Na poslední školní den se všichni těšíme, ale zároveň víme, že nám bude i trochu smutno. Musíme se rozloučit s našimi deváťáky. Nejprve dostali své první vysvědčení prvňáčci, které přišlo podpořit i mnoho rodičů. A pak jsme nastoupené deváté třídě popřáli mnoho štěstí v dalším životě, ale došlo i na slzy. Rozloučili jsme se také učiteli, kteří přecházejí na jiné školy. Poděkování patří Pavlíně Gottvaldové, Davidu Nevrlému a Tomáši Sůvovi.
Mgr. Hana Tulková
Také letos si absolventi zasadili svůj strom, tentokrát jírovec červený. Snad se mu bude dařit.
Mgr. Hana Tulková
V pátek 23. června proběhl ve 4. třídě atletický čtyřboj. Žáci a žákyně soutěžili v běhu na 50 metrů, ve skoku z místa, v hodu kriketovým míčkem a ve vytrvalostním běhu. Soutěž vyhrála Vendulka Stuchlíková, na druhém místě se umístil Radek Veselý a na třetím příčce skončil Eda Barchini. Blahopřání však patří všem dětem, které se snažily a podaly ty nejlepší výkony.
Mgr. Eva Ďoubalová
I v letošním roce se žáci 2. a 3. třídy účastnili výuky plavání v jičínském bazénu. Závěrečná hodiny byly věnovány závodění ale i dovádění na vodních atrakcích.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Markéta Lánská
Letošní výlet školní družiny do Konecchlumí se vydařil. Vyšlápli jsme si k Mohyle,pochutnali si na výborné zmrzlině, prohráli si na hřišti a stihli jsme se i vykoupat.Tak zase příští rok.
Alice Prchlíková
V pátek, dne 23. června jsme v rámci posledního školního výletu v 5. ročníku navštívili Hořice, abychom si prohlédli zdejší Smetanovy sady, památný Šalounův pomník před budovou bývalé OA, kamenosochařskou školu a kašnu na náměstí. V sadech jsme vyplnili pracovní listy k Trubičkové stezce, jež informuje o historii a tradici tohoto kulinářského zážitku. Za odměnu žáci dostali nejen diplomy natištěné ve spolupráci s místním informačním střediskem, ale i zmrzlinu v areálu Expivovaru. Ještě jsme se stavili na Rákosníčkově hřišti na sídlišti a pak šupky hupky zase zpátky do Chomutic. Hezké prázdniny a ahoj!
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek 15. června se žáci a žákyně 4. třídy vydali vlakem do Prahy. V Grévin - muzeu voskových figurín mohli například „potkat“ Vlastu Buriana, Josefa Ladu, Karla Čapka, Bedřicha Smetanu, Alberta Einsteina, postavy z našich dějin jako Karla IV., Jana Husa, Rudolfa II. Habsburského nebo Marii Terezii, ale i současné sportovce a zpěváky. Mohli se vyfotografovat s Patem a Matem nebo Krtečkem. Podívali se na Staroměstské náměstí, obdivovali starobylý orloj a představovali si popravu dvaceti sedmi českých pánů po bitvě na Bílé hoře. Během plavby po Vltavě si mohli prohlédnout panoráma Pražského hradu, Národní divadlo či Karlův most. Své putování všichni zakončili výbornou zmrzlinou v cukrárně Světozor. Školní výlet se všem dětem moc líbil.
Mgr. Eva Ďoubalová
Tak jako předloni i letos jsme se zúčastnili soutěže "Třídíme s Nikitou". Letos jsme měli za úkol vytvořit křížovku a zároveň tajenku na téma třídění odpadu, jeho ekologické zpracování a ochrany životního prostředí. Soutěže se zúčastnily základní školy z celého kraje. Vyhlášení tří nejlepších škol proběhlo 20. června v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. My jsme se v silné konkurenci umístili na druhém místě. Všichni jsme obdrželi krásné věcné ceny a mohli jsme si zdarma prohlédnout celou zoologickou zahradu a její zvířecí obyvatele. Třídit odpad se vyplatí, alespoň nám čtvrťákům určitě!
Žáci 4. třídy a Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 15. 6. 2017 vyrazili žáci první, druhé a třetí třídy na školní výlet. Cílem našeho výletu byl hrad Kost. Hradem nás provedla princezna Karolínka. Po prohlídce jsme nakoupili suvenýry v místním obchůdku a občerstvili se v hradní restauraci, kde jsme si zahráli i pár venkovních her. Nakonec jsme vyrazili na průzkum skalních domků a prošli si lesní stezku. Výlet jsme si všichni krásně užili.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Jitka Pourová, Mgr. Markéta Lánská
Prázdniny se kvapem blíží, a tak jako snad každý i všichni čtvrťáci se na ně moc těší. Vyráběli si letní výzdobu třídy a přitom si představovali, jak pobíhají na rozkvetlé louce, či na pláži u moře sbírají mušličky.
Mgr. Eva Ďoubalová a děti ze 4. třídy
Ve čtvrtek 8. června, při posledním kroužku tvořivosti v tomto školním roce, jsme si vyšli do přírody opéct párky a zasoutěžit si v nafukování balónků, ve skákání s balónky a ve vytváření největších bublin s pomocí bublifuku, na závěr jsme si zahráli přehazovanou.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Před prázdninami jsme do školy pozvali budoucí prvňáčky a jejich rodiče. Rodiče se seznámili s třídní učitelkou a vychovatelkou ŠD a jejich děti si vyzkoušely úkoly, které budou ve škole od září plnit.
Mgr. Hana Tulková
Dne 9. 5. 2017 se v Jičíně zúčastnila 2 družstva naší školy soutěže ,,Hlídek mladých zdravotníků". Družstvo starších žáků ve složení Martin Nožička, Lucie Suchá, Tereza Jebavá, Pavel Zabák, Klára Tesařová se v okresním kole umístilo na krásném 3. místě. Družstvo mladších žákyň ve složení Aneta Šafaříková, Dana Šafaříková, Sandra Ondrejková, Tereza Těšínská, Barbora Brynychová se v okresním kole umístilo na 1. místě a postoupilo do náročného krajského kola, které se konalo 31. 5. 2017 ve Svitavách. Organizátoři pro ně připravili velmi zajímavý dopolední program spojený s návštěvou HZS ve Svitavách, kde plnili různé úkoly spojené s požární ochranou, shlédli video a prohlédli si požární techniku. Shodou okolností zažili skutečný výjezd požární jednotky k nahlášenému případu. Je třeba dětem pogratulovat k jejich úspěchu a pochválit je za svědomitou přípravu a účast v takto náročné soutěži, kde uplatňují znalosti a praktické dovednosti v poskytování 1. pomoci. V krajské soutěži musí soutěžící také znát historii ČČK, dopravní značky a anatomii člověka.
Mgr. Jiřina Novotná
Ve dnech 26. 5. 2017 a 5. 6. 2017 naši školu navštívilo Mobilní planetárium. První termín byla planetární kupole nainstalována v prostorách zahrady školy a v druhém termínu bylo promítání realizováno v tělocvičně. Po oba dny byl pro žáky připraven program s interaktivním výkladem lektora, který byl přizpůsoben věku žáků.
Mgr. Veronika Kykalová
2.června žáci druhé třídy oslavili Den dětí sladkým ovocným dortem, který si spolu ve skupinách připravili a poté si na něm pochutnali. Téma pečení dortů se prolínalo celým dnem (počítali přísady, četli pohádku o pejskovi a kočičce,…). Projekt byl sladkým zakončením projektů v tomto roce.
Mgr. Markéta Lánská
Oslava letošního svátku dětí proběhla tradičně. Deváťáci si pod vedením paní vychovatelky Prchlíkové připravili na hřišti soutěže pro mladší spolužáky. Každá soutěž byla oceněna lístky, které pak děti směnily za ceny podle svého výběru.
Mgr. Hana Tulková
V pondělí 15. 5. 2017 se vybraní žáci (Tina Bímová, Eliška Hermochová, Adéla Karešová a Eduard Barchini) zúčastnili interpretační soutěže literárních textů pod názvem „Literární cena Antonína Lauterbacha“, kterou spolupořádá ZŠ Chlumec nad Cidlinou. Každý žák si vybral libovolnou knížku, se kterou stručně seznámil porotu a diváky, a následně z ní přečetl krátký úryvek. Tina Bímová, žákyně 2. třídy, se v této soutěži umístila v 1. kategorii na 1. místě.
Mgr. Veronika Kykalová
Poslední letošní zastávkou našich sborů byl jako již tradičně koncert pro babičky a dědečky z domova důchodců. Počasí bylo krásné, takže jsme mohli zazpívat v altánu na čerstvém vzduchu, kde se nám vždy moc líbí. Svoje krátké pásmo písniček s malou dramatizací nejprve předvedl sboreček dětí 1. - 4. třídy a hned následovala operka pánů Svěráka a Uhlíře Karkulka, která měla velký úspěch. Těšíme se na další společné setkání v příštím školním roce a moc děkujeme za milý dáreček - vlastnoručně vyrobené záložky do knížek.
Mgr. Jana Radoberská
Ve středu, dne 31. května jsme v 5. ročníku absolvovali další lekci kursů dopravní výchovy v Hořicích. Počasí k nám zůstalo přívětivé a my se mohli pod vedením p. Duška, jemuž musíme za příjemně strávené dopoledne moc poděkovat, zúčastnit vzájemného boje o pěkné ceny v jednotlivých kategoriích. Soutěžilo se v jízdě zručnosti, znalostech pravidel silničního provozu a na závěr byla pro žáky připravena zkouška na samotném dopravním hřišti, kde si vyzkoušeli své umění v praxi. Na prvním místě se s pouhými třemi trestnými body umístila Šárka Beránková. Zasloužená gratulace do Sobčic! Před odjezdem jsme se ještě stavili v cukrárně U Horů na zmrzlinu a ve Mňamu, kde si náš Ruda Kitler už ráno „neočekávaně“ zapomněl cyklistickou přilbu… Naštěstí v Hořicích dobří lidé ještě nevymřeli a všichni jsme se tak mohli vrátit zpět do naší školičky s úsměvem na tváři.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek 11. května jsme v kroužku tvořivosti vyráběli přáníčka a papírová srdíčka ke kytičkám pro maminky, abychom jim mohli v neděli popřát k jejich svátku.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
V úterý 9. května proběhl ve 4. třídě projekt Den matek. Chlapci i dívky si vyráběli přáníčka a mýdla, která se maminkám určitě líbila.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve středu 31. května jsme v rámci projektu "Putujeme po České republice" navštívili Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj. Seznámili jsme se se zajímavostmi z těchto krajů a ochutnali jsme potravinářské výrobky, které se tu vyrábí. Vyzkoušeli jsme si vyrobit "uši", které nám bohužel nešly stočit, lámaly se, ale chuťově jsme se těm pravým Štramberským uším trošku přiblížili. Příště "zavítáme" do Jihomoravského kraje a Zlínského kraje.
Žáci 4. třídy a Mgr. Eva Ďoubalová
85. výročí dokončení výstavby budovy školy v Chomuticích jsme oslavili školní akademií. Moderátorská dvojice Martin Nožička a Jakub Tázler provedla obecenstvo programem, který připravili všichni žáci školy a děti z MŠ pod vedením svých učitelů. K vidění byla taneční, pěvecká, dramatická i komická vystoupení, dokonce i dětská opera. Odměnou pro všechny byl potlesk diváků. Poděkování patří všem, kteří se na přípravě akademie podíleli.
Mgr. Hana Tulková
Letos poprvé vyrazili žáci druhého stupně na cyklistický kurz. V pondělí 15. 5. jsme na kolech dojeli na místo - chata Homole u Jičína. Celý týden jsme poznávali okolí ze sedla kola. A co jsme nezdolali na kole, vyběhli jsme pěšky - Veliš a Zebín. Byli jsme na hradu Kost, v Sobotce, na Troskách, v Jičíně. Po návratu do Chomutic nám tachometr ukazoval 180 ujetých kilometrů.
Všechny účastníky je třeba velmi pochválit. Nevzdávali se (i když už jim síly docházely a občas to vypadalo, že za příští zatáčkou hodí kolo do křoví:-)), dodržovali všechny pokyny pedagogického doprovodu a dokonce usínali chvilku po večerce (většinou) :-).
Poděkování si zaslouží i tým technické podpory - Martin Nožička, Vítek Těšínský a Jakub Tázler. Pokud se objevila závada na kole, byli to právě oni, kdo ji odstranili. Velmi děkuji všem rodičům, kteří nabídli pomoc při odvozu zavazadel a s opravou případných defektů. Bez účasti Mgr. Jana Radoberské a Mgr. Pavlíny Gottvaldové bychom také nemohli kurz absolvovat, i jim děkuji. Snad se nám podaří opakovat tuto akci i v dalších letech.
