Tato akce byla zařazená do projektu ČUS „Sportuj s námi“. V týdnu od 18. do 22. července byl připraven pro děti program plný výletů, turistiky a sportu.
V pondělí si děti zahrály různé sportovní hry a stopovanou kolem Chomutic. Odpoledne se vydaly do Konecchlumí na zmrzlinu, stavět chaloupky v lese a podívat se na sochu lva. Cyklisté ujeli 55 km, jejich cesty vedly například přes Češovské valy, Konecchlumí a Mlázovice.
V úterý nás autobus odvezl do Pekla - Čertovina u Hlinska. Čerti nám zpříjemnili pobyt v pekle, a proto se vůbec nikdo nebál. Cestou jsme stihli zastávku na Chlumu s procházkou po bitevním poli a většina z nás vylezla na rozhlednu.
Ve středu nás čekali stříbrné doly v Kutné Hoře, chrám sv. Barbory a procházka po městě. V dolech jsme si připadali jako opravdoví horníci. Jenom ty jejich „cestičky“ byly nějak nízké a uzoučké na naše urostlé postavy.
Čtvrtek dopoledne jsme věnovali sportu. Všichni se zúčastnili závodů ve střelbě ze vzduchovky a v běhu. Po obědě se naši pěšáci vydali přes Ostroměř do Hořic. Cyklisté jeli do Hořic přes Sobčice, vojické koupaliště a Dobrou Vodu. Všichni jsme si užili večerní koupání v krytém bazénu. Noc jsme přečkali ve sportovní hale, nechyběla ani pyžamová diskotéka. V pátek ráno jsme měli v městském parku rozcvičku a vyběhli jsme si na vrch Gotthard. Před obědem jsme opět zavítali do bazénu, kde byli připravené plavecké závody, trampolína a další atrakce.
Po dobrém obědě jsme se vydali na cestu k domovu. Malí sportovci pěšky a vlakem se zastávkou na hřišti a na zmrzlině. Větší děti jely opět na kolech. Po koupání v Dobré Vodě pro ně bylo připravené malé překvapení na letišti v Domoslavicích. Čekal zde pan Novotný, provedl je, ukázal jim různá letadla a mohly se do některých posadit.
Celý týden jsme měli příjemné počasí, hodné děti, hodně zážitků a už nyní se všichni těšíme na setkání o příštích letních prázdninách.
Jana Šťastná
Poslední školní den jsme se sešli v tělocvičně, abychom předali vysvědčení našim prvňáčkům a rozloučili se s žáky deváté třídy. I když se na tento den všichni moc těšíme, tak loučení bývá obtížné. A letos jsme se loučili také s paní učitelkou Jitkou Pourovou a Ivanou Šanovou. Deváťákům přejeme mnoho úspěchů v dalším studiu a všem krásné prázdniny.
Mgr. Hana Tulková
Také letos žáci deváté třídy vysadili svůj strom. Tentokrát zasadili zmatečník japonský, který darovali manželé Francovi. Děkujeme. Doufáme, že strom i deváťáci budou prospívat.
Mgr. Hana Tulková
V pondělí 27. 6. 2016 zahrál Dramatický soubor ze ZUŠ v Hořicích od vedením paní učitelky Štěpánky Fléglové, který působí na naší škole, žákům 1. – 3. třídy pohádku Peřinka a Kanafásek. V hlavních rolích se představily Markéta Splítková, Kateřina Splítková, Anna Stuchlíková, Agáta Horčičková, Eliška Hermochová a Anežka z ostroměřské školy.
Mgr. Veronika Kykalová
Pomalu se stává tradicí, že se na konci června žáci 5. třídy sejdou pár dní před završením školního roku ještě naposledy v plném počtu, aby „proklatě dobře“ oslavili zakončení prvostupňového vyučování na naší školičce a připravili se na přechod na druhý stupeň. Noví kantoři, noví spolužáci, nové předměty a nové návyky… Je toho mnoho, a ne vždy bývá takový přechod snadný. Je potřeba se tak náležitě kvalitně připravit na nový začátek a k tomu není lepší příležitosti než přespávání ve škole. Letošní páťáci se celý rok připravovali poctivě, byla radost s nimi spolupracovat, a proto jsme se mohli aspoň na konci roku trochu „odvázat.“ Za rušení nočního klidu se dodatečně omlouváme, měli jsme však důvod.
Ve čtvrtek, dne 23. 6., jsme nejprve odehráli třídní turnaj ve vybíjené. Po urputném zápolení si první místo nakonec zajistil Normální tým, jehož následovali Machři vybikáři a 6D-team. Sportovní vložka se vydařila, a my se přesunuli k dataprojektoru, kde jsme si promítli vánoční klasiku – Sám doma 2. Venku bylo totiž úmorné vedro. Během sledování snímku jsme se navečeřeli. Moc bychom chtěli poděkovat všem maminkám, které napekly senzační buchty, bábovky a placky. S plnými bříšky se nám tancovalo na diskotéce sice trochu hůře, ale i tak jsme si to užili. Když nám opět vyhládlo, v záloze byly chlebíčky, které si děti samy ve třídě připravily. Pyžamová párty byla v plném proudu a my se tak mohli rozloučit s Romanem Mládkem a Adélkou Staníčkovou, kteří odchází na hořické gymnázium. Bouchli jsme hned 7 lahví dětského šampaňského a připili jsme si na ně.
Když nám pak trochu slehlo, vydali jsme se na stezku odvahy. Děti prokázaly velké odhodlání, když se nezalekly žádného nebezpečí a beze strachu se vypravily vstříc velkým dobrodružstvím. Poslední pusinka „sklapla“ někdy hodně dlouho po půlnoci a všem se tak mohly zdát hezké sny o tom, co jsme dnes všichni zažili. Po probuzení následovala lehká ranní rozcvička a malá snídaně, na které jsme si rozdali poslední diplomy chomutických „(k)nightriderů.“ Byla tu opět škola, dobrá věc se však, myslím, vydařila… DÍKY VŠEM!
Mgr. Tomáš Sůva
Letos poslední přednáška paní Radky Drobné byla na téma Poruchy příjmu potravy. Aktuální téma žáky zaujalo, lektorku zahrnuli dotazy.
Mgr. Hana Tulková
Ve 4. třídě probíhal tento týden projekt s názvem Těšíme se na prázdniny. Asi bychom si trošku vymýšleli, kdyby to nebyla pravda. Povídali jsme si, kam se letos o prázdninách podíváme, místa jsme si vyhledali na mapě. Také se nám dařilo trochu fantazírovat a vymýšlet si názvy států a představovat si, jak to asi v těchto zemích vypadá, jací obyvatelé tam žijí, kde bydlí, co jedí … Naše vyprávění nám zpestřila kamarádka Kelly z daleké země, která se k nám do školy každoročně před prázdninami vrací. S dětmi si moc pěkně povídá, dokonce mají možnost procvičit si angličtinu a vždy se dozví něco zajímavého.
Eva Sobotová
V úterý 21. června absolvovali žáci a žákyně 2. a 3. ročníku poslední lekci plaveckého kurzu. Všichni účastníci obdrželi „mokré vysvědčení“ a sladkou odměnu. Mohli si „zajezdit“ v tobogánu nebo dovádět v divoké řece. V letošním školním roce si v plavecké soutěži vedla lépe děvčata. Nejlepší plavkyně, které se umístily na předních místech, dostaly „fidorkovou“ zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Doufejme, že všichni využijí svých plaveckých dovedností již během blížících se prázdnin.
Mgr. Markéta Lánská a Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 22. června podnikli třeťáci vycházku do Ostroměře, kde navštívili muzeum ostroměřských rodáků - spisovatele Eduarda Štorcha, režiséra Karla Zemana a loutkoherce Matěje Kopeckého. Možná si o prázdninách někteří přečtou Štorchovy Lovce mamutů, Osadu Havranů či Hrdinu Nika, anebo si během deštivých prázdninových dnů zhlédnou filmy Karla Zemana, mezi které patří například Cesta do pravěku, Ukradená vzducholoď nebo Vynález zkázy.
Mgr. Eva Ďoubalová
Při poslední dramatické výchově v tomto školním roce skupinky dětí zahrály pro ostatní představení - volnou dramatizaci pohádek O veliké řepě, O perníkové chaloupce, O kocourovi v botách a Tři prasátka. Za snahu a pěkné kulisy byli všichni odměněni jedničkou a potleskem ostatních.
Mgr. Eva Ďoubalová
V úterý 21.6. jsme na rozloučenou se školním rokem vyrazili do Konecchlumí na výlet. Pochutnali jsme si na zdejší zmrzlině, vystoupali k Mohyle, dali si čerstvou svačinku v podobě třešní přímo ze stromu a na závěr si užili zábavu na dětském hřišti. Počasí nám přálo a výlet jsme si moc užili.
Alice Prchlíková
16. 6. vyrazila 2. třída na školní výlet do Harrachova. Navštívili jsme sklárnu, kde jsme se seznámili s výrobou skleněných výrobků. Prošli jsme se k Mumlavskému vodopádu, navštívili Liščí stezku a viděli skokanské můstky a hornické muzeum. Cestou zpět jsme se zastavili na dobré zmrzce. Výlet se všem líbil, počasí nám také přálo.
Mgr. Markéta Lánská
Ve středu, dne 15. června jsme s 5. třídou vyjeli na školní výlet do Hradce Králové. Počasí nám sice moc nepřálo, ale naštěstí se bylo kde ve městě schovat a děti si tak mohly svůj den parádně užít. Ve vlaku ze Sobčic to bylo moc prima, užili jsme si kopec legrace. Ve městě si někteří vyzkoušeli poprvé svou jízdu ve zdejším MHD, když jsme se museli dostat do centra HK. Šli jsme se podívat na inscenaci divadla Drak, která se jmenovala O bílé lani. Netradiční pojetí pohádky se ne všem žákům zalíbilo, a však chuť jsme si řádně spravili ve zdejším Labyrintu, kde nám sympatická slečna průvodkyně představila loutky zdejšího divadla. Dovolila nám si je vyzkoušet a zahrát si různé hry. Pak jsme se přesunuli o patro výš, kde nás čekala krásná výstava o uměleckém směru dadaismu, kde si žáci mohli vyzkoušet v dílnách nejrůznější dovednosti, např. výrobu z hlíny nebo kreslení do písku. Strávili jsme tam slušnou porci času a pak jsme se přesunuli do centra, kde se žáci občerstvili nejlepšími hamburgery z Hradce Králové. Po vydatném a chutném obědě jsme si vyšli na poněkud „promáčenou“ procházku do Hradce Králové. Nejprve jsme si prohlédli Bílou věž, kde jsme si nakoupili suvenýry a potom jsme se šli podívat na nově opravené barokní kaskády. Před odjezdem jsme se šli ještě podívat do Jiráskových sadů, kde jsme si vyzkoušeli zdejší geniální prolézačky. I když hustě pršelo, našim žákům to vůbec nevadilo a snažili se náš den co nejvíce si užít. Poraženecké nálady nebyly na místě. Byl to super den.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek 9. 6. 2016 se žáci z II. stupně vydali do Prahy. Zprvu byl náš výlet ohrožen, neboť autobus, který nás měl dopravit do Prahy, dorazil do Chomutic s hodinovým zpožděním. Přesto jsme do Prahy přijeli včas a metrem se přemístili do centra. Při příležitosti 700. výročí od narození Karla IV. jsme navštívili Muzeum Karlova mostu, které je umístěno v gotických prostorách budovy Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Poté jsme se plavili na palubě vyhlídkových lodí, které jsou věrnými kopiemi lodí z konce 19. století. Prahu nám bylo umožněno zhlédnout úplně z jiného pohledu. Proplouvali jsme Čertovkou, viděli jsme Staroměstské mlýny, Národní divadlo, palác Lichtenštejnů, staroslavné Hradčany,…
Po kratším odpočinku, kdy jsme se občerstvili, někteří v Mc᾿Donaldu, jiní vybaveni svojí vlastní svačinkou, a poseděli v kouzelné Valdštejnské zahradě, jsme si šli prohlédnout výstavu ve Valdštejnské jízdárně věnované osobě Karla IV. Poté jsme ještě vystoupali po zámeckých schodech na Hrad a zastihli střídání stráže. Pak už nás čekala jen cesta zpět domů.
Počasí se vydařilo a všichni jsme příjemně unaveni dorazili opět do Chomutic.
Mgr. J. Kykalová, Mgr. J. Radoberská, P. Rubín, Mgr V. Kykalová
Tento pátek (10.6.) si děvčata z kroužku "Cvičení (nejen) pro holky" připravila pro děti ze školní družiny hru - stopovanou. Na děti čekalo cestou k pokladu plno různých úkolů. Mimo jiné scénky, pantomima, zpívání, trocha tělocviku atd. Na konci cesty nás děti hledaly. Když už se zaradovaly, že je konec, dozvěděly se, že musí najít ještě poklad. Po chvilce pátrání se poklad objevil, ale aby se mohly podívat, co je uvnitř, zkontrolovali jsme, jak splnily všechny úkoly, které cestou nasbíraly. A pak už se mohl poklad otevřít. To bylo radosti z pitíček a dobrůtek, které se v něm ukrývaly!
Jana Radoberská, Alice Prchlíková
Dne 26. 5. proběhl u nás projekt Učíme se společně. První hodina byla matematika. O hodině jsme vyplňovali pracovní listy. O 2. hodině byla hodina anglického jazyka. Doplňovali jsme slova k písničce od Michaela Jacksona (Earth song). Potom byl tělocvik, hrála se hra na 2 skupiny a hledali jsme 53 lístečků. Jedna hodina patřila 5. třídě. Deváťáci měli za úkol nejdříve rozpoznat pantomimu a potom hledat různá města na mapě. Poslední hodina byla hudební. Všichni si vyrobili chrastítka a nakonec si všichni zazpívali píseň „Chválím tě země má.“
J. Lepšíková, 5. třída
V pátek 10. června si žáci 3. třídy zasoutěžili v atletických disciplínách. Chlapci a děvčata házeli kriketovým míčkem, běhali na vytrvalost a na 50 metrů a skákali do dálky. Na prvním místě se umístil Radek Veselý, druhá byla Vendulka Stuchlíková a třetí skončil Dominik Zahradník. Pochvalu si však zaslouží všichni ti, kteří se snažili o nejlepší výkony.
