začali doplňovat pracovní listy. Závěr patřil dokončování cukroví a zhotovování papírových košíčků na stromek. Všem se dílo podařilo.
Mgr. Jana Mejdrová
Jako každý rok všichni žáci naší školy netrpělivě už vyhlíží nastávající svátky klidu a míru. Nejinak tomu je i v pátém ročníku. Společně jsme si vyzdobili svou třídu, aby se Ježíšek, až se u nás při Vánoční besídce zastaví, cítil dobře. Dlouhý čas jsme si zkrátili předvánočním projektem zaměřeným na židovské dějiny a kulturu, na které jsme narazili o vlastivědě při probírání druhé světové války.
Předvánoční čas se nejevil k povídání o holocaustu zrovna vhodně, a proto jsme se zaměřili především na židovskou chanuku – Svátek světel, jenž je jakousi obdobou křesťanských Vánoc.
Věnovali jsme projektu dostatek času ve druhém prosincovém týdnu, kdy jsme si se žáky povídali o židovských dějinách v českých zemích. Vysvětlovali jsme si důvody, proč byli Židé tak nenáviděni a pronásledováni. Žáci byli tak upozorněni na rizika rasismu (zakázané nacistické projevy) a růst totalitních ideologií v současném světě. Malá Terezka Jebavá si připravila krásný referát o A. Hitlerovi. Pavlínka Raisová pak byla neméně dobře připravená k tématu rabiho Lowa.
V souvislosti s tímto bylo nutné upozornit na sira Nicholase Wintona, jenž zachránil 669 převážně židovských dětí před jistým osudem v koncentračních táborech. Jsme si jistý, že jeho činy do jisté míry motivovaly naše žáky, neboť projevili o tuto látku nebývalý zájem.
V pátek 12. 12., jsme pak oslavovali Chanuku. Do školy přišel opravdový rabi Low, aby vyprávěl žákům pověst o Golemovi. Ti měli na hlavách vlastnoručně vyrobené jarmulky. Protože máme ve třídě výborné zpěvačky z místního sboru, rádi jsme si poslechli a zazpívali lidové židovské písně Hava Nagila a Shalom Chaverim. Dokonce jsme si vyzkoušeli i některé kroky židovských tanců, za což chci žáky pochválit, protože se vůbec nestyděli a celý nápad vzešel z jejich iniciativy.
Na závěr jsme vyplnili pracovní listy o židovských svátcích, tradicích a dějinách. Na tabuli jsme pak symbolicky zapálili sedmiramenný svícen – znak judaismu. Pravdou však je, že Židé mají o Chanuce zapálený svícen devítiramenný. Pro žáky byl jako překvapení přichystán plný hrnec bramboráků, toliko tradičních pokrmů Chanuky.
Myslím si, že žákům se projekt líbil, tak snad zase někdy… Lehitraot!
Bc. Tomáš Sůva
V úterý 9. prosince navštívili žáci 2.,3. a 4. třídy potravinářskou firmu Perník Těchlovice u Hradce Králové. Zde se zhotovují pekařské výrobky, jako jsou sušenky a piškoty, ale i výrobky podporující zdravý životní styl. Pracovníci této společnosti děti provedli celým provozem, ochotně jim ukázali postup výroby sušenek a odpověděli na každou otázku. Nakonec děti dostaly sladkou odměnu. Všem se ve společnosti Perník moc líbilo, nejvíce nás však zaujali roboti, kteří třídili sušenky.
Mgr. Eva Sobotvá
Ve dnech 8. - 10. 12. 2014 se 4. - 9. třídy zúčastnily programu Zdravé 5. Zdravá 5 je unikátní celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy. Je zaměřen na zdravý životní styl, především v oblasti zdravého stravování. S nadcházejícími vánočními svátky seznámila lektorka paní Radka Drobná žáky v rámci dvouhodinového bloku se zásadami vánočního stolování. Výuka probíhala v prostorách školní jídelny.
Mgr. Veronika Kykalová
Jeden den v předvánočním čase není u dětí moc oblíben. Je to svátek Mikuláše, kterého doprovázejí čerti. Zavítali také do školy a školky, aby se přeptali na "hříchy" našich žáků. A protože u nás máme jenom hodné děti, odešli čerti s prázdnou a Mikuláš naděloval.
Magda Koudelková a žáci 9. třídy
Slavnostní atmosféru Vánoc zažily děti z 1. 2. a 3. třídy, které navštívily divadelní představení žáků Základní umělecké školy v Hořicích s názvem Od adventu do Tří králů. Dramatizace byla inspirována vánočními zvyky, obyčeji, básničkami a koledami, které patří ke kouzelnému adventnímu času. Po ukončení divadla si děti prohlédly divadelní sál hořické radnice.