Mgr. Hana Tulková
Dne 1. 5. proběhl proběhl ve 2. třídě projekt "Maminky mají svátek". Nejdříve jsme si povídali o maminkách, co pro nás dělají, jak se o nás starají, jak my jim pomáháme. Zarecitovali jsme si básničku o mamince. Pak jsem se rozdělili do skupinek a vyplňovali pracovní listy. V závěru projektu jsme maminkám vyrobili ozdobnou lahev a přáníčko.
Mgr. Jana Mejdrová
Zatímco se žáci a žákyně 2. stupně naší školičky proháněli na kolech po Českém ráji, v 5. ročníku jsme absolvovali týdenní projekt Komiks. Od začátku školního roku máme celou naší třídu vyzdobenou obrázky s tematikou komiksových postaviček, které všichni dobře známe. Přesto byl pro nás projekt v ledasčem přínosný, když jsme se dozvěděli spoustu nového. Nejprve jsme si v počítačové učebně pomocí PPT prezentace vysvětlili, co to vlastně komiks je a představili jsme si nejznámější díla nejen z ČR, ale i Francie, Japonska a USA. Dále si žáci mohli vytvořit vlastní komiks na webových stránkách, pak si prohlíželi jednotlivá videa k tématu a filmové trailery, jimiž se poslední dobou kina jen hemží. Každý si vymaloval svého superhrdinu, který teď střeží naši třídu. V následující části si žáci vyrobili několik textových bublin, pomocí nichž pak sehráli ve skupinkách jednoduché scénky. Do připravených pracovních listů pak vymýšleli vlastní repliky, aby vytvořili svůj bezvadný komiksový příběh. Práce se jim moc povedla.
Mgr. Tomáš Sůva
V pátek 19. 5. k nám zavítalo divadélko Bublifuk. Mateřské škole, první a druhé třídě přijelo zahrát pohádku o mlsné opičce. Děti s nadšením sledovaly, aktivně se zapojily, snad každý si chtěl obléknout bílý plášť a zahrát si na pana zubaře. Všem se pohádka moc líbila.
Mgr. Jana Mejdrová
Dne 24. 5. jsme navštívili zdejší moštárnu. Pan Vondráček nám ochotně vysvětlil a ukázal, jak se jablka zpracovávají a vyrábí se mošt. Na závěr jsme mohli ochutnat různé druhy moštů.
Mgr. Jana Mejdrová
Do školy zavítal Bovýsek, maskot našeho dodavatele ovoce a zeleniny v rámci projektu Ovoce do škol. Seznámil žáky s méně známými druhy exotického ovoce a přinesl malý dárek pro každého.
Mgr. Hana Tulková
Dne 27.04.2017 se v učebně třetí třídy sešli její žáci spolu se žáky šesté třídy, a to u projektu s názvem “Crosswords” – tedy křížovky. Šesťáci si během svého minulého projektu s názvem “Cooking” začali připravovat křížovky, které si během hodin anglického jazyka postupně každý žák překreslil na tabuli a odzkoušel tak i na spolužácích, zda lze křížovku vyluštit a nejsou v ní tedy žádné chyby. Takto předpřipravený materiál děti doma překreslily do finálové podoby a vytvořily tak materiál pro třeťáky. S nakopírovanými listy jsme tedy vyrazili do třetí třídy. Všechny děti se rozdělily do skupinek, na dvojici či trojici šesťáků připadla vždy dvojice či trojice třeťáků. Společně se dali všichni do práce. Menší děti hledaly neznámá slova v česko-anglickém slovníčku, avšak větší děti jim musely nejprve ukázat, jak se slovníček používá a jak se výsledné slovo vlastně najde. Pokud si nebyl jist ani některý ze šesťáků, byla možnost nahlédnout do tzv. nápovědníků s předem vyluštěnými tajenkami. Práce šla dětem od ruky a myslím, že si obě třídy práci užily. V závěru se obě třídy navzájem hodnotily-nejprve třeťáci hodnotili palcem nahoru či dolu šesťáky a poté stejným způsobem hodnotili práci třeťáků také šesťáci. Jelikož obě třídy měly ve velké většině palce nahoru, lze projekt pokládat za skutečně zdařilý.
Mgr. Magda Koudelková
Dne 17.04.2017 sedmáci pokračovali v druhé části projektu v anglickém jazyce „O poklad pevnosti Schoolyard“. Tentokrát se žáci rozdělili do dvojic a každá z nich si vylosovala lísteček se slovem, jehož jednotlivá písmena byla vypsána pomocí anglických řadových číslovek. Každá dvojice poté vyšla na chodbu, kde byla na jednotlivých schodech rozepsána abeceda a úkolem žáků bylo nalézt na nich správná písmena svého slova. Toto slovo pak každá z dvojic vyhledala na společném seznamu a přeložila ho. Postupně takto zbylo pouze jediné slovo, které bylo další indicií – tedy slovo familiar (dobře známý, důvěrný, známý). Indicii žáci nalezli v poslední minutce před zvoněním, poté by již zmizela. Podaří se nalézt další? To snad zjistíme v příštím týdnu…
Mgr. Magda Koudelková
V předvelikonočním kroužku tvořivosti jsme vyráběli zajíce z papíru, kartónu i kynutého těsta. Netradiční jidášky v podobě zajíců všem chutnaly.
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
Koncem března se žáci a žákyně vypravili na exkurzi do zahradnictví v Chomuticích. Paní Gabrielová děti seznámila s prací v zahradnictví i s druhy zeleniny, bylinek a okrasných květin, které tu pěstují a prodávají. Všem se exkurze líbila.
Mgr. Eva Ďoubalová
V rámci výchovně vzdělávacího projektu Velikonoce jsme vytvářeli výzdobu, jidáše, pomlázky a povídali si o tradicích Velikonoc. Za přednesení básničky si všichni odnesli čokoládového zajíčka.
Mgr. Eva Ďoubalová
Pátek 29. dubna byl ve 4. třídě věnován blížícímu se svátku čarodějnic. Žáci a žákyně přišli do školy náležitě ustrojeni a učesáni, jak se sluší pro správné čarodějnice a čarodějníky. Vyráběli si svoji malou podobiznu z různých materiálů, čarodějný lektvar, zákusek z lineckého těsta v podobě uříznutých prstů a seznámili se s tradicí pálení čarodějnic v Čechách. Vyzkoušeli si létání na koštěti a zazpívali si písničku o čarodějnicích. Za své snažení všichni obdrželi čarodějnické vysvědčení.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 28. 4. jsme ve 2. třídě čarovali. Naučili jsme se čarovat s čísly, zkoušeli jsme létat, uvařili jsme si čarovné lektvary, vytvořili jsme si strašidelné oči. A protože jsme obstáli ve všech úkolech, dostali jsme všichni čarodějnické vysvědčení.
Mgr. Jana Mejdrová
V pátek 28. dubna se prvňáčkové proměnili v samé čarodějky i čaroděje. Tyto kouzelné bytosti se prolétli na košťatech po celé škole, navštívili starší kamarády a potěšili je básničkou. V hodině matematiky si po čarodějnicku započítali a v tělocvičně zahráli hry. Košťata máme nachystaná, nadešel ten slavný den, kdy nám je let povolen… šťastný návrat do školních lavic.
Mgr. Eva Sobotová
V úterý, dne 25. dubna jsme v 5. ročníku oslavili Den Země. Zopakovali jsme si ekologická témata, povídali jsme si o třídění odpadu i o tom, jak chránit naši Zemi. Po shlédnutí PPT prezentace jsme si poslechli píseň od Zdeňka Svěráka – Chválím Tě země má. Do textu jsme doplnili chybějící slova a zkusili si ji zazpívat. Následně jsme zabrousili do matematiky, když jsme počítali příklady a výsledky pak doplňovali do připraveného textu v pracovních listech. Krátký projekt jsme pak zakončili myšlenkovou mapou.
Mgr. Tomáš Sůva
O předposlední dubnové hodině dějepisu jsme se v 8. třídě věnovali krátkému připomenutí mezinárodního svátku, který je zaměřen proti rasismu ve společnosti. Žijeme v těžké době, společnost se radikalizuje a tak je třeba, aby si děti byly vědomy nebezpečí, která mohou nastat. Hlavním cílem předmětu dějepisu by totiž mělo být především poučení se z chyb našich předků. V počítačové učebně jsme se opírali o PPT prezentaci, která nás seznámila s pojmy migrace, xenofobie, rasismu, tolerance, multikultury apod. Připomněli jsme si dějepisná témata, s nimiž jsme se v letošním roce s rasismem už setkali. Shlédli jsme několik videí, o kterých jsme pak diskutovali. Žáci si prohlédli ukázky z festivalu Barevná planeta a poslechli si hudební ukázku skupiny Ortel, kterou převážná většina žáků dobře zná a jejíž texty i poslouchají. Ne bezdůvodně se skupina umístila na druhém místě pěvecké soutěže Slavík v minulém ročníku. Řeč padla i o hrozbě kyberšikany. Na závěr vyučovací hodiny jsme si vyplnili kraťoučké pracovní listy. S žáky byla radost spolupracovat…
Mgr. Tomáš Sůva
Dne 12. dubna proběhl ve 2. třídě projekt ,,Jaro". Povídali jsme si o zvycích, tradicích, vyhledávali jsme si informace na internetu, říkali koledy. Ve skupinkách jsme vypracovávali pracovní listy. V závěru projektu jsme si ozdobili vajíčka.
Mgr. Jana Mejdrová
Doufáme, že si paní Zima nepůjčila žezlo na dlouho a brzy se dočkáme dnů, kdy nás do školy bude zase doprovazet slunicko…
Mgr. Eva Sobotová se svými prvňáčky
Dne 30. 3. 2017 se sedmáci sešli u dalšího projektu v anglickém jazyce nazvaný „O poklad pevnosti Schoolyard“. Jednalo se o první část tohoto dlouhodobého projektu. Sedmáci se při něm budou každý měsíc setkávat při řešení různých úkolů, které je vždy dovedou k výslednému slovu – indicii. Tu budou potřebovat pro vyluštění výsledného hesla, které jim později otevře cestu k pokladu. V této první části sedmáci hledali řešení úkolu v mapě Velké Británie a přilehlých ostrovů. Jejich úkolem bylo najít vždy správný název ostrova podle anglického popisu, tento nápis přiřadit do slepé mapy a podle čísla ostrova si vyhledat potřebné písmeno ve slově. Sestavili takto po skupinkách první výslednou indicii – island (ostrov). Jaká bude asi další indicie?
Mgr. Magda Koudelková
Ve čtvrtek 30. 3. 2017 si šesťáci vyzkoušeli roli kuchařů. Během dopoledne jsme v rámci projektu “Cooking” propojili angličtinu s praktickou dovedností. Všichni žáci se rozdělili do skupin a připravili svá pracoviště. Poté se někteří ze skupinek zapojili do vaření palačinek a bramborových placek se sýrem, zatímco ostatní se věnovali vyhotovení projektu s tématem jídlo, potraviny a nápoje. Několik jedinců též vytvořilo malované recepty, k již zmíněným pokrmům, celé pochopitelně popsané v angličtině. Na jídle jsme si pochutnali a v závěru hodiny si poté ještě žáci připravili křížovky, které nejprve odzkoušíme během hodin anglického jazyka a následně je použijeme pro náš další společný projekt se třetí třídou.
Mgr. Magda Koudelková
Každoročně pořádaná akce letos vyšla na poslední den před velikonočními prázdninami. Pro příchozí byl připraven materiál na výrobu dekorací a zdobení perníčků. Zájem žáků i rodičů byl velký. Spokojení návštěvníci si nesli domů zajíčky, slepičky, perníčky a další krásné věci, které na Velikonoce ozdobí naše příbytky.
Hana Tulková
Před Velikonoci jsme ve škole přivítali divadelní soubor Damiánek s pohádkou Čertovská růže. Pod vedením paní Dany Bílkové ji nacvičili žáci naší školy: Adéla Kloutvorová, Erika Žitná, Markéta Splítková, Lucie Suchá, Kristýna Suchá, Jakub Kyselo, Tereza Jebavá, Šárka Beránková, Adéla Karešová, Ondřej Suchý, Kateřina Splítková a Kateřina Šidáková, která již navštěvuje střední školu.
Všichni odvedli velký kus práce, jehož výsledkem bylo nádherné představení, které jsme ocenili dlouhým potleskem.