Mgr. Eva Ďoubalová
V úterý 31. května si děti v kroužku tvořivosti tak trochu "zamlsaly", vyráběly totiž poháry z ovoce, smetany a piškotů.
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
Jako odměnu za celoroční práci jsme se v úterý 7. června vypravili na malý výlet. Ačkoli jsme jeli vlakem pouze do nedalekého Jičína, tak jsme se zde prožili velmi hezký den a dozvěděli se i něco nového. Nejprve jsme zhlédli divadelní představení v K-klubu Dramaťáci sobě a pro vás, ve kterém jsme viděli dva příběhy ze života dětí (Sísa Kyselá, Lajkni to) a dvě pohádky (Hloupý Honza, Královna Koloběžka). Po obědě jsme se se zmrzlinou v ruce vydali směrem k Valdštejnské lodžii, kde jsme si dokonce trochu zazpívali. Spousta dětí zde byla poprvé, stejně jako na Zebínu. Od kapličky na vršku se nám naskytl překrásný výhled široko daleko. A k tomu všemu se na nás celý den usmívalo sluníčko!
Mgr. Jana Radoberská
Děti ze sborečku a družiny opět potěšily babičky a dědečky v Oboře. V pondělí 6. června jsme se sešli v krásném altánu na zahradě Domova pro seniory v Oboře, kde zaznělo pásmo básniček a písniček o maminkách, o zvířátkách, o jaru, o počasí, ale i o vaření. Všem se naše vystoupení moc líbilo a my se těšíme na příští setkání v novém školním roce!
Alice Prchlíková, Jana Radoberská
V úterý 7. června jsme ve škole přivítali budoucí prvňáčky. Přišli v doprovodu rodičů. Seznámili se svojí paní učitelkou Evou Sobotovou i s dalšími vyučujícími. Děti si vyzkoušely, jak se jim bude sedět v lavicích, jak se hlásit, zazpívaly si a ověřily si svoje dovednosti při vyplňování pracovních listů.
Práce se jim velmi dařila, šikovní byli při stříhání, poznávání geometrických tvarů, určování odlišností i při plnění ostatních úkolů. Přejeme předškoláčkům krásné prázdniny a v září NASHLEDANOU.
Mgr. Hana Tulková
V pondělí, dne 6. června jsme v 5. ročníku absolvovali poslední lekci na dopravním hřišti v Hořicích, kde si pro nás místní organizátoři připravili závěrečné testy. Páťáci nechtěli v žádném případě nic ponechat náhodě a svědomitě se na zkoušky připravovali nejen ve škole, ale mnozí i doma. Na dopravní hřiště se moc těšili. Podobně jako v říjnu byli žáci rozděleni do tří skupin, které se postupně vystřídaly na jednotlivých stanovištích. Nejprve jsme si vyzkoušeli jízdu zručnosti na kole, pak jsme přešli k teoretickým testům z dopravních předpisů a poslední zkouškou byla samotná jízda na dopravním hřišti, kde žáci mohli aplikovat své znalosti v praxi. Řidičský průkaz se povedlo získat hned polovině žáků, přičemž nejlepší tři dostali pěkné diplomy, věcné ceny a pohár. Nejšikovnějším řešitelem se stal M. Mádle. Hned za ním se umístila děvčata J. Lepšíková, K. Tesařová a A. Staníčková. Ostatní se o úspěšné zakončení pokusí později ve škole. Počasí se vydařilo a my si mohli v klidu vychutnat výbornou expivovarskou točenou zmrzlinu.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek 2. června se vydali žáci šesté a osmé třídy na společný školní výlet. Naší první zastávkou byl Botanicus v obci Ostrá, kde jsme navštívili centrum řemesel a bylinné zahrady. Žáci si vyměnili peníze za groše a mohli si v řemeslných dílnách vyrobit ruční papír, svíčky, bylinná mýdla. Někteří z nich si dokonce vyzkoušeli rýžování zlata. Zároveň se dozvěděli něco málo z historie těchto středověkých řemesel. V hodovní síni si mnozí pochutnali na dobrotách z produkce tamějších ekologických zahrad. Poté jsme se vypravili na zámek Loučeň, kde nás s historií zámku seznámila paní průvodkyně v kostýmu hospodyně. Po prohlídce jsme zavítali do zámeckého parku, kde měli žáci možnost otestovat si svou schopnost orientace v jedenácti zahradních labyrintech. Naštěstí všichni dokázali najít cestu zpět a my jsme se šťastně a plni krásných zážitků vrátili domů.
Mgr. Magda Koudelková, Mgr. Jana Kykalová
Dne 2. června jsme byli na školním výletě v Chlumci nad Cidlinou. Navštívili jsme muzeum Loreta, kde jsme si prohlédli staré zemědělské stroje a expozici věnovanou historii města. Pak jsme zavítali do Fajnparku, prošli jsme si Dinoprales, Zvířátkov, Bosov a nejvíce jsme si to užili v Hopsálkově. Počasí až na malou přeháňku nám přálo a všichni si to užili.
Eva Ďoubalová a Jana Mejdrová
I letos se konala tradiční oslava svátku dětí na školním hřišti. Deváťáci si pod vedením vychovatelky ŠD Alice Prchlíkové připravili sportovní soutěže pro svoje mladší kamarády. Postarali se i o hudební doprovod. Programu se zúčastnili také děti z naší MŠ. Radost v očích dětí byla nejvíce vidět při „nakupování“ odměn za vysoutěžené „peníze“™.
Mgr. Hana Tulková
Čtvrťáci se v pátek 27.5. vydali na výlet do Chlumce nad Cidlinou, kde navštívili lákavý Fajnpark. Nejprve jsme prošli Zvířátkov, kde jsme při procházce přírodou mohli potkat a pozorovat býložravce. Poté jsme se ocitli v Dinopralese, ve kterém jsme se přenesli v čase zpět o rovných 67 mil. let. Následovalo interaktivní představení s názvem Vítejte v druhohorách, které nám přiblížilo život dinosaurů na Zemi. Nechyběla ani vesmírná Ufovozítka, různé druhy trampolínek či hrad s molitanovými polštáři, kde si děti mohly odpočinout. Slunečný výlet se nám moc vydařil.
Mgr. Eva Sobotová
V pátek, dne 27. května jsme v 5. ročníku měli malý projekt k tématu Komiks. Komiksové filmy nyní zažívají opravdový boom a v naší třídě je spousta fanoušku Iron mana, Supermana nebo Batmana. Se zapálením si tak většina žáků tento den prožila, když jsme si nejprve v prezentaci na interaktivní tabuli vysvětlili, co to vlastně komiks je a představili jsme si nejznámější komiksy nejen z ČR, ale i Francie, Japonska a samozřejmě USA. V počítačové učebně si žáci mohli vytvořit vlastní komiks na webu, pak si prohlíželi jednotlivá videa k tématu. Každý si namaloval svého superhrdinu, který má své jedinečné vlastnosti. Red man, Diamond girl nebo Tree man by si jistě zasloužili větší pozornost. V následující části projektového dne si žáci vyrobili několik bublin, prostřednictvím kterých se pak mezi sebou dorozumívali. Na závěr si pak ve skupinách vymysleli vlastní komiksový příběh. Bezvadný to den.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek, dne 26. května jsme opět uspořádali turnaj ve stolním tenise. Velké poděkování patří místnímu oddílu za ochotné zapůjčení prostor. Školního šampionátu se zúčastnilo 14 chlapců a dvě dívky z druhého stupně ZŠ. Černým koněm pak byla mladá Terezka Tonarová, žákyně 4. ročníku. Ta si vedla znamenitě, zaznamenala několik výher a nakonec se dostala až do čtvrtfinále, kde ji po epickém souboji vyřadil Víťa Těšínský. V čtyřčlenných skupinách odehráli žáci utkání systémem každý s každým. Pořadí v tabulce pak určilo nasazení do osmifinále. Uznání zaslouží i I. Kloutvorová, která se dostala rovněž do čtvrtfinále turnaje. Celkem bylo odehráno 42 napínavých zápasů.
Nakonec se však potvrdily předpoklady a do finálové čtyřky se dostali všichni žáci 8. ročníku, kteří reprezentovali barvy školy na zářijovém okresním kole ve Staré Pace. Semifinále nám nabídla kvalitní podívanou a výborný stolní tenis v podání M. Nožičky, J. Tázlera, V. Těšínského a L. Tonara. Z celkového prvenství se radoval J. Tázler, jenž ve finále zdolal po výborném výkonu 3:0 na sety L. Tonara. Víťa Těšínský skončil třetí. Zmiňovaná čtveřice se tak kvalifikovala na další ročník okresního kola v nadcházejícím školním roce. Všichni žáci si turnaj užili a byli odměněni několika sladkostmi.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek 19. 5. 2016 proběhl v tělocvičně naší školy fyzikálně – přírodopisně – preventivní pořad „používám Mozek“, kterého se zúčastnili žáci 5. – 9. třídy. Pořadem žáky provázel pan Vladislav Zezula, který si s sebou přivezl 15 velkých názorných rekvizit, mezi nimiž se vyjímal např. dvoumetrový model mozku, model neuronu či ucha. Žáci byli aktivně zapojeni do představení, během něhož se dozvěděli, k čemu je dobré rozvíjet si svůj mozek, učit se, jak se učit a jak ne, jak zařídit, abychom si pamatovali, co je to zapomínání…
Mgr. Veronika Kykalová
11. května se žáci naší školy, kteří jsou zároveň cvičenci místní tělovýchovné jednoty, zúčastnili Atletického čtyřboje v Jičíně. Na altetickém stadionu poměřili svoje síly ve čtyřech disciplínách - hod míčkem/granátem, sprint 50/60 m, skok daleký a běh na 400/800 metrů. Z naší dvanáctičlenné výpravy se na stupně vítězů ve svých kategoriích probojovali: Marek Petr (2. místo), Matyas Kovář (1. místo), Lukáš Petr (2. místo), Antonín Mišči (1. místo). Do krajského kola dále postoupili ze 4. místa Dana Šafaříková, Nela Bímová, Tereza Těšínská, Radek Veselý a Martin Nožička.
Jana Šťastná
V pátek 13. května jsme se společně vydali na malý výlet po okolí. Autobusem jsme dojeli do Konecchlumí na zmrzlinu, odkud nás čekala malá túra přes Chlum zpět do Chomutic. Nejprve jsme se kochali výhledem od konecchlumského lva, dále jsme se krásně prošli lesem, kde jsme házeli šiškami, naučili se pískat na trávu a díky včelímu roji, kterému jsme se vyhýbali, jsme navštívili i vojické krávy :-). V Sobčicích u Javorky jsme dojedli svačiny a přes Oboru se vrátili zase domů.
Mgr. Jana Radoberská
V pátek 6. 5. po vyučování jsme vyrazili do Jičína do bazénu. Po třech hodinách plavání a dovádění ve vodě jsme zhltli svačinky, cestou na nádraží jsme si dopřáli výbornou zmrzlinu, aby nám čekání na autobus lépe uteklo.
Po návratu do školy si děti ještě zahrály na hřišti různé hry při západu sluníčka a samozřejmě jsme také museli hlídat výsledky našich hokejistů na MS. Ráno jsme si smlsli na dobrůtkách od maminek a některých žákyň. V sobotu dopoledne jsme ještě potrénovali na okresní kolo atletického čtyřboje a zahráli si soutěž v brenbalu.
Mgr. Jana Radoberská
Dne 20. 5. proběhl v 1. třídě projekt „Zdravá strava“. Žáci pracovali ve dvojicích, vyplňovali pracovní listy, povídali jsme si o tom, které potraviny jsou zdravé a které ne. Po vyplnění pracovních listů si žáci připravili pomazánky, chutnaly výborně.
Mgr. Jana Mejdrová
Také letos se vybraní žáci zúčastnili již 8. ročníku Literární ceny Antonína Lauterbacha, kterou pořádá ZŠ Chlumec nad Cidlinou. V silné konkurenci se Nela Bímová ze 3. třídy umístila na 2. místě, gratulujeme. Poděkování ale patří všem účastníkům - Barboře Brynychové, Anetě Šafaříkové, Agátě Horčičkové, Jakubu Tázlerovi a Ivetě Kloutovorové, kteří předvedli výborné výkony. Odměnou jim byly, jak jinak, knihy a prohlídka chlumeckého zámku.
Mgr. Hana Tulková
Jelikož se v úterý 17. května konalo tradiční "Pasování prvňáčků na čtenáře", sešlo se jen deset děvčat ze 2, 3. a 4. třídy v kroužku tvořivosti. Tentokrát si každá vyrobila obrázek - veselou jarní koláž.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 10. 5. 2016 se žáci naší školy zúčastnili soutěže Mladých zdravotníků, která se konala v Jičíně na Čeřovce. Družstvo starších žáků ve složení Martin Nožička, Iveta Kloutvorová, Lucka Voborníková, Pavel Zabák, Vítek Těšínský se umístilo na velmi pěkném 3. místě. Družstvo mladších žáků ve složení Lucka Suchá, Terezka Jebavá, Anetka Šafaříková, Pavlínka Bydžovská, Kristýnka Suchá soutěžilo prvním rokem. Děvčata nasbírala zkušenosti v poskytování 1. pomoci, obvazové technice a transportu raněného.
