Možná se to někomu může zdát neuvěřitelné, ale loučili jsme se se školním rokem a také s našimi letošními absolventy. Přejeme všem krásné prázdniny a deváťákům úspěšné vkročení do dalšího života.
Hana Tulková
V pondělí 2. 3. jsme si s předstihem oslavili Mezinárodní den žen. Dozvěděli jsme se, že svátek byl schválen už v roce 1910 v Kodani. Zároveň jsme zjistili, proč se vlastně MDŽ slaví. Popovídali jsme si o tom, proč jsou vlastně naše maminky superhrdinky a za odměnu jsme jim vyrobili kytičky. Projekt jsme si i s vyplňováním pracovního listu užili, a už se těšíme na neděli, kdy našim maminkám nebo babičkám předáme kytičku.
Bc. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 27. února jsme v páté třídy „putovali“ po Evropě, aniž bychom potřebovali pasy. Žáci a žákyně si již dříve zpracovali informace o vybraném státě, vytvořili referát, s nímž seznámili ostatní. Mohli k referátu přiložit obrázky, mapky, státní znak a vlajku a suvenýry. Projekt byl zahájen hymnou Evropské unie a při prezentaci pak zazněly hymny jednotlivých států. I tento projekt se zdařil, téměř všichni žáci a žákyně se na něj dobře připravili.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 20. února jsme v páté třídě vyráběli model a plakáty Sluneční soustavy. Žáci a žákyně se snažili o co nejvěrnější obrázky planet. I model Sluneční soustavy se dětem povedl.
Mgr. Eva Ďoubalová
V úterý 3. března jsme tvořili masopustní vdolečky. Z vykynutého těsta jsme dělali placičky, které jsme osmažili po obou stranách v rozpáleném oleji. Po okapání jsme je natírali z domu přinesenou marmeládou a ozdobili čepičkou z oslazeného tvarohu. Tímto jsme pro letošní rok definitivně ukončili masopustní období. Příště se již budeme připravovat na přicházející jaro.
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
V pátek 28. 2. mezi žáky zavítal handicapovaný pracovník VZP, aby jim přiblížil problematiku úrazů, upozornil je na rizikovost určitých situací a snažil se je naučit vhodnými preventivními opatřeními tato rizika omezit na minimum. Pavel Brož žákům povyprávěl o svém úrazu a o životě s následným postižením. Snažil se děti motivovat k zodpovědné péči o své vlastní zdraví a zdraví lidí v jejich okolí.
Mgr. Jana Kykalová
Dne 28. 2. proběhl v první třídě projekt „Masopust". Povídali jsme si o tradicích, kdy začíná a kdy končí masopust, jaké dobroty se v období masopustu pekly a vařily. Pustili jsme si na internetu masopustní průvod a ukázali si, které masky v něm nesměly chybět. Zahráli jsme si „medvědí honičku", vytvořili si obličejové masky, vyplnili pracovní listy a navrhli plakát. Všem se obličejové masky podařily.
Mgr. Jana Mejdrová
Žáci 7. a 9. třídy navštívili v rámci literatury hořickou knihovnu. Sedmáci se s paní Najmanovou věnovali komiksu, deváťáci měli téma náročnější - paní Plášilová jim představila Čapkovu knihu Válka s mloky. Během obou návštěv se naši žáci aktivně účastnili připraveného programu a dozvěděli se nebo si připomněli spoustu zajímavých a důležitých informací.
Mgr. Jana Radoberská
Tradiční karneval se letos konal 26. února. Děti z prvního stupně se proměnily nejen v pohádkové hrdiny, ale také třeba v sáček čaje a popcorn. Celé dopoledne jsme strávili tancem, zpěvem a soutěžením. Odměněny byly nejen nejnápaditější masky, ale balíček dobrot si odnesl každý žáček. Poděkování za organizaci patří našim deváťákům a jejich třídní učitelce.
Alice Prchlíková
V úterý 21. ledna jsme dělali jednoduché pohoštění - chuťovky. Děti si přinesly vše potřebné pro výrobu chuťovek a pak už tvořily. Nakrájené rohlíky mazaly pomazánkou a skládaly na sebe salám, sýr a zeleninu, vše připevnily párátkem. Dne 18. února jsme se už pilně připravovali na blížící se karneval, vyráběli jsme škrabošky. Všem se povedly.