Hana Tulková
Na začátku měsíce jsme v 5. ročníku měli další projekt, tentokrát zaměřený na rodinu. Inspirovali jsme se hláškou pana Homolky ze stejnojmenného filmu o svérázné české rodině, která si vyrazila odpočinout do Krkonoš. Povídali jsme si o české rodině a jejích funkcích i druzích. Diskutovali jsme o negativech i pozitivech náhradní péče i registrovaného partnerství. Našim tématem byla i finanční gramotnost a rozpočet v jednotlivých rodinách. Dále nás zajímala kapitola Rozmnožování člověka. Rozebírali jsme si plánované rodičovství, prohlíželi jsme si videa a k tomu určené powerpointové prezentace. Mnohému jsme se přiučili po úvodním anonymním brainstormingu, který odstranil stud některých jedinců. Vyplňovali jsme krátké pracovní listy. Debatovali jsme rovněž o vývojových etapách lidského jedince a vše si pečlivě zapisovali do sešitu. Naučili jsme se pracovat s internetovými překladači, abychom snáze mohli přeložit jednotlivá slovíčka z kapitolky rodinných členů v anglickém jazyce. Rodiče nám pak doma pomohli vypracovat rodokmeny. Některé děti se ve svém zkoumání dostaly opravdu hodně daleko. O hodinách českého jazyka jsme popisovali jednotlivé rodinné členy na fotografiích, které jsme si přinesli do školy. Žáci pak doma sepsali krásné popisy svých rodičů. Nakonec jsme se ještě pobavili o našich prvních láskách a našich ideálních partnerech, na které si potají myslíme. Z legrace jsme pak nakreslili jejich podobizny do velikonočních vajíček. Náročná témata v přírodovědě jsme tak zvládli s nadhledem a bravurou sobě vlastní.
Tomáš Sůva
Rok se s rokem sešel a výprava sedmi statečných slavíčků z naší školy se rozlétla do Nové Paky na již 22. ročník pěvecké soutěže Novopacký slavíček. Po únorovém školním kole, kterého se zúčastnili malí i velcí zpěváčci v hojném počtu a kdy bylo velmi těžké vybrat nejlepší z nejlepších, jsme pilně trénovali a těšili se na duben. Letos jsme soutěžili ve třech kategoriích: 1. - 2. třída, kde nás reprezentovala a zároveň se umístila nejvýše - ve zlatém pásmu Tinka Bímová. Dále jsme měli 3 zástupce v nejpočetnější kategorii 3. - 5. třída. Zde krásně zazpívaly Lucinka Píšová, Vendulka Stuchlíková a Nelinka Bímová. Poslední kategorií, kde jsme letos soutěžili, byla 6. - 7. třída. Pro naše tři zpěvačky (Jolanku Lepšíkovou, Klárku Tesařovou a Anetku Šafaříkovou) bylo překvapením, že svým vystoupením soutěž zahajovaly, ale skvěle se s tím „popraly“ a Klárka si dokonce vyzpívala překrásné 3. místo!
Mgr. Jana Radoberská
Ve školní družině se už nemůžeme dočkat jara. Malujeme a zdobíme kraslice různými technikami, vyrábíme jarní dekorace, velikonoční slepičky a zajíčky. Učíme se koledy a povídáme si o jarních zvycích a tradicích. Staráme se o vysázené květiny a též jsme se je naučili poznávat.
Alice Prchlíková
Na žáky šesté třídy čekalo minulý pátek překvapení - sladká tajná exkurze do Vondráčkovy moštárny v Chomutičkách. Hodně dětí nevědělo, že tu nějakou máme, a přitom tyto sladké mošty mohou popíjet v naší školní jídelně. Během návštěvy jsme se dozvěděli úplně všechno o moštování - od trhání jablek, přes jejich rozsekání, lisování, "zavaření", až po naplnění lahviček. Jelikož v moštárně vymýšlejí stále nové příchutě této tekuté pochoutky, nechyběla ani ochutnávka rozličných druhů moštu, která měla u dětí obrovský úspěch. Dětem nejvíce chutnal s třešní, paní učitelce s celerem. Chtěla bych ještě jednou velmi poděkovat Tomáši Vondráčkovi, který se nám moc hezky věnoval, že jsme mohli podniknout tuto poučnou a „chutnou“ návštěvu.
Mgr. Jana Radoberská
Přijďte si 12. 4. 2017 od 13.00 do 16.00 vyrobit jarní dekoraci pro sváteční výzdobu
Výrobek | Cena |
---|---|
Slepička — závěs | 30,- Kč |
Skořápka s květinovou dekorací | 15,- Kč |
Obrázky v rámečku | 30,- Kč |
Perníčky | 20,- Kč |
Drátěný zápich s korálky — kytička, vajíčko | 20,- Kč |
Ovečka | 15,- Kč |
Motýlek | 20,- Kč |
Papírový zajíček z vlnité lepenky | 25,- Kč |
Květináček s osením | 35,- Kč |
Zajíček — zápich | 25,- Kč |
Růžový zajíček | 30,- Kč |
Zajíček skládaný z papíru | 5,- Kč |
V letošním roce jsme budoucí prvňáčky pozvali k zápisu až v dubnu. Většina dětí se velice těšila, některé si myslely, že škola začíná už druhý den po zápise.
Ale do září to rychle uteče a sejdeme se ve školních lavicích.
Mgr. Hana Tulková
Na konci měsíce března jsme si v 5. ročníku užili projektový den na téma lidských smyslů. Nejprve jsme si udělali krátký teoretický úvod, pak jsme vyplnili příslušné pracovní listy a cvičení v pracovním sešitě. Následně žáci vyráběli nitkový telefon. Při práci jsme poslouchali nejrůznější hudební kousky, které si žáci předem vybrali jako své oblíbené. Chinaski, Kabát, Majk Spirit, Ben Cristovao… Bylo toho opravdu hodně… Společně jsme diskutovali o prevenci ochrany jednotlivých smyslových ústrojí. Pak si žáci zkoušeli dorozumívání v prstové abecedě a na příslušných pracovních listech jsme vyplnili naše jména a bydliště ve znacích Braillova písma. Následně jsme se zavázanýma očima trénovali své chuťové dovednosti, když jsme degustovali různé druhy potravin a pochutin, které jsme si přinesli. Ještě nás se zavázanýma očima čekala překážková dráha na školním hřišti a v té nejtemnější krabici jsme poznávali dle tvaru nejrůznější předměty. Den se opravdu vydařil.
Mgr. Tomáš Sůva
V pondělí 20. března 2017 si osmáci vyzkoušeli využít dva světové jazyky, které se učí – angličtinu a němčinu. Nejprve se všichni rozdělili do skupinek a obkreslili si na veliké archy papíru jednoho ze spolužáků. Poté již skupinky pracovaly individuálně a samostatně se ještě dále rozdělily, někteří vyhledávali slova ve slovníku, jiní je zapisovali k částem těla a další se věnovali dokreslování dalších detailnějších částí těla. Společně takto skupiny vytvořily postavu v životní velikosti s popiskami v anglickém jazyce. Úderem třetí vyučovací hodiny se změnil světový jazyk a žáci začali vyhledávat tytéž slovní výrazy, tentokráte však v jazyce německém. Popisky připojili k těm již hotovým u figur a celé postavy každá skupinka domalovala a přetvořila dle vlastní fantazie. Celý projekt nás všechny bavil a hotové výtvory budou sloužit jako výzdoba osmé třídy.
Mgr. Magda Koudelková, Mgr. Jana Radoberská
V rámci celoročního výchovně vzdělávacího projektu „Česká republika - náš domov“ jsme tentokrát „navštívili“ Jihočeský kraj. Seznámili jsme se se základními informacemi o tomto kraji, nalezli jsme si i další zajímavosti a společně jsme si vyrobili Jihočeské zelníky, které všem moc chutnaly.
Mgr. Eva Ďoubalová
V polovině března si žáci 4. třídy vyzdobili třídu i chodbu školy svými výrobky. Vyrobili ptáky dle své fantazie a jarní věnečky na domovní dveře.
Mgr. Eva Ďoubalová
který se uskutečnil ve dnech 28. a 29. března 2017:
1. místo - Nela Bímová | 39,7 bodů |
2. místo - Vendula Stuchlíková | 39,6 bodů |
3. místo - Iveta Staníčková | 39,2 bodů |
4. Aneta Mádlová | 38,7 |
5. Andrea Synková | 38,4 |
6. Lucie Píšová | 37,9 |
7. Radek Veselý | 36,5 |
8. Dominik Zahradník | 34,5 |
9. Eduard Barchini | 33,5 |
10. Ondřej Kracík | 32,7 |
11. Adam Pirkl | 32,2 |
12. Adam Svoboda | 24,4 |
13. Jan Kubaliak | 18,6 |
Žáci šesté třídy podnikli ve středu 22. 3. výpravu do nedaleké Ostroměře, kde Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. pořádala exkurzi a přednášku v místní čistírně odpadních vod. Žáci viděli, jak probíhá proces čištění "špinavé" vody, dozvěděli se něco blíže o celém procesu čištění a mohli porovnat výsledný "produkt" ČOVky, který se pak vypouští zpět do přírody, s vodou, která sem přitéká. Také se dozvěděli, co patří a nepatří do kanalizace (včetně příkladů kuriozit, které byly v kanalizaci objeveny…). Doufám, že se také brzy podíváme do naší chomutické ČOV.
Mgr. Jana Radoberská
Žáci 7., 8. a 9. třídy se ve čtvrtek 23. 3. 2017 zúčastnili exkurze do Jičína, kde navštívili repliku legionářského vlaku z období 1918 – 1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Legiovlakem nás provedl legionář v dobovém stejnokroji, který žákům ukázal vůz polní pošty, těplušku, vůz zdravotní, filmový, velitelský, štábní, obrněný, prodejní, krejčovský, kovářský a dva plošinové.
Mgr. Veronika Kykalová
Ve čtvrtek 16. 3. 2017 jsme se v hodině anglického jazyka sešli se sedmáky u projektu „Karlík a továrna na čokoládu“ – v angličtině “Charlie and the Chocolate Factory“. V úvodu jsme se krátce seznámili s obsahem knihy a jejím autorem, jímž je Roald Dahl, a dozvěděli se rovněž něco o ilustrátorovi prvního vydání knihy (Quentin Blake). Poté jsme se společně podívali na ukázku z filmu, nejprve v českém a pak i v anglickém jazyce. Následně jsme poslouchali jednu z písní filmu a pokusili se doplnit chybějící slova v jejím textu. Pracovní list, který jsme dále vyplňovali, se týkal postav a děje knihy. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je, popsat část děje v angličtině. Projekt pokračoval poslechem další písně ze starší verze filmu, jež je plná vtipných slovních spojení, ale také plná ponaučení. V předposlední části se třída rozdělila do menších skupin a tyto zkoušely číst část zadaného textu v originále. Zjistili jsme, že není vůbec jednoduché rozumět všem slovům a pochopit děj. Poslední část projektu byla věnována rovněž textu knihy, tentokrát jsme si však vyzkoušeli, jak se vytváří čtenářský materiál pro děti s různými postiženími. Tyto texty bývají zjednodušeny a téměř každé slovo je doprovázeno obrázkem. Sedmáci si tedy ve skupinkách vyzkoušeli ilustracemi doplnit vybrané věty z knihy. Doufejme, že se brzy sejdeme u dalšího projektu věnovanému četbě v originále.
Mgr. Magda Koudelková
Ve čtvrtek 23. března navštívili žáci 1.,2. a 4. třídy potravinářskou firmu Perník Těchlovice u Hradce Králové. Pečou se zde sušenky, piškoty a v současné době ve vyšší míře i výrobky podporující zdravý životní styl. Pracovníci firmy dětem ukázali celý výrobní proces od surovin, které jsou potřebné až po balicí linku. Celou halou se linula lákavá vůně upečených sušenek a děti už se nemohly dočkat, až si některé z nich na závěr exkurze koupí.
Mgr. Eva Sobotová
Dne 16. 3. proběhl ve 2. třídě projekt Jaro. Povídali jsme si o tom, jak se probouzí a mění příroda na jaře, o zvířátkách, o rostlinkách, stromech a o práci na zahrádkách. Ve skupinkách jsme si vyplnili pracovní listy a připravili chutné pomazánky, všechny byly vynikající.
Jana Mejdrová
V úterý, dne 14. 3. 2017 se Jakub Tázler, Lukáš Tonar a Martin Nožička, chlapci z devátého ročníku, účastnili krajského kola ve stolním tenise, které se uskutečnilo ve sportovní hale Masarykovy obchodní akademie v Jičíně. V silné konkurenci obstál tým na výbornou a vyhrál celý turnaj.
Nejprve si poradili s týmem z Gymnázia a SOŠ Hostinné v poměru 4:3, pak s týmem Gymnázia BN Hradec Králové v poměru 4:2 a nakonec se ZŠ Police n. M. poměrem 4:0. Kluci gratulujeme a děkujeme!!!
Mgr. Pavlína Gottvaldová
V únoru se žáci 6. třídy v rámci vyučování pracovních činností účastnili projektu „Zdravá kuchyně - zdravá výživa“. Na projektu se velkou měrou podílela vedoucí kuchyně a hospodářka školy Jana Šťastná, za což jí velmi děkujeme.