Mgr. Eva Sobotová
V předvečer adventu chomutická náves ožila. Proběhlo slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. Místní dobrovolníci připravili pro návštěvníky občerstvení, učitelé naší školy vyrobili vánoční dekorace, které si mohli přítomní zakoupit. Vrcholem večera pak bylo vystoupení dětí z MŠ a pěveckých sborů ZŠ v kostele sv. Diviše. Zazněly koledy, básničky a vánoční písně, které děti nacvičovaly dlouho dopředu. Dík patří všem, kteří přispěli k vytvoření sváteční atmosféry.
Mgr. Hana Tulková
Dne 27. listopadu zavítala 4. třída do města Hořic. Navštívili jsme dětskou knihovnu, kde nám paní knihovnice připravila zajímavou besedu o knize "Útěk domů". Protože se čas vánočních svátků kvapem blíží, zašli jsme i na vánoční výstavu. Pak jsme si prohlédli v muzeu výstavy "Hračka" a "Šlápněte do pedálů". Viděli jsme řadu starých jízdních kol, dobových sportovních cen a fotografií. Výlet do Hořic se nám vydařil.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve čtvrtek odpoledne se v naší nazdobené škole konala již tradiční "Vánoční dílna". Děti s rodiči i prarodiči si mohli vybrat, kterou dekoraci si vyrobí. A bylo z čeho vybírat! Svícínky, andílci, ozdoby z těstovin, papíru i látky, stromečky a velmi oblíbené vánočky. Malí i velcí účastníci si odnášeli výzdobu, která jim zpříjemní čekání na Vánoce.
Mgr. Hana Tulková
Také v listopadu nám počasí přálo, takže jsme co nejvíce času trávili na školní zahradě a užívali si barevného podzimu. V rámci projektu „Lidé a čas“ jsme kreslili hodiny a vyráběli noční zvířata – sovy a netopýry. Také jsme si vyrobili barevné podzimní listí z papíru. A když už nás počasí zahnalo do školy, hráli jsme si v družině, kde si děti nejraději staví z dřevěné stavebnice. Měli jsme tu také návštěvu z páté třídy, při které jsme měli možnost zazpívat si s kytarou. Čtvrteční odpoledne jsme většinou trávili v tělocvičně, kde jsme si zkoušeli nástup, dělali rozcvičku, sportovali a hráli různé hry, např. živé pexeso. Na konci měsíce jsme také s dětmi ozdobili stromeček na školní chodbě.
Bc. Štěpánka Svobodová
Ve dnech 18. - 21. listopadu proběhl projekt "Podzim". Děti si zopakovaly roční období, měsíce v roce, přírodní děje, které probíhají na podzim, činnosti na poli, v sadu a na zahradě, pokusily se vytvořit 2 jídla z podzimní úrody - bramborovou polévku a jablíčka v těstíčku a vypočítaly náklady na výrobu těchto pokrmů.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 19. 11. jsme díky firmě EKO-KOM a její přednášce Tonda Obal na cestách besedovali o třídění odpadů a recyklaci. Žáci si prostřednictvím hry prakticky vyzkoušeli, jak správně třídit, prohlédli si vystavené recykláty a zhlédli krátký film o recyklaci a likvidaci odpadu.
Mgr. Šárka Scháňková
V úterý 18. listopadu si děti z obou kroužků tvořivosti vyrobily adventní věnce na stůl nebo na dveře.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Výrobek | Cena |
---|---|
Andělíček | 10,- Kč |
Hvězdička | 45,- Kč |
Ozdoby z těstovin | 10,- Kč |
Svícínek | 50,- Kč |
Kolíček – ozdoba z látky | 20,- Kč |
Svícínek (lucernička) | 15,- Kč |
Vánočky | 10,- Kč |
Sněhulák | 30,- Kč |
Stromeček | 50,- Kč |
Dne 21. 11. proběhl ve 4. třídě projekt "Podzim". Žáci vyplňovali pracovní listy, ve kterých si ověřili své znalosti. Každý ze žáků si zkusil vymyslet a napsat příběh o podzimu. Na závěr jsme si vytvořili stromy z balícího papíru.
Ve čtvrtek 20. 11. si třeťáci vyzkoušeli role cukrářů a cukrářek a společně si zhotovili dezert. Maminky jim pečlivě připravily suroviny a děti měly ze svého "pečení" radost. Výsledkem bylo pruhované překvapení v podobě zebra řezů.
Mgr. Eva Sobotová
V pátek, dne 14. 11. se pátý ročník místní základní školy v rámci předmětu vlastivědy zúčastnil historicky zaměřeného projektu - Vzdejme čest (nejen) místním hrdinům. Cílem projektu bylo seznámit žáky se zdejšími pomníky, které se věnují památce padlých v první světové válce.
Zároveň jsme se pokusili navázat na upadající tradici lampionových průvodů. V žádném případě se však nejednalo o připomínání výročí vzniku VŘSR, jak tomu bývalo v období totality. Povídali jsme si o legionářích a mužích, kteří položili životy za vznik prvního československého státu. Jejich odkazu jsme se u každého pomníku hluboce uklonili a pak zde zapálili svíčku na znamení úcty.