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
Někteří předškoláci se už nemohou dočkat školní docházky a tak se vypravili k prvňákům na návštěvu. Ti jim předvedli své čtenářské a počtářské umění, ale zbyla chvilka i na společnou hru.
Mgr. Jana Mejdrová
14. 1. proběhl v tělocvičně školy výukový pořad „Přichází zákon“, který byl určen žákům 5. - 9. třídy. Žáci se zábavnou formou s názornými pomůckami seznámili s přírodními zákony, vznikem a vývojem života na naší planetě, s podstatou existence hmoty. V průběhu programu mohli projevit svou aktivitu. Starší žáci si mohli ověřit své znalosti z přírodovědných předmětů.
Mgr. Jiřina Novotná
V úterý 14. ledna tvořily děti v kroužku tvořivosti sněhuláčky. Jelikož však je na sníh letošní zima skoupá, vyrobily si je děti z ponožek. Co myslíte, povedly se jim?
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
Veselme se, radujme se. Tak se jmenoval výukový adventní program plný tradic a příběhů, které se váží k předvánočnímu času. Žáci 4. třídy uspořádali Vánoční turnaj ve vybíjené a poměřili si síly s týmem páťáků. Nechybělo pozorování větévek Barborek, pečení cukroví, výroba dekorací, zdobení třídy i vánočního stromečku, pod kterým jsme našli dárky od Ježíška. Projekt jsme zakončili tříkrálovým vyprávěním a zhotovením postaviček Kašpara, Melichara a Baltazara.
Mgr. Eva Sobotová a žáci 4. třídy
Poslední dny roku 2019 jsme si ve 3. třídě zpestřili projektem a besídkou. Během projektu nesoucího název Vánoce (19. 12.) jsme si poslechli pohádku Jak Mikeš s Pepíkem slavili Vánoce, ze které jsme si připomněli, že ne vždy byla samozřejmá taková hojnost jídla i dárků, jak ji známe teď. Následoval kvíz, při kterém jsme si museli vysoutěžit kartičky s indiciemi vedoucími k uhodnutí daných vánočních symbolů. Kartičky jsme si vysoutěžili mimo jiné zpěvem vánočních koled nebo jejich poznávačkou. Další aktivitou bylo seznámení se s vánočními zvyky na Slovensku. Tyto jsme si pak porovnali se zvyky, které známe sami z našich domovů. Jako třešničku na dortu jsme si vyzkoušeli výrobu nepečeného zdravého cukroví - Datlových kuliček. Všem se nám to moc povedlo, ostatně posoudit můžete sami z přiložených fotografií.
Druhý den (20. 19.) následovala vánoční besídka, na kterou jsme se těšili už snad od září. Od samého rána jsme si pochutnávali na cukroví našem i našich spolužáků, k tomu popíjeli čaj a horkou čokoládu. Poslechli jsme si příběh o narození Ježíška (za který děkujeme Julince), zatancovali si i zazpívali. Najednou ale zazvonil Ježíšek a my se vrhli do rozbalování krásných dárků. Od té chvíle plynul čas snad ještě rychleji. Stihli jsme si chvíli pohrát s našimi dárky, nakreslili si pár obrázků a nakonec ještě shlédli pohádku (společně s kamarády ze druhé třídy). Teď už jen načerpat síly do roku 2020!
Bc. Eva Ďoubalová
V pátek 20. prosince jsme oslavili příchod Vánoc zpěvem a poslechem koled, čtením vánočních příběhů. Adélka Šikýřová hrála koledy na harmoniku. Děvčata si připravila taneční vystoupení. Žáci se potěšili vánoční nadílkou pod stromečkem. Hráli společenské a stolní hry, ochutnávali vánoční cukroví. Nechyběla ani pohádka.
Mgr. Karolina Jiránková
Žáci pokračovali v seznamování s tradicemi Vánoc nejen u nás, ale i v některých evropských státech. Vyprávěli o lidových zvycích podle Ladova kalendáře. Recitovali vánoční verše. Zdobili vánoční stromeček. Vytvářeli vánoční dekorační květináčky, zdobili zvonky, pekli kvasnicové cukroví. Všichni se těšili na třídní vánoční besídku.