Žáci se seznámili hygienou ve školní kuchyni (výdej jídla, mytí nádobí, oděv zaměstnanců, mytí rukou, úprava jídla, odpad z kuchyně, úklid podlahy a ploch na přípravu jídla, zdravotní průkazy…), školním stravováním (kategorie potravin, příjem potravin a kontrola, spotřební koš, úpravy masa, jaké potraviny se sledují, receptury, normy…), s regionálními potravinami a zdravými pokrmy. Také si některá jídla zkusili uvařit, např. brokolicovou polévku, cizrnový salát, čočkovou pomazánku a pohankový salát. Musím dodat, že se jim to povedlo a velmi jim chutnalo.
Také jim paní Šťastná zadala úkol, sestavit jídelníček podle pravidel zdravého školního stravování. Žáci poznali, že to není tak jednoduché, jak se zdá, ale úkol s drobnými chybami splnili. Za odměnu dostal každý lízátko a některé recepty budou inspirací pro školní jídelnu.
Jiřina Novotná
V pondělí 13. března naši školu navštívili loutkoherci z divadla Kozlík a dětem z mateřské školy, 1.,2. a 3. třídy představili Vodnickou pohádku. Nadšené dětské publikum nejenom že sledovalo pohádkové postavičky, ale i odpovídalo na otázky. Po představení si děti krásné dřevěné loutky prohlédly.
Jak chtěli vodníci zachránit pohádkovou lásku Madlenky a Vendelína si hned po divadle děti nakreslily.
Mgr. Eva Sobotová
Dne 23. února se ve 2. třídě uskutečnil projekt ,,Masopust". Nejdříve jsme si povídali o zvycích a tradicích, o masopustních maskách a veselí. Pak jsme se rozdělili do skupin a vyplňovali pracovními listy, v závěru projetu jsme si upekli preclíky.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve středu 15.02.2017 jsme se sešli s páťáky u krátkého projektu s názvem “Shopping“. Děti si připravily jednotlivá stanoviště – prodejny, vyrobily popisky s cenami a začaly si vzájemně procvičovat fráze k tématu. Poté se s chutí pustily do hry na obchod. Čas rychle ubíhal, a i když během hry vznikaly i velmi rušné chvilky, obchodování si děti užily. V závěru mohla každá skupinka předvést secvičenou scénku pro ostatní spolužáky – obchodníky.
Mgr. Magda Koudelková
Poslední únorový den ve škole jsme se s paní učitelkou Ďoubalovou rozhodli udělat malý turnaj ve vybíjené pro žáky 4. a 5. ročníku. Jarní prázdniny už klepaly na dveře, učit se nám moc nechtělo a poslední prověrky byly úspěšně za námi. Poslední dva týdny jsme poctivě v 5. třídě trénovali, ale přesto jsme na turnaji propadli a čtvrťáci nás přejeli na celé čáře. Nejen, že se lépe pohybovali, ale i přesněji mířili. Naše statická hra a čekání na chyby soupeře se příliš nevyplatilo a ikdyž někteří páťáci podali dobrý výkon (J. Jon, J. Zummer, A. Koubková), týmově se nám nedařilo. Čtvrťáci se chyb nedopouštěli a téměř nás k ničemu nepustili. Právem tak opanovali první dvě pozice na stupních vítězů. Absolutními vítězi se stal mančaft kolem R. Veselého. Na druhém místě skončili hráči kapitána E. Barchiniho. Třetí pozici ukořistili hráči J. Jona. Tým Ortez s kapitánkou A. Koubkovou byl čtvrtý a na posledním stupínku byli hráči kolem kapitána J. Zummera. Není však důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Žáci si turnaj užili a všichni byli odměněni chutnými pamlsky.
Mgr. Tomáš Sůva
Měsíc únor byl v chomutické pětce opravdu nabitý. Kromě mnoha jiného se nám zdárně povedlo zakončit i vlastivědný projekt Náš region. V uplynulých dvou týdnech jsme si povídali o východních Čechách. Žáci hledali pojmy a turistické zajímavosti na internetu a povídali si o zdejším životě. Pracovali jsme s mapou a učili se v ní správně orientovat. Ve skupinách pak žáci prezentovali vyrobené referáty o svých vesnicích, ve kterých bydlí. Povídali jsme si nejen o historii, ale i o současných možnostech pro zdejší občany. Učili jsme se poznávat erby našich obcí a zkusili jsme si nakreslit znaky našich rodů. Nevratické obci jsme pak zkusili vymyslet nový erb, protože dosud žádný nemá. Pracovali jsme s informačními letáky a doplňovali jsme pracovní listy. V rámci projektu jsme pak navštívili Muzeum hry v Jičíně, kde nás ochotné paní lektorky seznámily s tamější historií města a osobou Albrechta z Valdštejna.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve středu 22. 2. 2017 se všechny děti prvního stupně dočkaly karnevalu, na který se moc těšily. Celé dopoledne probíhalo ve znamení kostýmů, tance, zpěvu, soutěží a dobré nálady. Odměněni nebyli jen vítězové, ale balíčky plné dobrot čekaly na všechny děti. S organizací pomohli žáci deváté třídy a mladším spolužákům se moc hezky věnovali.
Alice Prchlíková
V pondělí 20. 2. jsme s dětmi z malého sborečku opět zazpívali babičkám a dědečkům v Oboře. Veselé písničky plné zvířátek všem vykouzlily úsměv na tvářích a některé rytmy doslova rozhýbaly publikum. Rokenrol s názvem Tři opice jsme na přání opakovali ještě jako přídavek. A nesměla chybět tradiční písnička Čížečku, čížečku… Děti měly z vystoupení a sladkých odměn takovou radost, že si skoro celou cestu zpět do školy vesele zpívaly.
Mgr. Jana Radoberská
V pátek, dne 17. 2. jsme se s pátou třídou v rámci projektu Náš region opět vydali do Jičína, abychom si prohlédli město a zdejší Muzeum hry. Nejprve jsme navštívili zámecký park, kde jsme si prohlédli hradby a řekli si několik málo slov o historii. Ve dveřích muzea nás opět uvítala úžasná paní J. Kořínková. Letos jsme tu již potřetí a pracovníci ústavu s námi vždy počítají a naše děti chválí. Nejinak tomu bylo i letos. Na začátku jsme byli seznámeni s nejznámější historií a vývojem Jičínska. Zvláštní důraz byl kladen na postavu Albrechta z Valdštejna. Vyplňovali jsme pracovní listy a zkoušeli nejrůznější didaktické hry. Prohlédli jsme si interiér kostela sv. Jakuba Většího a v závěru si pak žáci vyzkoušeli manipulaci s loutkami ve zdejším divadle. Po vyčerpávající návštěvě muzea jsme se šli občerstvit do nedalekého fastfoodu a zakončili tak pěkný výlet. Dětem se interiér muzea velmi líbil a slíbily, že v dohledné době se tam opět vrátí.
Mgr. Tomáš Sůva
Jak je zdraví důležité, si v pátek 17. 2. připomněli žáci třetí třídy. Ke svačině si každý vyrobil svůj zdravý salát, na kterém si potom všichni s chutí pochutnali.
Mgr. Markéta Lánská
Prvňáčci využili krásného zimního počasí a vyrazili navštívit oboru s daňky a muflony. Dančí i mufloní rodinky byly stydlivější a nechaly se pozorovat jen z povzdálí. Přesto měly děti radost a za plotem jim nechaly nějaké dobroty. Příjemná procházka za poznáním se nám vydařila.
Mgr. Eva Sobotová
V úterý 21. února jsme se společně se 7. třídou vypravili po stopách nejstarších civilizací v Americe. Zaměřili jsme se především na kulturu Aztéků, Mayů a Inků. Žáci vytvářeli plastickou mapu Ameriky. Zjišťovali a vyhledávali informace o jednotlivých kulturách, z nichž pak vytvořili informační plakáty. Na závěr se každý pokusil vyrobit kipu, incké uzlové písmo, k němuž sepsal příběh. A aby se nám práce dobře dařila, uvařili jsme si lahodný „vynález“ Mayů, horkou čokoládu.
Mgr. Jana Kykalová
V lednu jsme při našem celoročním projektu navštívili Karlovarský kraj a Plzeňský kraj, kromě zajímavostí z těchto krajů, které jsme si vyhledali na internetu, vyráběli jsme pravý chodský koláč. V únoru jsme zavítali do Pardubického kraje a kraje Vysočina. Poznávali jsme kulturní památky těchto krajů, ochutnali jsme pravý pardubický perník a vyrobili jsme si slané i sladké pokrmy z brambor, kterým se daří právě na Vysočině. Bramborové krokety i šišky s mákem všem chutnaly. V březnu navštívíme Jihočeský kraj.
Mgr. Eva Ďoubalová a žáci 4. třídy
V úterý 21. 2. se ve 4. třídě uskutečnil projekt Masopust. Děti se dozvěděly proč, jak a kdy se masopust slaví, naučily se sladký pokrm, který se o masopustu kromě koblih připravuje - boží milosti, vyrobily si škrabošku, mohly se podívat na interaktivní tabuli, jak se slaví masopust v různých částech naší vlasti, nakonec odpověděly na čtyři stručné otázky, zda si kromě škrabošek a ochutnávky z projektu odnesly i nějaké znalosti.
Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 22.02.2017 se sedmáci sešli u projektu “The World in the future” – Svět v budoucnosti. Žáci se nejprve rozdělili do menších skupinek a připravili si pracoviště a pomůcky. Projekt byl rozdělen na šest nosných témat, jež si jednotlivé skupinky rozebraly a následně k nim připravily věty nejprve v českém jazyce a poté rovněž vytvořily jejich překlady do anglického jazyka. Každá skupinka zapracovala anglické věty do projektu a doplnila je vhodnými obrázky. Projekty budou později vystaveny v prostorách třídy a budou sloužit nejenom jako zajímavá dekorace, ale budou též k nahlédnutí pro ostatní skupinky nebo žáky.
Mgr. Magda Koudelková
Po dva úterky (7. a 14. 02. 2017) jsme se se sedmáky během odpolední výuky scházeli u projektu s prostým názvem „Komiks“. Nejprve se žáci rozdělili do svou skupin – jedna skupinka vytvářela anglický komiks na počítačích a druhá vytvářela drobná výtvarná dílka ve třídě. Následující hodiny se pak obě skupinky prohodily. Děti při práci využívaly volně dostupné programy k vytváření komiksů, přidávaly drobné fráze v anglickém jazyce, následně pak musely okna komiksu pomocí různých úprav nakopírovat do dokumentů, které budou ještě následně vytištěny a během dalších hodin výtvarné výchovy se je žáci naučí také zapaspartovat. Výsledná díla budou zdobit sedmou třídu nebo společné prostory školy.
Mgr. Magda Koudelková
10. února 2017 proběhl ve třetí třídě výchovně - vzdělávací projekt: Po stopách. Žáci se dozvěděli, jaké stopy zvířata v přírodě zanechávají, zkoušeli některé poznávat. Ve skupinách dostali za úkol některé namalovat. Nakonec všichni společně vyrobili z přírodnin ptačí zobání, kterým jsme ozdobili stromy kolem školy.
Mgr. Markéta Lánská
Ve čtvrtek, dne 9. 2. jsme se zúčastnili se staršími chlapci turnaje v halové kopané v Hořicích. Jednalo se o okrskové kolo týmů z Hořicka. Z očekávaného souboje o postup do okresního kola se však nečekaným způsobem stala malá komedie, když na turnaj dorazily pouhopouhé tři školy. Přesto jsme si však den užili. Dvoukolovým systémem jsme se utkali s výběry ZŠ Komenského Hořice a ZŠ Na Habru. Po úvodním vítězství nad ZŠ Komenského v poměru 4:2 jsme sehráli vyrovnanou partii i s druhým mančaftem. Utkání skončilo remízou 3:3. Velkou mírou se na ní podílel skvěle chytající V. Těšínský, jenž proměnil i pokutový kop po faulu na našeho hráče. A ačkoli jsme už ve zbývajících zápasech svým dvěma soupeřům podlehli, druhé místo a postup do okresního kola nám neunikly. Radost ze sportovního úspěchu nám však pokazilo zranění Kuby Tázlera, jenž ve snaze blokovat soupeřovu střelu inkasoval nepříjemný úder a do posledního utkání bohužel nenastoupil. S výškovou i silovou převahou svých soupeřů se statečně prali v poli A. Mišči, F. Voňka, J. Kyselo, P. Veselý, L. Koubek, J. Vaníček a M. Nožička. Gratulujeme!