Nejdříve jsme si prohlédli pomník v Oboře, který se nachází nedaleko místního Domova pro seniory. Naší druhou zastávkou pak byl památník před budovou OÚ na návsi v Chomuticích. Žáci u každého z nich vyplňovali připravené pracovní listy, které se věnovaly tématu první světové války a vzniku ČSR. Pokoušeli jsme se najít paralelu ve jménech mužů, kteří padli ve válce a jménech rodin, které zde stále bydlí. Velký důraz byl pak kladen především na odkaz a význam prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, člověka tak připomínaného v obou vesnicích.
Počasí nám přálo a všichni žáci si tuto vycházku užili. Věřím, že malý plamínek zájmu o místní historii v nich byl zažehnut. Tolik je to potřeba v dnešní době…
Tento týden jsme se žáky šestého ročníku zakončili projekt v rámci předmětu informatiky a výpočetní techniky, kde jsme se věnovali prevenci a správnému chování na internetu.
Netřeba dlouze přemýšlet o tom, proč je nutné žáky seznámit s těmito zásadami. Žijeme v těžké době a svět internetu je plný nejrůznějších nástrah a nebezpečí, ke kterým jsou náchylné především naše děti. Denně čteme v novinách o dalších a dalších případech kyberšikany na školách či zneužitých dětech na sociálních sítích. Přitom se věková hranice zakládání profilů na facebooku nebo twitteru neustále snižuje. Ze 24 dětí místního šestého ročníku disponuje hned 22 žáků takovým profilem na sociálních sítích a každý z nich má možnost se kdykoli na internet připojit. Proto věříme, že vytvořit takový projekt bylo nezbytné.
Žáci se v měsících říjnu a listopadu postupně seznámili s tématy nevhodného obsahu na internetu, sociálními sítěmi a problematikou seznamování a komunikace přes internet. Zaměřili jsme také pozornost na nebezpečí e-shopů komerčních nástrah na internetu. Cílem jednotlivých hodin vždy bylo poradit žákům, jak se případným problémům vyvarovat a co dělat, jestliže se s něčím podobným dostanou do přímého kontaktu. Na závěr jsme si ještě definovali, co je to kyberšikana a zabývali se problematikou autorského zákonu a stahování.
V kroužku jsme diskutovali nad nejrůznějšími problémy, které souvisí s daným tématem. Povídali jsme si o zkušenostech žáků. Všeobecný přehled prokázali zejména žáci D. Žďárský a A. Horčičková, kteří ve svých skupinách během jednotlivých úkolů svými znalostmi dominovali.
Pochválit však mohu všechny žáky, kteří na hodinách projevovali soustavný zájem o problematiku. Bylo vidět, že jim není lhostejná, a to je dobře.
Po odevzdání závěrečného úkolu pak byli žáci odměněni certifikátem o seznámení s danou problematikou.
Bc. Tomáš Sůva
Na konci loňského školního roku vyhlásila Městská knihovna Hořice soutěž Strašidla v nás. Žáci se mohli zapojit různými způsoby. Buď napsat na toto téma slohovou práci nebo vyrobit/namalovat strašidlo. Žákyně naší školy Eliška Francová (8. třída) se do soutěže zapojila v obou kategoriích. V říjnu byla tato soutěž vyhodnocena v rámci kampaně Týden knihoven 2014 a Elišku zde čekalo velké překvapení - vítězství a ocenění. Jak celý slavnostní večer, kdy musela před všemi vystoupit a prezentovat svoji práci, prožila nám sama popsala.
Mgr. Jana Radoberská
Průběh večera: Soutěž Strašidla v nás byla o tom, že jste měli vyrobit nebo namalovat strašidlo, které jste poslali a vyčkali na den vyhlašování… Konečně, za hodinu tam máme být. Naskočíme s mamkou do auta a vyrážíme do hořické knihovny.
Vystoupila jsem z auta a viděla jsem před vchodem plno lidí, vešla jsem tedy dovnitř a sedla jsem si na židli. Bylo to tam malé a krásně vyzdobené našimi výtvory, takže se dalo na co koukat. Když nastala šestá hodina, začali mluvit. Nejdříve o knížkách jednoho spisovatele i hudebníka, kterého jsme si naživo poslechli (Jaromír F. Palme), a po delší době začalo vyhodnocování.
Nejhorší věta pro mě byla asi taková, když ze začátku vyhlášení položili otázku: JE TADY ELIŠKA FRANCOVÁ? V tu dobu jsem strnula a opatrně jsem se postavila. Řekli, že jsem měla k vyrobenému strašidlu jediná sloh a ať jdu k nim. A tak jsem šla. Dali mi můj sloh do ruky a poprosili mě, jestli bych ho nepřečetla a já samozřejmě odpověděla, že ano. Po ukončení slohu mi předal starosta města cenu: KNÍŽKU A DIPLOM.
Zbylý večer se předávaly ceny ostatním a pak byl konec. Večer se mi moc líbil.