Mgr. Karolina Jiránková
V tomto předvánočním čase proběhl ve čtvrtek 19.12. v 1. třídě projekt Vánoce. Připomněli jsme si zvyky a tradice, zazpívali známé koledy, naučili se vánoční básničky. Pracovali jsme ve skupinách s pracovními listy, kde jsme počítali, vybarvovali, stříhali. Vyrobili jsme si svícny a přáníčka pro své nejbližší. Tak šťastné a veselé…
Mgr. Jana Mejdrová
Nejlepší den v družině - jak řekly děti. Koledy jsme si zazpívali, o vánočních zvycích a přáních popovídali, cukroví ochutnali a hlavně ouška natahovali, jestli uslyšíme zvoneček. Dočkali jsme se a každý dostal dárečků hned několik, protože pod stromečkem jich byla spousta. Tak zase za rok a děkujeme…
Alice Prchlíková
Ve dnech 3. a 17. prosince jsme se v kroužku tvořivosti pilně připravovali na nejkrásnější svátky v roce - na Vánoce. Vyráběli jsme papírové čerty, tvořili jsme výborné nepečené kuličky a vánoční přáníčka, poslouchali koledy. Tak šťastné a veselé všem!
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 12. prosince proběhl v 5. třídě projekt Člověk. Děti se rozdělily do dvou skupin. Každá skupina měla velkou čtvrtku a obkreslila si jednoho ze žáků. Tužkou děti dokreslily kostru, na barevný papír si načrtly vnitřní orgány a vystřihly a jen lehce si je lepící páskou přilepily na hotový obraz člověka. Svá společná díla si žáci a žákyně vystavili. Dále jsme se seznamovali se zajímavostmi o lidském těle. Dvojice pak měly na proužek papíru napsat, co je nejvíc upoutalo a pověsit na nástěnku. Práce jsme společně hodnotili. Nakonec děti sledovaly DVD Lidské tělo - zázrak zrození.
Mgr. Eva Ďoubalová
V rámci projektu Čtení žáky základních škol dětem v mateřských školách jsme navštívili MŠ v Sobčicích. Naše žákyně přečetly mladším kamarádům úryvky z knih Zuzany Pospíšilové Lumpíček a Rošťanda a Hravá škola hádání. Malí posluchači byli velice pozorní a šikovní při luštění hádanek.
Mgr. Hana Tulková
V pátek 29. listopadu navštívili žáci a žákyně 4. a 5. třídy Gymnázium v Hořicích. Rozdělili se do skupin. Postupně prošli učebnami fyziky, chemie, biologie a matematiky a plnili různé zajímavé úlohy. Všem se tento projekt pořádaný MAP vzdělávání pro ORP Hořice II moc líbil.
Mgr. Eva Sobotová, Mgr. Eva Ďoubalová
V listopadu se uskutečnil již tradiční turnaj ve florbalu. Zápasy začaly 5. listopadu okrskovým kolem v Hořicích, kterého se zúčastnilo celkem sedm týmů. Všechny týmy byly rozděleny do dvou skupin, v jedné skupině byly čtyři týmy a ve druhé tři týmy. Náš tým ZŠ Chomutice bojoval ve skupině ve druhé skupině. Klíč k postupu ze skupiny byl jednoduchý, vyhrát alespoň jedno utkání, což se nám podařilo proti ZŠ Komenského z Hořic, kterou jsme porazili 2:0. Protože druhý zápas proti ZŠ Ostroměř se nám nevydařil (prohra 0:8), do semifinále jsme postoupili z druhého místa. Semifinálový souboj proti vítězi druhé skupiny ZŠ Miletín byl velmi vyrovnaný a napínavý. Po dramatickém průběhu utkání nakonec skončilo 0:0 a na nájezdy jsme byli úspěšnější (3:2). Díky této těsné výhře jsme mohli slavit historicky první postup do okresního kola, kam postupovali oba finalisté. Radost nám nezkazila ani finálová porážka od Ostroměře (0:4) a konečné 2. místo v okrsku Hořice.