Mgr. Jiřina Novotná
Dne 17. 5. se v Základní škole Chomutice konala malá slavnost. Naši prvňáčci byli pasováni na čtenáře. Setkání zahájila paní Iva Dostálová, místní knihovnice. Následoval krátký program, ve kterém žáčci předvedli, jak ovládají čtenářské dovednosti. Pan starosta Zdeněk Rajm se ujal samotného pasování. Poděkování patří také paní učitelce Janě Mejdrové, která děti provází první třídou.
Mgr. Hana Tulková
V pondělí, dne 16. května se všichni žáci prvního stupně vydali na exkurzi do Josefova, kde nás čekala prohlídka pevnosti a zábavný interaktivní program. Autobusy jsme se bez větších komplikací přesunuli na místo určení, kde na nás už čekaly sympatické průvodkyně. Rozdělili jsme se do několika skupin, v nichž jsme absolvovali prohlídku, která měla žákům poodkrýt pohled na život tehdejších vojáků na pevnosti. Nejprve jsme si prošli podzemní chodby Josefova, což se dětem velmi líbilo. Úzkými tunely procházely se zapálenými svíčkami a poslouchaly hezké povídání našich průvodkyň. Pořádný kus legrace však nadešel tehdy, kdy měly svíčky zhasnout a oni si tak měli vyzkoušet, jak moc těžké mohlo být orientovat se ve tmě, byla-li pevnost obléhána. V kasematech žáci plnili úkoly (hledali dělostřelecké koule a rozpoznávali nejrůznější zvuky), na jejichž základě se pak mohli dostat k ukrytému pokladu. Odměnou jim ale určitě nebyla jen truhla plná sladkostí, ale i výjimečný zážitek v útrobách josefovské pevnosti. Všem se to moc líbilo. Velký dík patří našim kuchařkám, které na nás ve škole počkaly s obědem, i když jsme se vrátili později, než bylo plánováno.
Mgr. Eva Sobotová, Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Tomáš Sůva
V pondělí 16. 5. vyrazili žáci první a druhé třídy na exkurzi do Josefova. Čekal nás tu program, kdy si žáci mohli vyzkoušet, jak se žilo vojákům v pevnosti - s lucernou procházeli podzemní chodby, poznávali různé zvuky, hledali dělové koule. Za splněné úkoly dostali části mapy,která je po složení dovedla k pokladu. Exkurze se všem velmi líbila.
Mgr. Jana Mejdrova, Mgr. Markéta Lánska
Ve čtvrtek 12. 5. proběhl ve druhé třídě výchovně-vzdělávací projekt Květinový den. Žáci vyrobili barevné květiny do oken, společně vyzdobili chodník a zasadili květiny do květináče před školou. Tento den jsme si všichni užili.
Mgr. Markéta Lánská
V pondělí, dne 9. května, jsme si na kroužku ruského jazyka připomněli 71. výročí konce druhé světové války. Právě na tento den připadá jeden z nejdůležitějších ruských státních svátků День Победы – Den vítězství. Nejprve jsme si udělali malé povídání o tzv. Velké vlastenecké válce. Diskutovali jsme o důvodech porážky Němců v SSSR. V počítačové učebně jsme ve skromném počtu žáků nejprve hledali pojmy z 2. sv. války a pak si žáci samostatně prohlíželi videa, která se týkala např. blokády Leningradu, obléhání Stalingradu či bitvy u Kurska. Hlavně chlapce toto velmi zajímalo. Na závěr jsme si prohlédli několik videoodkazů z Rudého náměstí, kde v různých letech probíhá tzv. Парад победы. Poslechli jsme si Šostakovičovu Leningradskou symfonii a zapálili svíčku na památku padlým ve druhé světové válce u pomníku na návsi v Chomuticích.
Mgr. Tomáš Sůva
Dne 9. 5. 2016 navštívilo naši školu Divadélko pro školy z Hradce Králové. Již tradičně si hradečtí herci pro naše žáky připravili dvě představení. Žáci 1. – 4. třídy zhlédli pohádku Nová dobrodružství veverky Zrzečky. Šlo o kombinované loutkoherecké představení, vyprávění ze života lesních zvířátek, ztvárněných maňáskovými loutkami, kterým dodává život především komunikace s živými herci i s dětmi z publika. Žáci 5. – 9. třídy viděli představení s názvem Divadelní cestopis aneb Evropou od renesance po realismus, které je souborem ukázek z nejslavnějších evropských divadelních her od středověku.
Mgr. Veronika Kykalová
Ve středu 4. května se šesťáci sešli u kratšího projektu s názvem „Cooking (English in the kitchen)“. Hravou formou se tak seznámili se slovní zásobou týkající se kuchyně, potravin a vaření. Během projektu se žáci rozdělili na malé skupinky, které společně vypracovaly projekt, psaly recept a pojmenovávaly potraviny v anglickém jazyce. Současně však pomáhaly při přípravě palačinek a bramborových placek. Oba recepty jsou součástí učebnice anglického jazyka. Děti si zadané téma užily a rády by se sešly u dalšího podobného projektu.
Magda Koudelková
Dubnový měsíc jsme si v 6. ročníku o hodinách informatiky vyzkoušeli prezentovat naše projektové práce, které žáci vytvářeli v programu Microsoft Powerpoint. Všichni se do projektu pustili s velkou chutí a nadšením. Mohli totiž svým spolužákům odprezentovat jakýkoli jimi zvolený referát či téma, které si sami vybrali dle svých zájmů a koníčků. Nutno podotknout, že se jim práce velice zdařila. Měli jsme tu krásné a velmi kvalitně zpracované práce k tématům zvířat, počítačových her, aut, oblíbených osobností, států apod. Žáci své výtvory předváděli před celou třídou na dataprojektoru. Povídali jsme si o tom, jak zaujmout své posluchače a některým z nich se to povedlo opravdu znamenitě. Potlesku a vysokého uznání se dočkali skoro všichni, a však nejvíce překvapil Honza Šťastný se svou „přednáškou“ o atomových zbraních a Vojta Prchlík, který nás okouzlil svými znalostmi zvukových reproduktorů. Rád bych pochválil žáky a žákyně za to, s jakou mírou a kvalitou se dokázali připravit na svou prezentaci, kterou jsme nacvičovali o vyučovacích hodinách. Úspěšně si tak vyzkoušeli, jaké to bude, až budou v 9. ročníku prezentovat své absolventské práce.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve středu 5. května zavítal do naší školy pracovník Pedagogicko-psychologické poradny v Jičíně Mgr. Luboš Toman. Pro 6. a 8. třídu si připravil interaktivní program, ve kterém žáci hodnotili vztahy a klima ve třídě. Pod vedením lektora odhalovali, jak jejich třídní kolektiv funguje, co by bylo třeba změnit. Přednášky pana Tomana jsou mezi žáky velmi oblíbené.
Mgr. Hana Tulková
Dubnový měsíc jsme se v 5. ročníku věnovali osobě a literárnímu počinu Eduarda Štorcha, rodáka z nedaleké Ostroměře. Na články z jeho knih jsme narazili již na podzim v čítance, a proto jsme se rozhodli, že si o něm povíme trochu víc. O hodinách čtení jsme si tak společně četli knihu Lovci mamutů. Povídali jsme si o životě pravěkých lidí a nepřímo jsme tak mohli navázat na zářijovou exkurzi do archeoparku Všestary, která se nám moc líbila. Některým žákům se kniha četla lépe, některým o něco hůře. Přece jen se spíše jedná o chlapeckou literaturu. Na závěr jsme vyplnili několik pracovních listů. Na mapě ČR jsme si vyznačili cestu našich hrdinů v knize a povídali si o archeologických nalezištích v Dolních Věstonicích. Zhlédli jsme i film s osobitým hlavním hrdinou v podání Jiřího Bartošky – Osada havranů. Protože nás teď počasí trochu zlobí, přesunuli jsme naplánovaný pěší výlet do Ostroměře zhruba na polovinu dalšího měsíce. Máme v plánu si projít zdejší stezku Eduarda Štorcha a Karla Zemana, a prohlédnout si muzeum. Tak nám držte pěstičky, ať nám vydrží pěkné počasí.
Mgr. Tomáš Sůva
V hodinách němčiny jsme se několik vyučovacích hodin věnovali práci na projektu Meine Hobbys. Obsahem projektu byly zájmy a koníčky žáků a jejich blízkých. Téma zpracovali také po výtvarné stránce formou koláže. Žáci pracovali se slovníky popř. s překladači, obohatili si slovní zásobu, procvičili si tvoření vět a jejich správný slovosled. Každý svůj projekt následně představil a odprezentoval spolužákům.
Mgr. Jana Radoberská
Představujeme jarní tvoření v kroužku tvořivosti: obrázek z kamínků - ptáčkové na větvičce, stojánek na pastelky z dřevěných špachtlí, výroba zdravých pomazánek na chuťovky, dárečky pro maminky - vázička ozdobená ubrouskovou technikou a přáníčka ke Svátku matek.
Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Jana Mejdrová
Ve středu 4. května proběhl ve 3. třídě projekt ke Svátku matek. Již dva týdny předem se děti naučily básně o maminkách a zasadily si „svoji“ květinu - muškát. Tentokrát si vlastnoručně vyzdobily pro svoji maminku perníkové srdce a vyrobily přání - zápich v podobě srdíčka s věnováním. Všichni chlapci i děvčata se již těší na tuto neděli, až budou moci popřát své mamince za lásku, péči a starostlivost.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 4.5. proběhla v 5. třídě netradiční hodina hudební výchovy. Dívky si připravily ukázku hry na hudební nástroje. Písně, které ostatní znali, jsme si zazpívali.
Mgr. Markéta Lánská
Ve středu, dne 4. května jsme se s mladšími žáky ze 3., 4. a 5. ročníku vydali na fotbalové hřiště na hořickém vrchu Gothard, kde jsme měli odehrát další ročník tradičního poháru McDonlads Cup. Všichni jsme se na to celý rok moc těšili, posledních pár týdnů jsme se připravovali ve školní tělocvičně v rámci jednotlivých soustředění na úspěšný vstup do turnaje. Počasí k nám však bylo neobyčejně kruté a podmínky velmi náročné. Hustě pršelo a bylo chladno. Ani na chvíli jsme však neuvažovali o tom, že bychom turnaj vynechali a zůstali doma. Žáci hráli s velkým nasazením a chutí. Hodlali jsme totiž minimálně vyrovnat loňské druhé místo a následný postup do okresního kola v Jičíně.
Hráči z nejmladší kategorie si nakonec vůbec nezahráli, a to z důvodu nedostatečného zastoupení dalších mančaftů. Bez možnosti se předvést tak přímo postupovali hráči z 1. a 2. ročníku ZŠ Miletín a ZŠ Na Daliborce. Tytéž školy si vybojovaly postup i ve starší kategorii.
Chomutičtí hráči byli již před začátkem turnaje pasováni ostatními dětmi i učiteli do role „jasných“ postupujících, což jim, dle mého názoru, nepatrně svázalo nohy. Ztráta koncentrace se bohužel projevila hrubými chybami v rozehrávce ve vlastním obranném pásmu. Místy až rofesorský přístup a hrubé podcenění svého soupeře zapříčinilo zaslouženou porážku 0:3 od týmu ZŠ Na Daliborce. Co naplat, že jsme v prvním utkání rozdrtili výběr ze ZŠ Komenského poměrem 7:0, když se po krásných golech prosadili V. Petráček, J. Sedláček, R. Mládek, M. Mádle a J. Jon. Solidní práci odvedli i další hráči – J. Mucha, T. Kořínek, R. Veselý, A. Pirkl a J. Kindl. Potřeba bodovat v posledním utkání se ZŠ Miletín nás přinutila přeskupit řady. I když jsme vedli po krásné individuální akci našeho kapitána Kuby Sedláčka, za malou chvíli bylo vyrovnáno a nám nezbývalo nic jiného, než poslat Kubu Zummera do útoku. V bráně jej zastoupil Tom Kořínek, a však nakonec jsme stejně svému soupeři podlehli poměrem 1:4.
Konečné třetí místo však rozhodně není zklamáním. Důležité je, že si žáci dobře zahráli a na podmáčeném trávníku se nikomu nic nestalo. Věcné ceny potěšily každého z nás.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve středu 27. dubna se uskutečnil projekt "Učíme se společně". Byl to projekt, při kterém nás třeťáky učili žáci a žákyně 7. třídy. První hodinu jsme vyráběli deníček, druhou hodinu jsme měli angličtinu. Dostali jsme pracovní listy, které jsme společně doplňovali. Třetí hodinu jsme dokončili deníček a potom jsme měli český jazyk. Pracovali jsme na interaktivní tabuli a vyplňovali pracovní listy. Za každý hotový úkol jsme si mohli nalepit jeden dílek pejska a vybarvit. Čtvrtou hodinu jsme měli prvouku a matematiku. Při matematice jsme počítali úkoly v pracovních listech a na interaktivní tabuli. Při prvouce jsme poznávali různé přírodniny, např. horniny, kosti, brouky, hady, ptáky, různé rostliny. Poslední hodinu se v tělocvičně odehrál turnaj ve vybíjené. Chlapci ze 7. třídy nás rozdělili do čtyř družstev. V každém družstvu hráli sedmáci a my třeťáci. Po ukončení turnaje všem družstvům předala třídní učitelka 7. třídy Jiřina Novotná drobné odměny. Výhercům jsme zatleskali.
Projekt se nám všem moc líbil, sedmáci ho totiž měli moc pěkně připravený. Učili nás, bavili se s námi, a když jsme si nevěděli rady s nějakým úkolem, pomáhali nám.
Aneta Mádlová, Eduard Barchini, Nela Bímová
Při hodinách zeměpisu žáci 6. třídy získali mnoho zajímavostí o flóře a fauně v jednotlivých podnebných a vegetačních pásech na Zemi. S radostí se zapojili do samostatných prací, v nichž zhodnotili své znalosti o životě na naší Zemi a doplnili je svými příspěvky, obrázky a tajenkami. Ze svých výsledných prací měli ohromnou radost a za domácí úkol si dobrovolně zpracovávali další přírodní krajiny. Mojí největší odměnou bylo obrovské nadšení žáků pro tuto práci.