Eliška Francová
Adventní čas se blíží, a tak i zpěváčci našeho sboru pilně nacvičují program, se kterým budou v letošním roce vystupovat. Příležitostí ke zpěvu budou mít hned několik. Takže je jasné, čemu jsme se na soustředění věnovali. Vedle zpěvu a hry jsme si ale jako vždy užili spoustu legrace. Nejprve jsme si společně vyrobili malé občerstvení, pak jsme poctivě trénovali zpívání a hraní. Když už jsme se nemohli soustředit, proběhli jsme se v tělocvičně. Po večeři jsme si vyrobili voňavá plstěná mýdla. A ráno po snídani z dobrot od maminek nebo samotných žákyň jsme ještě "koncertovali" na chodbě, kde se nám moc líbí akustika. Doufám, že si všichni společně prožité chvíle hezky užili.
Mgr. Jana Radoberská
Dne 3. listopadu se naše škola zúčastnila okresního kola ve florbalu, kam nás vyneslo úspěšné tažení v okrskovém kole, kde jsme skončili druzí. Tři týdny jsme pak odpočívali, abychom mohli poměřit síly s těmi nejlepšími týmy z celého jičínského okresu. A to byla pro nás výzva.
Do sportovní haly hořického gymnázia dorazilo šest ambiciozních mančaftů, které se ve svých okrskových kolech umístily na prvním a druhém místě. Jičín, Sobotka, Nová Paka, hořické gymnázium, Pecka a … Chomutice. Znali jsme sílu svých soupeřů, přesto jsme však v každém utkání hodlali uspět. Leč osud nám do skupiny „přihrál“ těžké protivníky.
Hned v prvním zápase jsme však dokonale zaskočili našeho protivníka ze Sobotky, jenž se nakonec probojoval až do finále. O to více, si myslím, vítězství nad takovým soupeřem potěší. Hráli jsme se zabezpečenou obranou, kterou bravurně řídili M. Sedláček, D. Holec a L. Stejskal. V bráně znovu chytal skvělý O. Jezbera. Protiútoky jsme pak dokázali využít a zvítězit rozdílem jedné branky. Nutno však podotknout, že nám pomohla dvakrát branková konstrukce a neuznaný gol panem rozhodčím. Tři body byly naše.
Do druhého utkání jsme nastupovali se zvýšeným sebevědomím. Kýžený úspěch se však nedostavil a po několika chybách v defenzivě jsme prohráli vysoko 1:4. Svůj díl viny jistě má i fakt, že jsme byli nuceni nastoupit v červených rozlišovacích dresech, na které jsme nebyli zvyklí.
Protože každý ze tří celků měl po dvou odehraných zápasech ve své skupině po třech bodech za jedno vítězství a jednu prohru, o postupujících rozhodovala výše skóre, respektive rozdíl vstřelených a obdržených branek. Z tohoto hlediska jsme tedy nakonec ve skupině skončili třetí, když nás od postupu dělila jediná vstřelená branka.
I tak jsme však nezahodili flinty do žita a souboj o páté místo se ZŠ Pecka jsme proměnili ve svou exhibici, když jsme, i přes menší problémy v závěru utkání, zřejmě po ztrátě koncentrace, vyhráli s konečným skóre zápasu 4:3.
Myslím si, že žáci si za svůj výkon zaslouží uznání, protože k umístění na pátém místě v celém okrese je nutno mít florbalový um.
Bc. Tomáš Sůva
Letošní podzim je překrásný a doslova čaruje. Se třeťáky si o tomto období barevného listí povídáme, pozorujeme přírodu i vyrábíme. Z veselých dýňových strašidýlek měly děti opravdovou radost.
Mgr. Eva Sobotová
Hodina prvouky se ve 3. třídě proměnila v malou laboratoř. Žáci měli za úkol rozpoznat látky ve vodě rozpustné a nerozpustné. Z domova si přinesli sůl, cukr, prášek do pečiva, mouku, hlínu a písek. Pomocí filtračního papíru zkoumali rozpustnost látek. Výsledky svého výzkumu si zaznamenali do tabulek.
Mgr. Eva Sobotová
Dne 24. 10. jsme si ve 4. třídě udělali projekt „Jablkový den“. Na začátku jsme si přečetli text, se kterým jsme později pracovali. Dozvěděli jsme se něco o historii jablek, doplnili jsme pracovní listy.
Ve druhé části projektu jsme si připravili jablkový závin, který nám ochotně upekly paní kuchařky – Marcela Adamová a Stáňa Vlášková, za což jim moc děkujeme. Všem se nám povedl i skvěle chutnal.
Mgr. Jana Mejdrová
V září a v říjnu nám počasí docela přálo a tak jsme s dětmi trávili co nejvíce času venku na školní zahradě. Hráli jsme různé honičky, soutěžili jsme při házení kaštanů do nádoby, stavěli jsme domečky z šišek a klacíků a dělali obrázky z šišek. A když už nás špatné počasí zahnalo do školy, vyráběli jsme papírové dráčky, malovali pohádkové draky, v tělocvičně se trefovali do draka a dělali strašidelnou výzdobu, to vše v rámci říjnového projektu „Na křídlech draků až k Halloweenu“.