22. listopadu se uskutečnilo okresní kolo v Lázních Bělohradě. Do tohoto kola postoupilo celkem šest družstev, která byla rozdělena do dvou skupin po třech. Náš tým se ve skupině utkal s domácím družstvem z Lázní Bělohradu (prohra 1:5) a s již tradičním soupeřem Ostroměří (prohra 0:11). Bohužel po těchto porážkách nás čekal souboj alespoň o konečné 5. místo. V tomto zápase jsme také neměli moc štěstí a nakonec jsme utkání prohráli 0:3. Náš tým tedy v okresním kole obsadil poslední šesté místo. Z celkového vítězství v turnaji se radovala ZŠ Sobotka, která postoupila do krajského kola. V závěru bych chtěl pochválit celý tým za obětavost a snahu. Jednalo se o první postup do okresního kola, kde jsme mohli změřit síly s týmy z ostatních koutů jičínského okresu. Když bychom tedy vzali společné výsledky ze všech okrskových kol, tak jsme skončili na hezkém 6. místě z 22 týmů. Naši školu reprezentovali Karim Hafdallah, Jakub Sedláček, Roman Mládek, Tomáš Kořínek, Jan Kindl, Lukáš Petr, Vratislav Petráček, Jakub Zummer a Matouš Mádle.
Mgr. Martin Munzar
Žáci 8. a 9. třídy měli 28. 11. možnost vyzkoušet si na vlastní kůži roli pomocníků profesora Vševěda. Jejich úkolem bylo zachránit lidstvo před velmi nebezpečným virem, který z lidí dělá nemyslící bytosti, takzvané dezinfombie. Při únikové hře Fakescape čelili žáci různým manipulativním technikám, byli nuceni si ověřovat informace, přemýšlet nad kybernetickou bezpečností, vyhledávat a poznávat kvalitní zdroje. Důležitá byla i práce v týmu a rozdělení si jednotlivých činností. Cílem tohoto programu bylo žáky naučit kriticky přemýšlet o informacích, které denně čtou a sdílí na sociálních sítích. Žáci byli opravdu šikovní, hravě si poradili s nepravdivými informacemi a nakonec se jim podařilo uniknout.
Mgr. Jana Kykalová
Advent zahajujeme již několik let vystoupením v kostele svatého Diviše a prodejní výstavou. Nebylo tomu jinak ani letos. Děti z MŠ si na vystoupení připravily pásmo písní a básní, sbor ze školy nacvičil krásné vánoční koledy. Na výstavě jsme přivítali tolik návštěvníků, že během pár minut byly některé dekorace vyprodány. Letošní novinkou byla výstava betlémů.
Poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravě vystoupení, na vánoční výzdobě a výrobě dekorací.
Mgr. Hana Tulková
Módní přehlídka v naší třídě… ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. Není to ale všechno. Je potřeba víc… vědět, jak se v životě chovat. Slečnám i klukům to moc slušelo.
Mgr. Eva Sobotová
Ve čtvrtek 28. listopadu se v páté třídě uskutečnila předadventní dílna. Žáci a žákyně si vyrobili krásné adventní věnce a adventní kalendář do třídy. V čokoládové laboratoři si vyrobili stromečky, na kterých si doma určitě pochutnají, anebo je mohou někomu darovat.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve dnech 12. a 19. listopadu si děti v kroužku tvořivosti vyrobily vánoční dekorace. Vyrobily si Mikuláše z plastové láhve a svícny a adventní věnce. Všechny děti pilně pracovaly a jejich výrobky již zdobí dětské pokojíčky.
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
Dne 25. 11. se ve třetí třídě uskutečnil projekt s názvem Předadventní manufaktura. Proč právě zmíněný název? Během projektu jsme si vyrobili vlastní adventní kalendář (který nám možná Mikuláš naplní dobrotami) a následně také vánoční dekoraci, kterou si budete moci koupit na sobotní prodejní výstavě spojené s rozsvěcením vánočního stromu. Stihli jsme si také popovídat o adventním čase, zvycích a vánočně vyzdobených městech a obcích. Vyplnili jsme si pravopisné cvičení, při kterém jsme se dozvěděli pár zajímavostí o adventním věnci. Věděli jste, že může mít až pět svíček?