Mgr. Jitka Pourová
V úterý 26.4. 2016 zahájili žáci druhé a třetí třídy plavecký výcvik. Všichni se těšili a zdárně výcvik zahájili.
Mgr. Eva Ďoubalová a Mgr. Markéta Lánská
Dne 26. dubna se uskutečnil projekt „Učíme se společně“. Žáci 8. ročníku si připravili pro 4. ročník dopoledne plné zajímavých aktivit a soutěží. V rámci hodiny českého jazyka si žáci zahráli štafetu na vyjmenovaná slova, která potrápila nejen čtvrťáky, ale i osmáky. Poté následovala práce s pracovním listem. Své znalosti týkající se podstatných jmen (určování rodu, vzorů) si žáci procvičili při práci s interaktivní tabulí. Další hodina byla věnována tělesné výchově. V úvodu se žáci rozcvičili za doprovodu hudby. Poté byl pro žáky 4. třídy připraven turnaj ve vybíjené, ve kterém se bok po boku utkaly obě třídy. Všichni žáci šli do hry s velkým nasazením. V hodině matematiky žáci procvičovali sčítání a odčítání pod sebou. Během hry nazvané „Kácení stromů“ žáci ověřili své znalosti z násobilky. Další cvičení byla připravena za využití interaktivní tabule. Poslední společná hodina byla ve znamení kreativního tvoření. Žáci si vyzkoušeli techniku frotáže, pomocí níž si vytvořili obrázky plné jarních květin, které budou zdobit jejich třídu. Na závěr došlo k vyhlášení vítězů turnaje ve vybíjené. Vítězi se stali všichni žáci 4. třídy, kteří za svou práci a snahu byli odměněni diplomem a sladkostmi. Během projektu panovala příjemná a přátelská atmosféra, během níž si žáci vzájemně pomáhali.
Mgr. Jana Kykalová
V pátek, 22. dubna, jsme v 5. ročníku absolvovali projektový den k tématu lidských smyslů. Nejprve jsme si udělali krátký teoretický úvod, pak jsme vyplnili příslušné pracovní listy. K poslechu nám hrál vybraný playlist sestavený samotnými žáky. Každý nám představil svou nejoblíbenější písničku. Zazněly skladby jak moderního rázu, tak řekněme klasické, které poslouchali naši rodiče. O místo na slunci si to tak rozdal Ben Cristovao s kapelou Olympic, Justin Bieber se starými dobrými Kabáty a nakonec se nám předvedl i asijský zázrak Gentleman. Žáci byli rádi, když mohli svůj hudební vkus představit svým kamarádům.
Diskutovali jsme nejen o prevenci ochrany jednotlivých smyslových ústrojí, ale i o možných poškozeních. Vyráběli jsme si nitkový telefon, zkoušeli základní dorozumívání v prstové abecedě a na příslušných pracovních listech jsme vyplnili naše jména a bydliště ve znacích Braillova písma.
Následně jsme se zavázanýma očima trénovali své chuťové dovednosti, když jsme degustovali různé druhy potravin a pochutin, které jsme si přinesli. Žáci byli nadšení, a však pomyslný vrchol je teprve čekal. Vyzkoušeli si, jaké to je být slepcem a ocitnout se v „neznámém prostředí.“ Vyhnout se některým „překážkám“ na školním hřišti byl pro některé takřka neřešitelný problém. I když se mohli spolehnout na pomoc svého kamaráda ve dvojici, všichni uznali, že to nebylo jednoduché. Ale legrace byla výborná. Na závěr jsme ještě ve třídě vybarvili papírové čarodějnice a pak si žáci vyzkoušeli svůj přesný hmat, když jejich úkolem bylo rozpoznávat předměty v tmavé krabici. Stoprocentně úspěšné byly jen J. Lepšíková a B. Brynychová. Zdá se však, že si celý den všichni páťáci užili.
Mgr. Tomáš Sůva
V sobotu 16. dubna se na Obecním úřadě v Chomuticích sešli rodiče s nově narozenými občánky. Pan starosta Zdeněk Rajm je přivítal do života. Žákyně naší školy pod vedením paní učitelky Radoberské zpestřily tuto událost svým vystoupením. Přejeme maličkým i jejich rodičům hodně zdraví.
Mgr. Hana Tulková
Dne 15. 4. proběhl projekt „Jaro“. Na začátku jsme si zazpívali a poslechli jarní písničky, povídali si o změnách v přírodě. Rozdělili jsme se do skupinek, každá skupinka plnila zadané úkoly v pracovních listech, na závěr jsme si ukázali a zaseli semínka bylinek a zeleniny.
Mgr. Jana Mejdrová
Dne 12. 4. 2016 na naši školu zavítala Zdeňka Štrohalmová, která vystudovala sklářskou školu v Železném Brodě, aby žákům předvedla ukázku výroby skleněných figurek. Žáci I. stupně a dívky z výtvarného kroužku si nejprve vyslechli přednášku o výrobě skla a následně zhlédli výrobu konkrétního skleněného zvířátka. Odměnou všem žákům byl dáreček v podobě skleněného zvířátka, které si odnesli domů.
Mgr. Veronika Kykalová
V rámci projektu Ovoce do škol, které ho se naše škola již několik let účastní, měli žáci 1. stupně možnost ochutnávky exotického ovoce a méně známých druhů zeleniny. Zkusili chuť vodního melounu, granátového jablka, mochyně, papáji, avokáda. Okusili řapíkatý celer, různé druhy listových salátů, červenou řepu, ředkev. Věříme, že nové chutě přispějí k pestrému jídelníčku našich dětí.
Mgr. Hana Tulková
V únoru proběhlo školní kolo pěvecké soutěže, z něhož byli vybráni zpěváčci, kteří budou naši školu reprezentovat na Novopackém slavíčkovi. Po pilném nacvičování nás 30. března čekala "generálka" u babiček a dědečků v Oboře. A pak přišel den D. Ve středu 6. dubna se již po 21. rozezněla budova novopackého gymnázia hudbou a hlavně zpěvem. Jako již tradičně se této pěvecké soutěže zúčastnilo velké množství malých i velkých zpěváků, mezi nimž nechyběli ani naši žáci. Letos se do Nové Paky vydaly Tereza Housková (2. třída), Nela Bímová, Lucie Píšová (3. třída), Klára Tesařová (5. třída), Tereza Jónová (6. třída), Iveta Kloutvorová a Eliška Francová (9. třída). Všechna vystoupení byla velmi vydařená, každý se snažil porazit trému a zabojovat ve velké konkurenci. A nepřijeli jsme domů s prázdnou. Terezka Housková se umístila ve stříbrném pásmu a Nelinka Bímová obsadila ve své kategorie krásné 2. místo.
Mgr. Jana Radoberská
Ve středu 6. dubna navštívili žáci a žákyně 3. třídy obecní knihovnu v Chomuticích a besedovali s místní knihovnicí paní Ivanou Dostálovou. Prohlédli si, jaké žánry se tu nabízí a někteří si zapůjčili zajímavé knížky.
Mgr. Eva Ďoubalová
Měsíc březen jsme hodiny němčiny v deváté třídě věnovali projektu Körperteile. Žáci, rozdělení do dvou skupin na kluky a holky, nejprve výtvarně zpracovali lidskou postavu, kterou následně opatřili popisem jednotlivých částí lidského těla (samozřejmě německy). Potřebná slovíčka si žáci pečlivě vyhledali ve slovnících nebo na překladači. Potom, co byly takto vytvořené studijní materiály umístěny ve třídě, se žáci seznámili s frází "Was tut dir weh?" a naučili se na ni odpovídat. K tomu bylo nezbytné zopakovat si přivlastňovací zájmena a naučit se tvary zájmen ve třetím pádě. Zároveň tvořili složeniny: Kopfschmerzen atd. Celá práce byla zak ončena malým testíkem.
Mgr. Jana Radoberská
Březnový měsíc jsme se v 5. ročníku věnovali projektu zaměřenému na třídění odpadu. Pro mnohé žáky to bylo v podstatě opakování, a proto jsme se rozhodli pojmout projekt trochu jinak. Naším cílem bylo zjistit pomocí dotazníků, které jsme roznášeli po všech třídách naší školy, jak jsou na tom naši spolužáci se znalostmi ohledně třídění odpadu. Otázky do dotazníků vymysleli naši žáci sami a chlapci na hodině informatiky je pak přepsali do počítačové podoby. Výsledné údaje jsme si pak prezentovali a hodnotili. Zdá se, že většina respondentů, tj. žáků chomutické školy, má o tématu přehled. Většina z nich si rovněž myslí, že recyklace je užitečná a mnoho z nich se snaží doma svůj odpad třídit.
V rámci projektu jsme vyplnili rovněž několik pracovních listů a využili jsme interaktivní tabuli. Taktéž jsme vypracovali některé úkoly v rámci soutěže Recyklohraní, které se naše škola účastní. Mohli jsme tak s laskavým dovolením naší paní hospodářky nahlédnout do školní kuchyně, kde nám úžasné paní kuchařky ukázaly, jak se loupou brambory a dělá bramborová kaše. Třídní nástěnky máme vyzdobeny informačními panely, které si žáci vyrobili. V současné době se chystáme na finální úkol – výrobu tzv. ekoerbu, tedy chomutického znaku z plastových víček. Tak nám držte palce a třiďte dál odpad.
Mgr. Tomáš Sůva
1. 4. proběhl ve druhé třídě zábavný projekt: Aprílový den - Popletený den. Všichni přišli tento den oblečeni popleteně, což se žákům velice povedlo. Celý den plnili popletené úkoly, opravovali popletené věty a vzájemně na sebe vymýšleli různé žertíky. Popletený den se povedl a všem se moc líbil.
Mgr. Markéta Lánská
Všichni žáci naší školy se zúčastnili vzdělávacího programu "Zdravá pětka". Zopakovali si zásady zdravé výživy, ochutnávali zeleninu, sestavovali stravovací pyramidu. Ti starší si některé ze zdravých pokrmů sami připravili.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek, dne 31. března, jsme se staršími žáky z 8. a 9. ročníku vyjeli na okrskové kolo v halové kopané do Hořic. Základní sestava nebyla nejsilnější, některé opory se totiž nechtěly zúčastnit. Nastoupili jsme tedy ve složení V. Těšínský, J. Tázler, K. Noga, M. Nožička, L. Tonar a P. Gabriel. Nás výkon měl vzestupnou tendenci, když jsme v prvním zápase prohráli s družstvem z Miletína poměrem 0:5 a pak v dalším zápase se silným výběrem z hořického gymnázia dokonce rozdílem osmi branek, tedy 0:8. Ani náš brankář V. Těšínský nedokázal pochytat všechny šance, do kterých se naši protihráči vskutku velmi snadno dostávali. Nutno však podotknout, že jsme byli ve velice těžké základní skupině s dvěma aspiranty na celkové prvenství.
Bylo nanejvýš nutné, abychom před závěrečným zápasem o celkové 5. místo přeskupili naše řady. Do brány se tak přesunul P. Gabriel a V. Těšínský šel do pole. Taktický tah vyšel na jedničku, protože Petr chytal znamenitě a Víťa se hned střelecky prosadil. Je třeba vyzdvihnout solidní výkon v defenzivě od M. Nožičky, který se tam přesunul po nepříliš povedeném výkonu na hrotu.
I když se předposlední příčka na turnaji může zdát málo, je třeba zdůraznit, že žákovský výběr se po ukončení turnaje, jehož vítězi se stali žáci ze ZŠ Na Habru, zúčastnil turnaje dalšího. Toho se zúčastnily celkem 4 týmy a Chomutice zde dokázaly zvítězit, když si nejprve poradily s družstvem z Cerekvice poměrem 2:1 a pak ve finále zdolaly i tým z Miletína, tentokrát 1:0. Byla to tak sladká a více než vítaná odplata a zadostiučinění. Výsledky se však nepočítaly, bohužel. Věřím, že si žáci zahráli kvalitní fotbal a nabrali cenné zkušenosti do příštího ročníku.
Mgr. Tomáš Sůva
Čtvrťáci se na Velikonoce moc těšili, i sluníčka jsme se dočkali. V rámci projektu jsme se dozvěděli, proč jsou Velikonoce pokaždé jindy a proč se odedávna pletly pomlázky z vrbového proutí. Také jsme si zopakovali velikonoční koledy, povídali si o zvycích a zhotovili si jarní dekorace.
Mgr. Eva Sobotová
V úterý 15. března jsme při kroužku tvořivosti vyráběli velikonoční věnečky.
Mgr. Jana Mejdorvá. Mgr. Eva Ďoubalová
Projekt Velikonoce proběhl ve 3. třídě ve dnech 21. - 23. 3. Děti si vyrobily pomlázky, velikonoční dekorace - slepičky, zápichy, kraslice v osení, seznámily se se s velikonočními tradicemi, naučily se velikonoční koledy, ochutnaly tradičního beránka a mazanec.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 29.3. se žáci osmé třídy vypravili do jičínského Regionálního muzea a galerie, kde si vyslechli přednášku o prusko-rakouské válce. Žáci si na vlastní kůži mohli vyzkoušet taktiku boje. Do rukou jim byly dány dokonce i dobové pušky. Poté následovala přednáška a výstava věnovaná historii chleba. Žáci se seznámili s vývojem chleba od pravěku, jeho symbolikou, ale i jeho úlohou v jičínských dějinách.
Mgr. Jana Kykalová
Stalo se již tradicí, že před Velikonocemi se scházíme ve škole při výrobě svátečních dekorací. Letošní nabídka byla pestrá, zájemci měli z čeho vybírat. Nejvíce se tvoření líbilo těm nejmenším žákům, ale zapojili se i maminky, babičky a tatínkové. Děkujme všem za účast.