Mgr. Tomáš Sůva
První únorový týden jsme se v 5. třídě věnovali projektu Kostičky. Stavebnice Merkur a Lego jsme však tentokrát nechali doma a zabývali se lidskou kostrou. Povídali jsme si o jednotlivých částech kostry a jejím významu. Ukazovali jsme si zásady první pomoci při zlomeninách a u dopravních nehod, povídali jsme si o zdravé výživě a prevenci před onemocněním páteře a kloubů. Vyhledávali jsme pojmy na internetu a vypracovali pracovní listy. Ze špejlí jsme pak vyrobili malé modely kostry, z ruliček toaletního papíru pak společnou třídní kostru, kterou máme vystavenou ve třídě. Žákům se práce velmi vydařila a nové znalosti se jim snad neztratí.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek, 26. 1. 2017 jsme se v 6. třídě zaměřili na tiskárny a recyklaci tonerů a kazet. Seznámili jsme se s různými typy tiskáren a jejich příslušenstvím. Žáci byli rozděleny do 4 skupin ve kterých vyplňovali pracovní listy s úlohami z matematiky a luštili tajenku ze šifry. Nakonec jsme vše sepsali a stvrdili otiskem prstů.
Mgr. Pavlína Gottvaldová
Prvňáčci se dnes 31. ledna můžou pochlubit svým prvním vysvědčením, radost byla veliká. Zavzpomínali jsme, když jsme byli malá miminka, prohlédli si naše fotky… a najednou z nás jsou prvňáčci a také noví kamarádi, kteří si umí přečíst krátkou pohádku, napsat slova a vypočítat příklady. S chutí do druhého pololetí.
Mgr. Eva Sobotová
Dne 16. 1. a 18.1. se uskutečnil projekt ,,Zima". Povídali jsme si o změnách v přírodě, o tom jak můžeme pomáhat volně žijícím zvířatům, zazpívali jsme si písničku o zimě. Ve skupinách žáci vyplňovali pracovní listy, každý z žáků podle své fantazie namaloval paní ,, Zimu". V závěru projektu jsme se byli vydovádět na sněhu.
Jana Mejdrová
Ve čtvrtek 26.1. do naší školy zavítal putovní cirkus. Děti z mateřské školy, první a druhé třídy zhlédly několik veselých kousků s pejsky, měly možnost seznámit se i s medvídkem mývalem. Jako ve správném cirkuse nechyběla ukázka žonglování, balance se skleničkami a obdivuhodné kouzelnické triky. Představením byly děti nadšené a budeme se těšit na další návštěvu.
Mgr. Eva Sobotová
V úterý, dne 24. ledna jsme se s chomutickými reprezentanty ve stolním tenise opět vrátili na místo činu do Staré Paky, kde jsme v tělocvičně místní Masarykovy ZŠ odehráli okresní kolo. Na palubovce byl k vidění krásný tenis v podání nejen chlapeckých, ale i dívčích týmů. Atmosféra turnaje byla opět výborná a je třeba poděkovat organizátorům. V silné konkurenci jsme obstáli na výbornou. Loňské těsné druhé místo jsme letos ještě vylepšili a zvítězili bez sebemenšího klopýtnutí. Postup do krajského kola, které se odehraje na jaře, nám zajistil vyrovnaný týmový výkon hráčů J.Tázlera, L. Tonara a M. Nožičky. Své soupeře jsme v základní skupině „roznesli“ poměrem 4:2 s celky z 1. a 2. Jičínské ZŠ, dále pak v poměru 4:1 s týmem ze ZŠ Komenského v Nové Pace. Ve finále jsme se pak utkali s vítězným mančaftem z Lepařova gymnázia v Jičíně, který si ve své skupině poradil s celky z Miletína, Lázní Bělohrad a domácí Staré Paky. Finále bylo vyrovnané, rozhodující bod nám zajistil M. Nožička. Naši hráči převyšovali své protivníky v mnoha ohledech a jejich předváděná hra i umění byly ozdobou turnaje. Skvělá práce s mládeží v místním oddíle přináší své ovoce. Uvidíme, jak se nám bude v březnu dařit. Tak nám držte palce a sportu zdar!
Mgr. Tomáš Sůva
Ačkoli je pro někoho pátek 13. nešťastným dnem, pro žákyně 5. až 9. třídy to byl v lednu den, kdy si mohly poměřit své síly v jejich tak oblíbené hře - vybíjené. Turnaje se zúčastnily čtyři týmy. Dívky si turnaj užily v duch fair play. A všechny byly za účast odměněny diplomem a dobrotám.
Mgr. Jana Radoberská
Letošní leden je k zimním radovánkám přímo stvořený. A my v družince si to umíme užít. Sáňkujeme, bobujeme, stavíme sněhuláky i iglů. Pravidelně také chodíme do lesa ke krmelci, abychom zvířátkům v téhle opravdové zimě trošku přilepšili.
Alice Prchlíková
V pondělí, dne 16. ledna jsme si v 5. ročníku povídali o důležitosti recyklace náplní do tiskáren. Projekt byl součástí celoškolní soutěže Recyklohraní, jíž se pravidelně účastníme. Nejprve jsme se podívali na funkci a jednotlivé druhy tiskáren a jejich zásobníků. Pak jsme vyplňovali krátké pracovní listy, kde jsme měli za úkol vypočítat matematické slovní úlohy. Povedlo se nám dešifrovat tajenku a vyluštili jsme i „zakrytý“ text. Na výsledné práce, které většina našich žáků bez potíží zvládla, jsme se pak „podepsali“ otiskem svých prstů. Projekt byl velmi poučný.
Mgr. Tomáš Sůva
V pátek 13. proběhl ve třetí třídě projekt-Vítáme nový rok. Žáci se dozvěděli, co je v jednotlivých měsících roku 2017 čeká. Naučili se písničku - Jaro, léto, podzim, zima. K zimním měsícům je čekala hodina sportování na sněhu, kde se všichni vydováděli. Přestože je pátek 13. považován za smolný, nám se projekt povedl.
Mgr. Markéta Lánská
Vánoce zase utekly jako voda a páťákům tak opět začaly galeje ve škole. Pro začátek nového kalendářního roku jsme si vybrali sportovně založený projekt Sportem ku zdraví. Bylo přece jen zapotřebí to cukroví vyběhat…
Druhý týden v lednu jsme tak čas ve školních lavicích trávili čtením úryvku z naší Čítanky, které se věnují právě tématu sportu a olympijských her. Povídali jsme si o základních olympijských myšlenkách i jejich tradici. Žáci vytvořili krásné referáty k jednotlivým českým a československým sportovcům.
Společně jsme si pak získané informace navzájem prezentovali v počítačové učebně. Nutno podotknout, že některým se povedlo připravit opravdu nádherné práce, které jsme si vystavili v naší třídě. Povídali jsme si dále o správném životním stylu i správném stravování. Seznámili jsme se rovněž s problematikou kouření a alkoholu. Vyplnili jsme pracovní listy a ve dvojicích vyrobili svého potravinového pyramidáčka. Projektový týden jsme zakončili na hodině tělesné výchovy, kde jsme změřili své síly u kondičních cvičení. Ačkoli to někdy bylo trochu namáhavé, vše jsme nakonec zdárně zvládli.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve středu 21. 12. 2016 se všichni žáci druhého stupně stali na chvíli experimentátoři a badatelé v oboru fyziky. Fyzika je pro většinu žáků předmětem teoretickým a obtížným, ale zde zažili fyziku z pohledu aktivního poznání. Při aktivním poznání se žáci učí jevy poznávat, formulovat a ověřovat hypotézy a v neposlední řadě získané poznatky obhajovat. Žáci si sami mohli vyzkoušet 11 pokusů (např. jak dostat minci suchou rukou ven, lávová lampa, vajíčko do láhve, nenewtonská kapalina), u kterých byl vždy napsán seznam pomůcek, stručný návod a vysvětlení odpovídající jejich znalostem. Veškeré pomůcky potřebné k realizacím byli žákům velmi dobře známé, jelikož se jednalo např. o sodu, ocet, jar, olej, škrob, nafukovací balónek. Místo kádinek jsme používali zavařovací sklenice. V samotném závěru žáci viděli i pokusy demonstrační, např. zapálení ruky, zapálení svíčky na dálku či faraonovi hadi.
Mgr. Pavlína Gottvaldová
Ve středu odpoledne jsme ve družince čekali na Ježíška. A aby nám čekání utíkalo, ochutnávali jsme cukroví, zazpívali si koledy,prozradili tajná přání …a pak konečně zazvonil zvoneček! Radost dětí byla obrovská, každý si našel něco pro sebe a to, že Vánoce jsou ty nejkrásnější svátky, jsme si i odhlasovali.
Alice Prchlíková
V úterý 20. 12. 2016 zavítala do naší školy Jana Vyšohlídová z Divadla U staré herečky z Hradce Králové. Dětem z MŠ a žákům 1. a 2. třídy sehrála loutkovou vánoční pohádku na motivy biblického příběhu o narození Ježíška, ve které zaznělo mnoho známých koled.
Mgr. Veronika Kykalová
Dne 19. 12. a 21. 12. proběhl ve 2.třídě projekt „Vánoce“. Povídali jsme si o historii Vánoc, zvycích a tradicích, o tom, kdo nosí dárky v jiných zemích. Vyplňovali jsme pracovní listy. V další části projektu jsme si ozdobili jablko, které může zdobit štědrovečerní stůl.
Mgr. Jana Mejdrová
V období Adventu proběhl ve třetí třídě výchovně - vzdělávací projekt s tímto názvem. Během této doby jsme si připomenuly jednotlivé zvyky a tradice předvánočních dnů, vyrobili několik dárečků pod stromeček, připravili nepečené dobroty a vyrobili krásné svícny. Projekt byl zakončen besídkou, kde si děti rozbalily dárečky od "tajného" Ježíška. Tímto bych chtěla poděkovat paní Rubínové za poskytnutí materiálu na výrobu svícnů a paní Zbrankové za zásobování jablky na projekty ve třídě.
Mgr. Markéta Lánská
V úterý 20. 12. 2016 zavítala do naší školy Jana Vyšohlídová z Divadla U staré herečky z Hradce Králové. Dětem z MŠ a žákům 1. a 2. třídy sehrála loutkovou vánoční pohádku na motivy biblického příběhu o narození Ježíška, ve které zaznělo mnoho známých koled.
Mgr. Veronika Kykalová
Jelikož za okny panuje pěkná zima, rozhodli jsme se s žáky sedmé třídy vypravit do Afriky. V rámci našeho projektu jsme prozkoumávali jednotlivé oblasti, zjišťovali charakter přírodních krajin. Dále jsme se zajímali o to, jak se do konkrétních oblastí dostaneme, kolik bude cesta stát. Nezbytnou součástí bylo také získání informací o povinném a doporučeném očkování. Společně jsme vytvořili nástěnnou mapu Afriky a poté jsme vyrobili africké masky zvířat.
Mgr. Jana Kykalová
V letošním roce naposledy se naši žáci vydali potěšit svým vystoupením klienty Domova pro seniory v Oboře. Sbor nejprve předvedl "koncertní" program, ve kterém zazněly lidové koledy a adventní písně, ale také spirituál nebo známé filmové a pohádkové melodie. V druhé části jsme vyzvali publikum, aby se k nám přidalo se zpěvem a hrou na rytmické nástroje. Všichni společně jsme přezpívali pásmo notoricky známých vánočních písní. Na první pohled bylo jasné, jak si všichni koledičky užili, a na závěr jsme si popřáli krásné Vánoce a hodně štěstí v novém roce.
Mgr. Jana Šťastná
Při posledním kroužku tvořivosti v roce 2016 si děti z kroužku tvořivosti vyráběly a zdobily perníčky. Moc to všechny bavilo.
Mgr. Eva Ďoubalová a Mgr. Jana Mejdrová
Ve středu 21. prosince proběhl ve 4. třídě projekt Vánoce. Děti ze z úryvku v čítance dozvěděly, jak se slavily Vánoce v době dětství a dospívání Boženy Němcové, zopakovaly si slovní druhy vybarvováním obrázku s vánoční tématikou, vypočítaly náklady na výrobu vánočky, kterou jsme si upekli před týdnem. Dále si chlapci a děvčata vyrobili jednoduché slané i sladké pohoštění - chuťovky a zdobené muffiny a ve vánočním testu si vyzkoušeli svoje znalosti o vánočních symbolech a zvycích.
Mgr. Eva Ďoubalová
V rámci projektu Těšíme se na Ježíška si prvňáčci vyzdobili třídu zimními obrázky, pozorovali větvičky barborek a netrpělivě čekali jestli se do Vánoc objeví nějaký kvítek. Vyráběli vánoční dekorace i přáníčka a jablíčkový svícen, kterým si vyzdobí vánoční stůl… a teď už se jen těšíme na Ježíška.
Mgr. Eva Sobotová
V úterý 20. 12. 2016 zavítala do naší školy Jana Vyšohlídová z Divadla U staré herečky z Hradce Králové. Dětem z MŠ a žákům 1. a 2. třídy sehrála loutkovou vánoční pohádku na motivy biblického příběhu o narození Ježíška, ve které zaznělo mnoho známých koled.