Bc. Eva Ďoubalová
Že učení může být zábava dokázali čtvrťáci při anglickém jazyce. Téma My town zpracovali do krásných plánů měst. Práce je bavila a velice se jim povedla, podívejte se.
Mgr. Hana Tulková
Ve dnech 14. a 15. listopadu proběhl v 1. třídě projekt „Jablko“. Na začátku jsme se trochu seznámili s historií jablka, odkud se k nám dostalo a proč bychom je ho měli jíst. Předvedli jsme si, jak „trháme“ jablka ze stromu. Na píseň „Měla babka čtyři jabka“ jsme tančili mazurku. V tělocvičně jsme závodili v počtu sebraných „jablek“ a házeli „jablka“ do koše. Ve třídě jsme si připravili jablkový salát a vypracovali pracovní listy.
Mgr. Jana Mejdrová
Dne 31. 10. se ve třetí třídě uskutečnil projekt Halloween, při kterém jsme si přiblížili kulturní náležitosti tohoto (v Čechách stále populárnějšího) svátku. Naučili jsme se pár nových anglických slovíček, poslechli si pravou britskou Halloweenskou koledu a nakonec si zahráli hru „Trick or treat“, při které si děti vylosovaly lísteček „Treat - you've got a sweet“, kdy vyhrály bonbon, a lísteček „Trick“, kdy dostaly za úkol pantomimou napodobit různá strašidla. Užili jsme si mnoho zábavy a už se nemůžeme dočkat dalších projektů!
Bc. Eva Ďoubalová
Ve středu 13. listopadu se čtvrťáci vypravili do místní knihovny v Chomuticích. Paní Iva Dostálová je nejprve seznámila s knižními žánry, poté děti mohly nahlédnout do knížek a vybrat si, které by je zajímaly. Na závěr návštěvy měla paní Dostálová pro žáky připravené hádanky na téma dopravní prostředky, povolání a rostliny. Dětem se beseda líbila, některé si odnášely vypůjčené knížky a hned ve škole se daly do čtení. Budeme se těšit na další příjemné setkání.
Mgr. Eva Sobotová
Dne 31.10.2019 uspořádali třetí ročník Halloweenu pro všechny žáky prvního stupně. Ráno se deváťáci přestrojili do kostýmů strašidel a příšerek a vyzdobili tělocvičnu, kde se konalo strašidelné dopoledne. Pro mladší spolužáky byly připraveny různé úkoly – vyhledávání slov v osmisměrce v anglickém jazyce, překreslování strašidelných obrázků podle vzoru, pexeso s obrázky příšerek, pro nejmladší žáky pak ještě kreslení obrázku pomocí očíslovaných bodů. Dále byly připraveny úkoly, jež vyzkoušely dětskou zdatnost – chytání „dýní“ ve strašidelném rybníčku, házení barevných kaštanů do „děsivých“ nádob, přecházení propasti plné duchů, válení koulí na strašidelné kuželky…
Na konci si každý odnesl drobnou sladkou odměnu - mladší děti vyrobené pexeso, starší pak úkol na vyhledávání rozdílů na obrázku.
Žáci se touto zábavnou formou seznámili se slovní zásobou týkající se Halloweenu nebo dále rozšířili již stávající. Všem zúčastněným se akce líbila a pokud to situace dovolí, rádi bychom na ni navázali s dalšími žáky i příští rok.
Stojí snad ještě za zmínku, že s návrhem kulis a dekorací velmi pomohla paní učitelka Jindřiška Jůzová Barchini, která poté s dětmi v hodinách výtvarné výchovy kulisy a dekorace vyrobila. Zúčastnili se tak vlastně všichni žáci druhého stupně a žáci páté třídy. Všem touto cestou děkuji.
Mgr. Magda Koudelková
Barevný podzim inspiroval čtvrťáky k malování, tvoření i naučným vycházkám do přírody. Děti skládaly básničky na podzimní téma. Některým se veršování opravdu podařilo a potěšily jím i kamarády ve školní družině.
Mgr. Eva Sobotová
Žáci vyprávěli o znacích podzimu s využitím vlastních zkušeností, zamysleli se nad podzimními tradicemi s kalendářem Josefa Lady, vyslechli si pranostiky. Četli příběh „Jak si zajíc, ježek a vrána rozdělili jablko“, který se také pokusili reprodukovat. Sčítali a odčítali příklady na papírových řepách, poznávali listnaté stromy a jejich listy, malovaly podzimní krajinu. Vytvořili si výstavku podzimních plodin.