Bc. Štěpánka Svobodová
Ve čtvrtek se všichni žáci naší školy zúčastnili preventivních programů na téma kouření, návykové látky, internet a facebook. Žáci společně s herci nacházeli nové pohledy na daná témata a zjišťovali, že nic není tabu.
Mgr. Hana Tulková
Ve středu 15. října si pěvecký sbor udělal vycházku do Obory, kde naši žáci potěšili svým zpěvem a recitací babičky a dědečky v Domově pro seniory. Velkou radost všem udělala také chrastítka, která vyrobili žáci 7. třídy během hodin hudební výchovy a které jsme posluchačům rozdali jako dárky. Všichni se tak mohli zapojit do našeho malého koncertu.
Mgr. Jana Radoberská
Dne 13. října se naše škola zúčastnila okrskového kola ve florbalu. Své síly zde poměřily týmy většiny základních škol z Hořicka. Do sportovní haly hořického gymnázia nakonec dorazilo sedm natěšených mančaftů, přičemž do okresního kola postupovaly první dva celky. Ambice jsme měli veliké, však také několik našich žáků hraje závodně jak florbal, tak i lední hokej. A protože nám loňského roku postup unikl o vlásek, byl „hlad“ po postupu ještě markantnější.
Svou kvalitu jsme bez problémů využili a s přehledem postoupili do finále turnaj
Všechna utkání rozhodovala dvojice zkušených rozhodčí z řad studentů hořického gymnázia. Hrála se ve vysokém tempu a s obrovským nasazením. Takový turnaj jistě musel lahodit oku každého nezaujatého diváka. Především ze strany chomutických žáků 8. a 9. ročníku byla hra více než pohledná. Neprostupná obrana v čele s D. Holcem, úderným a cíleným útokem vedeným L. Kloutvorem a D. Barcalem a fantasticky chytající brankář O. Jezbera byly společným jmenovatelem chomutického „zázraku.“ Nebývá totiž obvyklé, aby brankář na florbalovém turnaji inkasoval první branku až ve finálovém utkání, po sérii čtyř přetěžkých zápasů. Ondrovi se to povedlo. Je však nutno podotknout, že by možná nebyl tak úspěšný, kdyby si všichni hráči našeho týmu nepočínali tak bravurně a spolehlivě při bránění všech svých protihráčů. Florbal je týmová hra.
První zápas jsme rozdrtili ZŠ Na Daliborce poměrem 6:0. Druhý zápas jsme se stejným skore absolvovali i utkání se ZŠ Komenského. O postupu ze skupiny bylo tak rozhodnuto již před posledním zápasem, k němuž jsme nastoupili proti domácímu mančaftu hořického gymnázia, značně podporovaného hlasitou odezvou svých spolužáků na tribunách. Tak skvělá atmosféra kluky ještě více „vybičovala“ a tak jsme zvítězili poměrem 2:0.
V semifinále jsme pak bez problémů opět „sestřelili“ ZŠ Komenského a s vědomím jistého postupu mezi nejlepší týmy jičínského okresu jsme nastoupili do finále opět proti místnímu gymnáziu.
Podobně jako u předchozích fotbalových turnajů nám však opět chyběl kus štěstí při proměňování šancí. Nutno podotknout, že velmi dobře zachytal brankář domácího celku. Dle mého názoru nám vaz srazila první inkasovaná branka, která padla po náhodné teči jednoho z hořických protihráčů. Pozměněný směr střely už šlo pak jen těžko zachytit. Zanedlouho pak přišla i druhá a třetí branka a už jsme se nedokázali vrátit do zápasu. Prohráli jsme bitvu, ale nikoli válku.
Žáci byli sice zklamaní, ale útěcha v podobě poháru pro druhý nejlepší celek turnaje, uznání od ředitele turnaje Mgr. Palouše, zájem děvčat v ochozech a slíbená zastávka na občerstvení kebab jim rychle spravil náladu i chuť.
Je třeba ještě jednou smeknout před všemi hráči, kteří rozdílem dvou tříd poráželi své soupeře a se svým jediným pokořitelem hráli více než vyrovnanou partii.
Bc. Tomáš Sůva
V pátek 10. října proběhl ve 2. třídě "Ovocný a zeleninový den". Žáci a žákyně si přinesli ovoce či zeleninu pro přípravu salátu. Každý si mohl vybrat mezi ovocným nebo zeleninovým salátem. Na hotovém salátu si všichni pochutnali během hlavní svačinové přestávky. V další části projektového dne žáci a žákyně popsali postup zhotovení "svého" salátu do školního sešitu. Všichni se již těší na další projektový den.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 9. října se naše škola zúčastnila okrskového kola turnaje v minikopané, jenž byl určen žákům z Hořicka. Do hořického sportovního areálu nakonec dorazilo pět týmů, přičemž postupovaly první dva celky s nejvyšším bodovým ziskem. Bohužel jsme však smolně skončili třetí, čímž pro nás cesta skončila.