Mgr. Hana Tulková
Ve školní družině se už nemůžeme dočkat jara. Učíme se koledu, malujeme a zdobíme kraslice různými technikami, z vajíček vyrábíme velikonoční zajíčky i kočičky. Na okně pěstujeme řeřichu a poté co jsme se naučili poznávat jarní květiny, uspořádali jsme květinovou soutěž, ve které zvítězil Vojtík Kanta.
Alice Prchlíková
V úterý, dne 22. března, přesně na Světový den vody se žáci třetího a pátého ročníku vydali na prohlídku čističky odpadních vod do blízké Ostroměře, kde na nás už netrpělivě čekal místní sympatický pracovník, který zde vysvětlil hlavní podstatu celého zařízení. Povídali jsme si o tom, co bychom neměli do kanalizace vylévat. V závěru přednášky žáci vyplnili soutěžní pracovní list a na památku dostali malé dárečky. Počasí k nám nebylo příliš přívětivé, foukal studený vítr, ale přesto jsme vše zvládli bez komplikací. Byla to krásná procházka a vše se nám to moc líbilo.
Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Tomáš Sůva
V 8. a 9. třídě proběhl ve dnech 15. a 17. 3. 2016 projekt „Velikonoce“, v jehož rámci žáci vytvářeli nejrůznější velikonoční dekorace. Žáci 8. třídy si vyzkoušeli techniku mramorování, kterou využili při tvorbě velikonočního stromečku. Dále pak si zhotovili zápich do květináče v podobě zajíčka a slepičku posazenou v slaměném věnečku. Žáci 9. třídy si naaranžovali květináče z vrbových proutků, umotali z vlny ovečku a z nabarvených a nalakovaných vajíček upletli věneček.
Veronika Kykalová
S malým zpožděním došlo k instalaci modelu Sluneční soustavy vytvořeného v rámci projektu “The Solar system“ žáky šesté třídy. Výsledné dílo zdobí učebnu šesté třídy a žáci jsou na výtvor náležitě pyšní.
Magda Koudelková
V úterý 15. března malá skupinka žáků osmé třídy zrealizovala krátký projekt v anglickém jazyce s názvem Fitness and Health. Z reklamních letáků si vystříhali obrázky potravin, tyto opatřili anglickými názvy a rozdělili je na dvě skupiny - zdravé a nezdravé. Ke každému projektu poté ještě přidali několik vět týkajících se rozdělení potravin v jednotlivých skupinách. Tímto projektem si žáci rozšířili a zdokonalili stávající slovní zásobu.
Magda Koudelková
Ve středu 16. března se žáci šesté třídy vrátili alespoň na jedno dopoledne do malých lavic druhé třídy, kde strávili první čtyři roky svého školního života. V tento den se totiž konal společný projekt šesté a druhé třídy s názvem Učíme se společně. Děti se rozdělily do smíšených dvojic, tedy každý šesťák dostal na starost jednoho druháka. Takto společně začali pracovat na pracovních listech, nejprve z českého jazyka, poté matematiky, společně zhlédli prezentaci o jarních květinách, na jejímž základě opět vyplnili jeden pracovní list. Jedním z úkolů zde bylo například poznat několik živých vzorků jarních květin a zapsat jejich názvy do listu. V další části se pak dvojice vrhly do výroby velikonočního zajíčka. V závěru dopoledne si obě třídy zazpívaly a někteří žáci si dokonce i zatančili. Práce se všem líbila, děti se seznámily, blíže poznaly, ale hlavně zjistily, že by se obě třídy opět rády sešly při některém z dalších projektů.
Markéta Lánská a Magda Koudelková
Dne 16. 3. a 18. 3. proběhl v 1. třídě projekt „Velikonoce“. Žáci se seznámili s historií, zvyky a tradicemi. Pracovali ve skupinkách a každý žák plnil zadané úkoly, ozdobili si vajíčka a vyrobili velikonočního zajíčka. Všem se práce velmi zdařila.
Jana Mejdrová
V úterý 15. 3. jsme přivítali divadelní soubor Damiánek ze Sobčic s představením S čerty nejsou žerty. Naši současní i bývalí žáci předvedli nádherný herecký výkon, za který byli odměněni velkým potleskem. Velmi oceňujeme práci všech, kteří se nastudování podíleli.
Mgr. Hana Tulková
Výrobek | Cena |
---|---|
1. zajíček z květináčku | 30,- Kč |
2. šperkařství - náramek | 20,- Kč |
3. šperkařství - náušnice | 15,- Kč |
4. šperkařství - andělíček | 20,- Kč |
5. velká slepička z provázku | 35,- Kč |
6. slepička s vajíčkem | 10,- Kč |
7. slepička s kuřátkem z vlnité lepenky | 20,- Kč |
8. ovečka na vrbových proutcích | 10,- Kč |
9. košíček z vlnité lepenky | 15,- Kč |
10. vajíčko z vlnité lepenky - zápich | 10,- Kč |
11. věneček | 25,- Kč |
12. čmelák | 20,- Kč |
13. ptáček – zápich | 10,- Kč |
V úterý 8. března ženy v Chomuticích společně sešly k oslavě jejich svátku. Kulturní program si připravily děti z mateřské školy a sboreček ze základní školy. Ženy potěšila i kytička od obecního úřadu a drobný dáreček od žáků 6. třídy.
Jana Šťastná
Dne 2. března soutěžili třeťáci v tradičním Gymnastickém čtyřboji. Žáci a žákyně cvičili sestavy na žíněnkách, lavičce, kruzích a předvedli pěkné přeskoky na bedně. Na předních místech se tentokrát umístila samá děvčata díky perfektně provedeným sestavám.
Pořadí | Body |
---|---|
1. Nela Bímová | 40 |
2. Aneta Mádlová | 39 |
3. Vendula Stuchlíková | 37,5 |
4. Iveta Staníčková | 37 |
5. Lucie Píšová | 36,5 |
6. - 7. Andrea Synková, Radek Veselý | 36 |
8. Dominik Zahradník | 33 |
9. - 10. Adam Pirkl, Eduard Barchini | 32 |
11. Ondřej Kracík | 27 |
12. Jan Kubaliak | 25 |
13. Adam Svoboda | 24,5 |
Všem cvičencům patří gratulace za snahu!
Mgr. Eva Ďoubalová
Při kroužku tvořivosti, který byl 23. února, jsme vyráběli tvarohové a jablkové smaženky z chlebíčkové veky. Smaženky obalené ve skořicovém cukru všem chutnaly.
Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Jana Mejdrová
Dne 2. 3. proběhl v 1. třídě projekt „Veselé zoubky“. Na interaktivní tabuli jsme společně řešili úkoly, které byly zaměřeny na prevenci zubního kazu, z jakých částí se zub skládá, co bychom měli jíst, aby se kaz tvořil co nejméně. Podívali jsme se na krátký příběh o Hurvínkovi s příznačným názvem „Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“. V závěru projektu jsme si ukázali a každý předvedl, jaksi své zoubky má správně čistit a pečovat o ně.
Mgr. Jana Mejdrová
Dne 24.2. a 26.2. proběhl v 1. třídě projekt ,,Masopust". Společně jsme si vyprávěli o zvycích, o masopustním veselí, o masopustním průvodu. Ve skupinkách jsme si vymodelovali dobroty, které se o masopustu jedly. naučili jsme se říkadlo o masopustu, doplnili pracovní listy a vyrobili si masky. Všem se práce podařila.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve čtvrtek, dne 3. 3. jsme se s pátou třídou vydali do Jičína, kde nás čekala interaktivní prohlídka regionálního muzea hry. Počasí se naštěstí umoudřilo a nám nebránilo nic v cestě. Z autobusového nádraží jsme se přesunuli do zámeckého parku, kde jsme si prohlédli hradby a řekli si několik málo slov o historii našeho okresního města. Pak už nás čekala skoro tříhodinová přednáška o historii a vývoji Jičínska. Nejprve jsme si ve sklepeních připomněli výbuch jičínského zámku v 17. století, pak jsme s kouzelnou hůlkou Albrechta z Valdštejna vyzkoušeli všechny muzejní hry a přístroje. Vyplňovali jsme také pracovní listy. Prohlédli jsme si interiér kostela sv. Jakuba Většího a v závěru si pak zahráli loutkové divadlo, což se žákům velmi líbilo. Prohlédli jsme si také mechaniku vodního mlýnu. Po splnění všech úkolů se nám otevřela tajemná komnata Albrechta z Valdštejna. Připomněli jsme si rovněž 150. výročí prusko-rakouské války, jejíž bojiště se nacházejí nedaleko odsud. Žáci si vyzkoušeli, jak moc obtížné bylo tehdy manipulovat se střelnými zbraněmi – předovkami a zadovkami.
Obrovský dík patří zdejší lektorce, sympatické paní Janě Kořínkové, která se o nás ve svém muzeu doslova královsky postarala. Nejenže umožnila žákům vstup zdarma, ale i ochotně odpovídala na všechny naše všetečné dotazy.
Po návštěvě muzea jsme si šli prohlédnout Valdickou bránu a Valdštejnovo náměstí. Bohužel nám však už nezbyl čas na původně plánovanou jičínskou synagogu a lipovou alej u Valdic. I tak se ale výlet nadmíru vyvedl a žáci si den užili.
Mgr. Tomáš Sůva
poslední týden únorového měsíce jsme se v 5. ročníku věnovali vlastivědnému projektu náš region. Nejdříve se žáci seznámili se základy heraldiky, aby se následovně pokusili vytvořit své vlastní znaky a erby. Nutno podotknout, že se jim práce moc povedla. V další části projektu si popisovali erby obcí, ve kterých žijeme a pak jsme zkusili vymyslet znaky vesnic, jejichž erby se nám nepodařilo dohledat. Povídali jsme si o Východních Čechách, část projektového týdne jsme absolvovali v počítačové učebně, kde jsme pracovali se školními výukovými programy. Zaměřovali jsme se především na kulturní památky a potencionální turistické cíle. Ve dvojicích jsme pracovali s informačními letáky a diskutovali jsme o kladech a záporech života na vesnici. Ve skupinách si pak žáci připravili prezentaci své rodné vesnice. Zaměřili se nejen na historii, ale i na kulturní úroveň a možnosti do budoucna. Celkem nám bylo představeno osm vesnic - Chomutice, Obora, Nevratice, Sobčice, Třtěnice, Staré Smrkovice, Ohnišťany a Kovač. Projekt zakončíme ve čtvrtek 3. března, kdy máme naplánovanou exkurzi do jičínského Muzea hry.
Mgr. Tomáš Sůva
Dne 24. února se sešli žáci šesté a čtvrté třídy u krátkého společného projektu s názvem “Day with English”. Děti pracovaly ve skupinkách a po úvodní rušné části se všichni zapojili do projektu velmi hezky. Nejprve každá skupinka obdržela sáček se slovy, jež měly děti roztřídit do několika kategorií a zapsat a zakreslit toto členění na arch papíru za pomoci doprovodných obrázků. Poté každá skupinka obdržela další sáčky s různými slovy, která bylo nutné seřadit a zapsat ve správném pořadí do pracovního listu. Některá slova (například zvířata) bylo nutné i zakreslit. V závěru čtvrťáci luštili tajenky a osmisměrku, které si pro ně připravili šesťáci. Zábavnou formou si tak obě třídy procvičily, rozšířily a upevnily své znalosti anglického jazyka. V budoucnu by se obě třídy rády setkaly při některém z dalších projektů.
Mgr. Magda Koudelková a Mgr. Eva Sobotová
Ve čtvrtek 11. února jsme se šestou třídou prožili netradiční výtvarnou výchovu. Nejprve se šesťáci rozdělili na dvě skupinky. Jedna připravovala výukové materiály na projekt „Day with English“, který bude v brzké době uskutečněn společně se žáky čtvrté třídy. Druhá skupinka realizovala krátký projekt „Slané pečení“, během kterého děti vytvářely výrobky, jež budou brzy předány blízkým a známým jako dárečky pro radost.
Mgr. Magda Koudelková
Každý rok se žáci 1. stupně těší na karneval. Ten letošní se konal v pátek 12. února. Po krátkých přípravách vyrazily masky na parket. Vybrat nejzdařilejší kostýmy bylo velice náročné, tento úkol deváťákům nikdo nezáviděl. Odměnu ale dostali všichni. Poděkování patří také našim nejstarším žákům, kteří pomáhali s přípravou a organizací soutěží pro své mladší kamarády.
Alice Prchlíková
Třeťáci většinu čtvrtečního dopoledne strávili v počítačové učebně. Při angličtině si procvičovali slovní zásobu, zkusili si doplňovací cvičení. Také při českém jazyce a matematice využili nově instalované výukové programy.
Mgr. Hana Tulková
V rámci týdne na téma Zdraví jsme si ve družince vyzkoušeli obvazovou techniku, dozvěděli se, jak správně poskytnout první pomoc, nacvičovali jsme pohotové reakce v nebezpečných situacích. Na závěr jsme si uspořádali zdravou hostinu. Nachystali jsme si jednohubky z celozrnného pečiva s různými druhy pomazánek a ovocné a zeleninové talíře. Všem nám moc chutnalo.
Alice Prchlíková
V lednu proběhl ve 3. třídě projekt Zima. Děti si vyzdobily třídu i chodbu svými výtvory. Poznávaly, jaké jsou zimní sporty, staly se prodavači sportovních potřeb a s pomocí interaktivní tabule a pracovních listů si připomněly, co dělají lesní zvířata v zimě.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrteční podvečer byly kulturní komisí při Obecním úřadu v Chomuticích pozvány místní ženy do budovy školy. Připraveno pro ně bylo vystoupení sboru a sborečku. Pod vedením Mgr. Jany Radoberské zazpívaly žákyně různé písně, největší úspěch ale měly písně lidové. Po programu následovalo promítání fotografií z obecních akcí a malé občerstvení.