Mgr. Veronika Kykalová
Poslední dny před vánočními svátky jsme se v 5. ročníku věnovali našemu projektu Vánoce všude kolem nás. Připomínali jsme si jednotlivé štědrovečerní zvyky v českých domácnostech. Pak jsme je porovnávali s tradicemi, které se objevují v dalších zemích světa – USA, Anglii, Švédsku, Finsku a Rusku. Jakmile jsme našli všechny státy na mapě, vrhli jsme se na vypracování krátkých výstupů, ve kterých jsme měli za úkol seznámit své spolužáky s vánočními zvyky daných států. V čítance jsme si četli nejen o tom, jak se narodil Ježíšek, ale i jak probíhá Štědrý den. Žáci pak napsali krásné dopisy Ježíškovi. Zabrousili jsme i předmětu anglického jazyka, když si žáci ve slovnících vyhledávali vánoční slovíčka a zapisovali je do křížovky. Svou pozornost jsme zaměřili i na dějiny Židů, kteří se nesmazatelným způsobem zapsali do života Ježíše Krista. V rámci učiva vlastivědy jsme si rozšiřovali znalosti o Chanuce i nejtemnějším období Židů – holocaustu. Pouštěli jsme si dokument o siru Nicholasi Wintonovi, abychom si připomněli jeho odkaz. O pracovním vyučování jsme vyráběli vánoční přání a náramky z korálků pro naše blízké pod stromeček. Dětem se práce hezky zdařila. Ve čtvrtek, 22. 12., nás ještě čeká malá vánoční besídka, kde si žáci rozbalí dárky a společně pak oslavíme příchod nejen Vánoc, ale zejména zimních prázdnin. Veselé Vánoce všem.
Mgr. Tomáš Sůva
V úterý, dne 20. 12. jsme s dívkami z druhého stupně odehrály vánoční turnaj v přehazované. O hodinách TV jsme nácviku této hry věnovali s paní uč. Radoberskou poměrně dost prostoru, a proto se takové závěrečné měření sil přímo nabízelo. Holky navíc samy projevily zájem, a tak nebylo co řešit. V turnaji se utkala 4 mužstva, přičemž každé z nich sehrálo v základní skupině 3 zápasy systémem každý s každým. Výsledná tabulka pak zajistila závěrečné boje o první a třetí místo. Mimo stupně vítězů nakonec skončil tým Black and White (Bydžovská P., Raisová P., Těšínská T., Jonová T., Šafaříková A. a Sakáčová S.), který prohrál velice vyrovnané utkání s týmem Aniččiných psychopatů (Šamková A., Brynychová B., Tesařová K., Šafaříková D., Kloutvorová A. a Lepšíková J). Ve finále pak smetl celek Velkých ptáků (starší žákyně 8. a 9. třídy – Spudilová N., Draštíková K., Jonová E., Jezberová E., Fibigerová K. a Horčičková A.) nadějný tým Lucka a spol. (Suchá L., Jebavá T., Suchá K., Splítková M., Ondrejková S. a Ondrejková N.) poměrem 25:14. Utkání se nehrála na sety, nýbrž na daný časový úsek. Rád bych poděkoval všem zúčastněným za předvedený sportovní výkon i přátelskou atmosféru, ve které se turnaj odehrál. Dívky mají hru rády a snad se jim turnaj líbil. Chutné odměny už byly jen jako bonus na závěr.
Mgr. Tomáš Sůva
V pondělí, dne 19. prosince jsme odehráli další ročník tradičního předvánočního turnaje ve fotbale. Jakmile skončilo vyučování, sešli jsme se všichni v místní tělocvičně a okamžitě se začalo hrát. Menší počet přihlášených týmů předurčil k atraktivnějšímu systému turnaje. V základní skupině sehrál každý s každým jeden zápas a pak následovaly pokutové kopy, a to bez ohledu na předchozí výsledek utkání. Slabší mužstva tak měla relativně větší šanci se poprat o nějaké ty body navíc. I přes to se však závěrečné zápasy sehrály dle papírových předpokladů. utkání o třetí místo zvítězily Želvy Ninja (V. Prchlík, J. Kindl, T. Bielčík, P. Mucha a V. Rozkovec) nad týmem Kokosů (L. Šamko, J. Zummer, D. Mucha, J. Mucha a J. Jon) v poměru 2:1. Nutno však podotknout, že pro tým Kokosů to mnohdy byla první zkušenost s turnajem a dá se říct, že v jednotlivých utkáních docela obstáli. Ve finále se střetly mančafty Na Jenise (název prosím brát s rezervou - V. Těšínský, P. Veselý, M. Nožička a J. Tázler) a Kojoti (J. Sedláček, A. Mišči, M. Mádle, M. Kracík a T. Kořínek). Poměrem 2:0 nakonec zvítězil a celý turnaj tedy vyhrál tým složený z letošních deváťáků. Tak ať Vám to kluci takhle střílí i na jiných školách. Musíme poděkovat vedení školy, které pro nejlepší fotbalisty nakoupilo chutné pamlsky. Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2017 všem fanouškům fotbalu.
Mgr. Tomáš Sůva
Obecní úřad v Chomuticích se připojil k akci Česko zpívá koledy. Sbor naší školy pod vedením Mgr. Jana Radoberské nemohl chybět a byl velkou oporou všem zpěvákům, kteří si přišli užít krásnou předvánoční atmosféru. Všichni přítomní mohli také navštívit vyzdobený kostel sv. Diviše.
Mgr. Hana Tulková
Žákům 5. – 9. třídy bylo sehráno divadelní představení Legenda V+W aneb příběh Osvobozeného divadla. Toto divadelní představení je souborem ukázek nejslavnějších divadelních her autorů Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Žákům tak byly přiblíženy nejzásadnější okamžiky života i kariéry těchto mistrů českého humoru. Odborný výklad doplňovaly chronologicky řazené úryvky dialogů a písní, dokumentující rozsah a význam tvorby Osvobozeného divadla a jeho vliv na vývoj českého divadla 20. století.
Mgr. Hana Tulková
Je již milou tradicí, že v adventním čase naši žáci navštěvují dědečky a babičky v Domově pro seniory v Oboře. Minulý týden zde své andělské vystoupení předvedly nejmenší děti z mateřské školky. V pondělí 12. 12. posluchače potěšil sboreček žáků 1. - 4. třídy společně s dětmi ze školní družiny. Pásmo zimních a vánočních písniček a básniček se všem moc líbilo, dokonce si s námi občas publikum i zazpívalo. Na závěr děti všem rozdaly malé dárečky a přáníčka. Vystoupení se všem moc povedlo a těšíme se, že zase brzy přijdeme na návštěvu. A v Oboře se již moc těší na středu 21. 12., protože je čeká ještě jedno předvánoční vystoupení dětí z velkého sboru.
Mgr. Jana Radoberská, Alice Prchlíková
8. prosince do naší školy zavítal Bovýsek, maskot firmy Bovys. Tato firma každý týden dodává ovoce a zeleninu všem žákům 1. stupně. Ani Bovýsek nepřišel bez dávky vitamínů. Tentokrát všichni dostali ovocný nápoj.
Mgr. Hana Tulková
Mladší žáci naší školy s velmi pobavili při představení Divadélka pro školy z Hradce Králové. Africká pohádka aneb Podivuhodná dobrodružství doktora Holuba byla plná písniček, překvapení i poučení. Na pozadí lehce ztřeštěných příběhů se děti dozvěděly něco o Africe a seznámily se s osobou legendárního cestovatele.
Mgr. Hana Tulková
Ve středu jsme si s žáky šesté třídy o hodině zeměpisu povídali o sopečné činnosti. A abychom si názorně ukázali, jak takový výbuch sopky může vypadat, společně jsme si jednu sopku vyrobili. Využili jsme suroviny, které najde každý z nás v kuchyni (např. jedlou sodu, kypřicí prášek, ocet). Pak už jsme jen nedočkavě pozorovali, co se bude dít dál.
Mgr. Jana Kykalová
Již delší dobu jsme nenavštívili výstavu betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Letos se to žáci 1., 2. a 4. třídy rozhodli napravit. Největší obdiv si zasloužil rekonstruovaný mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla. Ale ani ostatní exponáty nezůstaly bez povšimnutí. Výstava byla pěkným zahájením adventního času.
Mgr. Eva Sobotová
V neděli 27. 11. naše sbory zazpívaly při slavnostním rozsvěcení stromečku v Sobčicích. Krásně nazvučené vystoupení se našim zpěváčkům moc povedlo a potěšilo všechny přítomné hosty. Jsem moc ráda, že jsme se mohli této akce zúčastnit. A také děkuji všem dětem a jejich rodičům za účast na sobotním i nedělním adventním zpívání.
Mgr. Jana Radoberská
S mikulášskou nadílkou zavítali žáci 9. ročníku také do Domova pro seniory v Oboře. Klienti se na návštěvu pekelníků vždy užijí, ale andělé je vždy potěší nejvíce.
Mgr. Jana Kykylová
V pátek 2. 12. jsme se žáky šesté třídy navštívili místní obecní knihovnu. Jsem moc ráda, že naši šesťáci jsou celkem nadšení čtenáři. Velkou spustu z nich paní Dostálová už zná, protože knihovnu sami navštěvují. I přesto si skoro každý odnesl několik knížek, do kterých se někteří „pustili“ hned o přestávce ve škole. Moc děkujeme paní Dostálové, že nám věnovala svůj čas a těšíme se na další návštěvu.
Mgr. Jana Radoberská
V pátek 2. prosince navštívil naši školu Mikuláš s čerty a anděly. Čerti si s sebou přinesli Knihu hříchů, v níž někteří jedinci už mají zapsáno pár vroubků. Naštěstí nikdo do pekla odnesen nebyl, jelikož se žáci vykoupili pěknou básničkou nebo písničkou. Poté byly pro všechny připraveny drobné sladkosti. Příští rok se jistě Mikuláš se svou družinou do školy zase vrátí, aby zkontroloval, zdali se hříšníci napravili.
Mgr. Jana Kykalová
Ve čtvrtek 1. 12. 2016 navštívila naši školu lektorka výjezdního programu Recyklace hrou. Žáci se hravou formou dozvěděli jednak o negativních vlivech starých elektrozařízení a přenosných baterií na životní prostředí a jednak pochopili, že recyklací dnes už dokážeme vysloužilému zařízení dát další šanci, jak posloužit lidem i přírodě. Žáci pracovali s modely elektrozařízení i s dalšími vhodnými metodickými pomůckami. Tohoto programu se zúčastnili žáci 3. třídy a 5. - 9. třídy.
Mgr. Veronika Kykalová
Středeční odpoledne jsme s družinkou strávili v čertovské dílně. Na její návštěvu jsme se pořádně připravili. Přečetli jsme si čertovskou pohádku, vyrobili figurky čertů, zazpívali písničku a z papíru a pomocí temperových barev vytvořili čertovské rohy. V dílně jsme se rozdělili do skupinek a vrhli se na pokusy. Naučili jsme tancovat rukavici, propichovat balónek, aby nepraskl, ponořit papír do vody tak, aby zůstal suchý… Viděli jsme tancující rozinky i hada, který nám rostl z popela přímo před očima. Zlatým hřebem odpoledne byla hořící ruka paní vychovatelky .A že to nebyl nějaký malý ohýnek! Děti byly opravdu nadšené a za krásné odpoledne chceme poděkovat paní učitelce Pavlíně Gotvaldové, která si dala velkou práci, vše pro nás připravila a hlavně nám ukázala, že věda může být zábava.
Alice Prchlíková
Naší školu navštívil Mgr. David Černík, ředitel organizace ALTER EGO - institut pro podporu vzdělanosti, který žáky 4., 5., 8. a 9. třídy poučil o zásadách resuscitace. Po teoretické části následovala část praktická, kdy si každý zkusil jednominutovou masáž srdce. Ověření znalostí pak proběhlo závěrečným testem. Doufáme, že získané vědomosti a dovednosti nebudou potřeba, ale rozhodně by je měl mít každý z nás.
Mgr. Hana Tulková
V úterý, dne 29. listopadu jsme s chlapci z druhého stupně ZŠ odehráli další ročník florbalového turnaje. Hra předváděna v naší malé tělocvičně se v mnoha ohledech odlišuje od „velkého florbalu“ hraného na velkých hřištích. K vidění bývá zcela rozdílný způsob hry, kdy se bojuje o každý míček, hráči jsou brzy dostupováni a atakování a nezbývá tak čas na vymýšlení hezkých akcí a parádiček. Přesto se zápas od zápasu objeví i nějaká ta kombinace, která vykouzlí na tváři úsměv. I letos padaly hezké goly.