Mgr. Karolina Jiránková
Dne 17. a 18. října se v 1. třídě uskutečnil projekt „Podzim“. Povídali jsme si o změně počasí, o změnách v přírodě, jak připravujeme zahradu na zimu. Šli jsme se podívat ven, jaké barvy má podzim a nasbírali jsme si barevné listy. Pracovali jsme s pracovním listem a na závěr projektu jsme si vyrobili strašidýlko.
Mgr. Jana Mejdrová
V úterý 22. října jsme si v kroužku tvořivosti vyrobili lampičku - dýní a prsty čarodějnice z lineckého těsta. Práce nás bavila a prsty čarodějnice nám chutnaly.
Mgr. Eva Ďoubalová a Mgr. Jana Mejdrová
Ve středu 23. října proběhl v páté třídě projekt Putování po České republice. Žáci a žákyně si předem připravili referáty o vylosovaném kraji, přinesli si pohlednice, suvenýry i výrobky, které pocházejí z daného kraje a pak společně prezentovali „svůj“ kraj. Udělali si výstavku, ochutnávali speciality z krajů. Uvařili si bramborovou polévku a upekli chodské koláčky. Projekt byl velice zdařilý.
Mgr. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 24. 10. 2019 se konalo okrskové kolo ve florbalu chlapců ve věkové kategorii III. (tzn. žáci 6. - 7. tříd). Turnaj se již tradičně odehrál ve sportovní hale Jiskra Hořice. Turnaje se zúčastnilo celkem sedm družstev, která byla rozřazena do dvou skupin, kdy jedna skupina zahrnovala čtyři družstva a druhá tři. Náš tým si vylosoval skupinu o čtyřech účastnících. První zápas jsme sehráli proti ZŠ Hořice (Daliborka) a po velmi vyrovnaném utkání jsme bohužel odcházeli poraženi 0:2. Dalším soupeřem byla ZŠ Ostroměř, která byla mírným favoritem. Bohužel papírové předpoklady se velmi brzy vyplnily, protože jsme prohrávali již od třetí sekundy. V tomto zápase jsme nedokázali ubránit jednoho hráče, který nám nakonec nastřílel pět gólů. Utkání nakonec skončilo výsledkem 3:7 pro Ostroměř. V posledním zápase ve skupině na nás čekala ZŠ Cerekvice nad Bystřicí, která byla favoritem nejen tohoto utkání, ale i celého turnaje. Přesto náš tým odehrál vyrovnané utkání a po našich individuálních chybách soupeř slavil výhru 0:2. Náš tým nakonec ve skupině obsadil neoblíbenou čtvrtou pozici, a protože ve druhé skupině byly pouze tři týmy, tak jsme automaticky skončili na posledním sedmém místě. Přesto bych chtěl všem chlapcům poděkovat za sportovní nasazení.
Mgr. Martin Munzar
Ve čtvrtek 17. 10. 2019 proběhlo okresní finále ve stolním tenise, kterého se zúčastnila i naše škola ZŠ Chomutice. Turnaj se konal ve Staré Pace a o postup do krajského finále bojovalo celkem sedm družstev. Turnaj byl určen pro kategorie 6. a 7. tříd a to jak pro dívky, tak i pro chlapce. Naše škola měla želízka v ohni v obou kategoriích. Za chlapce startovali Jakub Sedláček, Vratislav Petráček, Jan Kindl a Jakub Zummer. Za dívky nastoupily Klára Tesařová, Tereza Tonarová a Adéla Kloutvorová.
Turnaj se hrál systémem na dvě skupiny, kdy v jedné skupině byla čtyři družstva a ve druhé tři. Po skupinách se bojovalo již jen o celkové umístění, tzn. 1. ze skupiny „A“ s 1. ze skupiny „B“ atd. V kategorii chlapců ZŠ Chomutice nastoupila ve skupině proti Jičínu, Husova ul. a Pecce. Z těchto dvou utkání jsme dokázali jeden zápas vyhrát (proti Pecce 4:2), ve skupině jsme skončili druzí a čekal nás boj o třetí místo. Proti nám se nakonec postavil tým z Miletína a po vyrovnaném utkání jsme bohužel odcházeli poraženi 2:4. I přesto 4. místo v okresním finále je krásné umístění a chlapci podali slušný výkon na hraně svých možností.