Jana Šťastná
V den vysvědčení, tj. dne 28. ledna 2016, jsme se se žáky šesté třídy pustili do projektu Sluneční soustava - The solar system. Jak již sám název napovídá, jednalo se o propojení znalostí z oblastí přírodních věd a anglického jazyka. V první části vyplňovali žáci pomocí tzv. nápovědníků informace do pracovního listu, který byl celý v anglickém jazyce. Pracovali v menších skupinkách a práce jim šla vskutku rychle. Vyplňovali sem barvy, počty měsíců jednotlivých planet, různé zajímavosti o planetách naší Sluneční soustavy, později jsme je také seřadily podle velikosti. V další části projektu si jednotlivé skupinky rozdělily planety a začaly vyrábět 3D model Sluneční soustavy pomocí výtvarné techniky zvané kašírování. Na kompletním dokončení budeme muset pracovat ještě v hodinách výtvarné výchovy, avšak všechny planety vypadají již teď velmi zajímavě. Rádi bychom výsledné dílo zavěsili do šesté třídy, aby nám sloužilo nejenom jako dekorace, ale i zajímavá pomůcka při výuce. Výsledné dílo ještě později nafotíme a předvedeme všem zvědavcům.
Mgr. Magda Koudelková
V měsíci lednu proběhl v 1.třídě projekt „Zima“. Vyprávěli jsme si o tom, co nejraději děláme v zimě, jaké zimní sporty máme rádi. Jak se mění příroda v zimě, jak se chovají volně žijící živočichové. Vyplnili jsme si pracovní listy a vyrobili sněhuláka, který k zimě neodmyslitelně patří. Všem se práce vydařila.
Mgr. Jana Mejdrová
Dne 1. 2. proběhla v 9. třídě beseda s Mgr. Pavlem Urbanem na téma Vnější a vnitřní geologické děje. Žáci se dověděli zajímavé informace o erozi, zvětrávání, sopečné činnosti a prohlédli si mnoho pěkných fotografií z cest pana Urbana.
Mgr. Jiřina Novotná
Zima. Sluníčko hřeje jen málo, noci jsou dlouhé, dny krátké, fouká studený vítr, někdy mrzne i sněží. Ptáčci, kteří neodletěli do teplých krajin přilétají k našim obydlím a vědí, že tady najdou vždycky něco na zob. Některá zvířátka zalezla do svých skrýší a oddávají se zimnímu spánku. Jiná přečkávají zimu venku a lidé je přikrmují. I my, čtvrťáci jsme se vydali do zimní přírody. Ve sněhu jsme pozorovali, které zvířátko nebo pták se potuloval přírodou, aniž bychom ho spatřili. Jak? Přece podle stop.
Mgr. Eva Sobotová
Letošní rok se k zápisu sešlo 24 dětí. S plněním úkolů jim pomáhali pejskové a kočičky, ale předškoláci byli tak šikovní, že mnoho pomoci nepotřebovali. Těšíme se na další setkání v červnu.
Mgr. Hana Tulková
V pátek, dne 22. ledna, jsme absolvovali v 5. ročníku projekt Sportem ku zdraví. Povídali jsme si o správném životním stylu, využití volného času apod. V čítance jsme se věnovali sportovně zaměřeným článkům. Získali jsme ucelený přehled o historii a významu olympijských her. Všichni žáci vytvořili referáty o československých medailových sportovcích, kteří bývali hrdiny pro nás, a však naše děti je už neznají. Správně zařadit jména Štěpánky Hilgertové, Jana Železného či Pepiho Bicana představovalo pro nás někdy trochu neřešitelný problém. Naštěstí jsme si však neznámá jména mohli vyhledat na tabletu. Seznámili jsme se rovněž s problematikou kouření a alkoholu. Vypracovali jsme dva pracovní listy a na závěr si žáci ve skupinkách vytvořili velkou potravinovou pyramidu, kterou jsme museli upravit do čtvercového tvaru. Žáci si dále změřili své BMI, k jehož vypočítání bylo třeba změřit svou výšku a váhu. Projektový den jsme zakončili na hodině tělesné výchovy, kde jsme si udělali soutěž v kondičních cvičeních a posilování. Protože všichni v 5. ročníku rádi sportují, projekt se žákům moc líbil a všichni jsme si jej užili.
Mgr. Tomáš Sůva
Dne 19. 1. 2016 proběhla v naší škole druhá část přednášek z oblasti finanční gramotnosti. Lektorky Hana Sůvova a Eva Rachotová si pro druhý stupeň připravily přednášky na téma "Zásady spoření a investování" a " Pracovní poměr, mzda". V první části byl věnován prostor k seznámení s důvody proč spořit a k vysvětlení základních pojmů z dané problematiky. Dále byly představeny finanční produkty ke spoření a k investování volných peněžních prostředků.
Druhá část byla věnována pracovnímu poměru a mzdě. Pečlivě připravená přednáška seznamovala žáky se všemi náležitostmi pracovní smlouvy, vzniku a zániku pracovního poměru. Vysvětleny byly např. pojmy jako super hrubá, hrubá a čistá mzda, sleva na dani atd.. Poslední část seznamovala žáky s daňovým systémem v ČR, s jednotlivými druhy daní a kdo je platí.
Ing. Ivana Šanová
Měsíc leden je v naší družince pohádkový. A právě proto, že v každé správné pohádce je princezna, uspořádali jsme volbu MISS PRINCEZNA. Princezen soutěžilo 11 a neměly to vůbec jednoduché. Kromě princeznovských disciplín jako je krása, zpěv, recitace, tanec…musely prokázat i svou šikovnost a důvtip v plnění netradičních úkolů. Vítězkou, kterou volila porota složená z princů v "civilu", se stala Kačka Vopátková alias princezna Elsa. Všechny princezny si zaslouží za svou krásu, šikovnost a odvahu velikou pochvalu.
Alice Prchlíková
V průběhu měsíce prosince proběhl ve druhé třídě projekt Advent. Žáci se postupně dozvěděli o tradicích a zvycích jednotl. svátků. Navštívili jsme vánočně vyzdobený Hrádek u Nechanic, kde se nám velmi líbilo. Advent nám přešel v téma Vánoc, na které jsme navázali. Celý měsíc žáci pracovali na souboru pracovních listů, který jim na konci utvořil pěkný celek zvyků a tradic. Projekt jsme zakončili sledováním vánoční pohádky a společnou besídkou, kde byl pro každého připraven vánoční dárek.
Mgr. Markéta Lánská
Projekt Advent ve 3. třídě proběhl ve dnech 1. 12. - 21. 12. Během této doby žáci a žákyně vyráběli a malovali výzdobu třídy. V pátek 4. prosince nás navštívil Mikuláš a přinesl všem drobné dárečky. 8. prosince jsme všichni obdivovali krásnou adventní výzdobu na zámku Hrádek u Nechanic, někteří si zde zakoupili dárky pro své nejbližší. 14. prosince si děti vyrobily nepečené cukroví - svíčičky z piškotů a plněných trubiček, koule zvané Rafaelo, o týden později 21. prosince se naučily vyrobit různé pomazánky na silvestrovské chuťovky, na kterých si pak pochutnaly o velké přestávce. Znalost tradic, symbolů Vánoc a vše o Adventu jsme si ověřili společným testem. Tou nejpříjemnější tečkou za naším společným projektem byla vánoční besídka se stromečkem, cukrovím, čajem, pohádkami a hlavně s dárečky.
Mgr. Eva Ďoubalová a žáci 3. třídy
Adventní čas je pro děti nejkrásnější období v roce, protože se nemůžou dočkat Ježíška. Čtvrťáci se ve škole také připravují na Vánoce. Vyzdobili jsme si třídu, vyrobili si přáníčka pro rodiče i kamarády, zazpívali si vánoční písničky. Poslední den před prázdninami si užíváme nejvíc. Děti se těší, až si budou nadělovat mezi sebou dárečky. Jen sněhová nadílka nám příliš nepřeje.
Mgr. Eva Sobotová
Pro žáky druhého stupně jsme připravili přednášku z oblasti finanční gramotnosti. Lektorky z hořického gymnázia Mgr. Sůvová a Mgr. Rachotová si připravily témata Rodinný rozpočet a Úvěry. Finanční gramotnost žáky zajímá, o tom svědčí mnoho zajímavých dotazů na přednášející.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek, dne 17. prosince, se odehrál v místní tělocvičně při ZŠ další ročník již tradičního vánočního fotbalového turnaje. Místní žáci o něj opět projevili velký zájem, a tak jsme se sešli v době odpoledního vyučování v poměrně hojném počtu. Dokonce byl k vidění i dívčí um, když se své fotbalové přednosti snažily ukázat naše žákyně A. Horčičková, S. Máziková a K. Fibigerová. Pravda, moc jim to nešlo, ale už nyní mohou trénovat, aby mohly napravit poslední šesté místo.
Na pátém místě se po bojovném, ale matném výkonu umístil tým Kouzelné šestky – V. Prchlík, L. Šamko, P. Mucha, M. Kanta a T. Bielčík. Čtvrtí skončili žáci pátého ročníku – J. Sedláček, M. Mádle, R. Mládek a J. Kindl. Na krásném třetím místě se po jistém výkonu umístil tým Kissáků – M. Nožička, J. Vaníček, M. Mucha, R. Suchý, D. Muller a C. Jelen.
Ačkoli Víťa Těšínský podal v bráně stabilně kvalitní výkon, nestačilo to, a proto skončil tým Včeličky na druhém místě, když ve finále prohrál poměrem 0:3. Reprezentovali jej V. Těšínský, P. Veselý, V. Rozkovec a P .Veselý. Vítězem vánočního turnaje se nakonec stal mančaft Blue Star ve složení J. Kyselo, M. Voňka, F. Voňka, P. Gabriel a T. Mišči. Gratulujeme.
Celý turnaj se obešel bez zbytečných konfliktů i zranění. Hrálo se disciplinovaně a s respektem. Veselé Vánoce a příjemné prožití svátků nejen fanouškům fotbalu.
Mgr. Tomáš Sůva
Před Vánoci bývá zvykem, že se konají různá milá setkání a besídky. To se nevyhnulo ani našemu sboru. Poslední letošní středeční zkoušku jsme se sešli, abychom společně zdobili perníčky (za které velmi děkujeme našim milým kuchařkám), mlsali vánoční cukroví a popíjeli čajíček, poslouchali a zpívali koledy a zahráli si společně různé hry a soutěže. Jedna z nich byla "o nejhezčí perníček", kterou na plné čáře vyhrála Pavlínka Bydžovská z šesté třídy. Dále jsme v týmové soutěži prověřili svoje znalosti z pohádek a písniček.
Mgr. Jana Radoberská
Žáci ze školní družinky secvičili s paní Prchlíkovou pásmo zimních a vánočních básniček a společně se zpěváčky ze sborečku vystoupili v Domě pro seniory v Oboře. Jako vždy se publiku návštěva žáčků velmi líbila. Doufám, že děti také poznaly, jakou radost svým vystoupením všem přítomným udělaly.
Mgr. Jana Radoberská
Třetí adventní neděli se rozezněl kostel sv. Diviše v Chomuticích vánočními písněmi. Společný koncert hořického sboru BONA VITA pod vedením Ivany Václavů a dětského pěveckého sboru naší školy se velmi vydařil. Publikum si poslechlo pestrý program, během kterého kromě zpěvu vystoupila se hrou na altovou flétnu také Pavlínka Bydžovská z 6. třídy. Na závěr se oba sbory sešly při společných koledách, které strhly ke zpěvu i všechny přítomné diváky.
Mgr. Jana Radoberská
V předvánočním jsem navštívili školu v polských Pisarzowicich, kde naši žáci sehráli přátelské utkání ve fotbale a několik zápasů ve stolním tenise. Přestože polští fotbalisté převyšovali naše hráče o několik centimetrů, utkání bylo vyrovnané, ale výsledek jednoznačný. Prohráli jsme 1:5. Ve stolním tenise jsem ale jednoznačně naše soupeře přehráli. Zápasům přihlížel také starosta Chomutice pan Zdeněk Rajm a místostarostka paní Jana Šťastná. Podporou fotbalového týmu byl pan Miroslav Kloutvor. Poděkování patří také panu Hofmanovi, který vede stolní tenisty. Odměnou pro všechny pak bylo koupání v plaveckém areálu v Karpaczi.
Doufáme, že toto setkání bylo první z mnoha, která bychom rádi v programu přeshraniční spolupráce uskutečnili.
Mgr. Hana Tulková
Dne 16.12. a 18.12. se uskutečnil projekt Vánoce. Vyprávěli jsme si o zvycích, tradicích, jak probíhají Vánoce v jednotlivých rodinách žáků, zazpívali jsme si vánoční koledy a doplnily pracovní listy. Žáci si vyrobili vánoční svícen, všem se práce zdařila a mamky z nich určitě budou mít velkou radost.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve čtvrtek 10.12. se čtvrťáci společně s prvňáčky vypravili na výlet do svátečně vyzdobeného zámku Hrádek u Nechanic. Při prohlídce vánočně upravených zámeckých komnat se děti mohly seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a se staročeskou výzdobou. Naladění příjemnou adventní atmosférou jsme pokračovali jízdou do Hradce Králové - Obřího akvária. Návštěva tohoto akvária nám nabídla bezprostřední pohled do světa ryb a také do tropického pralesa. Ve skleněném tunelu jsme pozorovali nádherné rybky, od malých až po velké. Z podvodního světa jsme se vraceli plni krásných zážitků.
Mgr. Eva Sobotová, Mgr. Jana Mejdrová
Ve středu 9. prosince zazpíval sbor žáků II. stupně na již tradičním koncertu v oborském domově pro seniory. Vystoupení se všem přítomným posluchačům líbilo, mnozí si s námi některé známé písně také zazpívali. Nakonec žáci všem předali drobné dárečky na památku a popřáli veselé Vánoce a hodně zdraví v novém roce.