Turnaje se zúčastnilo celkem 5 mančaftu, které si to mezi sebou „rozdalo“ systémem každý s každým a výsledná tabulka pak určila zápas o 1. a 3. místo. Na konečném pátém místě se umístila „slepenina“ kolem Pepy Vaníčka a Honzíka Kindla. Na třetím místě skončil tým Pejsánků V. Prchlíka, J. Muchy, P. Muchy, M. Balogha a L. Šamka, který v hezkém zápase otočil v poslední minutě nepříznivý vývoj utkání ve svůj prospěch a těsně vyhrál poměrem 3:2. Poraženými byli „šesťáčkové“ kolem J. Sedláčka a výborně hrajícího M. Mádleho, kteří měli v brance jistotu v mladém J. Zummerovi. Velký příslib do budoucna. Finále pak ovládli favorité celého turnaje – „Dlouhý ptáci.“ Tým složený z deváťáků nenechal nikoho na pochybách, že si celkové prvenství opravdu zaslouží. Zvláštní pozornost si zaslouží P. Veselý v brance, který z 5 zápasů inkasoval pouze jednou. Pro Blue Stars kolem A. Miščiho a F. Voňky tak zbyly jen oči pro pláč. Všichni jsme si však sportovní odpoledne moc užili.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve čtvrtek 24. listopadu se v kroužku tvořivosti doslova "vyrojili" papíroví čertíci a čertice. Děti si ještě vyrobily ze zavařovacích lahví svícínky, kterými si ozdobí své domovy během Adventu.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Ke konci listopadu jsme v 5. ročníku absolvovali projektové dny k tématu Trojská válka, kde jsme nepřímo navázali na hrdiny z 1. světové války, o nichž jsme si povídali nedávno. Žáky tak téma ihned zaujalo. Nejprve jsme si přečetli článek v naší čítance, abychom se s jednotlivými postavami seznámili. Když jsme porozuměli základnímu příběhu a motivům jednotlivých postav, zhlédli jsme krátký animovaný film o Trojské válce. Pouštěli jsme si rovněž jednotlivé důležité okamžiky z filmu Trojská válka, kde hlavní roli hrdinného Achillea ztvárnil nezapomenutelný Brad Pitt. Následně se žáci pokusili tyto scény ztvárnit v divadle, které si pro nás připravili. K tomuto účelu si zhotovili typické antické masky, někteří si doma dokonce vyrobili nejrůznější rekvizity. Když skončila krásná představení, povídali jsme si o mýtech, hrdinech a bozích starověkého Řecka a začetli jsme se do Petiškových Starých řeckých bájí a pověstí.
Mgr. Hana Tulková
Ve čtvrtek 24. listopadu se v kroužku tvořivosti doslova „vyrojili“ papíroví čertíci a čertice. Děti si ještě vyrobily ze zavařovacích lahví svícínky, kterými si ozdobí své domovy během Adventu.
Mgr. Jana Mejdrová, Mgr. Eva Ďoubalová
Třetí listopadový týden jsme se v 5. třídě věnovali projektu Hrdinové bez pláště. Nejprve jsme se seznámili s tématem 1. světové války a vznikem Československa. Na diaprojektoru jsme si prohlédli dobové fotografie a na videích připomněli ty nejzásadnější okamžiky daného období. Povídali jsme si o československých legionářích. Pak jsme vyrazili na krátkou procházku do Obory, kde již tradičně zapalujeme svíčku padlým z válečného konfliktu. Na pomníku žáci správně poznali podobiznu T. G. Masaryka, a proto i jemu patřilo několik slov. Vypracovali jsme krátké pracovní listy a zastavili jsme se ještě u pomníku na chomutické návsi. Po příchodu do školy jsme si povídali o tom, jaké to je být hrdinou a jak by se správný hrdina měl umět chovat. Nakonec jsme si vyrobili „koláž osobnosti“, kde jsme porovnávali vlastní charakter s předlohou hrdiny. Dětem se práce velmi zdařila.
Mgr. Tomáš Sůva
Už 26. listopadu jsme v Chomuticích rozsvěceli vánoční strom. V kostele vystoupili andílci z mateřské školy s pásmem básniček a písniček a sbory ze základní školy, které pod vedením paní učitelky Jany Radoberské nacvičily krásné vánoční písně.
Ve škole pak byla připravena prodejní výstava, kde si vybral snad každý. Někomu zachutnalo cukroví, někomu perník, někdo si koupil vánoční dekoraci. Zájem byl opravdu velký a návštěvníci odcházeli spokojeni.
Poděkování patří všem pracovníkům školy, kteří výstavu připravili.
Mgr. Hana Tulková
18.listopadu 2016 proběhl ve třetí třídě projekt Podzim, který začal přípravou jablečného závinu. Žáci si ho sami připravili,dali péct a později si na něm pochutnali. Dále pracovali na různých úlohách s tématem podzimu (slovní úlohy, hádanky, obrázek na procvičení párových souhlásek…) Projekt se povedl a žáci si osvojili plno nových vědomostí.
Mgr. Markéta Lánská
Každý rok před vánočním vystoupením v chomutickém kostele se pěvecký sbor schází na soustředění. Letos proběhlo ve dnech 16. a 17. listopadu. Zpívali jsme, vyráběli vánoční dekorace a užili si spoustu legrace.
Mgr. Jana Radiberská
Dne 17. a 19. 10. se ve 2. třídě uskutečnil projekt „Jablko“. Přečetli jsme si pohádku „O hamižném ježkovi Vítkovi", který se nechtěl s ostatními ježky dělit o jablíčka, zazpívali jsme si písničku o jablíčku. Pak jsme se pustili ve skupinách do řešení pracovních listů, z kterých jsme se dozvěděli o původu jablek, jaký význam mají pro člověka, uchovávání ovoce na zimu. Ve druhé části projektu jsme si upekli jablkový závin, všem se velmi povedl a výborně chutnal.
Mgr. Jana Mejdrová
Ve dnech 16. a 18. 11. se uskutečnil ve 2. třídě projekt „Podzim". Žáci pracovali ve skupinách, popovídali jsme si o podzimu, jaké změny probíhají v přírodě, co na podzim sklízíme ze zahrádek, z polí, doplňovali pracovní listy. Na závěr projektu jsme si vyrobili panáčka Podzimáčka.
Jana Mejdrová
V průběhu září a října proběhl v sedmé třídě projekt Malý princ. Žáci si měli přečíst tuto knihu a více se seznámit s autorem této knihy, jímž je Antoine de Saint Exupéry. Žáci se pokusili sestavit autorův životopis. O hodině jsme uvažovali, jakými vlastnostmi princ disponuje. Poté žáci vyplňovali pracovní list a pracovali s ukázkami z knihy. Dále si vyzkoušeli grafickou techniku (tisk z výšky), díky níž si vyrobili planety, po nichž malý princ cestoval. Během této aktivity jsme společně zhlédli film Malý princ. Celý projekt byl zakončen skupinovou prací. Žáci se zamýšleli nad tím, podle čeho se pozná skutečný přítel, nebo jakých cílů by chtěli v životě dosáhnout.
Mgr. Jana Kykalová
V pátek 11. listopadu prvňáčci hodovali. Pochutnávali si na jednohubkách, které si sami připravili. Maminky je pečlivě vybavily všemi potřebnými surovinami a děti se radovaly ze svého tvoření.
Mgr. Eva Sobotová
V pondělí, dne 7. 11. 2016 se zúčastnili žáci třetí a páté třídy exkurze do výrobny vánočních ozdob ve Dvoře Králové nad Labem. Seznámili se s postupem výroby a na závěr si některé výrobky mohli zakoupit v podnikové prodejně. Všichni byli moc rádi, že mohli domů přivézt nějaký ten dárek pod stromeček, protože svátky klidu a míru se již nezadržitelně blíží. Exkurze byla velmi zajímavá a poučná a všem se nám moc líbila.
Mgr. Markéta Lánská, Mgr. Tomáš Sůva
V pátek 4. listopadu se žáci deváté třídy vypravili do Jičína na Prezentaci středních škol a zaměstnavatelů. Tato akce má za úkol pomoci žákům při výběru správné školy a zároveň jim má ukázat, jaké rozličné obory existují. Žáci si zde vytvořili přehled o studijních možnostech, ale také o budoucím uplatnění absolventů jednotlivých škol a oborů.
Mgr. Jana Kykalová
V říjnu jsme toho ve družince stihli opravdu hodně. Vyráběli jsme ježečky v listí,strašidelné sovy, skřítky, dýňáčky, podzimní sluníčko ,na kterém najdete autoportrét každého z nás.Také jsme se naučili novou výtvarnou techniku - rozfoukávání barev, která měla velký úspěch. U úklidu bychom Vám být nepřáli. Při tom všem stihneme ještě poznávat podzimní plody, květiny i houby. A často nás můžete potkat na vycházkách do přírody. S barevným listím se dá totiž tak krásně zabavit…
Alice Prchlíková
Ve čtvrtek 20. října jsme si v kroužku tvořivosti připravili bramboráčky.
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
Před podzimními prázdninami proběhl v první třídě projekt Ovocný a zeleninový den. Děti si přinesly nejrůznější druhy ovoce a zeleniny. Naučili jsme se je rozeznávat, ochutnávali a hádali, co jíme. Děkujeme rodičům za vstřícnou spolupráci.
Mgr. Eva Sobotová
Letos uplynulo 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV a my jsme se rozhodli připomenout si toto výročí celoškolním projektem Za Karlem IV. do středověku. Vše začalo návštěvou areálu Pražského hradu, kde jsem mimo Chrámu svatého Víta, Zlaté uličky, Vladislavského sálu navštívili také výstavu Hra na Hrad. Během prohlídky žáci plnili úkoly, které je zavedly do středověku a přiblížily jim život šlechty i prostých lidí.
Ve škole jsme pak zhlédli divadelní představení, které prostřednictvím herce Ivana Urbánka přiblížilo dobu Karla IV. Pro každý ročník byly připraveny pracovní listy s úkoly, žáci vyráběli dobové poháry, Svatováclavskou korunu, sochu Karla IV. v životní velikosti a jeho družinu (ta již životní velikosti nedosáhla), erby a malovali také obrazy světců, které zdobí kapli svatého Kříže na hradě Karlštejn.
Na poslední den pak byly připraveny dílny, kde si žáci mohli vyzkoušet psaní brkem, výrobu pečetidla, navrhli si a namalovali znak do štítu rytířské zbroje, hráli deskové hry se středověkou tematikou, v tělocvičně si vyzkoušeli i disciplíny rytířských klání. Uvařili si také polévku ze surovin, které se v té době používaly. Také oběd připravený ve školní jídelně připomínal dobu Karla IV. – hrách, zelí, chlebová placka, maso a perník.
Na závěr jsme se sešli v tělocvičně, kde třídy druhého stupně předvedly svá vystoupení. Šesťáci zatančili středověký tanec, sedmáci předvedli své kopie deskových obrazů mistra Theodorika, osmá třída si připravila recitaci Romance o Karlu IV., devátá třída si nacvičila ukázky z muzikálu Noc na Karlštejně. A nelze opomenout sbor s ukázkami nejstarší české hudby.
Poděkování za velmi zdařilý projekt patří paní zástupkyni Veronice Kykalové, která připravila všechny podklady a také materiál na dílny, a všem vyučujícím, kteří se na realizaci podíleli a samozřejmě i žákům.
Mgr. Hana Tulková
Září: V rámci projektu „Sportujeme pro zdraví„ jsme si v tělocvičně zasoutěžili v hodu na koš, šplhu a běhu. V celoročním projektu „Česká republika - náš domov“ jsme si povídali o Chomuticích, o slavných rodácích, poznávali jsme všemi smysly naše nejbližší okolí, Hořice, Jičín, Miletín, ochutnali jsme regionální výrobky - Hořické trubičky a Miletínské modlitbičky.
Říjen: V říjnu jsme dále „putovali“ po našem Královéhradeckém kraji, „navštívili“ jsme Krkonoše a vyrobili jsme si krkonošské bramborové placky s povidly, které si dříve připravovali chudí horalové.
V září a v říjnu jsme si vyzdobili třídu a svoje domovy podzimními dekoracemi.
Mgr. Eva Ďoubalová
Během prvních dvou měsíců v novém školním roce v 1. třídě probíhal projekt "Jsme kamarádi a máme se rádi" a budeme v něm pokračovat dále. Zahrnoval několik témat: Základní komunikační dovednosti, Poznávání kamarádů, Tvořivost a spolupráce. Projekt by měl dětem pomoci uvědomit si, že pro společnou práci je důležitá spolupráce, přátelství, pomoc a vzájemná úcta.
Mgr. Eva Sobotová
V pátek do naší školy zavítal pan Ivan Urbánek s hudebním představením Karneval zvířat v lese. Během hudební produkce se žáci 1. - 3. třídy seznámili se zajímavými hudebními nástroji - dudy, trombon a ukulele, nechyběly ani housle. Všichni se do programu aktivně zapojili - zpívali, dirigovali, vytvořili sbor. Program byl velmi pěkný a u žáků měl velký úspěch.