Utkání se hrála ve vysokém tempu, když se pořadatelé rozhodli, že se bude hrát bez vhazování a tudíž o mantinely, jež ohraničovaly hrací plochu. Tvrdé souboje o míč byly naprosto běžnou záležitostí. Nutno však podotknout, že v této „disciplíně“ se naši hráči vůbec neztratili.
Celý tým opět, jako tomu bylo předešlého dne ve školském poháru, zdobila výborná technika a pohyb, zpracování míče, cit pro výběr místa a parádní střela. Taktika se příliš na tak malém prostoru nevyužije, a proto je minikopaná spíše o štěstí, které nám opět chybělo.
Záludný los určil našemu mužstvu hned na úvod nejtěžšího možného soupeře ze ZŠ Na Habru – pozdějšího celkového vítěze turnaje. Přesto jsme si však dokázali s útočnými akcemi protivníka poradit. I když se nový brankář M. Voňka zaskvěl několika dobrými zákroky, na střelu z poslední minuty nedosáhl a první utkání jsme tak ztratili v samotném závěru. Druhé utkání jsme prohráli s miletínským mužstvem a naděje na postup byla v nedohlednu.
Kluci však obdivuhodně zmobilizovali své síly a ve dvou po sobě jdoucích utkáních vydolovali maximální počet bodů, když vyhráli rozdílem dvou tříd nad hořickými mužstvy ZŠ Na Daliborce a ZŠ Komenského.
Kdekdo by po druhém zápase „hodil flintu do žita,“ ale chomutičtí žáci opět prokázali, jaké je to hrát srdcem.
Atmosféra celého turnaje byla více než přátelská a pevně věřím, že si žáci celý den užili.
Bc. Tomáš Sůva
Dne 8. října se naše škola zúčastnila kvalifikačního turnaje letošního školského poháru ve fotbale. Ačkoli se říká, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, naše ambice nebyly malé. Dlouhodobé úspěchy mládežnických celků místního fotbalového oddílu, v němž hraje většina našich žáků, nám dávala zcela za pravdu. Konkurence však byla veliká.
Tradičním favoritem byl celek ze ZŠ Železnická v Jičíně. Výhodu domácího prostředí hodlal zužitkovat rovněž tým novopacké ZŠ Husitská. S „vesnickými“ školami Vysokého Veselí a Chomutic téměř nikdo nepočítal. O to větší byl pak údiv všech, kteří sledovali skvěle takticky zvládnuté utkání chomutických chlapců v duelu proti Vysokému Veselí. Neprostupná obrana v čele s L. Kloutvorem, skvělé chytající brankář V. Těšínský a ofenzivní „smršť,“ ke které zavelel kapitán O. Jezbera, byla základem vítězství v prvním zápase. Jednalo se však především o velmi dobrý výkon celého týmu, v němž každý pracoval na 110 %.
Do druhého zápasu jsme nastoupili záhy a únava se mohla trochu projevit. Naši hráči však byli od samotného začátku hladoví po golu a jen málo chybělo, aby míč skončil za brankovou čarou novopackého celku hned v úvodních minutách. Přestože jsme si vytvářeli šance, měli tlak a balon na kopačkách, z čista jasna přišel šok, když jeden z protihráčů z náhodné pozice vypálil nechytatelnou střelu do brankové „šibenice.“ Petr Čech by se natahoval marně, náš brankář se mohl jen ohlédnout a nám nezbývalo než zatleskat tomuto povedenému fotbalovému momentu. Bohužel, do konce utkání už jsme se nedokázali vzpamatovat a tříbrankovým rozdílem nakonec prohráli.
Za vytrvalého deště jsme pak dlouho drželi nadějný vyrovnaný stav i v našem posledním utkání s jičínským favoritem. Štěstí však znovu nestálo na naší straně a opět jsme prohráli.
Třetí místo může na papíře vypadat všelijak, já jsem byl ale dnes svědkem výborných výkonů chomutických žáků, kteří nechali na hřišti všechno a nemají se za co stydět. Bojovali až do samotného konce a celý turnaj si, myslím, užili.
Bc. Tomáš Sůva
Úterý 7. 10. strávili žáci 6. a 7. ročníku v pravěkém archeoparku. První částí byl výukový program tvořený videoprojekcí, která zachycovala pravěké technologie a řemesla. Žáci si prohlédli repliky pravěkých nástrojů a zbraní. Poté si prošli vnitřní část expozice, kterou tvořila např. pravěká jeskyně nebo zmenšené modely vesnic. Všechny ovšem zaujala venkovní část, kde si vyzkoušeli např. hod oštěpem nebo drcení obilí.