Mgr. Jana Radoberská
4. prosince chodil Mikuláš u nás ve škole a ve školce. Čerti naštěstí nikoho do pekla neodnesli, ale někteří žáci měli v knize hříchů několik vroubků. Všichni ale Mikulášovi a čertům slíbili, že se do příštího roku polepší, pověděli básničku nebo zazpívali písničku. Mikuláš a andělé tak mohli všem rozdat nadílku.
Mgr. Jana Radoberská
Ve čtvrtek 3. prosince se naši deváťáci proměnili v Mikuláše a jeho družinu. Čerti, andělé a Mikuláš šli potěšit a pobavit klienty Domova pro seniory v Oboře. Pro babičky a dědečky byla tato návštěva milým překvapením. Žákům patří velké díky za přípravu kostýmů a účast.
Mgr. Jana Radoberská
V úterý 8. prosince navštívili žáci a žákyně 2. a 3. třídy vánočně vyzdobený zámek Hrádek u Nechanic. Seznámili se s tradicemi a se zdobením příbytků v době Adventu. Všem se výlet líbil.
Mgr. Markéta Lánská, Mgr. Eva Ďoubalová
Žáci 4. a 6. třídy se ve čtvrtek 26. 11. 2015 zúčastnili exkurze do Archeoparku Všestary. V nově vybudovaném areálu zhlédli dokument týkající se pravěkého zemědělství, výroby nástrojů či keramiky v pravěku apod. Poté si prošli moderní budovu muzea, kde je asi nejvíce zaujal interaktivní model pravěké krajiny. Ve venkovním areálu i přes nepříznivé počasí si někteří vyzkoušeli různé činnosti pravěkého člověka.
Mgr. Veronika Kykalová
Advent klepe na dveře, oblíbené čtyřtýdenní období před Vánocemi je tady. A nám, čtvrťákům, nezbývá, než se rozloučit s krásně zbarveným podzimem.
Mgr. Eva Sobotová
První prosinec byl v kroužku tvořivosti ve znamení přípravy na Vánoce. Děti vyráběly nepečené cukroví - čertíky z piškotů a vánoční přáníčka a všichni se již těší na vánoční besídku, která proběhne 15. prosince.
Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Jana Mejdrová
Dne 19. 11. a 25. 11. se v 1. třídě uskutečnil projekt ,,Podzim". Nejdříve jsme si povídali o podzimu, co dělají lidé, zvířata, jak se mění a vypadá příroda na podzim. Žáci pak pracovali ve dvojicích, společně vyplňovali pracovní listy. Na závěr si každý vytvořil svého ,,Podzimáčka" z otisků listů. Všem se dílo podařilo.
Mgr. Jana Mejdrová
Začátek adventu je v Chomuticích spojen s vystoupením dětí a žáků v kostele. Téma programu dětí z mateřské školy všichni poznali hned. Do kostela totiž přišlo dvacet nádherných sněhuláků. Také sbory pod vedením paní učitelky Radoberské předvedly nádherné pásmo vánočních písní.
Ve škole pak byla připravena prodejní výstava, kde si zájemci mohli zakoupit vánoční dekorace a drobné dárky. Celá budova byla svátečně vyzdobena, za což patří dík celému učitelskému sboru.
Mgr. Hana Tulková
Měsíce říjen a listopad jsme se v 6. ročníku o hodinách informatiky věnovali projektu Bezpečně na internetu. Postupně jsme si osvojili základy bezpečného a slušného chování na internetu, když jsme se seznámili s tématy nevhodného obsahu na internetu, sociálních sítí, seznamování a komunikace přes internet. Zaměřili jsme se také na tematiku nakupování po internetu. Povídali jsme si o kyberšikaně a nelegálním stahování. Říkali jsme si, jak se případným problémům vyvarovat a co dělat, pokud na ně přece jen narazíme. Vycházeli jsme hlavně ze svých zkušenosti. Zejména u chlapců bylo znát, že se v dané problematice velmi dobře orientují. Nakonec byli žáci odměněni „certifikátem“ znalostí.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek, dne 19. listopadu, se uskutečnil školní turnaj ve florbalu v místní tělocvičně. Zúčastnit se jej mohli žáci druhého stupně ZŠ a pátého ročníku. Celkem jsme dali dohromady pět mužstev, které poměřili své síly ve dvou skupinách. První dva týmy z každé skupiny pak postoupily do semifinále, kde se spolu vítězné celky mohly utkat ve finálovém klání. Poražené pak čekal boj o třetí místo. Někteří žáci si přinesli své vlastní florbalové hokejky, ostatní si mohli vyzkoušet nové hokejky školní, které nám byly zakoupeny vedením školy.
Všechna utkání byla velmi vyrovnaná, hráči bojovali o každý míč. Tým Železňáků se nakonec umístil na poslední pozici, což bylo pravděpodobně zapříčiněno absencí Patrika Muchy, s nímž výběr Vojty Prchlíka Leona Šamka, Míry Kanty a Tomáše Bielčíka počítal. Chyběl jim především kvalitní brankář, a tak se kluci museli v zápasech neustále střídat. Prohra 0:11 s týmem Iluminátů ostatně hovoří za vše. Právě kvalitní brankářské výkony v ostatních mužstvech byly ozdobou celého turnaje. Petr Gabriel uplatnil své zkušenosti z turnaje v Hořicích a nakonec dotáhl své mužstvo k celkovému prvenství. Výborní byli taktéž golmani Filip Voňka s Petrem Veselým, ale zvláště bych chtěl vyzdvihnout bravurní brankářské umění Tomáše Kořínka z 5. ročníku, na němž si i ti nejlepší střelci doslova vylámali zuby.
Na čtvrtém místě se umístil po bojovném výkonu tým žáků 5. ročníku – Black Five, který byl složen kolem Honzy Kindla, Romana Mládka, Matouše Mádleho, Terky Těšínské a právě Tomáše Kořínka. Třetí skončil tým Iluminátů ve složení Tonda Mišči, Pepa Vaníček, Petr Veselý a Lukáš Koubek.
Samotné finále skončilo v základní hrací době výsledkem 2:2 a o vítězi musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nichž nakonec byli úspěšnější hráči Choty (Kuba Tázler, Víťa Těšínský, Petr Gabriel, Martin Nožička a Lukáš Tonar). Celku Red Star (Kuba Kyselo, Michal Voňka, Filip Voňka a Kuba Sedláček) tak zbyly jen oči pro pláč. Není však důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
Mgr. Tomáš Sůva
Protože Advent začne v tomto roce co nevidět,i my ve družice jsme se už pustili do vánočních příprav.Malujeme andělíčky,zimní krajinu, vyrábíme betlém z oříšků i zasněžené městečko.S pásmem básniček se chystáme navštívit babičky a dědečky v Domově seniorů.
Alice Prchlíková
Jedním z darů podzimu jsou jablka. Čtvrťáci se vydali podívat na jejich zpracování. V pondělí 16. listopadu jsme společně navštívili chomutickou Moštárnu U Vondráčků. Pan Tomáš Vondráček nás mile přivítal a nejprve nám vysvětlil, jak probíhá proces od samotného jablka až po voňavý mošt. Potom následovala praktická ukázka zpracování s degustací moštu s různými příchutěmi. Po příjemně strávené prohlídce jsme se vrátili do školy.
Mgr. Eva Sobotová
V pátek, 13. listopadu jsme se v 5. ročníku zúčastnili dalšího vlastivědného projektu, který se tentokrát věnoval tématu první světové války. První hodinu jsme se odebrali do nově zrekonstruované počítačové učebny, kde jsme si zopakovali pojmy z první světové války a pak jsme si udělali malý úvod k československým legionářům a místním padlým vojákům, kteří se obětovali pro vznik nového československého státu. Žáci si hledali na internetu různé pojmy a dívali se na nejrůznější tematicky zaměřená videa. Ve druhé části projektu jsme se pak odebrali nejdříve k pomníku padlým v Oboře, kde jsme si vyplnili pracovní listy. Zvláštní medailonek jsme pak věnovali odkazu Tomáše Garrigua Masaryka, prvního prezidenta ČSR, který je na různých místech v okolí hojně připomínán. Když jsme zapálili svíčku, přesunuli jsme se k našemu druhému stanovišti, k pomníku padlým ve druhé světové válce, který se nachází před budovou obecního úřadu v Chomuticích. I zde jsme zapálili svíčku v upomínku těch, kteří za správnou věc položili svůj život a dnes už s námi býti nemohou.
Žáci si během celého projektu počínali velmi aktivně a zdálo se, že je nedávná historie zajímá, což osobně považuji za velmi dobrou zprávu. Současná mladá generace příliš zájmu o podobná témata nejeví a pak to také podle toho v soudobě společnosti vypadá… Musím proto všechny žáky a žákyně 5. ročníku pochválit.
Mgr. Tomáš Sůva
Pěvecký sbor se i letos těší na adventní čas a s ním spojená vystoupení, na která pilně nacvičujeme. Jako tradičně jsme velký kus práce udělali během našeho podzimního soustředění, které proběhlo ve dnech 6. a 7. listopadu. Repertoár bude opět pestrý - od tradičních lidových vánočních písní a koled, přes vánoční spirituály, až po novější hity. Kromě zpívání si zpěváčci také zasportovali, zahráli různé hry a letos se dokonce na chvíli proměnili na kuchaře.
Mgr. Jana Radoberská
Dne 5. listopadu se žáci 4., 5. a 6. ročníku zúčastnili představení pražského divadla, které bylo sehráno v anglickém jazyce. Jeho název byl Mystery Murder (Tajmená vražda) a děti při něm sledovaly a částečně se i účastnily při hledání holčičky Kiky, která se ztratila. Po počátečním ostychu se děti zapojovaly do představení se stále větším zájmem a nadšením. Na konci představení sklidily herečky dlouhý potlesk. Jsme velmi rádi, že nás divadlo navštívilo a přiblížilo dětem anglický jazyk jinou,hravou formou. V tomto trendu bychom chtěli pokračovat a ukázat tak dětem, že se angličtinu neučí pouze jako jeden ze školních předmětů, ale že své znalosti mohou využít také v praxi.
Mgr. Magda Koudelková
Ve družině jsme se na Halloween pečlivě připravili. Dlabali jsme dýně, četli strašidelné příběhy, vytvořili duchy, netopýry i sovy. Slavnostního odpoledne jsme se převlečení do masek nemohli dočkat. A stálo to za to! Čokoládovou polevou malované pavouky, pavučiny, duchy i dýně se snědli dřív, než skončily soutěže a začala diskotéka. Ani na svátek dušiček jsme nezapomněli. Uctili jsme ho návštěvou místního hřbitova a vzpomínkou na blízké, kteří už nejsou mezi námi.
Alice Prchlíková
Ve čtvrtek, 22. října jsme se se staršími chlapci z osmého a devátého ročníku zúčastnili okrskového kola ve florbalu, které se konalo ve sportovní hale hořického gymnázia. Přijeli jsme sem obhajovat druhé místo z posledního ročníku, a však z původního týmu po odchodu loňských deváťáků zbyl jen Míša Voňka, a tak jsme museli výběr řádně obměnit. Nakonec jsme byli rádi, že jsme vůbec k turnaji mohli vycestovat, protože se nám nešťastně zranilo několik hráčů (K. Noga, V. Vostrčil), se kterými jsme počítali. Celý turnaj jsme tak absolvovali bez náhradníků a tedy možnosti vystřídat. I tak však žáci předváděli bojovný florbal, ve kterém se soustředili především na defenzivu. Bohužel jsme v žádném ze tří zápasů nevstřelili branku a s celkovým skore 0:8 jsme v naší skupině skončili poslední. Nejprve jsme pohráli 0:2 se ZŠ Komenského Hořice, potom jsme utrpěli debakl 0.4 od domácího mančaftu z hořického gymnázia a nakonec jsme prohráli 0:2 s týmem ze ZŠ Miletín. Nutno podotknout, že hráči ve složení K. Tázler, V. Těšínský, P. Gabriel, M. Nožička, L. Tonar a M. Voňka v těžkých duelech se silnými soupeři neztráceli nervy a rvali se o každý míček.
I když zní výsledky strašidelně, na předvedené hře se dá určitě stavět do budoucna. Většina žáků si „velký florbal“ na širokém hřišti zahrála poprvé a bylo to znát. Získali jsme však dnes mnoho zkušeností a poznatků jak zkvalitnit hru. A příští rok se pokusíme určitě napravit si reputaci. Florbal je krásná hra, a byla by škoda na ní zanevřít po jednom nezdaru.
Mgr. Tomáš Sůva
V pátek, dne 16. října, jsme se v pátém ročníku věnovali vlastivědnému projektu Vynálezy mění svět. Je třeba pochválit všechny žáky, kteří si na tento den připravili krátké referáty o nejvýznamnějších českých a světových vynálezcích a vědcích. Některé děti tak poprvé slyšely o Jaroslavu Heyrovském, Prokopu Divišovi, bratrancích Veverkových, Josefu Resselovi, Albertu Einsteinovi, Charlesi Darwinovi či Járu Cimrmanovi. Tyto jsme si pak ve stručnosti představili, abychom získané informace mohli v následujících hodině řádně procvičit a zafixovat. Na pěti stanovištích si pak jednotlivé skupinky dětí postupně vyzkoušely různé spojovačky, křížovky a šifry, které se vztahovaly k tématu. Potrénovali jsme pak nejen naši paměť, když jsme si v krátkém časovém horizontu zkoušeli zapamatovat co nejvíce pojmů, které jsme pak doplňovali do připravených pracovních listů, ale i tělo, protože jsme se pak přesunuli do tělocvičny, kde jsme sehráli náročnou vybíjenou. Všichni jsme se totiž shodli na tom, že právě míč je největším světovým vynálezem.