V kategorii dívek se ZŠ Chomutice utkala ve skupině proti domácí Staré Pace a Pecce. Z těchto utkání zvládla děvčata jeden zápas vyhrát (proti Pecce 3:0) a ve skupině obsadily druhé místo. V utkání o konečné třetí místo je stejně jako u chlapců čekal Miletín. Tento souboj byl velmi napínavý a vyrovnaný. Nakonec pro náš tým měl zápas šťastný konec a po závěrečné výhře ve čtyřhře jsme mohli slavit vítězství 3:2. Dívky nakonec obsadily celkové 3. místo. Tímto bych chtěl vyzdvihnout výkon Terezy Tonarové, která za celý turnaj neprohrála jediný set a měla zásadní podíl na celkovém umístění dívek v turnaji.
Mgr. Martin Munzar
Jednoduchými pokusy v hodině prvouky si třeťáci ověřovali rozpustnost látek ve vodě. Pracovali s laboratorními pomůckami, doplnili zápis a zaznamenali výsledky. Práce je velmi bavila. Ve škole není jenom nuda!
Mgr. Hana Tulková
V rámci projektu Malá technická univerzita, který pro naši školu zajistila MAS Podchlumí, měli žáci 1. a 2. třídy možnost vyzkoušet práci stavitelů věží. Hravou formou se seznámili s konstrukcí staveb, rozpoznávali rozhledny, věže a kostely, seznamovali se s účely věžových a výškových budov. Získané informace uplatnili při stavbě modelu televizního vysílače Ještěd. Všem se stavba zdařila.
Mgr. Jana Mejdrová
Tento týden využili žáci 4. třídy krásných dnů a podzimního sluníčka k tomu, aby se s tužkou a papírem vydali na školní zahradu a získávali poznatky v přírodě.
Mgr. Eva Sobotová
Ve dnech 10. a 11. října navštívil naši školu tiskový mluvčí Policie ČR pro jičínský okres a preventista nprap. Aleš Brendl. Žáky od 4. do 9. třídy seznámil v rámci své přednášky s problematikou kyberšikany a kyberkriminality. Snažil se dětem ukázat úskalí virtuálního světa a možnosti zneužití moderních komunikačních technologií. Zároveň žákům poskytl rady, jak se bránit a na koho se mají obrátit v případě, že by se jich tento problém týkal. Dále jim osvětlil, odkdy a v jakých případech jsou děti a mladiství trestně odpovědní. Do výkladu bylo zařazeno několik videí, která nenásilnou formou žáky seznámila s novými pojmy (např. sexting, kybergrooming) a zároveň ukazovala na modelové případy ze života.
Mgr. Jana Kykalová
V úterý 8. října si děti v kroužku tvořivosti vyrobily podzimní dekorace - ježečka a podzimního strašáka z papíru. Všechny dekorace se dětem povedly.
Mgr. Jana Mejdrová a Mgr. Eva Ďoubalová
V pondělí 30. září navštívili žáci a žákyně ze 4. a 5. třídy Archeopark ve Všestarech. Děti si mohly vyzkoušet, jaké dovednosti museli tehdejší lidé zvládat. Program Lovci mamutů se všem líbil.