Mgr. Šárka Chaloupecká
Ve dnech 6. a 7. října 2014 jsme uskutečnili projekt "Putování za Rumcajsem". V pondělí jsme navštívili galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně. Procházeli jsme se po Valdštejnově náměstí, prohlédli jsme si Valdickou bránu a minuli jsme i Ševcovnu, která byla bohužel uzavřená. V úterý jsme si ve třídě přečetli úryvek z knihy - trilogie Rumcajs, Manka, Cipísek, povídali si o přečteném textu, o autorovi knihy Václavu Čtvrtkovi, o ilustrátorovi Radkovi Pilařovi, o Jičíně a jeho okolí, o Českém ráji. Pracovali jsme s interaktivní tabulí, učili jsme se píseň Znám já jeden krásný zámek. Zahráli jsme si na ilustrátory. V závěru projektu jsme si nově nabyté vědomosti ověřili pomocí testu. Bez chyby odpovídali Nelča Bímová, Ondra Kracík a Lucinka Píšová, s menšími chybičkami však obstáli všichni žáci a žákyně.
Mgr. Eva Ďoubalová a žáci 2. třídy
Třeťáci se za pěkného podzimního počasí vypravili do nedalekých Hořic. Navštívili Smetanovy sady a prohlédli si sochy umístěné v parku. Nejvíce se jim líbil Krakonoš, ale i Mikoláš Aleš a nejmenší plastika Ptačí studánka. Po prohlídce soch jsme se vydali do místní knihovny, kde na nás čekala paní knihovnice Stanislava Najmanová. Představila nám knížku Středa nám chutná. A proč zrovna tento název? To všechno jsme se dozvěděli během zajímavého povídání.
Mgr. Eva Sobotová
Při praktické hodině zeměpisu se žáci učili s pomocí buzoly určovat světové strany v přírodě, zorientovat mapu místní krajiny, vyhledat určitá stanoviště na plánku Chomutic. Krokováním odhadovali vzdálenosti mezi různými objekty v krajině a pokusili se z nich vytvořit jednoduchý plánek obce. Počasí nám přálo a dětem se práce v přírodě líbila.
Mgr. Jitka Pourová
Ve dnech 15. - 19. září se "druháci" rozloučili s létem. Při práci s interaktivní tabulí si zopakovali jednotlivá roční období, měsíce v roce, jedlé a jedovaté houby a další plody končícího léta - ovoce a zeleninu, dozvěděli se, co je "babí léto", připomněli si stěhovavé ptáky, zejména vlaštovku obecnou, a mohli porovnat činnosti dětí na sklonku léta dříve a nyní, přečetli si totiž úryvky z knihy Josefa Lady Vzpomínky z dětství. Z kulatého papírového tácku si vyrobili meloun a z barevných papírů a přírodnin reliéf - muchomůrku červenou.
Mgr. Eva Ďoubalová
V úterý 23. 9. 2014 navštívili žáci 8. a 9. třídy pevnostní město Josefov, kde se zúčastnili poutavé historické hry. Byli rozděleni do několika skupin (dělostřelci, zásobování, minéři, velení, hostinští…) a plnili různé úkoly (např. poznávali zvuky v podzemí, pojmenovávali části děla, poznávali řemeslné nástroje, rozdělávali křesadlem a pazourkem oheň…). Během soutěže získávali zlaťáky, za které si na závěr odnesli diplom. Všem se nejen hra, ale i poznávání podzemí v absolutní tmě líbilo.
Mgr. Šárka Chaloupecká, Mgr. Jana Radoberská, Magda Koudelková
V pondělí 29. 9. navštívili žáci 2. stupně KD Koruna v Hořicích, kde zhlédli projekci filmu "Nicholas Winton – Síla lidskosti". Po filmu následovala beseda s dramaturgem a vedoucím projektu na téma holocaust a "Wintonovy děti". Film zapůsobil na žáky hlavně díky obrovskému přesahu do dnešní doby. Nejen dobrý lidský skutek, ale i podstata rodiny mnohé dojala.
Mgr. Šárka Chaloupecká
Třeťáci využili pěkného počasí a vydali se do přírody. V hodinách prvouky se učili o světových stranách, a proto si venku mohli prakticky vyzkoušet určování stran podle buzoly. Také jsme si ukázali, kde v naší krajině sluníčko vychází a zapadá. Na závěr nechyběla hra "Na kroky" daným směrem - ať na sever, jih či východ nebo západ.
Mgr. Eva Sobotová
Obec Chomutice přivítala 27. září své nejmladší občánky. Během této radostné události vystoupili také žáci naší školy se svým pestrým programem. Dětem a rodičům přejeme do života hodně zdraví a lásky.
Mgr. Jana Radoberská
Dokázat svoji vytrvalost, sílu, šikovnost a zároveň si užít trochu legrace. Tak bych stručně popsala všestranný běžecký závod, kterého se zúčastnili přihlášení žáci druhého stupně. Na trase závodníky čekaly různé úkoly: Žáci si zopakovali vyjmenovaná slova, dělali kliky, balancovali na laně, určovali hlavní města, přenášeli klády, plazili se pod překážkami, ale hlavně běhali. Kdo nemohl z nějakého důvodu běžet, mohl pomáhat s organizací. Soutěž měla hladký průběh, počasí se na nás mračilo jen trošičku. Všem organizátorům i závodníkům ještě jednou děkuji za účast. Na pomyslné stupně vítězů si pro diplomy a medaile doběhli:
Mgr. Jana Radoberská
V rámci přírodovědy jsme si vyšli do volné přírody. Tam jsme se rozdělili do skupin a pozorovali jsme živočichy a rostliny. Některé byliny a dřeviny jsme si donesli do třídy, kde jsme určovali podle atlasů rostlin přesný název. Sestavili jsme si tabulku, do které jsem vše zapsali.