Mgr. Tomáš Sůva
V pátek 16. října se ve třetí třídě uskutečnil projekt "Bramborák". Děti se dozvěděly téměř vše o jedné z rozšířených plodin u nás. Žáci a žákyně se rozdělili do skupin po třech, vyplňovali pracovní listy, aby si ověřili svoje znalosti o bramborách, o velké přestávce pak ochutnali vlastnoručně vyrobené bramboráčky.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 14. a 16.října proběhl v 1.třídě projekt ,, Bramborák". Společně jsme si vyplnily pracovní listy,povídali si o tom, co je možné z brambor připravit.Ve druhé části projektu jsme si vyrobili bramborový salát.Všem se moc povedl.
Mgr. Jana Mejdrová
Dne 14. října jsme v 7. třídě při hodině přírodopisu v rámci probíraného učiva o rybách pitvali karase. Žáci si prohlédli pomůcky rybáře, zopakovali vnější stavbu rybího těla a prohlédli si vnitřní orgány. O názorné pomůcky a úlovek se postarali žáci naší třídy Josef Vaníček, Filip Bílek a David Žďárský
Mgr. Jiřina Novotná
V úterý 13. října se žáci 4. - 7. třídy zúčastnili besedy na téma Prevence proti úrazům. Školitelé, z nichž žena byla nevidomá a muž vozíčkář, v rámi teoretické a praktické části ukázali žákům, že i s postižením lze překonávat překážky a žít bez bariér. Zájem o téma byl veliký, o čemž svědčí množství zajímavých dotazů, které byly vzneseny. S ohlasem se setkala také možnost vyzkoušet si pohyb na invalidním vozíku či chůzi se slepeckou hůlkou. Poděkování patří členům sdružení Život bez bariér z Nové Paky, kteří nám tento zážitek umožnili.
Mgr. Hana Tulková
V sobotu 10. října přispěli žáci školy, Ivanka Bydžovská, Lucie Píšová, Nelča Bímová, Sabinka Kleinová, Andrea Synková a Adam Svoboda svým pásmem básní a Pavlínka Bydžovská skladbami na flétnu, k přivítání nových občánků obce Chomutice.
Mgr. Eva Ďoubalová
Měsíc září jsme strávili vítáním podzimu, i když to rozhodně není naše nejoblíbenější roční období. Podnikali jsme vycházky, sledovali proměny přírody, sbírali listy, kaštany, jeřabiny, šípky. Všechny donesené poklady jsme zužitkovali. Uspořádali jsme družinovou drakiádu. Někteří naši draci sice až do oblak nevylétli, ale legrace jsme si u toho užili spoustu. Soutěž o nejvýše létajícího draka vyhrála Karolínka Šťastná.
Alice Prchlíková
Žáci 8. a 9. třídy navštívili 9. října Masarykovo divadlo v Jičíně, kde se uskutečnila prezentace středních škol a zaměstnavatelů. Cílem této aktivity bylo seznámit žáky s rozličnými studijními možnostmi v regionu a nasměřovat je k oboru, který by byl pro ně ideální.
Mgr. Jana Radoberská a Mgr. Jana Kykalová
V pátek, dne 9. října jsme v 5. ročníku absolvovali další kurs na dopravním hřišti v Hořicích, kde si pro nás místní organizátoři připravili soutěž. Žáci se rozdělili do tří skupin, které se postupně vystřídaly na jednotlivých stanovištích. Nejprve jsme si vyzkoušeli jízdu zručnosti na kole, pak jsme přešli k teoretickým testům z dopravních předpisů a poslední zkouškou byla samotná jízda na dopravním hřišti, kde žáci mohli aplikovat své znalosti v praxi. I když se všichni moc snažili, vyhrát mohl jen jeden. Absolutní vítězkou se stala Adélka Staníčková, která obdržela všehovšudy pouhé 3 trestné body ze tří disciplín, což je velmi povedený výkon. Na druhém místě skončila Terezka Těšínská a hned za ní pak Danuška Šafaříková. Kromě pěkných diplomů obdržely i hezké věcné ceny a svůj první řidičský průkaz na kolo. Ostatní žáci však smutnit nemusí, na jaře se totiž na hřiště vydáme znovu, abychom průkaz získali.
Všem se výlet moc líbil. Odměnou nám pak byla zastávka na občerstvení v hořickém Mňamu.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve středu 7. 10. odpoledne jsme uspořádali druhý ročník Všestranného běžeckého závodu. Tentokrát se mohli zúčastnit vedle žáků II. stupně také naši páťáci. Na trase čekaly na závodníky rozmanité úkoly, u nichž si mohli odpočinout od běhu, ale potrápit svaly a hlavy (násobilka, vyjmenovaná slova, šplhání po laně, plazení, žabáci, kačáci a raci). Všichni zúčastnění bojovali o cenné minuty a vteřiny a výsledky závodu můžete vidět na nástěnce. Po závodě dostal každý účastník diplom za účast a něco sladkého na doplnění energie. Samozřejmě první tři v každé kategorii si mimo jiné odnesli na krku vítězné medaile.
Mgr. Jana Radoberská
Děti z kroužku tvořivosti zahájily letošní školní rok výrobou podzimní dekorace. Dýně z papíru vydrží zdobit dětský pokojík celý podzim.
Mgr. Eva Ďoubalová, Mgr. Jana Mejdrová
V pátek, dne 2. října, jsme v 5. ročníku navštívili archeopark ve Všestarech. Počasí nám přálo a my si mohli užít báječný den. Nejdříve jsme shlédli krátký dokumentární film, jenž nám ve stručnosti představil pravěké období, život a myšlení tehdejších lidí. Prohlédli jsme si repliky jejich nástrojů a zbraní. Poté jsme se přesunuli do venkovního areálu, kde měli žáci možnost si vyzkoušet hod a vrh oštěpem. Ochutnali jsme pravěké placky a zkusili si jednotlivé denní činnosti pravěkých lidí – drcení obilí, řezání dřeva, škrábání kůže, rytí aj. Všem se nám to moc líbilo.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve středu, 30. září, jsme se s chlapci vydali do Staré Paky, kde se při místní ZŠ konalo okresní kolo ve stolním tenisu. Pravidelné úspěchy nejen místní mládeže nám dovolovaly pomýšlet jen na tu nejvyšší příčku, která by nakonec zajistila postup do krajského kola v Hradci Králové.
V nejlepším možné sestavě našich borců Kuby Tázlera, Martina Nožičky, Lukáše Tonara a Pepy Vaníčka jsme si na staropacké palubovce postupně získávali jen ten nejváženější respekt. Ve skupině jsme si hravě poradili poměrem 4:0 na zápasy nejprve s žáky ZŠ Lázně Bělohrad, pak i s domácími. Obdivuhodně vyrovnaný duel s hráči jičínské školy 17. listopadu jsme však těsně prohráli poměrem 3:4, když v rozhodující čtyřhře (Tázler, Vaníček) se nám nepovedlo dotáhnout nadějně rozehraný zápas po úvodním vyhraném setu do vítězného konce. V semifinále jsme tak narazili na silný tým z Lepařova gymnázia v Jičíně. Kuba Tázler odehrál celý turnaj na hranici svých sil a zaslouží si absolutorium. Svými schopnostmi vysoce převyšoval protihráče, avšak druhé utkání proti silnému soupeři z Jičína nedotáhl do úspěšného konce a zastoupit jej musel ve vypjatých chvílích skvělý Lukáš Tonar. Dobrá věc se nakonec podařila a poměrem 4:1 zvítězil celek z Chomutic.
Finále slibovalo možnost odplaty za prohru ve skupině, protože jsme opět nastoupili proti nevídaně silnému celku ze ZŠ 17.listopadu. Kluci se vydali ze všech sil a opět muselo dojít na čtyřhru (Tázler, Tonar). Po bojovném výkonu jsme ale bohužel opět prohráli a celkově se umístili na krásném druhém místě. Není třeba smutnit, za rok to zkusíme znovu. Hoši si zaslouží velké uznání za svůj výkon. Poděkovat je nutné i místnímu oddílu stolního tenisu, který si tak dobré hráče vyprodukoval.
Dne 11. 9. a 30. 9. proběhl v 1. třídě projekt „Domácí zvířata“. Povídali jsme si o domácích zvířatech, rozdělili jsme si je na čtyřnohá a dvounohá, některá jsme vymodelovali a namalovali.
Mgr. Jana Mejdrová
V úterý 29. 9. absolvovali žáci 8. třídy exkurzi do Jičína. Jejím cílem bylo seznámit se s osobností Albrechta z Valdštejna. Nejprve jsme se tedy vypravili do Muzea hry, kde nás čekala přednáška paní Mgr. Hany Fajstauerové. Žáci měli možnost být alespoň chvíli vojákem třicetileté války a obléknout si dobové brnění. Následně si žáci prohlédli expozici muzea, kde pomocí kouzelné hůlky hledali tajnou komnatu. Poté blíže poznali památky, které vznikly v době, kdy Valdštejn působil v Jičíně. Prošli jsme si zámek, zámecký park a nahlédli do kostela sv. Jakuba.
Mgr. Jana Kykalová
O tom, jak je důležitý zdravý životní styl se žáci a žákyně dozvěděli v projektu "Zdraví třeťáci" (režim dne, pohyb, zdravá strava, otužování, ochrana před nemocemi a úrazy). Svoji tělesnou zdatnost si ověřili testem (talířový tapping, předklon s dosahováním v sedě, skok do dálky z místa, sed-leh, člunkový běh 10 x 5 m). Děti se seznámily s pravidelným režimem dne, který je pro zdraví důležitý. Zdravou stravu a její složky si děti mohly vyzkoušet prakticky. Ochutnaly vločkovou kaši se třtinovým cukrem a ovocem a ovocný čaj bez cukru. Dvojice žáků vytvořily koláž z obrázků zdravých potravin, tzv. zdravý talíř.
I když tento projekt proběhl v měsíci září, zdravý životní styl by se měl stát trvale samozřejmostí pro všechny.
Mgr. Eva Ďoubalová a žáci 3. třídy
V září proběhl ve 3. třídě projekt "CK Malí cestovatelé". Žáci a žákyně využili zážitky z prázdninových cest, vytvořili prospekty a prezentovali své poznatky a zážitky před celou třídou s pomocí interaktivní tabule. Do Liberce nás zavedli Radek Veselý a Honza Kubaliak, do Prahy Kája Šťastná, na Karlštejn nás pozval Ondra Kracík, Mirákulum v Milovicích jsme mohli navštívit s Vendulkou Stuchlíkovou a Adamem Pirklem, Bozkovské jeskyně jsme prošli s Luckou Píšovou, zoologickou zahradu v Ústí nám přiblížila Andrea Synková, Moravskoslezské Beskydy se sochou boha Radegasta, města Příbor, Hukvaldy a hrad Štramberk jsme navštívili s Nelou Bímovou, zavítali jsme však i do zahraničí, na Slovensko do Vysokých Tater a Nízkých Tater s Ivetou Staníčkovou, do termálních lázní Podhájska s Anetou Mádlovou, do Itálie - do Benátek nás zavedl Eda Barchini. Do projektu se zapojili téměř všichni žáci a žákyně, možná se někdo z nich v budoucnu stane agentem cestovní kanceláře nebo cestovatelem.
Mgr. Eva Ďoubalová a děti ze 3. třídy
V pátek 18.9. se čtvrťáci rozjeli na dopravní hřiště do Hořic. Cestu do cíle, kterým byl areál autokempu U Věže, si zpestřili procházkou podzimním lesem. Po příchodu si děti poslechly, jak se má správný cyklista na vozovce chovat a společně si zopakovaly dopravní značky. Po teoretické části nasedly na kola a vyzkoušeli si jízdu podle předpisů. Získané zkušenosti jistě všichni uplatní v silničním provozu.
Mgr. Eva Sobotová
Díky projektu z OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, výzva číslo 56 se mohlo dvacet žáků naší školy podívat do více jak tisíc kilometrů vzdálené Anglie. Během pobytu žáci navštívili nejvýznamnější památky a místa v Londýně, Oxfordu a Brightonu. Zažili také na vlastní kůži pravé londýnské počasí. Kromě poznávání reálií se žáci zúčastnili devíti vyučovacích lekcí anglického jazyka s rodilými mluvčími. Velkým zážitkem pro děti bylo ubytování v anglických rodinách. Děti tak mohly poznat, jak se zde žije, bydlí a stravuje. Zároveň si všichni vyzkoušeli v praxi svoje znalosti angličtiny a také svoji samostatnost a zodpovědnost. Pro mnohé žáky byla tato cesta určitě motivací do dalšího studia cizích jazyků. Doufejme, že se podobné projekty budou v budoucnu opakovat, aby i další děti mohly takovou zkušenost zažít.
Mgr. Magda Koudelková a Mgr. Jana Radoberská
V září čekalo na naše žáky překvapení v podobě nové učebny informatiky. Posunutím příčky vznikla nová místnost, kde je 15 žákovských stanic. Nový je také nábytek a osvětlení. Za pomoc děkujeme Obecnímu úřadu Chomutice a jeho zaměstnancům, panu školníkovi Rubínovi a panu Festovi.
Mgr. Hana Tulková
Většina žáků naší školy v pátek navštívila zemědělskou výstavu, kterou pořádá Agro Chomutice. K vidění byla zemědělská technika i hospodářská zvířata. V rámci doprovodných programů si mohli všichni vyzkoušet pití mléka na čas, na modelu také dojení krávy. Velice se líbilo i vystoupení mažoretek.
Mgr. Eva Sobotová
V pátek 4. 9. 2015 se ve druhé třídě uskutečnil projekt Domácí zvířata. Zábavnou formou jsme si připomenuli učivo z první třídy. Téma domácí zvířata jsme využili v matematice (slovní úlohy, matematický obrázek), v českém jazyce, luštili jsme křížovku, četli popletený článek, zpívali písničku… Při projektu jsme využili interaktivní tabuli, pracovní listy,…
Mgr. Markéta Lánská