Mgr. Eva Ďoubalová a Mgr. Eva Sobotová
V úterý 1. 10. se naše školní družstvo zúčastnilo přespolního běhu v Nové Pace. Účast na soutěži byla velmi hojná, zúčastnilo se jí 12 škol z celého okresu Jičín. Naše škola běhala celkem ve třech kategoriích, tj. mladší žáci (chlapci 6. a 7. Třída), starší chlapci a starší dívky (8. a 9. třída). První na start vyběhly starší dívky, na které čekala 2 km dlouhá trať. Náš tým tvořili Ivana Bydžovská, Johana Rubínová, Klára Tesařová, Dana Šafaříková, Jolana Lepšíková a Šárka Beránková. Dívky se s tratí popasovaly se ctí a i díky výbornému výkonu Johany Rubínové, která doběhla na krásném 7. místě, se naše družstvo umístilo na celkovém 7. místě. Bohužel výkonem dívek se neinspirovali chlapci, kteří ve svých rozbězích uzavírali startovní pole, takže oba týmy nakonec skončily na posledních příčkách. Za tým mladších žáků startovali Radek Veselý, Eduard Barchini, Tomáš Mládek, Richard Haman a Ondřej Kracík. Družstvo starších žáků tvořili Lukáš Petr, Jakub Zummer, Vratislav Petráček, Daniel Zítko a Petr Sakáč. I když pro nás tato soutěž nebyla tak úspěšná, tak bych chtěl všem našim závodníkům poděkovat za sportovní úsilí, chuť si jít zaběhat a porovnat své síly s ostatními vrstevníky.
Mgr. Martin Munzar
V říjnovém projektu BAREVNÝ PODZIM poznáváme podzimní plody ze všech možných úhlů. Houby umíme rozdělit na jedlé a jedovaté a rozeznáváme jejich základní druhy. Kaštany sbíráme pro zvířátka do krmelce, ale také si z nich uděláme masážní kobereček i postavičky. Žlutá sluníčka vyrábíme z kukuřičných zrnek. Nasbírali jsme šípky a jeřabiny a známe jejich léčivé účinky. Plody podzimu umíme též poznávat po hmatu, čichu i chuti.
Alice Prchlíková
Během prvního školního měsíce jsme se stihli nejen dobře poznat, ale zažít spolu první dobrodružství při výpravách do lesa, spoustu toho namalovat, vyrobit. Podívejte, jak jsme šikovní.
Alice Prchlíková
Dne 23. 9. 2019 se ve 3. třídě uskutečnil projekt s názvem odpovídajícím známému anglickému přísloví. Vysvětlili jsme si, proč je důležité konzumovat ovoce i zeleninu, vyhlásili jsme vítěze o nejlepší jablko, rozšířili si naši stále rostoucí anglickou slovní zásobu a nakonec si vyzkoušeli připravit tradiční britský Apple Pie, samozřejmě podle anglického receptu. Naštěstí nás měření ingrediencí v šálku na čaj nijak nezmátlo. Doufejme tedy, že po tolika spořádaných jablkách se nám bude doktor vyhýbat minimálně další rok!
Bc. Eva Ďoubalová
Ve čtvrtek 19. září se v 5. třídě uskutečnil projekt „Den jablka“. Žáci a žákyně si nejprve ve skupinkách připravili jablkové záviny a dali upéct. Zatímco se záviny pekly, četli si z interaktivní tabule informace o našem nejrozšířenějším ovocném stromu, o způsobu zpracování jablek, o tom, jaké má konzumace jablek blahodárné účinky na lidský organismus. Upečené a vychladlé záviny si děti rozkrájely k dopolední svačině.
Mgr. Eva Ďoubalová
Žáci deváté třídy se zúčastnili besedy s pracovnicí Informačního a poradenského střediska Úřadu práce v Jičíně Bc. Kristinou Kynčlovou. Na začátku besedy se dozvěděli, jak funguje úřad práce a co je to trh práce. Hlavním tématem byly pro někoho cenné rady k volbě povolání a dalšího vzdělávání: Jaké jsou možnosti studia po ZŠ. Co všechno musí každý zvážit při tomto rozhodování - jaký jsem, co mě baví, co mi jde, jaké mám známky, zdravotní stav… Kde se dají najít důležité informace. Jak a kdy se přihlašuje ke studiu. V neposlední řadě si na dvou fiktivních žácích, Aničce a Tomášovi, vyzkoušeli tuto volbu nanečisto. Zamýšleli se také například nad způsoby dopravy nebo nad výhodami či nevýhodami ubytování na internátu. Doufám, že byla tato beseda pro žáky přínosem, a to i v případě, že mají svoji budoucí školu již vybranou.
Mgr. Jana Radoberská
Ne všichni žáci se těší na září, ale prvňáčci ano. Nebo aspoň většina z nich. Letos jsme přivítali dvacet takových malých školáčků. Přejeme jim i jejich rodičům hodně úspěchů!
Mgr. Hana Tulková