Mgr. Jana Mejdrová
V pátek 19. září naší školu navštívilo hradecké Divadélko pro školy. Dětem z 1. stupně se herci představili hudební pohádkou Písnička pro draka. Rozesmátí žáci byli nadšení hereckou dvojicí a jejich vtipným vystoupením. Rádi je opšt v naší škole uvidíme.
Mgr. Eva Sobotová
Pro velký úspěch nás opět navštívilo královéhradecké Divadélko pro školy. Herci předvedli žákům druhého stupně, že divadlo opravdu nekouše. Zábavnou formou seznámili žáky s vývojem divadla, představili různé divadelní druhy a žánry, včetně nejznámějších světových a českých dramatiků. Věřím, že v naší tělocvičně tento soubor nehrál naposledy.
Mgr. Jana Radoberská
Píše se 17. září roku 2014. Sraz účastníků bitvy je v 7:51 na vlakovém nádraží v Sobčicích. Odtud se přesouváme žlutozeleným ořem do Hořic v Podkrkonoší a zde po nezbytném seřazení v těsný šik začíná naše výprava v barvách Čeňka z Vantenberka proti Janu Žižkovi z Trocnova. Cestou nám dá své požehnání socha Jana Husa, který jako by nevěřil svým očím, po kolika že letech se tu znovu válčí? (2014-1423!!!) Krátké zastavení ve Smetanových sadech, upevnění tělesné kondice na ,,mučidlech“, doplnění nezbytných tekutin a pro mnohé i možná posledního jídla. Ztečí zdoláváme vrch. Cestou někteří bojovníci odpočívají a ulevují svým znaveným údům. Nyní chápou mazanost lupiče a gaunera Jana Žižky. Čeká odpočatý na vršku se svým vojskem vyzbrojeným vozy, sudlicemi, palcáty, cepy, meči, luky, šípy, řembichy a praky. Po krátké bitvě se mu vzdáváme na milost a jako důkaz pokory u paty jeho sochy na parkovišti malujeme křídami husitské zbraně. Nádherné počasí nás přímo vybízí posedět u Riegrova obelisku a vyzkoušet bytelnost pískovcových soch. Vítězí však žízeň a chuť na zmrzlinu, kterou hasíme na náměstí Jiřího z Poděbrad. Poraženi, ale s pocitem příjemně prožitého dne se přesouváme na nádraží a volíme frontální ústup. Poranění a puchýře některých bojovníků jsou natolik vážná, že se nechají odvážet rodiči. Jen ti neotrlejší zatínají zuby a vytrvají až ke kostelu sv. Mikuláše v Chomuticích.
Mgr. Jaroslava Budinová
Jak už bývá na začátku školního roku zvykem, tak i letos se naši šesťáci vypravili na malou exkurzi do místní knihovny. Pro některé žáky to byla dokonce první návštěva. Kdo měl zájem, mohl si po diskuzi s paní knihovnicí založit čtenářský průkaz a vypůjčit si první knížky. Doufám, že hezké povídání mezi knihami bylo pro žáky motivací do další četby. Také ještě jednou děkujeme paní Dostálové za čas, který nám věnovala.
Mgr. Jana Radoberská
Během prázdnin proběhla rekonstrukce prostor školní družiny. Zbouráním příček se zvětšil prostor na učení, hraní i zábavu. Vyměněny byly i podlahové krytiny a osvětlení.
Děkujeme zaměstnancům obecního úřadu za provedení stavebních prací a vedení obce za finanční podporu.
Mgr. Hana Tulková
V pátek 5. září jsme se vydali do Třtěnic na XX. ročník chovatelského dne PRIM Chomutice. Krásné počasí nám přálo, a tak jsme zhlédli přehlídku nejlepších holštýnských krav a zúčastnili se tradiční soutěže v pití mléka, ve které zvítězil Jakub Tázler ze 7. třídy. Prohlédli jsme si také velké množství stánků s chovatelskými potřebami a koupili si něco dobrého na zub.
Mgr. Šárka Scháňková, Magda Koudelková
I když počasí bylo uplakané, první třída v naší škole byla dnes plná úsměvů. Školní rok zahájili společně s rodiči a panem starostou Zdeňkem Rajmem žáci 1. třídy. Na lavicích čekaly nejen učebnice a sešity, ale také mnoho dárečků.
Přejeme všem prvňáčkům mnoho radosti při učení a rodičům hodně trpělivosti.
Mgr. Hana Tulková