Mgr. Hana Tulková
Druhý říjnový týden jsme se v pátém ročníku věnovali vlastivědnému projektu - Vynálezy mění svět. Po Pokémonech v minulém měsíci nás tak čekala jistá změna. Žáci si doma připravili krátké referáty o nejvýznamnějších vynálezcích a jejich objevech. Nutno podotknout, že některé práce se jim povedly opravdu znamenitě. Děti poprvé slyšely o Jaroslavu Heyrovském, Prokopu Divišovi, bratrancích Veverkových, Josefu Resselovi nebo třeba Albertu Einsteinovi. Záhy na to jsme si pak vyzkoušeli naši paměť v nejrůznějších spojovačkách, křížovkách a šifrách, které se vztahovaly k tématu. Pracovali jsme ve skupinách. Doplňovali jsme taktéž pracovní listy k tématu Průmyslové revoluce, které jsme si pak lepili do sešitů. K tomu nám informace poskytla tematická PPT prezentace, kterou jsme si prohlédli na diaprojektoru. Úsměv na tváři žáků jistojistě vykouzlila i epizoda z cyklu Dějiny udatného českého národa. Projekt jsme si užili, bylo to fajn.
Mgr. Tomáš Sůva
Dne 17. a 19. října se ve 2.třídě uskutečnil projekt „Jablko“. Přečetli jsme si pohádku „O hamižném ježkovi Vítkovi“, který se nechtěl s ostatními ježky dělit o jablíčka, zazpívali jsme si písničku o jablíčku. Pak jsme se pustili ve skupinách do řešení pracovních listů, z kterých jsme se dozvěděli o původu jablek, jaký význam mají pro člověka, uchovávání ovoce na zimu. Ve druhé části projektu jsme si upekli jablkový závin, všem se velmi povedl a výborně chutnal.
Mgr. Jana Mejdrová
Říjnový měsíc jsme měli v 5. ročníku velmi napilno. Kromě mnoha jiného jsme se zabývali i tříděním odpadů. V rámci soutěže Recyklohraní, jíž se účastní naše škola, jsme si povídali o tužkových bateriích a jejich využití v našich domácnostech. Svou pozornost jsme zaměřili hlavně na možná nebezpečí, která mohou vzniknout při neopatrné manipulaci s bateriemi. Říkali jsme si o možnostech odběru baterií v blízkém okolí (Ostroměř, Hořice) a důležitosti recyklace. Na diaprojektoru jsme si prohlédli tematicky zaměřená videa. Žáci si přinesli z domu vybité baterie, ze kterých jsme pak ve skupinách vytvořili obrys mapy ČR. Vybrané žákyně, které bydlí ve Třtěnicích, se pak vydaly na tamější obecní úřad, kde vyplnily krátký dotazník zaměřený na přítomné odběrové místo tužkových baterií. Tímto je třeba poděkovat J. Rubínové a D. Kracíkové, které se svého úkolu zhostily s grácií sobě vlastní.
Mgr. Tomáš Sůva
Ve středu, dne 19. října jsme se s mladšími žáky z druhého stupně zúčastnili okrskového kola ve florbalu. Ač v týmu nemáme mnoho pravověrných florbalistů, kteří by měli zkušenost s hrou ve velkých halách, na turnaji jsme v solidní konkurenci odvedli velice dobrou práci a nakonec se umístili na pěkném čtvrtém místě. Nutno podotknout, že většina kluků si florbal na tak velkém hřišti, které je tolik rozdílné oproti naší malé sokolovně, vyzkoušela poprvé. Ještě před odjezdem se nám z důvodu nemoci omluvil L. Koubek a nevypadalo to s námi zrovna růžově. Zvláště pak poté, kdy vedoucí mužstva, jako již tradičně, vylosoval ne zrovna snadnou úvodní skupinu. V ní nás čekal silný domácí výběr Gymnázia Hořice a nevyzpytatelné mužstvo ze ZŠ Na Daliborce.
O to více však překvapilo, jakým způsobem jsme celou skupinu ovládli a získali plný počet bodů. S oběma týmy jsme hráli shodně 2:0. Pomohl nám k tomu především zodpovědný kolektivní výkon postavený na vynikajících výkonech brankáře F. Voňky (ze čtyř zápasů na turnaji celkem inkasoval pouhé dvě branky!), střelecké potenci A. Miščiho a málo vídanému přehledu ve hře od P. Veselého. Defenziva stála a padala na bedrech J. Kysela, V. Rozkovce, J. Sedláčka a T. Bielčíka. Velký potenciál naplnili i na hrotu hrající J. Kindl a střídající M. Mádle.
Nedá se říct, že bychom své soupeře přejeli. Hráli jsme s nimi vyrovnanou partii a štěstěna se k nám neotáčela zády. V semifinále už to bylo trochu jiné. Stejný přístup i předváděná hra, ale rozhodla jedna tečovaná střela a prohra 0:1 přinesla do našich řad velké zklamání, což se umocnilo ještě více po prohraném zápase o třetí místo s hořickým Gymnáziem. Rozhodla chvilková nepozornost jednoho z našich obránců a nastálý tlak už jsme nedokázali proměnit ve vyrovnávací branku. Žáci si však zaslouží absolutorium. Pro úspěch odvedli maximum. Úsměv na tváři nám alespoň vykouzlilo celkové vítězství výběru ze ZŠ Ostroměře, se kterým jsme se během turnaje navzájem velmi podporovali, protože v něm máme mnoho dobrých kamarádů a přátel.
Mgr. Tomáš Sůva
V pátek 14. 10. 2016 proběhlo ve třetí třídě první setkání s Mgr. Lubošem Tomanem z PPP Jičín - Kočičí zahrada. Během deseti setkání zde budou žáci probírat různá témata že života.Budou se navzájem lépe poznávat, učit se spolupracovat, nacházet své slabé i silné stránky. A určitě se přitom nebudou nudit.
Mgr. Markéta Lánská
14. 10. proběhl ve třetí třídě druhý projekt - Den draků. Nejprve jsme si uvařili puding, jako v televizním pořadu Draci v hrnci. Tuto sladkou pochoutku jsme si dali společně ke svačině. Dále žáci vystřihovali, lepili, počítali a vybarvovali matematický obrázek s dračí tématikou. Přečetli jsme si básničku O princezně a drakovi, zazpívali si písničky o dracích. Nakonec jsme ve třídě poskládali přinesené draky, které jsme šli pouštět k budově školy.
Mgr. Markéta Lánská
V týdnu od 10. do 14. října měli žáci druhého stupně možnost účastnit se intenzívního kurzu anglického jazyka, který vedl rodilý mluvčí Andrew Phillips. Hodiny byly zaměřeny na konverzaci a rozšiřování slovní zásoby. Zábavy si všichni užili při různých hrách a soutěžích.
Mgr. Hana Tulková
Český jazyk v 6. třídě se v průběhu září nesl v duchu vyjmenovaných slov. „Na rozjezd“ byl tento projekt zvolen záměrně, abychom se společně seznámili a po prázdninách pomalu ale jistě zase najeli na školní režim se vším všudy. Vyjmenovaná slova se v rámci celého měsíce dotkla různých oblastí českého jazyka. Žáci si nejprve zopakovali vyjmenovaná slova sama o sobě, ta vzápětí procvičili v písních Dagmar Patrasové, kde doplňovali i/y a které si také zazpívali. Potom jsme se vrhli na pracovní listy, kde bylo učivo ověřováno formou různých doplňovaček. Také jsme si ve skupinách vyrobili učební pomůcky do třídy &n dash; plakáty jednotlivých vyjmenovaných slov. Následně jsme začali prozkušovat ústně i písemně vyjmenovaná slova a jejich praktické využití – v průběhu zkoušení žáci psali vypravování na vylosovaná VS, která po opravě přepsali a doplnili o vlastní ilustrace. Také jsme si v PC učebně ukázali, kde všude si mohou doma i ve škole tuto látku potrénovat online. V závěru tohoto projektu dostali žáci pracovní list, který za pomoci všech dostupných vyrobených pomůcek bez problémů vyplnili.
Mgr. Jana Šťastná
Třetí zářijový týden jsme se v 5. ročníku věnovali Pokémonům. Tyto malé japonské potvůrky okouzlily celý svět a už se dostaly i do Chomutic. I tady jsme mohli potkávat a stále ještě vídáme „chytače pokémonů,“ kteří na svých mobilních přístrojích a tabletech loví za principu rozšířené reality to, co tam vskutku není. Pravda, aplikace Pokemon GO vytáhla mnoho dětí do ulic na čerstvý vzduch, čemuž tleskáme vestoje. Na druhou stranu však považujeme za více než důležité, aby děti byly poučeny o nebezpečí a nástrahách, které hra přináší, pakliže je uživatel příliš „zabraný“ do chytání Pokémonů. Je třeba neustále sledovat dění kolem sebe, být bdělý a opatrný. To byl hlavní důvod, proč jsme hned na začátku školního roku do výuky zařadili tento projekt.
Během dvou dní jsme však stihli mnohem více. Nejprve jsme si vyprávěli o vzniku tohoto fenoménu, pouštěli jsme si epizody z původního seriálu a představovali jsme si ty nejznámější postavičky. Pak jsme si pouštěli a překládali z AJ ve dvojicích úvodní pokemonní píseň ze stejnojmenného seriálu. Zkusili jsme si ji i zazpívat. V rámci předmětu Přírodovědy jsme si pak udělali krátký úvod k podnebným pásům, když jsme jednotlivé Pokémony zařazovali do daných životních prostředí. Vyzkoušeli jsme si krásné omalovánky a vytvořili si i svého vlastního Pokémona. Nutno podotknout, že se všem práce nadmíru povedla a naše nově opravená učebna je zase o něco krásnější. Nakonec jsme si o hodině tělesné výchovy vyzkoušeli orientační běh, když jsme na školní zahradě hledali kartičky všech Pokémonů. Bylo to moc fajn a žáci si to parádně užili.
Mgr. Tomáš Sůva
Před dávnými časy žili král a královna a ti si každého rána říkali „Kdybychom tak měli děťátko“… Kdo by neznal začátek této krásné pohádky O Šípkové Růžence? Právě toto divadelní představení měly možnost zhlédnout děti z mateřské školy, 1. a 2. třídy 19. září v naší škole. Pohádka se všem moc líbila a budeme se těšit na další.
Mgr. Eva Sobotová
V úterý 20. září se žáci 9. ročníku vypravili na Úřad práce do Jičína. Byla zde pro ně připravena beseda k volbě povolání, jejímž cílem bylo pomoci žákům při výběru střední školy. Žáci získali rady, podle jakých kritérií by si měli vybírat školy. Seznámili se s různými typy středních škol, které se nacházejí v jičínském okrese, s požadavky pro přijetí, s webovými portály, kde mohou získat potřebné informace. Zároveň se obeznámili i se situací na trhu práce.
Mgr. Jana Kykalová
V úterý 13. září se žáci šesté a sedmé třídy vypravili do kraje spisovatele Karla Jaromíra Erbena, jehož nejznámější sbírka Kytice je součástí povinné školní četby a navíc je celkem oblíbenou knihou mezi žáky. Kdo by neznal Vodníka či Polednici? Na programu byla prohlídka muzea amatérského divadla, návštěva rodného domku K. J. Erbena a sklepení. Jelikož bylo nádherné letní počasí, nic nám nebránilo v procházce po naučné stezce kolem Miletína. Nesměla chybět ani návštěva Erbenovy cukrárny, kde mohli zájemci ochutnat pravé Erbenovy Miletínské modlitbičky.
Mgr. Jana Radoberská, Mgr. Magda Koudelková
Začal nový školní rok a my jsme ve družince s radostí přivítali nové kamarády.Hrajeme seznamovací hry, malujeme, vystřihujeme, čteme pohádky a hlavně využíváme krásného počasí k výpravám k řece Javorce. Brodíme se vodou, poznáváme rostliny a vodní živočichy. Také jsme dostali nové míče a hračky na písek, takže i o zábavu na zahradě máme postaráno.
Alice Prchlíková
V pátek 2. 9. zahájili žáci 3. třídy projektem -Zvířata na statku. Nejprve společně vypracovali úlohy na toto téma v prac. listu. Poté jsme se pěšky vydali do Třtěnic na výstavu Prim. Zde si žáci prohlédli zvířata, zkusili dojeni, soutěžili v pití mléka… Tento zahajovací projekt se velmi vydařil.
Mgr. Markéta Lánská
1. září jsme v naší škole přivítali 18 nových žáčků. Přivítala je třídní učitelka Eva Sobotová a pan starosta Zdeněk Rajm. Přejeme prvňáčkům mnoho úspěchů ve školní práci.
Mgr. Hana Tulková